Autor Subiect: Pe acoperisul Balcanilor. Drumetii si relaxare la SPA 12 - 17 iunie 2018  (Citit de 37076 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Syzygium

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79

Raspund in graba, urmeaza sa plec in weekend si o sa am acces limitat la internet.

Media, referitor la mancare, e cald, ce putem lua pentru atatea zile sa nu fie perisabil? In ultima excursie eu am avut niste fructe uscate care dupa o dupamiaza calduroasa miroseau a tuica :)
Din experienta excursiilor anterioare, la masa de dimineata putem sa ne facem si 1-2 sandvisuri pentru drum. Dar, nha, e un pic subiectiv, fiecare isi stie nevoile.
Dar, din cate am inteles, zonele in care vom merge nu sunt chiar asa de izolate, ne putem  aproviziona.
Eu mai pun in rucsac ceva nuci, seminte, (batoane cu) cereale integrale, biscuiti integrali, biscuiti cu ciocolata.
Si ciocolata, eventual snickers, cu toate ca se topesc, la efort intru in panica daca n-am ciocolata la mine. :) 

eugenandrei, am vazut undeva o discutie (aici pe forum pe la excursiile in Bulgaria) ca e bine ca in Bulgaria sa avem euro la noi si sa schimbam acolo la casele de schimb valutar. Se poate schimba si din lei dar la un curs foarte dezavantajos.
Eu de obicei cand plec din tara ma bazez pe cardul in lei si scot cash de la bancomat in moneda locala. Cursul valutar e cel al bancii mele, nu e chiar cel mai avantajos dar nici hotie la drumul mare. Si scap de bataie de cap. Dar in Bulgaria, inca nu stiu cum e mai bine, cred ca o sa imi iau o suma minima in euro pentru strictul necesar, in rest ma bazez pe card.

Cu cazarea in Bucuresti, eu n-am experienta, sugestia data de noiembrie mai sus pare cea mai buna (multumim noiembrie, te salut si sunt gata sa te invit cu noi, dar stiu ca tu te duci la petrecere :), sa aveti distractie faina!  ). In caz de nevoie, puteti opta pentru cazare oricat de departe de Tineretului, cu conditia sa fiti foarte aproape de o statie de metrou, ideal pe tronsonul 2.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Eugen daca tot merg pe la Iasi pot trece prin Constanta spre Bucuresti  :D :D
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline Media

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Multumesc pentru pontul de cazare. Acum sa vad cum e mai bine sa merg,cu masina sau cu microbuzul. E o problema cu parcarea masinii in Bucuresti pentru zilele de excursie.

Offline Media

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Syzygium,multumesc pentru detaliile legate de gustarile de pe traseu,e just sa fie neperisabile,dar voiam (si am primit) sugestii potrivite.  :applause:

Offline eugenandrei

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
Re: Pe acoperisul Balcanilor. Drumetii si relaxare la SPA 12 - 17 iunie 2018
« Răspuns #79 : Vineri, 01 Iunie 2018, 11:17 »
Ai dreptate Ovidiu, e cea mai buna scurtatura! ;D

Offline cornelina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: Pe acoperisul Balcanilor. Drumetii si relaxare la SPA 12 - 17 iunie 2018
« Răspuns #80 : Vineri, 01 Iunie 2018, 17:37 »
Buna dragilor

Am facut rost de zile de concediu de odihna, deci hopa, vin si eu. :)

Pleaca careva luni seara, din Ardeal?!
Eu vin din Turda.
Dar luni inca lucrez :(. Deci nu pot pleca decat dupa-masa, cel mai devreme ora 18.00.

Ovidiu, Rares, care sunt planurile/traseele voastre?!

Daca nu, vin cu autocar de linie sau gasesc alternativa :)

La multi ani copiilor!
Cornelia

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Pe acoperisul Balcanilor. Drumetii si relaxare la SPA 12 - 17 iunie 2018
« Răspuns #81 : Vineri, 01 Iunie 2018, 18:40 »
Cornelina, oviarad nu te lasa sa-i conduci masina, dar te plimba pe la Iasi, pe la Costanta, apoi direct pe acoperisul lui Laur.  :giggle:
e o gluma, clar. raspunsul serios il vei primi de la el sau de la Rares. :)
Sau daca sunteti mai multi, luati toti un autocar si il lasati la Laur   :2funny:
PS - cum si unde ai gasit zile de CO? mai gasesc si io?


Media, e o afirmatie, un aforism sau un fel de "bate saua"? :blush:
E o problema cu parcarea masinii in Bucuresti pentru zilele de excursie.
Pe scurt: Intreaba, cere si ti se va da. :) (macar un raspuns, daca nu si o rezolvare :giggle:)

Sygyzium, te imbratisez!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline cornelina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: Pe acoperisul Balcanilor. Drumetii si relaxare la SPA 12 - 17 iunie 2018
« Răspuns #82 : Vineri, 01 Iunie 2018, 19:43 »
Wonderland,

Au fost negocieri la sange. :box:
Daca vreodata ne intalnim face to face, iti voi povesti.

Asta asa, ca sa avem de la inceput un subiect de conversatie.
Astept cu interes raspunsul domnilor.

Pana atunci, weekend fain tuturor :)
Cornelia

Offline Media

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Pe acoperisul Balcanilor. Drumetii si relaxare la SPA 12 - 17 iunie 2018
« Răspuns #83 : Vineri, 01 Iunie 2018, 23:20 »
Wonderland, inca astept raspuns ,daca e cineva din zona Neamt,Bacau,Vrancea ,sa ne grupam pentru drum. Apoi ,daca sunt,vom solicita ajutor pentru parcare in Bucuresti. Daca nu,ma voi limita la transportul in comun,si nu va mai fi nevoie de ajutor.  :strambatura:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Pe acoperisul Balcanilor. Drumetii si relaxare la SPA 12 - 17 iunie 2018
« Răspuns #84 : Sâmbătă, 02 Iunie 2018, 07:38 »
Cornelina, eu n-am cu cine negocia  :(. Cine stie, poate vom avea ocazia sa povestim.
Pana atunci succes cu trasnportul (urare valabila si pentru Media, eugenandrei si cine o mai fi)

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Pe acoperisul Balcanilor. Drumetii si relaxare la SPA 12 - 17 iunie 2018
« Răspuns #85 : Sâmbătă, 02 Iunie 2018, 09:35 »
Au fost negocieri la sange. :box:
sa inteleg ca oviarad, vine cu smurdul :giggle:;D
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Pe acoperisul Balcanilor. Drumetii si relaxare la SPA 12 - 17 iunie 2018
« Răspuns #86 : Sâmbătă, 02 Iunie 2018, 12:29 »
 :2funny:asa am crezut si io. Pana mi-am dat seama ca e raspunsul la intrebarea mea despre cum a..."prins" cateva zile de concediu. (vezi dialogul de mai sus)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline ghe_rares

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Pe acoperisul Balcanilor. Drumetii si relaxare la SPA 12 - 17 iunie 2018
« Răspuns #87 : Sâmbătă, 02 Iunie 2018, 18:45 »


Pleaca careva luni seara, din Ardeal?!
Eu vin din Turda.
Dar luni inca lucrez :(. Deci nu pot pleca decat dupa-masa, cel mai devreme ora 18.00.

Ovidiu, Rares, care sunt planurile/traseele voastre?!

Si eu sunt in aceeasi situatie, asa ca am optat pentru avionul de seara... Dezavantaj pentru bagaj, dar castig un pic la odihna. Poate cu urmatoarea ocazie ne organizam mai din timp :) .

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Pe acoperisul Balcanilor. Drumetii si relaxare la SPA 12 - 17 iunie 2018
« Răspuns #88 : Duminică, 03 Iunie 2018, 00:49 »
:2funny:asa am crezut si io. Pana mi-am dat seama ca e raspunsul la intrebarea mea despre cum a..."prins" cateva zile de concediu. (vezi dialogul de mai sus)
aaa ... ooo ... upsss :blush: :slap:
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Pe acoperisul Balcanilor. Drumetii si relaxare la SPA 12 - 17 iunie 2018
« Răspuns #89 : Duminică, 03 Iunie 2018, 06:15 »
Poate cu urmatoarea ocazie ne organizam mai din timp :) .
Asta presupune ca cei inscrisi sa intre in numar mai mare, mai din timp si mai des, pe forum.  :angel:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.