Autor Subiect: Poiana Narciselor, cetati si palate 11 - 13 mai 2018  (Citit de 10474 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 11 - 13 mai 2018
« Răspuns #15 : Marți, 08 Mai 2018, 22:46 »
Narcisele, vedetele excursiei noastre, ne asteapta  :) Uitati cateva imagini din dimineata aceasta
Anul acesta au inflorit mai devreme, fiind foarte cald dar, din pacate sau din fericire, stiu sa se ascunda bine in padure :) Asa se face ca nu oricine le si gaseste. Veniti cu noi si vom descoperi impreuna poienile cu narcise din Dumbrava Vadului. Prin telefon nu am cum sa va ghidez... (ma sunase o doamna in 1 mai dezamagita ca a venit in dumbrava si nu a gasit nicio narcisa...)

Am dat o fuga si pe Valea Dejaniului, unde vom poposi in cele doua nopti si am descoperit un loc foarte linistit, in mijlocul naturii.
Foarte frumoase locurile de aici, de la poalele Fagarasilor, mai ales acum, la inceput de primavara, cand totul e verde si curat. Nu imi venea sa mai plec, e aici asa o pace in toate, departe de 'lumea dezlantuita'.

Cine mai vine cu noi? Am primit mai multe telefoane dar aici pe forum e asa liniste...



























Offline Nadia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 11 - 13 mai 2018
« Răspuns #16 : Miercuri, 09 Mai 2018, 11:56 »
Multumesc pentru invitatie si eu voi fi alaturi de voi.
Imaginile  Dianei, te invita cu dragoste, cu frumusete si cu o anumita solemnitate sa le descoperi.
Vom avea prilejul sa simtim  cum natura ne imbata cu mirosuri placute,  ne vom bucuram  de intalnirea cu muntele, dar vom simtii si o tacere invaluita in mister, intr-un cuvant o alta latura a vietii ce trebuie cunoscuta.
Astept cu nerabdare excursia si informatii despre transportator

Offline Bon Voyage - interne

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 90
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 11 - 13 mai 2018
« Răspuns #17 : Joi, 10 Mai 2018, 10:05 »
INFORMATII TRANSPORT

Traseu :  Bucuresti - Sinca Veche - Fagaras - Bucuresti

Plecare  din Bucuresti la ora  07:45 statia Aurel Vlaicu
Nr. microbuz:   B 340 NEW
Nume si nr tel sofer: VIOREL  0763675739 

Pentru conexiuni la traseu, sunati soferul si stabiliti locul de imbarcare si ora.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 11 - 13 mai 2018
« Răspuns #18 : Joi, 10 Mai 2018, 11:34 »
Multumesc, Nadia pentru sustinere :) A mai ramas chiar foarte putin.

Maine dimineata va rog frumos sa nu intarziati, plecarea va fi la 7:45 din Bucuresti astfel incat sa putem vizita toate obiectivele din program in tihna.

Notati-va numarul meu de telefon si sunati-ma daca intampinati vreo problema:
Diana Lupu 0720048744

Vremea se anunta frumoasa dar e posibil sa mai fie si ceva averse. Mergem intr-o zona de munte unde vremea se schimba foarte usor.
Va recomand sa aveti la voi o haina de ploaie impermeabila, de preferat de munte, nu de oras, o haina mai groasa, incaltaminte impermeabila si care sa nu alunece, pentru traseele mai accidentate. Vom merge putin si prin padure, atat la Rasnov cat si in dumbrava cu narcise unde este posibil sa fie putina umezeala.

Si, nu in ultimul rand, lasati toate grijile acasa si aduceti, in schimb, cat mai multa veselie si buna-dispozitie :) am sa mai aduc si eu tot ce gasesc din Brasov...

Pe maine, drum bun, ne vom intalni dimineata la Sinaia unde vom incepe programul cu vizita castelelor Peles si Pelisor.



Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 11 - 13 mai 2018
« Răspuns #19 : Duminică, 13 Mai 2018, 20:25 »
O mica parte din locurile pe care le-am colindat impreuna cu un grup vesel de oameni faini, dornici sa descopere minunatiile Tarii Fagarasului.
Impresii si mai multe detalii in zilele urmatoare...

Abatia cisterciana






Casa memoriala Badea Cartan


Lacul de pe domeniul manastirii Sambata de Sus


Poiana cu narcise din Dumbrava Vadului







"Micul" dejun

Oaza de verdeata de langa pensiunea Roua Muntelui, Dejani

Offline Liliana 58

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 11 - 13 mai 2018
« Răspuns #20 : Luni, 14 Mai 2018, 10:42 »
A fost minunat si ne-am simtit fdoarte bine. Cazarea de nota 19

Offline Nadia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 11 - 13 mai 2018
« Răspuns #21 : Marți, 15 Mai 2018, 19:38 »
O excursie minunata, cu peisaje frumoase, am redescoperit primavara in Tara Fagarasului.
Diana merita toate laudele pentru informatiile transmise, pentru grija si empatia fata de noi, eu personal  asa am simtit.  Cu vorba ei molcoma de la munte, cu timbrul ei cald si invaluitor, m-a facut sa ma simt minunat.  A fost o excursie pe sufletul meu si datorita Dianei.
Pensiunea " Roua Muntelui ''asezata intr-o zona mirifica merita toate laudele, amplasamentul,  cazarea, curatenia  au fost peste asteptari. In ceea ce priveste masa, daca le ceream si ''lapte de cuc'' ne serveau, poza de pe forum este graitoare.
Stiti ca sunt trei categorii de oameni: buni, rai si soferi. Nu pot trece cu vederea si apreciez in mod deosebit profesionalismul soferului Viorel, care m-a facut sa ma simt in siguranta  pe tot parcursul excursiei.
Cu drag ne vom reintalni si in alte excursii.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 11 - 13 mai 2018
« Răspuns #22 : Duminică, 20 Mai 2018, 23:19 »
Acum, la o saptamana de la incheierea excursiei, imi amintesc cu bucurie de tot ce am trait cu totii in cele trei zile din Tara Fagarasului. Am simtit de la bun inceput o “chimie” intre toti membrii grupului, incluzandu-ma aici si pe mine dar si pe Viorel, un conducator auto profesionist, calm si atent si care s-a integrat foarte bine in grup.  :applause:

Pentru mine a fost miraculos sa vad cat de firesc s-a desfasurat totul si, mai ales, armonia si solidaritatea din cadrul grupului. Nu este putin lucru ca niste oameni care se vad pentru prima oara sa rezoneze atat de frumos, sa reactioneze mereu ca un tot.  :bow:

Starea noastra de bine s-a reflectat, cu siguranta, in tot ce s-a intamplat, de la vremea minunata de care am avut parte in toate cele trei zile, contrar prognozei meteo, pana la locurile si oamenii cu care am interactionat.
In prima zi, pe drumul spre pensiune, mai multe caprioare ne-au “urat” bun venit, unele, mai sfioase, traversand grabite soseaua, dar altele ne-au privit, curioase, de pe marginea soselei. Minunata zona aceasta, orisicat as incerca sa o descriu eu sau sa pun fotografii, trebuie sa vii aici si sa vezi muntii sa simti toata pacea din aceste locuri.

Toate laudele si pentru gazdele noastre, proprietarul si personalul de la pensiunea Roua Muntelui din Dejani, care ne-au facut sederea atat de placuta, fiind mereu atenti cu noi. Conditii moderne si servicii de calitate, cum nu te astepti sa gasesti intr-un loc destul de retras.

Sper sa ne mai revedem cu totii si cu alte ocazii si m-as bucura sa stiu ca veti transmite mai departe macar putin din tot ce am vazut si simtit impreuna. Pe curand!

Offline Adri74

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 11 - 13 mai 2018
« Răspuns #23 : Duminică, 27 Mai 2018, 01:03 »
Excursia in Poiana Narciselor ... o pauza binevenita in ritmul cotidian mult prea alert, o gura de aer proaspat si inmiresmat de parfumul salcamilor in floare de la poalele muntilor Fagaras, o ocazie de a vedea cetati si palate incarcate de farmec si istorie, o sansa de a intalni un grup de oameni minunati, care au vrut si au stiut sa impartaseasca si celorlati din bucuria, cunostintele si energia lor pozitiva.

Au fost trei zile de poveste in care totul s-a desfasurat cu adevarat bine, in care lucrurile s-au legat singure, in care micile peripetii s-au terminat cu "happy end",  in care s-au legat prietenii si s-au impartasit experiente de viata, in care a domnit buna-dispozitie.

Si toate acestea au fost posibile datorita unui program bine pus la punct, datorita unor informatii de calitate furnizate de Diana,  datorita conditiilor de cazare excelente, datorita sigurantei in care ne-a condus Viorel, datorita vremii insorite care ne-a inveselit constant, datorita narciselor care ne-au asteptat, datorita caprioarelor care ne-au intersectat drumul, datorita muzicii si glumelor care ne-au insotit aproape fiecare pas si, mai ales, datorita fiecaruia dintre noi, care am participat cu bucurie, entuziasm si cu o particica din sufletul nostru la aceasta minunata experienta....

Pentru majoritatea celor din grup, aceasta excursie a fost un inceput, dar emotiile initiale, inerente, au fost inlocuite treptat de curiozitate, buna-dispozitie, incredere, si, in final, de multe amintiri frumoase.

Iar acum, la 2 saptamani distanta, tot ceea ce as mai vrea sa adaug legat de aceasta minunata excursie ar fi un simplu, dar din suflet ... MULTUMESC.