Autor Subiect: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018  (Citit de 38098 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline gstochian

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #60 : Marți, 10 Iulie 2018, 14:01 »
Dragi prieteni,

Putem inchiria noi un microbuz 9+1 cu sofer doar dus pe data de 26.07.2018. Am trimis deja la Memento Bus pentru o calculatie de pret. Sunteti de acord?
Asa vom putea face opririle necesare si vom avea si plus de confort.
Intre timp am mai solicitat si o alta companie pentru un raspuns.
O sa scriu din nou dupa ce am un raspuns.
Gabriela

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #61 : Marți, 10 Iulie 2018, 14:09 »
Eu sunt de acord...Soferul sa fie unul cu experienta, ar fi singura conditie pe care daca as putea sa pun , as face-o.. :)

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #62 : Marți, 10 Iulie 2018, 14:11 »
Si eu sunt de acord sa dam mai mult la transport si sa putem vedea si restul obiectivelor si sa ne bucuram unii de altii pe parcursul drumului  :dance:
Depinde ce parere au si ceilalti...
Gabriela, poate nu ar strica să intrebam intai la agentie ce cred și ei, sau pe Lidia, care e insotitorul nostru...

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #63 : Marți, 10 Iulie 2018, 14:15 »
Cred ca este totusi un impediment, anume ca nu toti, mai exact toate, ;)  se urca din Bucuresti...si atunci trebuie facute tarife  diferite pentru  aceste conexiuni pe traseu...Firma probabil iti va da un cost de inchiriere al microbuzului...

Offline cris_gl

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #64 : Marți, 10 Iulie 2018, 14:17 »
        Ca sa iasa "inventarul " cu persoanele din acesta actiune va spun ca suntem 3 persoane din Galati care nu ne putem inscrie pe nici o lista de transport , este dificil sa ocolim prin Bucuresti . Ar fi fost frumos sa ne bucuram si noi de atmosfera din microbuz .
       Sper ca lucrurile sa se rezolve cu bine pentru toti.

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #65 : Marți, 10 Iulie 2018, 14:18 »
Sigur..de ce nu?

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #66 : Marți, 10 Iulie 2018, 14:20 »
Cris, nu va puteti conexa pe traseu?

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #67 : Marți, 10 Iulie 2018, 14:22 »
Domnul Gigi, HELP!!!!! Mi s-a spus ca pentru orice problema exista  cel putin doua solutii  :), nu ne ajutati sa o alegem pe cea mai buna?!?

Offline gstochian

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #68 : Marți, 10 Iulie 2018, 14:48 »
Am sa pun si intrebarea despre cum vor plati cei din Ploiesti sau alte localitati pe care ii vom lua pe drum, cand ma vor contacta pentru raspuns firmele de transport la care am apelat eu. Voi reveni.
Gabriela

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #69 : Marți, 10 Iulie 2018, 14:59 »

Servicii care nu sunt incluse:
     • asigurare medicala
     • pranzuri
     • intrari la obiective
     • transport pana la destinatie. Este organizat pe doua rute:

Iasi  - Targul Frumos - Pascani - Falticeni - Gura Humorului - Campulung Moldovenesc - Pojorata - Vatra Dornei   

Bucuresti - Ploiesti - Sinaia - Predeal - Brasov - Tusnad - Miercurea Ciuc - Gheorghieni - Lacul Rosu - Bicaz - Borca - Brosteni - Vatra Dornei                         

Tariful de transport pana la destinatie si retur este functie de kilometrii parcursi:
Bucuresti   170 lei
Ploiesti   150 lei
Iasi, Brasov   130 lei
Gura Humorului, Gheorghieni   80 lei

Inscrierea pe lista de transport se face aici pe forum, personal de catre fiecare participant.Nu telefonic, nu Email, deci pe lista de pe site. Dupa plata avansului va puteti adauga pe lista, cu numele si initiala prenumelui, adaugand in dreptul fiecaruia locul din care va imbarcati in microbuz.
               



Wonderland, nu vreau sa fiu nici carcotasa, nici sa intru in polemica :). Dar si mie imi place sa citesc un text integral . Dupa opinia mea,   transportul nu este un serviciu inclus din punct de vedere al costului, acesta fiind separat de costul excursiei...dar este organizat si se stabileste un tarif....plus descrierea actiunilor ce se doreau a se intampla pe traseu...

Offline Angela T

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #70 : Marți, 10 Iulie 2018, 16:58 »
Plecând de la prezumția ca toata lumea a citit si recitit textul integral, demersul nostru este să ne organizăm pentru un transport comun si nu sa iscam discuții nesemnificative si neproductive. Asa ca, daca toti vrem, vom găsi o soluție. 😊

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #71 : Marți, 10 Iulie 2018, 17:59 »
Sunt in Portugalia acum, cu grupul pe care il ghidez aici. Mi-am luat timp special, pentru a raspunde. Am parcurs ce s-a scris pe acest topic, legat de modul in care se ajunge la destinatie. Mi-a spus si Samiza ca s-a sunat in agentie pentru impulsionarea celor care poate inca nu sunt inscrisi pe lista de Bucuresti, pentru ca acolo este problema, la cei care vin din capitala si la cei care aveau in plan sa se conecteze la traseul pana la Vatra Dornei. Pt cei care vin pe traseul de Iasi nu sunt probleme, (Lidia oricum vine cu masina ei de acolo si transporta pe cei care s-au inscris)  la fel nici pentru cei care vin din alte zone ale tarii, care de la bun inceput au cautat solutii pentru a ajunge la destinatie.

Incep cu asteptarea de a mai aparea si alti inscrisi pe lista de Bucuresti. Am intrebat in agentie, NU mai exista alti posibili amatori de a folosi un transport organizat de la Bucuresti.

Continui prin a explica un lucru care poate nu este foarte obiectiv inteles. Noi ne adresam, ma refer la participare, la persoane din toata tara. Nu organizam doar pt cei din Bucuresti, sau din Cluj, sau din Brasov. Cel putin in acest moment. Probabil cand exista suficienti participanti fideli la acest proiect, atunci vom putea rezolva logistic si plecari zonale. De aceea am incercat sa organizez petreceri zonale, ca pod pe care lumea din zona sa se intalneasca si cunoasca, ulterior dandu-ne posibilitatea de a incepe de acolo cu excursii organizate.

Tipologia noastra de excursii, structura numerica/eveniment, este pastrata la nivelul de posibila interactiune, astfel incat sa se poata socializa in conditii de intimitate, nu de "ingramadeala". Multe, de fapt majoritatea excursiilor noastre sunt pt 8 - 25 persoane. Alta specificitate a actiunilor noastre este ca nu putem intui cati se inscriu din Bucuresti, cati din Cluj, cati din Craiova, cati din Constanta. Procesul de inscriere este unul online, nu impunem restrictii, nu facem limitari zonale etc. Nu ar fi corect sa restrictionam ceva, de aceea inscrierile sunt libere. Pentru ca nu putem face o prognoza, trecem transportul, la tipul acesta de actiuni, la servicii neincluse. Dam orientativ cat ar putea fi tariful in situatia in care s-ar strange suficienti participanti pentru a face posibil un mijloc de transport pana la destinatie.

Daca nu se strang insa suficienti pe o ruta, nu avem cum sa ajutam cu organizarea transportului. Cat de mult am vrea sa oferim intreg confortul, nu este posibil din punct de vedere financiar. Am dat aici pe forum de multe ori modul de calculatie pentru un transport in care nu intra doar factura efectiva ci si cazarea si masa soferului. Si tot aici pe forum s-a discutat de multe ori situatia aceasta ca in anumite situatii sa se ajunga la imposibilitatae de organizare a transportului pana la destinatie. Am vazut ca discutii cu privire la aceasta probabilitate erau inca de la inceput, sunt cateva postari in sensul acesta.

Stiu ca ar fi fost minunat sa aveti acel mijloc la dispozitie, cu care sa faceti opriri in punctele pe care le-am marcat eu. Dar daca nu sunt suficienti participanti dintr-o zona, e imposibil de facut ceva, ca ajutor din partea agentiei. Si acest lucru trebuie inteles, in conditiile de profil in care ne incadram cu Singles Camp.

Nu pot sa va dau o solutie care sa multumeasca pe toata lumea, este greu de gasit asa ceva si nu exista retete. Daca m-ati intreba pe mine personal ce as face, va spun ca as lua un mijloc de transport in comun (tren, autobuz) impreuna cu inca 2-3. Asa, mai povestind, ar trece timpul usor. Un transport inchiriat, un microbuz de 8+1 costa foarte mult, va asigur pt ca stiu tarifele. Si aveti 2 posibilitati: sa tineti si soferul acolo, platindu-i cazare si mese sau sa platiti practic 4 drumuri, pentru ca daca nu este cazat, soferul trebuie sa se intoarca in Bucuresti si apoi sa revina. Daca totusi ajungeti la aceasta solutie, desi eu sunt foarte sceptic ca tariful ar fi ok pentru a-l imparti, eu cred ca ar trebui sa luati in calcul o posibila abatere de la traseu astfel incat sa-i luati la o conexiune si pe cei din Braila.

Am vazut ca sunt cel putin doua persoane care au probleme cu masina, uneia care i se face rau, alta care are teama de cine conduce. Sunteti cred si sper constienti ca zonal o sa fiti transportati cu masina si ca trebuie sa fiti pregatite ambele pentru asta. Se poate lua si ceva pt atenuarea situatiei de greata si pentru linistire, teama, dar atentie ca o sa intrati apoi pe traseu de munte. Cu ani multi in urma, am avut o fata care a cazut din picioare, in fata mea, fara un motiv fizic, obstacol sau altceva. Pur si simplu a fost atat de indopata cu medicamente incat nu s-a mai putut tine pe picioare. Ca organizatori noi nu avem solutii pentru astfel de situatii, tocmai de aceea recomandam ca fiecare sa citeasca cu atentie ceea ce se scrie pt a vedea daca este actiunea potrivita, daca exista specificitati care i-ar putea crea probleme.

Tot important este sa stiti ca aici vin oameni ne-panicosi, care stiu sa treaca peste lucruri razand...Sunteti un grup de munte, iar oamenii care aleg potecile sunt persoane care inteleg ca se pot astepta la tot felul de siuatii.

Stiu ca nu v-am fost de ajutor, dar am tinut sa raspund, incercand sa lamuresc lucrurile. Nu o sa mai pot intra aici, imi pare rau, trebuie sa-mi continui programul cu grupul.


Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #72 : Marți, 10 Iulie 2018, 19:09 »
Multumim Gigi ca ne-ai auzit strigatul de ajutor!
Sincer?! Nu credeam ca va fi o problema, sa nu fim destui pentru a putea organiza transport!
Asta e! E evident ca nu suntem destui!
Asa cum a spus si Angela, haideti sa nu ne suparam!
Pana la urma vrem sa iesim pentru cateva zile din rutina zilnica, si sa ne simtim bine!
Haideti sa vedem ce afla Gabriela, legat de varianta de a închiria microbuz!
Daca ne convine tuturor, celor 9, si avem si confirmarea tuturor, mergem pe varianta asta!
Daca nu, asa cum am spus exista si varianta trenului, din pacate, fara celelalte obiective  :'(
Oricum, intr-un fel sau altul, in 2-3 zile, trebuie sa ne hotaram, pentru ca, riscăm sa nu mai gasim bilet nici la tren!
Gabriela, multumim mult pentru efortul tau!
Asteptam vesti de la tine!
Tinem legatura!
Va pup si o seara buna tuturor! :)

Offline diana.ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #73 : Marți, 10 Iulie 2018, 19:11 »
Buna grup!
Diana sunt.
Inteleg ca din Buc nu se poate organiza grupul.Din Iasi se poate asigura transportul?
Multumesc!

Offline diana.ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #74 : Marți, 10 Iulie 2018, 19:21 »
Abia ce m-am inscris.
Dc mai conteaza o persoana sa ma luati si pe mine in calcul pt Buc.
Dc nu, ma gandeam sa iau avionul cat mai aproape de destinatie.
Voi urmari pe forum ce decizie ia majoritatea.
Diana VHEFXEK.