Autor Subiect: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018  (Citit de 38044 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #45 : Duminică, 08 Iulie 2018, 12:47 »
Las ca-i bine asa, theo365. Maniera ta a mai indulcit rabufnirea mea.  ;)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #46 : Duminică, 08 Iulie 2018, 12:48 »
   ATENTIE LA LISTE !!! se cam pierd pe drum



LISTE TRANSPORT


Iasi  - Targul Frumos - Pascani - Falticeni - Gura Humorului - Campulung Moldovenesc - Pojorata - Vatra Dornei   


1.Codruta S.(Pascani)
2.Steluta C.( Pascani)
3. Visan A. (Iasi)


Bucuresti - Ploiesti - Sinaia - Predeal - Brasov - Tusnad - Miercurea Ciuc - Gheorghieni - Lacul Rosu - Bicaz - Borca - Brosteni - Vatra Dornei                         


1.Angela T.
2.Brandusa T.
3. Mirela M - urcare din Ploiesti
4. Emilia- din Ploieşti
5. Mirela I.
6. Ramona P-urcare din Ploiesti
7.Gabriela S- din Bucuresti
8. Olivia B- in caz ca prezenta mea schimba optiunea de transport

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #47 : Luni, 09 Iulie 2018, 08:27 »
Buna dimineata tuturor!
Revin cu rugamintea, daca sunteti din zona Bucuresti, Ploiesti..., va rog mult  sa va mobilizati si sa va inscrieti pe lista de transport, ca, poate mai avem o sansa sa vedem si celelalte obiective si sa putem merge impreuna! :help:
Sanatate multa si o saptamana cu spor in toate  ;) :)

Offline estera

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #48 : Luni, 09 Iulie 2018, 11:53 »
Buna din nou!
Am analizat situatia si voi veni pana la Brasov, sper ca ora 10 va fi ok
Ar fi pacat sa pierdem obiectivele de pe traseu, jumatate din participanti nu dau niciun semn, oricum ne vom cunoaste :)
Deci:

LISTE TRANSPORT


Iasi  - Targul Frumos - Pascani - Falticeni - Gura Humorului - Campulung Moldovenesc - Pojorata - Vatra Dornei   


1.Codruta S.(Pascani)
2.Steluta C.( Pascani)
3. Visan A. (Iasi)


Bucuresti - Ploiesti - Sinaia - Predeal - Brasov - Tusnad - Miercurea Ciuc - Gheorghieni - Lacul Rosu - Bicaz - Borca - Brosteni - Vatra Dornei                         


1.Angela T.
2.Brandusa T.
3. Mirela M - urcare din Ploiesti
4. Emilia- din Ploieşti
5. Mirela I.
6. Ramona P-urcare din Ploiesti
7.Gabriela S- din Bucuresti
8. Olivia B- in caz ca prezenta mea schimba optiunea de transport
9. Elena H- din Brasov

Offline mihaela2017

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #49 : Luni, 09 Iulie 2018, 17:09 »
LISTE TRANSPORT


Iasi  - Targul Frumos - Pascani - Falticeni - Gura Humorului - Campulung Moldovenesc - Pojorata - Vatra Dornei   


1.Codruta S.(Pascani)
2.Steluta C.( Pascani)
3. Visan A. (Iasi)
4. Mihaela T. (Iasi) - urmeaza sa-i achit Lidiei  transportul.


Bucuresti - Ploiesti - Sinaia - Predeal - Brasov - Tusnad - Miercurea Ciuc - Gheorghieni - Lacul Rosu - Bicaz - Borca - Brosteni - Vatra Dornei                         


1.Angela T.
2.Brandusa T.
3. Mirela M - urcare din Ploiesti
4. Emilia- din Ploieşti
5. Mirela I.
6. Ramona P-urcare din Ploiesti
7.Gabriela S- din Bucuresti
8. Olivia B- in caz ca prezenta mea schimba optiunea de transport
9. Elena H- din Brasov

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #50 : Luni, 09 Iulie 2018, 23:22 »
 Nu pot sa cred ca trebuie s-a mi organizez singura transportul din Tr. Severin la Vatra Dornei. Transportul facea o parte din deliciul excursiei , mai mult, era excursie in sine... Ca sa nu spun ca sunt intr - un impas total...nu stiu cu  ce mijloace de transport in comun ma pot deplasa...În ciuda rigorii informațiilor de pe forum cu privire la desfășurarea excursiei, aceasta situatie nefasta nu a fost amintita nici macar ca posibilă....Cred  ca trebuie inchiriat un microbuz  cu mai putine locuri, vad ca, pana acum, suntem 9 pe lista de Bucuresti... Am inteles ca s- a suplimentat  numărul de locuri , poate  sunt din zona cu punct de plecare Bucuresti...cred ca fără mijloc de transport  si pentru deplasarile zonale excursia este compromisă.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #51 : Marți, 10 Iulie 2018, 06:54 »
Da, Iselin,  la asa o distanta, organizarea individuala a transportului, poate fi o provocare. Trebuie sa existe o solutie. Iti inteleg ingrijorarea, dar nu e bine nici sa dramatizam, sa o luam prea in tragic.
Acesta nu e un factor care sa compromita excursia, zau ca nu. Doar atittudinea noastra fata de o situatie poate compromite starea noastra de bine. 
Sunt suficiente exemple, cand cei din diferite zone ale tarii nici nu-si puneau problema trasnportului organizat, pentru ca erau cate unul sau doar cativa dintr-o zona sau alta.

Am mai povestit pe undeva, pana sa intre Lidia in echipa, din Moldova, pleca fiecare cum putea in orice directie, la orice distanta...

Tania55 - e cel mai bun exemplu de motivatie. Poate vede si ne povesteste ce flic-flacuri a facut ea ca sa ajunga in excursia dorita. Si mai stiu destule persoane care n-au tinut seama de complicatiile transportului.

Deci, poti sa o iei ca pe o provocare, un prilej de a dezvolta noi deprinderi, de a afla cu ce mijloace de transport in comun poti sa mergi - avion, tren, autocar. Nu, nu sunt ironica. Pur si simplu incerc sa te ajut sa iei lucurile mai pragmatc si mai putin dramatic.

Sau poate ca totusi se mobileaza inca 5-6 persoane, ca sa puteti beneficia de transport organizat.

Si, daca te ajuta, mai repet o concluzie de a mea: Pentru orice problema exista cel putin 2 solutii diferite.
Incredere si succes! Daca ai intrebari nu ezita.
Sigur mai sunt membri care au calatorit din zona ta si poate au niste sugestii.

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline gstochian

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #52 : Marți, 10 Iulie 2018, 08:49 »
Eu nu inteleg ce se petrece.Grupul e de 23 de pers. si s-au suplimentat inca doua locuri la cazare. La Buc.suntem 9 si 4 la Iasi . Lipsesc 10 persoane.
Poate nu stiu ca trebuie sa intre pe forum si sa se inscrie pe una din liste.
Cum putem afla cine mai trebuie sa se inscrie astfel incat transportul din Buc.sa fie valid?
Multumesc.
Gabriela S.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #53 : Marți, 10 Iulie 2018, 08:54 »
gstochian, stii si tu, e greu sa nu stii, daca ai citit prezentarea, inainte de a te inscrie...  |o  :tickedoff:

Lipsesc doar la apel. Printre ei or mai fi care vin din alte zone (Iselin e din Dobreta Turnu Severin, de ex)  Or mai fi cativa si din seria celor care-si pun alarma cu 2 zile inaintea plecarii, sa-si aminteasca de excursie.  >:D
Sau poate doar atatia sunteti din Bucuresti.

Vezi pe pagina anterioara, mesajul din agentie, scris cu rosu.


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #54 : Marți, 10 Iulie 2018, 10:28 »
Buna dimineata...poate am dramatizat putin, dar inca nu am nicio idee despre cum pot ajunge la Vatra Dornei...Imi rezervasem camera la hotel in Bucuresti chiar si pentru plecarea cu autocarul, ca atare figurez pe lista de Bucuresti ( Mirele I.) Spuneati ceva de mobilizarea a 5-6 persoane pentru a beneficia de transport organizat?!? Nu inteleg. Suntem deja 9 persoane pe lista de  Bucuresti ???  Pentru ca mie imi plac solutiile concrete, v-as propune sa ne comunicati adresa de email a tuturor participantilor la aceasta excursie  -Agentia are aceste date -(nu se vor supara, suntem colegi de grup), daca trebuie solicitati si un acord conform noilor reglementari privind confidentialitatea datelor cu caracter personal  ;) ca sa-i contactam noi cei interesati de transport...poate exista persoane care nu acceseaza forumul...pentru ca iarasi pt mine este o fractura de logica  numarul suplimentat de locuri in excursie,   insa pe listele de transport nu se regaseste nici numarul initial de participanti....nu cred ca cei din zona Bucuresti-Brasov  prefera autoturismul personal pentru deplasare...
Vreau sa cred ca exemplele  privind alte complicatii ale transportului nu se potrivesc situatiei actuale....este o diferenta intre a-mi asuma cum ajung pana la punctul de plecare anuntat sau pana la destinatie in cazul in care transportul nu este organizat din start si aceasta situatie ...Poate sunt eu exagerata, dar asta este o schimbare a regulilor in timpul jocului si tocmai pentru  ca organizatorii  sunt extrem de seriosi si planificati cred ca vor gasi o solutie, chiar si mai costisitoare.....

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #55 : Marți, 10 Iulie 2018, 10:41 »
Buna dimineata tuturor!
Ai dreptate Iselin, si eu m-am gandit la varianta de a-i "trezi" ;) pe cei care nu s-au înscris pe lista de transport

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #56 : Marți, 10 Iulie 2018, 10:55 »
Rami, buna. Am identificat trenul despre care vorbesti....voi urca din Bucuresti...daca alta solutie nu se iveste... urasc asta, recunosc...imi doream sa vizitam pe traseu obiectivele anuntate....dar cei 150 de km zonali cum ii parcurgem??? imi creeaza un oarecare disconfort situatia asta neprevazuta dar sper sa compenseze zona si actiunile de acolo... :)

Offline Angela T

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #57 : Marți, 10 Iulie 2018, 13:19 »
 Buna! Ar fi o idee sa plătim mai mult pentru microbuz pentru a avea conditii de confort si a nu "pierde" din obiectivele de pe traseu. O călătorie cu trenul(si cuseta pentru ca se călătorește pe timp de noapte) este cam 240lei. Asa ca prefer să dau acești bani pentru microbuz. Voi ce credeti?

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #58 : Marți, 10 Iulie 2018, 13:20 »
Iselin, daca e sa alegi trenul eu cred ca cel mai direct e sa te conectezi la trenul Timisoara - Iasi, care trece prin Vatra Dornei. Da, nu e o fericire. Dar cred ca e mai direct/mai scurt decat prin Bucuresti...
Sau, cel mai sigur, intrebi la Agentia CFR ce rute/trenuri iti recomanda ei.
Apoi, daca stii traseul poti gasi si niste alternative cu autocarul.

Da, stiu, nu e simplu....
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #59 : Marți, 10 Iulie 2018, 13:55 »
Si, daca e sa citim prezentarea - doar transportul zonal e trecut la incluse. Transportul pana la destinatie - oferta suplimentara de ajutor din partea organizatorilor, in conditiile in care sunt persoane inscrise pe listele de transport afisate. Asta asa, nu de carcoteala, ci pentru ca mi se pare corect sa ne raportam la ce s-a spus de la inceput. Ne e ca si cum s-ar schimba regulile in timpul jocului. Regulile cu transportul optional le fac participantii, in functie de numar, de receptivitatea lor etc...Parerea mea de old member si de persoana obisnuita sa citeasca si virgulele, cand e vorba de reguli, contracte etc. :)
Servicii incluse:
     • cazare 3 nopti in camera dubla
     • 3 mic dejunuri
     • 3 cine tip grup, 3 feluri de mancare (ciorba, fel de baza si desert)
     • insotitor de grup pe toata perioada excursiei
     • ranger Parc National
     • transport zonal 150 km

Servicii care nu sunt incluse:
     • asigurare medicala
     • pranzuri
     • intrari la obiective
     • transport pana la destinatie.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.