Autor Subiect: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018  (Citit de 18855 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dan4orto

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
Buna ziua tuturor,
Astept cu drag sa ne vedem la Raul Sadului pe 16 februarie. Am o intrebare, uitindu-ma la minunata vreme de afara din Vaslui (ploua de nu-ti vine sa scoti nasul din casa). Care e planul de backup in caz de ploaie zdravana si/sau noroaie biblice? Rachetele merg si pe noroi? Sa iau un pachet de carti la mine sau tablele?
A, si m-am inscris si la Predeal in martie, asa, ca sa nu irosesc energia de incepator in SCT... :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Pastreaza-ti entuziasmul dan4orto!  :) Aici incepand din seara aceasta este atentionare de cod galben pentru ninsori. Si mergeti la peste 1300 m, Vaslui este parca pe la 350 m...Un pic de diferenta...Duminica in Sibiu era uscat, dupa o saptamana calda, dar in Paltinis era rece si zapada la peste 1300 m. Zapada se pastrase aproape intacta asa cum au gasit-o cei care au fost in 26 - 28 ianuarie. Am urcat eu...asa ca nu spun din povesti.
La Cabana Garbova era zapada ca lumea duminica, am vazut cateva poze de acolo...Asa ca pentru Predeal este acelasi lucru.

Evident insa ca la munte niciodata nu se stie, tocmai asta este interesant si spectaculos. Daca ar fi altfel ne-am duce in parc... :)

Offline simonette

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #32 : Vineri, 09 Februarie 2018, 15:24 »
Totusi, incet, incet se apropie ziua de 16 febr. Cum procedam cei de prin tara, care nu avem masina personala sa ne deplasam la Sibiu? Cei din Bucuresti cum ajung la Sibiu? Mai sunt persoane de prin tara care inca nu stiu in ce modalitate vor ajunge la Sibiu? Daca as veni cu trenul pe cont propriu pana la Sibiu, ar fi dificil de ajuns la pensiune? Ar putea veni cineva la gara din Sibiu sa ma duca, contracost, la pensiune?

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #33 : Vineri, 09 Februarie 2018, 19:34 »
 :faint:
simonette, incerc sa iti inteleg nelinistea.
Excursia asta a fost prezentata de la inceput ca fiind fara transport inclus. Asta, dupa mine, inseamna ca cei care s-au inscris intai au prospectat sa vada care sunt optiunile fiecaruia de deplasare la destinatie.
Lista aia pe care ai completat-o si tu era pentru cei din Bucuresti sau de prin imprejurimi, inceputa intr-o incercare de a vedea daca sunt cel putin 15 persoane care doresc trasnport organizat, astfel incat Gigi sa poata ajuta cu inchirierea unui microbuz.
Dar Gigi a spus deja ca din Bucuresti sunt inscrise doar 11 persoane, deci varianta a picat, fiecare va veni individual sau in grup, cu diferite mijloace de transport.

Cei din alte zone ale tarii, era clar ca vin fiecare cu ce poate, calare, cu masina, cu trenul, sigur nimeni pe jos.
Din Iasi, nici nu merita, dupa parerea mea,  sa mergi pana in Bucuresti, ca sa ajungi la Sibiu, nu?

In fine, cum spuneai si tu, mai e putin, transport se stia de la inceput ca nu e.

Poti sa intrebi aici daca e cineva din Iasi sau din zona care merge in excursie cu masina personala
Poti sa incepi sa vezi ce variante de transport ai.

La Sibiu poti sa ajungi mai direct cu microbuzul. Cel mai devreme pleaca la 7, ajunge pe la 16. Daca nu vrei sa pierzi programul din dupa-amiaza primei zile, poti sa iei in calcul sa ajungi cu o zi mai devreme, sa-ti cauti o cazare in Sibiu, sau sa intrebi daca nu e posibil sa te cazezi chiar la pensiune, cu o noapte in avans.
Pentru transportul de la Sibiu - Gura Sadului cred ca trebuie sunat la autogarile din Sibiu sa vezi ce curse locale sunt.

Eu asa as face.
Succes si voie buna!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Georgiana Deciu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #34 : Sâmbătă, 10 Februarie 2018, 00:46 »
Bun?! Referitor la transport, daca nu se poate organiza, eu pot veni cu masina si pot lua cu mine inca 3 persoane. Eu voi pleca din Slobozia si voi urma ruta Bucure?ti - Sibiu.

Offline Corinuta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #35 : Sâmbătă, 10 Februarie 2018, 09:21 »
Buna  diminea?a!

Pentru cei interesa?i de transport cu TAXI Sibiu-r?ul sadului!
M-am interesat si din SIbiu la pensiune nu exista transport local.
Taxiul consta aproximativ 100 lei. Dar se împarte la nr. De persoane
Problema e ca trebuie stabilit? o ora de plecare
Eu ajung in jur de ora 12 in autogara.
Va rog dac? dori?i a?a, sa va treceti URGENT pe lista:

Corina- Alba Iulia

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #36 : Sâmbătă, 10 Februarie 2018, 09:37 »
Georgiana, Corinuta, ca exceptie de la regula pentru grupaje transport aveti voie, daca vreti, sa va lasati date de contact (telefon sau email)
Ideea Corinutei cu listele e foarte buna. Doar sa le denumiti cumva, sa nu se incurce, sa fie vizibile, sa le ia cu copy paste cei interesati si sa le puteti urmari si voi :).

Transport masina personala Georgiana, 3 locuri, ruta Slobozia - Bucuresti - Sibiu - Rau Sadului
1.
2.
3.

Taxi - Sibiu- Rau Sadului (aprox 100 lei/4 persoane), adunare in Sibiu in jurul orei 12.00,
1. Corina (Alba Iulia)
2.
3.
4.

si tot asa...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline simonette

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #37 : Sâmbătă, 10 Februarie 2018, 23:24 »
Exista posibilitatea pe acest forum sa luam legatura in privat cu cineva?

Offline Iustin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 183
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #38 : Duminică, 11 Februarie 2018, 00:24 »
Exista posibilitatea pe acest forum sa luam legatura in privat cu cineva?

Da, cred ca exista

a) un hack cu care poti trimite (netestat)

b) poti cere adminului permisiunea de a contacta alti membri


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #39 : Duminică, 11 Februarie 2018, 06:28 »
Soft-ul forumului are aceasta posibilitate. Dar este OFF de la inceput, pentru ca aceasta platforma este una de comunicare in grup, nu privata. Daca ar fi privata ar semana cu un site de intalniri, total altceva de ceea ce facem noi.  :)

Dupa ce ati participat la excursii va formati cercuri mai mici sau mai largi de prieteni, in care prin schimb de contacte fb, tf, aveti posibilitatea sa tineti legatura.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #40 : Duminică, 11 Februarie 2018, 07:05 »
simonette, poti sa te adresezi pe forum persoanei pe care ai simtit nevoia sa o contactezi in privat. Asa e pe aici. Ne invingem timiditatea si comunicam si ne organizam...la vedere, chiar daca nu ne cunoastem. Dupa prima excursie, devine mai simplu, dar nici la prima nu e chiar asa complicat.
Deci, ce te nelinisteste?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline simonette

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #41 : Duminică, 11 Februarie 2018, 10:37 »
Miultumesc pt raspuns si lamuriri. Eu vroiam sa o o contactez pe Georgiana  din Slobozia care spunea ca are locuri libere in masina si trece prin Bucuresti. Eu am luat in calcul toate variantele de transport din Iasi spre Sibiu si am ajuns la concluzia ca cea mai rezonabila e cea in care vin cu trenul pina la Bucuresti la vagon de dormit si de acolo cu cineva cu masina pina la Sibiu. Am luat in calcul propunerile tale dar sunt mult mai dificile pt mine. Sa vin cu autocarul, ar insemna sa pierd din prima zi, ceea nu doresc, binenteles; sa vin cu o zi inainte , iarasi e imposibil, ca nu pot pleca de la servici joi.  Ar mai fi varianta 8asi Sibiu cu trenul, la vagon de dormit, insa dureaza f mult, de la ora 18 pina a doua zi la ora 10. Ideal ar fi sa plec cu masina cu cineva de prin zona Iasiului, dar cred ca sunt slabe sanse in acest sens. Deci, cel mai convenabil ramine sa trec prin Bucuresti.

Offline simonette

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #42 : Duminică, 11 Februarie 2018, 10:49 »
Nelinistea mea (desi e mult spus neliniste :) ) e data de presupunerea ca multi dintre participanti la excursie se cunosc deja si s.au si organizat cu plecarea, s.au grupat pe masini etc.ca nu a mai dat nimeni nicio informatie in acest sens pe forum. Iar eu miine tb sa cumpar biletul de tren si ar cam trebui sa stiu ce varianta iau : iasi-bucuresti sau iasi-alba iulia-sibiu (ca direct nu este).

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #43 : Duminică, 11 Februarie 2018, 11:04 »
Atunci, poti sa te inscrii pe lista de transport cu masina Georgianei. Vezi mai sus, tot intr-o postare de a mea. Iei lista cu copy - paste si te treci.
Si urmareste forumul, poate Georgiana, pentru ca a facut oferta de grupaj pe masina ei,  isi va lasa si numarul de telefon/email.
Mai e si varianta cu Bla-bla car. Nu am apelat la ea, nu fac recomandari.

Te inteleg, stiu cum e cu plecarile din Iasi, dar, fara sa fiu carcotasa, de asta am zis ca e bine sa evaluam ce posibilitati de trasnport avem, inainte de a ne inscrie. Acum, asta e. Sigur o solutie vei gasi. Poate totusi mai sunt participanti care pleaca din zona Moldovei?????

Intre timp vad ca ai mai postat ceva.
E greu sa ne cunoastem cu totii, suntem multi. Iar la aceasta excursie inclin sa cred ca sunt multi noi, aflati, ca si tine, la prima excursie. Si cred ca sunteti din zone foarte diferite ale tarii. Doar asa se explica de ce nu prea exista comunicare si incercari mai multe de grupaje pe forum.

 
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #44 : Duminică, 11 Februarie 2018, 11:10 »
Simonette,  nu se cunosc toti,  cred ca e imposibil, iar daca acolo vei descoperi persoane care se cunosc intre ei deja, fii sigura ca te vor integra rapid si pe tine în grup, dar depinde ?i de tine cat de repede te integrezi tu. Nu iti fa griji în privinta asta!