Autor Subiect: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018  (Citit de 38147 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #150 : Marți, 24 Iulie 2018, 18:33 »
Buna tuturor!
Sunt Lidia, insotitorul de grup in excursia din Calimani. Eu voi ajunge la Vatra Dornei in jur de ora 12.00 impreuna cu grupul din Iasi. Daca ajungeti mai devreme, puteti merge la hotel, am vorbit acolo si au spus ca daca au camere gata, va puteti caza. Daca aveti pe cineva cunoscut sa impartiti camera, precizati acest lucru la receptie.
PLECAREA DIN IASI este joi, 26 iulie, ora 7.00 din Parcarea Billa de la Gara.
Masina este Opel Zafira albastra IS-09-ZZM. Va rog sa nu aveti bagaje voluminoase, pentru ca vom folosi portbagajul de capota.
PROGRAM
Am modificat programul initial pentru ca am vrut sa introduc Transraraul vineri (stiu ca multi s-au inscris si pentru acest obiectiv). Duminica  ar fi aproape imposibil sa-l facem pentru ca avem ore si directii diferite de plecare.
Joi este un program lejer, de vizitare a statiunii si de echitatie pentru cei care doresc.
Vineri :Tinovul Poiana Stampei si Transraraul
Sambata: Drumetie la 12 Apostoli si masa la stana turistica
Duminica: Echitatie, plimbare si plecare spre casa
ECHITATIA se face in grup de 8 persoane, pe poteca de munte si sunt 2 variante:
- 40 minute - 35 lei
- 2 ore - 80 lei
Exista si varianta de 10 minute pe Dealu Negru unde se urca cu telescaunul. Anul trecut era 15 lei
Cei care doresc sa faca echitatie sa-mi confirme varianta aleasa pe email sau mesaj telefonic 0743 122214 pana joi dimineata pentru a vorbi la manej.
ECHIPAMENT
1. Rucsacel pentru bidonul cu apa, o gustare, haina de ploaie, tricou de schimb, bluza termica.
2. Ghete de drumetie pentru traseul de sambata. Traseul este pe drum pietruit, prin padure, cu portiuni in panta si necesita incaltaminte cu talpa adecvata.
3. Pantaloni lungi lejeri, impermeabili, tricouri, hanorac, haina de ploaie.
Daca aveti parazapezi puteti sa le luati. Sunt f utile daca este noroi
MESE
Micul dejun si cina sunt incluse in pretul pachetului turistic. Cina este una de grup cu ciorba, fel principal si desert.
Pranzul programat este cel de sambata de la stana, care se plateste separat. Vineri va puteti lua un sandvis, un baton la pachet sau puteti manca le restaurantul de la Rarau in cazul in care nu doriti sa mergeti in scurta drumetie programata. Vom avea 2-3 ore la dispozitie.
Stiu ca va faceti griji din cauza vremii, dar va asigur ca daca aveti echipament corespunzator si buna dispozitie vom face tot ce ne-am propus. Natura este frumoasa in orice ipostaza.

Drum bun si ne vedem joi!

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #151 : Marți, 24 Iulie 2018, 19:52 »
Buna Lidia!
Multumesc mult pentru informatii!
Daaa, vremea nu pare a fi prea buna!
Cine stie?! Poate se modifica in binisor, macar  :worthy:
Sau, vorba ta, important e ca vom fi acolo cu gand de voie buna si distractie! :yeah:
Asa cum a spus si Costin, si in cazul meu, de cate ori am fost in excursiile SC, vremea a fost faina, iar daca a mai plouat pe ici pe colo, ne-am strecurat printre micile reprize de ploaie  ;)
Legat de echitatie, te rog, ai putea sa imi spui, pentru duminica, incepand cu ce ora se poate merge, pentru a ne putea hotara, daca am putea alege si varianta de 2 ore si sa ne incadram si in timp pentru  a ajunge la timp la mijloacele de transport?
Iti multumesc mult! :flori:
Sanatate multa si o seara buna!  :angel:

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #152 : Marți, 24 Iulie 2018, 19:58 »
Buna Rami! De la 10.00 ar fi bine. Nu am planificat orele pentru ca aștept sa vad  cati se înscriu.  Traseul de 2 ore il recomand celor care au putina experieta. E pe poteca de munte cu suisuri si coborasuri

Offline eugenandrei

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #153 : Marți, 24 Iulie 2018, 20:19 »
Buna seara! Eu am fost anul trecut in aceasta frumoasa actiune SC. De aceea va recomand cu multa caldura la echitatie, acel traseu de 2 ore prin padure si creasta de munte. Este absolut minunat si cu ceva adrenalina, eu fiind practic incepator, deci il poate face oricine. Distractie placuta si vreme frumoasa sa aveti!!! :)

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #154 : Marți, 24 Iulie 2018, 20:36 »
Iti multumesc mult Lidia, pentru informatie, dar si pentru sfat!
O sa iti dau un raspuns cat mai repede!
Trebuie sa o intreb pe Zana Buna (Mihaela), care ne recupereaza de la Suceava si ne duce si inapoi, la ce varianta de echitatie ma pot inscrie, si apoi iti spun!
Iti multumesc mult si tie Eugen pentru sfat si pentru impresii!
Nici eu nu am mai facut asta, dar am inteles ca e tare fain, si daca zici ca si tu ai fost incepator, si te-ai descurcat, ba chiar ti-a placut, atunci, as incerca si eu :D
Nu stiu...
Lidia te anunt cat de repede!
O seara buna tuturor

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #155 : Miercuri, 25 Iulie 2018, 00:57 »
Buna. Eu admir caii de la distanta. De aceea, pentru a încerca totusi ceva nou, voi opta pentru varianta 1- 40 de minute....
Voi ajunge dimineata, destul de devreme in VD. Știți cum ajung de la gara?  Mai bine zis, cu ce, taxi, transport in comun, sau e destul de aproape încât să fac o plimbare matinală pe jos?
Noapte buna!

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #156 : Miercuri, 25 Iulie 2018, 08:08 »
Hotelul e la 5 minute de mers pe jos de gara Vatra Dornei Bai. Cei care veniti cu trenul, sa nu coborati din greseala in Vatra Dornei oras :)
Locatia hotelului https://www.google.ro/maps/place/Vila+Class/@47.3471177,25.3556621,17z/data=!3m1!4b1!4m7!3m6!1s0x473592531922ef2b:0x825223c027016178!5m1!1s2018-08-05!8m2!3d47.3471177!4d25.3578508

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #157 : Miercuri, 25 Iulie 2018, 09:13 »
Buna dimineata. Multumesc  frumos , Lidia.

Offline estera

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #158 : Miercuri, 25 Iulie 2018, 21:35 »
Somn usor si drum bun sa aveti, dragilor!
Ne vedem la Vatra Dornei! :yeah:

Offline Angela T

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #159 : Joi, 26 Iulie 2018, 05:30 »
Buna dimineata! Drum bun!  *|*

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #160 : Joi, 26 Iulie 2018, 07:49 »
Drum bun, vreme buna si zile de vis sa aveti!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #161 : Joi, 26 Iulie 2018, 08:16 »
Buuunaaa dimineataaa tuturor  :D
Mulțumim mult pentru urari Wonderland, si multumesc din suflet ca ,alaturi de Mihaela ai fost Zana Buna :flori:
Asa speram sa fie, drum bun, vreme buna, zile de vis, cu un grup superrr fain  :yeah:
Marea majoritate suntem pe drum, asa ca, drum bun tuturor  :angel:
Iselin, m-am tot gandit la tine, banuiesc ca tu ai ajuns deja!
Sper ca ai calatorit bine, si, ca nu esti suparata pe mine, :worthy: ca pana la urma am gasit alta varianta de transport
Sa ne vedem cu bine la Vatra Dornei  :yeah: *|*

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #162 : Joi, 26 Iulie 2018, 08:25 »
Zana-i Mihaela. Eu am fost doar un...spiridus.  :giggle:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #163 : Joi, 26 Iulie 2018, 08:39 »
Aaaa, am inteles!
Pentru fapte bune in folosul comunitatii Singles Camp, si grija neobosita, eu te avansez la gradul de Zana Buna  :bow: :giggle:
Pentru mine amandoua sunteti 2 Zane Bune  :flori: :smitten:

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Calimanii, la stana, la calarie, in drumetie 26 - 29 iulie 2018
« Răspuns #164 : Joi, 26 Iulie 2018, 08:46 »
Buna dimineata. Da Rami, eu am ajuns, sunt in pat desi  sunt f tentată să ies...voi astepta totusi grupul de la Iasi.Am călătorit  bine si  nu am niciun motiv să fiu supărată pe tine...va astept  si sper ca vremea să nu fie atât de capricioasă pe cat poate😉.Uitasem cat de minunata e Bucovina!