Autor Subiect: Minivacanta in Ardeal: Sibiu - Tara Motilor - Oradea 28 iunie - 2 iulie 2018  (Citit de 19942 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Rodi se simte un IZ de BIS ! CORECT? “ Repetam  Aventura borcanul ??? "fetele mele". Hmmm?
De data asta mergem cu INTREBARILE pregatite la PIATRA GRAITOARE, promitem!!!
Casa Danciu – nota 10 cu felicitari!
Apropo ati invatat Marsul lui Iancu pana la Deva? Pacat ca nu am putut merge cu voi pana la final. Multumesc ca ai filmat Doina si postat. Asa simt ca nu am pierdut foarte mult. Am sa ajung oricum in acea zona in curand si va iau urma.
Da, asa e Rodi speram ca macar unul din cei veniti pentru petrecere sa ni se alature pe terasa nocturna, aveam nevoie in galerie de ei, dar nu a fost sa fie nici de data asta.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Minivacanta in Ardeal: Sibiu - Tara Motilor - Oradea 28 iunie - 2 iulie 2018
« Răspuns #61 : Duminică, 08 Iulie 2018, 20:08 »
Deschid „jurnalul” minivacantei acum ca am reusit, cat de cat, sa imi fac ordine in ganduri dar si printre zecile de fotografii, fimulete pe care inca le primesc, un ajutor nepretuit dat fiind ca nu am reusit mereu sa imortalizez locurile prin care am trecut.

In pofida linistii de pe forum, am avut placuta surpriza sa intalnesc un grup vesel, comunicativ, de care m-am atasat din prima clipa. Vremea capricioasa ne-a dat ceva batai de cap in primele zile si, chiar daca nu am reusit mereu sa pacalim ploaia, nu ne-am dat batuti.

Miercuri dupa-amiaza ne-am plimbat prin Sibiu pe o frumusete de ploaie, partea buna fiind ca ne-am putut desfasura in voie pe stradutele pe care nu era mai nimeni.
Mai sub umbrela, mai pe sub stresini, mai cu o pauza pe la cate o terasa, am vazut cam tot centrul vechi, caliti deja pentru aventurile din zilele urmatoare..











Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
« Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
şi nu ucid
cu mintea tainele, ce le-ntâlnesc
în calea mea
în flori, în ochi, pe buze ori morminte… »


A doua zi dis-de-dimineata ne-am indreptat voiosi spre prima destinatie a vacantei, casa memoriala a lui Lucian Blaga, din satul Lancram. Ora matinala nu ne-a impiedicat sa filozofam putin despre trecerea timpului, sentimentul misterului din opera marelui scriitor sau despre viziunea sa asupra spatiului mioritic…

« Opreşte trecerea! Ştiu că unde nu e moarte, nu e nici iubire - şi totuşi, Te rog: Opreşte, Doamne, ceasornicul cu care ne măsori destrămarea. »

La 8 fara cinci cand am intrat pe poarta casei, doamna muzeograf deretica prin curte, in asteptarea noastra. Frumoase povesti ne-a spus despre viata si opera marelui scriitor si am avut si bucuria sa fim insotiti apoi de-a lungul vizitei de vocea marelui poet.
Cladirea pastreaza inca vie amintirea familiei Blaga, oferind o imagine spre trecut prin mobilierul pastrat intact, tablourile si fotografiile de familie expuse precum si gratie manuscriselor operelor scriitorului.

Un loc ingrijit si pus in valoare cu mult gust, sper sa mai am ocazia sa revin, fie si numai pentru a reasculta vocea poetului. Poate data viitoare sa ajung si la Rapa Rosie, locul care i-a fost atat de drag.





















Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Urmatorul popas a fost in Campeni, « capitala Tarii Motilor », la muzeul Avram Iancu dupa care  am dat o fuga si la Biserica Sf. Nicolae din Deal, construita in jur de 1811. Este o zona linistita, departe de aglomeratia din centru  si privelistea este grozava.










A urmat apoi un traseu pitoresc prin Cheile Albacului, ajungand la Casa Danciu, gazdele noastre din Garda de Sus, in jurul pranzului. Minunati oameni, primitori, ne-au rasfatat cu preparate cum numai aici se fac, preturi mici, nu ne venea sa mai plecam...












Tochitura moteasca




Pancove

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
 Dupa un pranz mai mult sau mai putin copios, dupa posibilitati…  tocmai cand ne pregateam de drumetie, ploaia a inceput din nou, exact conform prognozei.. o ploaie deasa, moteasca. O parte din noi insa nu mai avea stare si, echipati ca la carte, am plecat spre Pestera Poarta lui Ionele, un traseu usor care se poate parcurge pe orice vreme. Pana la urma vremea s-a imbunat si ne-am putut bucura de peisaje si de aerul curat si proaspat de dupa poaie.











Si, pentru ca era prea frumos ca sa ne intoarcem la pensiune, ne-am prelungit plimbarea spre Izbucul Cotetul Dobrestilor, un loc spectaculos mai ales in aceasta perioada cand debitul apei este mare. Izbucul, caracteristic Apusenilor,  este o denumire pentru un izvor cu scurgere intermitenta care iese brusc la suprafata in momentul in care atinge un anumit nivel.
Caprita cu iedul pe care i-am intalnit la intoarcere au facut deliciul grupului, daca nu ne grabeam la cina ne-am mai fi jucat cu ei, aici oamenii isi iubesc animalele dar nu au timp sa le rasfete. Era seara dar oamenii inca munceau prin gospodarii, am dat si  peste o femeie care taia singura lemne cu drujba in padure…



<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/QLdDZoPQZhM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Minivacanta in Ardeal: Sibiu - Tara Motilor - Oradea 28 iunie - 2 iulie 2018
« Răspuns #65 : Miercuri, 11 Iulie 2018, 10:26 »
Frumoase amintiri , multumim Diana  :) .

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Minivacanta in Ardeal: Sibiu - Tara Motilor - Oradea 28 iunie - 2 iulie 2018
« Răspuns #66 : Miercuri, 11 Iulie 2018, 12:20 »
"Craisorul Muntilor "

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Minivacanta in Ardeal: Sibiu - Tara Motilor - Oradea 28 iunie - 2 iulie 2018
« Răspuns #67 : Miercuri, 11 Iulie 2018, 15:03 »
Urmatoarea zi a fost dedicata pesterilor, trei la numar, cineva din grup ne-a numit “pesteristi” si asa ne-a ramas numele…
Am inceput cu Pestera Ursilor, cea mai cunoscuta si mai vizitata, noi am ajuns la prima ora tocmai pentru a evita aglomeratia. Pe drumul spre pestera am cunoscut o doamna care ne-a imbiat cu placinte calde, motesti… Am rezistat eroic, tentatia fiind mare dar, pentru ca intrarea se face doar la anumite ore in pestera am inghitit in sec si am amanat momentul pana la sfarsitul vizitarii pesterii. Dar si cand am scapat apoi la toate acele bunatati… am cumparat de toate, inclusiv zacusca, dulceturi, siropuri din care am pregatit o masa campeneasca delicioasa la urmatoarea oprire, Stana de Vale, unde stiam ca nu sunt prea multe posibilitati de a manca.









In Stana de Vale ne asteptam sa nu fie mai nimeni, statiunea este situata intr-un cadru natural minunat dar lipsa investitiilor o face neatractiva, cel putin vara, cand doar iubitorii de liniste si aer curat se mai aventureaza aici. Nici drumul nu este tocmai cel mai bun, mare pacat pentru ca sunt in zona niste cascade spectaculoase. Furtunile recente au facut ravagii prin statiune si, la intrebarea de ce nu curata nimeni zona, nu am gasit raspuns…

Cand am fost noi s-a nimerit sa fie hramul manastirii Sf. Petru si Pavel din Stana de Vale, erau mai multe autocare si masini parcate la singurul hotel functional, in rest probabil bate vantul pe aici, si la propriu si la figurat..
Noroc cu Izvorul Minunilor, amenajat frumos, cam singura atractie din statiune dar si drumul spre izvor necesita reparatii…











La Pestera Meziad am ajuns chiar la fix, nu a fost tocmai usor de parcurs ultima bucata de drum dar am reusit sa ne mobilizam si sa salvam o ora de asteptare. Satisfactia a fost pe masura, asta inseamna sa fii o echipa, sa te incurajezi reciproc…
Pestera Meziad este cu adevarat spectaculoasa, mai salbatica decat Pestera Ursilor, mai putini vizitatori, impresioneaza prin galeriile spatioase, inalte si frumusetea formatiunilor.








De departe insa, cea mai spectaculoasa pestera a fost Pestera de cristale din mina Farcu. Este singura pestera cu cristale de calcit amenajata din Europa si a doua din lume care poate fi vizitata, fiind descoperită de un miner in timpul lucrarilor la o galerie a fostei mine de bauxita Farcu.
Cristalele de calcit din mina Farcu, albe si stralucitoare, sunt formațiuni geologice foarte fine, fragile și extraordinar de frumoase. Ele cresc in diverse forme, de la floare de lotus pana la cele mai spectaculoase, din tavan, in forma unor iatagane verticale, cu lungimi de pana la un metru si cu o grosime a panglicii de doar trei-patru milimetri.










Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Minivacanta in Ardeal: Sibiu - Tara Motilor - Oradea 28 iunie - 2 iulie 2018
« Răspuns #68 : Sâmbătă, 14 Iulie 2018, 13:48 »
Oradea ne-a placut atat de mult incat in ziua dedicata aquaparkului am preferat, cu o mica exceptie, sa luam inca o data orasul la pas pentru a ajunge, de data asta, si in locuri mai putin turistice. Asa se face ca duminica la prima ora noi mancam piersici la piata, asteptand sa se deschida muzeul Tarii Crisurilor din incinta cetatii - un muzeu bine documentat, cu multe sali, ai nevoie de ore bune pentru a vizita tot cum se cuvine.

Am plecat apoi in cautarea unei cofetarii, sa ne tragem putin sufletul, o misiune destul de grea avand in vedere ca in Oradea majoritatea magazinelor sunt inchise duminica… Nu ne-am lasat insa pana nu am gasit-o, e drept dupa ce am traversat intreg centrul pietonal din zona Republicii. O cofetarie moderna, cu prajituri foarte bune, un adevarat rasfat, multumim, Claudiu!

Turnul Primariei a fost urmatorul obiectiv unde vroiam neaparat sa ajungem. Privelistea este grozava si, pentru ca am avut norocul sa prindem ora exacta, am ascultat in direct marsul lui Iancu, un moment unic.

Ne mai ramasese un obiectiv de bifat, centrul comercial Lotus, un pretext mai mult pentru a merge cu tramvaiul pentru ca am terminat shoppingul in mai putin de o ora ...
Plimbarea in Oradea am incheiat-o cu un gulas la un restaurant traditional central, fara sa regretam niciunul alegerea facuta. A meritat pe deplin timpul petrecut in oras desi am aflat de la amatorii de balaceala ca si aquaparkul Nymphaea nu trebuie ratat.

 Noi ne-am multumit cu o baie nocturna la strandul Padis, multumesc de pont, Simona, o idee grozava de relaxare pentru cei care umbla ziua pe coclauri. Chiar a fost o experienta inedita mai ales ca am prins si un frumos foc de artificii, asa, ca pentru ultima seara de vacanta…


















Strandul Padis









Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Minivacanta in Ardeal: Sibiu - Tara Motilor - Oradea 28 iunie - 2 iulie 2018
« Răspuns #69 : Duminică, 15 Iulie 2018, 13:42 »
In ultima zi a excursiei am revenit la Sibiu pe un traseu pitoresc din Tara Zarandului. Drumul prost pe unele portiuni se pare ca i-a speriat pe soferi astfel ca am avut surpriza sa nu fie deloc aglomerat, castigand timp pretios. Prima oprire a fost in Baia de Cris, un loc mai putin cunoscut dar incarcat de istorie.
 In centrul comunei, declarat „Complexul monumental si arhitectural Avram Iancu”, se gasesc numeroase cladiri cu semnificatie istorica, cele mai multe legate de Avram Iancu, conducatorul Revolutiei de la 1848 din Transilvania care si-a gasit sfarsitul chiar la Baia de Cris: monumentul lui Avram Iancu, Obeliscul lui Iancu, Crucea Iancului si casa muzeu Avram Iancu care reda in mod simbolic fosta brutarie a lui Ioan Stupina, pe prispa careia s-a stins din viata marele erou.

Fiind luni, ma asteptam sa fie inchis dar am avut norocul ca doamna care se ocupa de muzeu sa isi lase deoparte treburile administrative si sa ne primeasca cu ospitalitatea specifica locului, oferindu-ne o adevarata lectie de istorie despre moti, despre Avram Iancu. Am surprins-o si noi placut la plecare, cantand impreuna un fragment din marsul lui Iancu, un moment emotionant pentru toti.

La Tebea am rasfoit inca o fila de istorie, vizitand complexul de monumente de aici, cunoscut acum drept “Panteonul Motilor”: “Gorunul lui Horea”, gorunul lui Avram Iancu, mormintele lui Avram Iancu, Ioan Buteanu si Simeon Groza, revolutionari de la 1848.
Incheiam astfel seria obiectivelor dedicate motilor, mai imbogatiti sufleteste si mai constienti de valorile nationale, locuri unde ne face bine sa revenim din cand in cand…











Tebea, mormantul lui Avram Iancu


Gorunul lui Avram Iancu








Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
 :applause: :applause: Super actiune , super grup , multumesc Dianei si oganizatorilor!  :flori:  :kissing:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Diana, esti un excelent jurnalist de eveniment! Daca parcurgi ceea ce postezi, esti ...acolo! Ma bucur ca esti apreciata de cei care inteleg ce inseamna un ghid Singles Camp, ma bucur ca esti aici in casa noastra! In oameni ca tine, ca Lidia, ca Daniela, ca Gabi, ca Iulian&company sta viitorul Singles Camp&Travel. Aveti toata increderea mea, tot sprijinul meu, toata deschiderea mea.

Mi-as ori mult ca oamenii sa nu ne compare pe noi cei care va insotim, pentru ca suntem personalitati diferite, avem stiluri diferite, avem felul nostru de a comunica, de a interactiona, de a va transmite ceea ce stim. Nu exista doua amprente identice in lumea asta, cu atat mai putin oameni care sa semene leit prin ceea ce fac. Eu sunt exuberant, foarte comunicativ, pus pe distractie impreuna cu voi, am norocul unui bagaj mare de cunostiinte acumulat in...57 de ani, dar nu am aceiasi rabdare si atentie ca Lidia si Iulian, nu acopar atat de bine ghidajele locale ca Diana, ca Daniela, nu am entuziasmul lui Gabi. Fiecare din noi are ceva care ne face diferiti, de aceea, nu incercati sa ne comparati...Ceea ce sper ca se vede de la distanta si cu siguranta ca ati remarcat este ca suntem oameni care vrem sa va oferim cat mai mult, nici un efort nu este "prea mult", suntem foarte implicati emotional si foarte corecti cu voi. Pretuim fiecare banut pe care-l platiti pentru si in excursii...

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Krondia, ne-ai prezentat un adevarat " jurnal de calatorie" . Multe informatii si ilustratii , asa cum ne-a obisnuit si Gigi dupa fiecare excursie.  :applause:



Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Oare Ioanabil unde a disparut?  ati pierdut-o prin Oradea?  :giggle:

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Se pare ca pe Ioana a rapit-o  un seducator ... :smitten: