Autor Subiect: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018  (Citit de 38533 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #75 : Marți, 10 Iulie 2018, 19:24 »
Buna Diana!
Din cate am inteles eu, cred ca da, dar cel mai bine, cred ca, ar fi sa iei legatura cu Lidia, ca ea vine de Iași! Ai numarul ei la insotitorul de grup!
Gabriela, ar mai fi ceva, desi, probabil, ai remarcat si tu asta!
La întoarcere, plecarea se va face din Pojorata, probabil!
Multumim inca o data pentru efortul tau  :flori:

Offline diana.ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #76 : Marți, 10 Iulie 2018, 19:37 »
Multumesc Rami!
Multumesc persoanelor care se implica in gasirea unei solutii cole.
O seara frumoasa!

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #77 : Marți, 10 Iulie 2018, 20:20 »
Si mai e cineva care ne vegheaza, mai de aproape, nu chiar din Portugalia  ;), e Wonderland!
Multumim pentru sfaturi!
Da, ai dreptate in privinta Taniei!
Ea e argint viu, :giggle: e maestra calatoriilor cu orice mijloc de transport! Schimba 2 trenuri, mai ia o masina, si ajunge la destinație, unde o asteapta distractia si voia buna  :dance:
Vom vedea si noi ce vom face!
Da, e pacat ca nu putem merge impreuna, ca asa reuseam sa ne cunoastem mai bine!
Deocamdata, ne cunoastem mai bine pe forum  :giggle:
Cumva ajungem noi si la Vatra Dornei  ;)

Offline Brand_usa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #78 : Marți, 10 Iulie 2018, 20:21 »
Din pacate, din motive independente de mine, nu voi putea participa la eveniment.
Daca cineva doreste locul meu, poate sa ma anunte pe email brandusata29@gmail.com
Sper sa va distrati de minune!
" Unui om ii accepti firea, nu i-o ierti. "    ( Ileana Vulpescu )

Offline gstochian

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #79 : Marți, 10 Iulie 2018, 21:00 »
Am intrebat la 3 companii care au mijloace de transport 8+1 si, asa cum a spus si dnul Gigi, nu este rentabil.
Memento Bus cerea pentru noua persoane doar dus pentru 26.07.2018 (cand soferul se intoarce singur) 753 euro care in lei inseamna aprox.3517 lei care impartit la 9 inseamna 391 lei de persoana ceea ce e infernal de mult.
Sunt 1050 km iar ei vroiau ca in pretul asta sa le platim motorina, rovinieta, asigurarea privind bagaljele si inca ceva, nu imi aduc aminte acum.

A doua companie au cerut mai putin dar tot era mult pe persoana si anume 273 lei doar dus.

Mai trebuie sa obtin detalii de la o a treia companie, dar deja stiu ca nu schimba cu nimic datele problemei, oricum este foarte scump si nu se merita.

Eu spun sa ne mobilizam toti cei din Bucuresti si sa cumparam bilete la tren toti odata ca sa fim aproape. Cineva care a studiat mersul trenurilor pe ruta Bucuresti Vatra Dornei, sa ne spuna care e ora cea mai potrivita de plecare pentru a ajunge la pranz sau cat mai repede in Vatra Dornei.
Asadar, sa faca cineva propunerea, sa stabilim ora si tipul de tren sau mijloc de transport si sa ne pregatim saptamana viitoare sa luam bilete toti odata, unii langa altii.
Va fi un drum lung, iar daca suntem mai multe fete, e mai bine sa fim aproape, fara pericole. Eu nu mai fost cu trenul si nu mai stiu cat de protejati suntem daca spre exemplu mergem noaptea sa dimineata devreme.
Astept raspunsul vostru.
Gabriela


Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #80 : Marți, 10 Iulie 2018, 21:31 »
Gabriela, e trista vestea, dar, oricum, multumim mult pentru efortul tau!
Asta e!
Daaa, Gigi a avut dreptate  :bow:
Din pacate pentru noi!
El chiar stie cum stau lucrurile astea....
Eu am gasit urmatoarea varianta de a merge cu trenul , trenul IRN 1653, București Nord- Vatra Dornei!
Pleaca la 21.30 din București, și 22.28 din Ploiești Sud, și ajunge la 7.14 in  Vatra Dornei!
Exista si varianta de loc la cuseta, si asa am ajunge o idee mai odihniti! Vedem, ne gandim zilele astea!
Ar trebui sa plecam miercuri seara, ca joi sa ne putem caza pe la pranz!
Eu asta varianta am gasit-o!
Vorbim!
O seara buna tuturor si o noapte linistita  :angel:

Offline Angela T

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #81 : Marți, 10 Iulie 2018, 21:40 »
E foarte bine la cuseta. Am călătorit de multe ori seara la cuseta si este foarte sigur si confortabil, si cu atat mai mult ca suntem mai multi/multe va fi foarte sigur. 8)

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #82 : Marți, 10 Iulie 2018, 21:54 »
Atunci mergem pe mana ta :giggle:
Adica, eu merg pe mana ta :D
Serios vorbind, daca tu zici ca e mai bine asa, luam varianta asta in calcul!
Si multumim pentru sfat Angela!
Noapte buna :smitten:

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #83 : Marți, 10 Iulie 2018, 22:06 »
Și am uitat sa va mai spun ca pentru întoarcere există trenul 1654 pe care il putem lua si din Pojorata la  22.44 si ajunge in Bucuresti la 7.28!
Asta, daca nu ne gandim la alta varianta la intoarcere ...
Eu asta am gasit!
Noapte buna! :angel:

Offline Emilia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #84 : Marți, 10 Iulie 2018, 22:14 »
Buna,sunt Emilia din Ploiesti,imi pare rau ca nu vom calatori cu microbuzul,inseamna ca ramane doar varianta trenului pt care optez si eu,insa cum facem sa procuram locuri apropiate?Cred ca mai usor e daca vorbim la tel,nr meu e 0726 183730,poate dragi colege sunteti de acord sa va puneti nr tel pe forum.va multumesc si astept raspuns .Cu drag

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #85 : Marți, 10 Iulie 2018, 22:35 »
Buna Emilia! Eu sunt Ramona, si sunt tot din Ploiesti ;)
Nu e un secret numarul de telefon, dar, acum il am pe al tau.  ;)
Concret nu am stabilit nimic! Eu, asta varianta am gasit!
Te sun maine seara !
Noapte buna si tie  ;) :)

Offline Emilia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #86 : Marți, 10 Iulie 2018, 23:03 »
Multumesc Ramona,dar cu Mirela T. cum luam legatura?Am vorbit cu Gabriela din Buc. pt tren,dar nu la cuseta si o sun si pe Olivia,poate ne adunam in grup.Oseara frumoasa.

Offline gstochian

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #87 : Marți, 10 Iulie 2018, 23:07 »
Exista o singura firma de autobuze care pleaca din Bucuresti spre Vatra Dornei si anume Sincarom ; pleaca de la autogara IDM Basarab ; langa gara CFR Basarab. tel. e 021.310.75.71 ; nu circula martea; o cursa dus e 110 lei ; dus si intors e 190 lei.
La dus, are plecari din Buc. de la ora 14 si ajunge la Vatra Dornei la 23.40; asta inseamna o plecare in 25.07.18 si o noapte in plus de cazare la hotel, ca sa nu se piarda ziua de 26.07.18.
La intoarcere, din Vatra Dornei la Bucuresti se pleaca la 21.30 in data de 29.07.18 si se ajunge la 06.30 in Bucuresti.Doar retur ar fi 94 lei costul biletului.
O sa sun maine sa vedem ce spun cei de la companie si daca se poate rezerva si plati tur-retur.
Ar fi inca o modalitate, daca nu dorim cu trenul.

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #88 : Marți, 10 Iulie 2018, 23:10 »
Buna seara grup optimist :kissing: Eu am rezolvat problema...mi am luat bilet la trenul despre care vorbea Rami , IRN 1653 Bucuresti - plecare 21: 30 , sosire Vatra Dornei  07:14....La vagon de dormit...
Exista si varianta Timisoara, pentru care am optat la întoarcere deoarece la dus nu am gasit locuri la vagon de dormit... Așadar, grabiti- va, la vagonul de dormit se epuizează repede locurile mi - a spus funcționarul CFR, iar  prețul biletului este influentat de data cat mai anterioară călătoriei.

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #89 : Marți, 10 Iulie 2018, 23:12 »
Inteleg ca n - am mai pleca din VD...
Gasim o soluție si pt asta.... :dance: