Autor Subiect: Maramures in haine de Rusalii. Traditie, istorie, drumetii 24-28 mai 2018  (Citit de 31627 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Drum bun tuturor, sa veti o calatorie frumoasa si usoara pana in Maramures! Zona aceea este minunata, la fel si oamenii, sunt ospitalieri, veseli si au o palinca grozava! Ma gandesc cu drag la excursiile la care am fost ghid acolo, la ce bine m-am simtit, cat de mult m-au bucurat locurile! Sunt absolut convins ca o sa va placa, Maramuresul este special, iar voi o gasca faina! Lidia este cu voi, e un om superdedicat, vesel si care armonizeaza usor cu grupurile, asa ca depinde doar de voi sa aveti o minivacanta superba...Eu va urez sa va distracti cat mai bine si mai mult, sa va relaxati, sa va imprieteneti, sa va intoarceti cu amintiri minunate! Va astept cu fotografii si povestioare, aici pe forum.

Offline Tania S.

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Maramures te-oi hori
Mai dorule,mai !
Si la lume-oi povesti
Mai dorule,mai !
Sa te stie-ntreaga lume
Mai dorule,mai !
Ca ai cel mai mandru' nume
Mai dorule,mai !

Ziua buna tuturor,sper ca ati ajuns cu bine acasa,cu bateriile incarcate,cu ecoul cantecelor morosene pe fundalul amintirilor…
Deschid lista celor carora vreau sa le multumesc cu : organizatorii care merita aplauzele noastre,pentru ca ne-au adunat alaturi si au creat conditii pentru confort si voie buna.
Vreau sa multumesc Lidiei care nu se dezminte si cu delicatete face din detalii aparent neinsemnate informatii pretioase,imbraca in haine colorate “aerul” dintre noi…reusind sa puna de acord  si sa risipeasca eventuale divergente.
Un reper important peste care nu vreau sa trec : ii multumesc “pilotului” nostru de cursa lunga Viorel – pe care il recomand cu caldura,sa fie desemnat sa insoteasca grupurile – este cel mai simpatic si sufletist conducator de… nava,cu mult bun simt si profesionist in trafic.I se mai poate atribui si juma’ de norma de…entertainer  *|*
Le multumesc tuturor celor cu care m-am bucurat de atmosfera prieteneasca,de muzica si veselie,de frumusetea locurilor prin  care am trecut,de ospitalitatea gazdelor .

Nu pot sa nu fac referire la imnul care ne-a insotit ca un leitmotiv pe parcursul aventurii in Maramures,stiu ca multi au apreciat cat a contat pentru noi : 
“Mniculaie-i morosan maaaa/Mniculaie-i morosan/Are moara si Cazan/Cine mere-a macina/Vesel ii tata ziua,/De sa duce nacajit/Inapoi zine horit!...”
Cu siguranta ne-am intors la rutina noastra zilnica mai proaspeti si mai …purificati sufleteste,un motiv in plus sa repetam experienta spre alte destinatii,in compania unor oameni la fel de frumosi si deschisi.
Eu va urez numai de bine si sa fim sanatosi sa ne revedem….

“ Mandru-mi canta cetera/Si-mi alina inima/Om canta cu bucurie/Lumea-ntreaga sa ne stie/Ca romanu-i numa unu /Si petrece ca nebunu' …” :yeah: *|* :applause: :applause: :applause: :applause:

   

Offline mihaela comisel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Ma alatur cuvintelor frumoase spuse de Tania.
Nu pot sa spun mai mult decat a facut-o ea.

Multumesc tuturor!  *|* :flori: :whistle: :worthy:

Cu drag
Mihaela
Sunt bucuroasa ca apartin acum acestei comunitati unde am reustit sa cuonsc niste oameni minunati.

Offline roxanas

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 78
Multumesc Ggi si Samiza, pt.acest format de excursie, Multumesc Lidia, pt. o alta excursie frumoasa, avindu-te pe tine ghid.
A fost superrrrr, ca de obicei cu SC!!!!
Iar Maramuresul, ultima "baricada" a dacilor liberi, tarim de vis cu oameni minunati, veseli si prietenosi!
O alta excursie, marca SC - de poveste!
Va pup si va imbratisez pe toti cu drag, pentru ca mi-ati facut viata mai frumoasa!

tarba imola

  • Vizitator
Buna seara tuturor ,daca nu era episodul cu cotul lui Laurentiu ,fara voie cred,dar care se putea evita daca se respectau regulile de calatorie in grup,aveam si eu numai cuvinte de lauda,dar trebuie sezizate si lucrurile negative ca sa evitam in viitor accidentele deci rog organizatorii sa includa in regulament ca in microbuz nu se faca" tumbe" si altele ,sper sa-mi revin pina in data de 10.06.2018 ,daca nu trebuie sa renunt la calatorie .Cu toate ca am avut un eveniment nefericit ma bucur ca am cunoscut oameni deosebiti.Noapte buna tuturor.

Offline Siandra

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Maramures in haine de Rusalii. Traditie, istorie, drumetii 24-28 mai 2018
« Răspuns #110 : Miercuri, 30 Mai 2018, 06:33 »
Tania, ai reusit sa descrii atat de frumos si sa punctezi esentialul: fu fain tare in Maramures! Peisaje frumoase, grup extraordinar, distractie multa si ...Viorel.  :) Nu pot sa nu fac referire la Viorel. Un om deosebit, vesel, care pe langa faptul ca a condus microbuzul intr-un mod profesionist, ne-a si inveselit, a facut parte integranta din grup.
Multumesc tuturor celor care s-au implicat in organizarea acestei excursii! A fost prima mea iesire cu SC, dar cu siguranta nu si ultima.  :)
Tania, nu-i asa ca o sa postam si poze in curand?  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Maramures in haine de Rusalii. Traditie, istorie, drumetii 24-28 mai 2018
« Răspuns #111 : Miercuri, 30 Mai 2018, 08:34 »
Sunt fericit cand pot face lumea fericita! Cand vad ca oamenii se pot bucura de clipele create de noi. Este o rasplata minunata la efortul pe care il facem noi ca organizatori, insotitorii de grup, fetele din agentie, gazdele, toti cei care concura la programul unei excursii. Este important sa stii ca lumea apreciaza ceea ce gandesti, ceea ce faci, ceea ce oferi, efortul tau...Si evident in replica, nemotivant sa nu vezi nimic in ochii celor din jur...Pentru noi cei care lucram in acest proiect asta este prima motivatie, sa vedem oamenii bucurosi, cu amintiri frumoase, cu prietenii legate in excursiile organizate de noi.

Asta este si mare deosebire intre un insotitor de grup Singles Camp&Travel si un ghid de agentie de turism. Noi va reintalnim, legam relatii stranse cu voi, ne imprietenim. Ne adresam cu cunostiintele, cu munca si efortul nostru unor prieteni, nu unor clienti. Va privim din total alt unghi decat o fac cei din agentii. Acolo ghidul azi este cu un grup, maine ia altul, poimaine altul, peste o saptamana altul. Merge in aceleasi locuri, intra in automatismul ghidajului local, nu are cum sa lege vreo relatie cu turistii. Noi nu mergem in aceleasi locuri, ajungem chiar in unele pe care le vedem prima oara, nu avem cum sa intram in monotonie. Un ghid de agentie nu are motivatiile pe care le avem noi, acele recompense minunate pe care uite, le primi dupa excursii de la voi. Deci suntem stimulati, motivati, interesati...Venim cu inima deschisa, pregatiti sa facem orice pentru ca grupul sa se simta excelent. Evident ca stim, nu totul depinde de noi. Mai sunt gazdele, mai este vremea si bineinteles extrem de important...oamenii din grup. Daca sunt persoane vesele, puse pe distractie, comunicative, exuberante, genul lui (spun doi care-mi vin in minte pt ca stiu ca au fost acolo, dar am inteles de la Lidia ca asa ati fost marea-marea majoritate) Dan si Laurentiu atunci atmosfera se anima de la sine, calatoriile sunt mai usoare, drumul trece mai repede. Iar tu ca insotitor de grup te poti ocupa de parte logistica, de supervizare, nu mai este nevoie sa consumi energie pentru a determina o atmosfera vesela...Si chiar daca ai una-doua persoane care s-au "ratacit" pe la noi in Singles Camp&Travel  (pentru putin timp... :-[ :)) efectul lor este estompat in asemenea masura de catre grup, incat nici nu le simti...Decat ocazional...Imi pare rau de fiecare data de Lidia, de Gabi, de Diana, de Daniela, de Iulian si parca ma simt vinovat cand aud ca au avut pe cate cineva "problema"...Stiu ca ar fi trebuit sa fac mai mult la fitrare, sa fiu mai transant cand vad anumite "semnale" pe forum, pe Email, dar imi tot spun ca poate ma insel, ca poate omul este intr-o zi proasta, sa nu trebuie si nu am voie sa-l judec la prima reactie. Ca trebuie sa-i dau o sansa...Dar e clar ca trebuie sa-mi urmez instinctul, sa-mi folosesc marea experienta de a lucra cu oameni si le promit, ca filtrul o sa-si micsoreze sita....Urmeaza o discutie si in agentie, rog de asemenea pe cei vechi sa-mi atraga atentia daca vad pe forum comportamente ce dau de gandit, sa ma anunte daca surprind ceva care li se pare ca ar trebui sa citesc. Din pacate nu am timp sa parcurg tot ceea ce se scrie...Spun din pacate pt ca de exemplu daca as fi citit (din timp si nu ieri la stergerea contului), ce a scris cineva as fi remarcat cu usurinta, ca o astfel de persoana nu prea are ce cauta intr-un grup...

Inchei cu o nota vesela, spunandu-va ca am baut pentru voi cei care ati fost in Maramures si pentru o parte din cei de la Buzau, un Jameson mare-mare! Cu bucurie si cu gandul ca va distrati de minune impreuna!


Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: Maramures in haine de Rusalii. Traditie, istorie, drumetii 24-28 mai 2018
« Răspuns #112 : Miercuri, 30 Mai 2018, 12:47 »
Buna tuturor!

Am participat anul trecut la actiunea SC din Maramures si mi-a placut atat de mult, incat am revenit si anul acesta, ba mai mult, am mai convins si niste oameni cunoscuti in SC, actuali prieteni buni, sa mergem impreuna. Ceea ce mi-am dat seama in zilele acestea petrecute in MM este ca pentru mine, Maramuresul este o stare, este o stare de bine, de relaxare, de placut. Imi plac peisajele, oamenii, costumele, mancarea, etc..tot

A fost un grup frumos, care s-a legat repede, mai ales ca era multa lume noua (dar care cu siguranta se va invechi in SC), care a interactionat, a dansat, a glumit si s-a distrat si pe drum, si pe creasta si in masina.. si..pe unde a apucat:) Sa va amintiti mereu de horele noastre :)

Lidia a fost ca de obicei o draguta (Lidia e asa finuta mereu  :flori:) cautand si gasind solutii alternative cand vremea nu a tinut cu noi sau au fost situatii mici/punctuale mai neplacute (@Gigi: sa stii ca noi restul nu am bagat in seama aceste situatii si am glumit pe seama lor:) Nu te supara, nu e vina ta in niciun fel, astfel de oameni se autofiltreaza)

Multumiri si soferilor care au avut grija de noi, daca nu as sti ca sunt casatoriti amandoi, as spune ca sunt membri SC:) Stiu sigur ca le-a placut si lor mult sa petreaca zilele astea cu noi

Revin si cu poze cand reusesc sa le descarc... a fost superb, cred ca slujba in aer liber de la Biserica din Desesti, in duminica de Rusalii, cu toti localnicii imbracati in costume traditionale... a fost cel mai impresionant moment

Sa ne revedem sanatosi si voiosi si bucurosi!

Pe curand! Ma gandesc serios sa revin si anul viitor!

PS: va provoc sa spuna fiecare ce i-a placut cel mai mult din Maramures
Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Maramures in haine de Rusalii. Traditie, istorie, drumetii 24-28 mai 2018
« Răspuns #113 : Miercuri, 30 Mai 2018, 14:34 »
'' Abia astept sa ne revedem oameni dragi !''
 Pt. prima experienta ''care nu se uita niciodata'' :) in S.C.T. eu m-am simtit rasfatat, multumesc : Lidiei si Andrei pt. grija si rabdare , maramuresenilor oameni buni si gazde primitoare, tot grupului pt. clipele frumoare petrecute, toleranta si bucuria de a va fi cunoscut, in mare parte am ramas prieteni, fetelor din toata tara ''legea atractiei'' chiar a functionat ;) colegul de camera care mi-a purtat noroc si celor care au intretinut atmosfera ! *|*
 Am ramas cu amintiri frumoase : primirea la P. Lacramioara,ciubere,piscina,dansuri fiecare cat a putut  :box: :tomato:  ;D  Mocanita, Creasta Cocosului,tot programul excursiei in frunte cu masa din Breb,apoi Nea Opris (cred...nu mai stiu de la palinca ;D),Sapanta, cele 2 biserici, Barsana si  si multe alte locuri chiar si Memorialul care pe mine m-a socat un pic  :( 
Recomand tuturor aceasta excursie si celor care nu au mai fost cu singles !!! :bow:  :flori:
Imediat urmeaza si cateva foto...

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Maramures in haine de Rusalii. Traditie, istorie, drumetii 24-28 mai 2018
« Răspuns #114 : Miercuri, 30 Mai 2018, 15:50 »
    O pauza la apa cristalina   
 PALTINU MOCANITA  aici ne-a prins ploaia dar foarte cald
Un mester in lemn ( trecuse ploaia) :)         
  la cina
la SAPANTA
SAPANTA MANASTIREA

aici a fost muzeul satului
Dupa asta a fost ceva mai dureros...Memorialul

Acum iau spritz pauza ....revin cu urmatoarele.... :D

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Maramures in haine de Rusalii. Traditie, istorie, drumetii 24-28 mai 2018
« Răspuns #115 : Miercuri, 30 Mai 2018, 17:59 »
Dupa care a venit Barsana....aici mi-am spalat o parte din pacate  :)     Aici punctul de intalnire cu apa curgatoare :strambatura:


 apoi prima zi de Rusalii lumea urca bucuroasa la biserica din sat
Dupa care am plecat in life pe Creasta Cocosului  :dance: 
Creasta se vede-n stanga.... noi mai avem de mers  :)
de aici se incepe urcusul mai greu  :-\  aici s-a stins cineva intr-o avalansa   hai mai spre varf aici este mai greu  :knuppel2:
SI AM AJUUUNS!!! *|*

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Maramures in haine de Rusalii. Traditie, istorie, drumetii 24-28 mai 2018
« Răspuns #116 : Miercuri, 30 Mai 2018, 18:21 »
la intoarcere un izvor  :worthy:   si lumea super relaxata  ::) dupa care prima oprire Breb cu gustari palinca si bere , sarmale delicioase si cornulete  Aici mi-a placut fff mult  :yeah:  s-a dansat,  toti ne-am simtit exccelent !!!        

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Maramures in haine de Rusalii. Traditie, istorie, drumetii 24-28 mai 2018
« Răspuns #117 : Miercuri, 30 Mai 2018, 18:46 »
Mai apoi iar o  oprire cu palinca la greu... ;D  :thumbup: si iar muzica si seara iar petrecere.....
Aici poze cu pensiunea  
si apoi ne-am luat La revedere



Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Maramures in haine de Rusalii. Traditie, istorie, drumetii 24-28 mai 2018
« Răspuns #118 : Miercuri, 30 Mai 2018, 18:53 »
Iar la intoarcere am oprit si aici
Multumesc Lidia ! :flori:

Offline Irina L

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Maramures in haine de Rusalii. Traditie, istorie, drumetii 24-28 mai 2018
« Răspuns #119 : Miercuri, 30 Mai 2018, 19:13 »
Buna ziua tuturor.
A fost o excursie frumoasa in care s-au impletit intr-un mod armonios "traditia, istoria si drumetia".
Au fost niste zile minunate in care s-a ras mult, ne-am simtit bine, am schimbat impresii, "am mai ratacit drumul", a plouat doar cand a trebuit (cred ca Lidia a vorbit si cu Dumnezeu pentru a avea un program perfect😁)am dansat, am horit.
A fost o excursie de neuitat si abia astept urmatoarea iesire.