Autor Subiect: Legenda lalelei  (Citit de 6908 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Legenda lalelei
« : Joi, 04 Ianuarie 2018, 16:59 »
Lalelele sunt originare din Himalaya. Turcii au adus lalelele in Asia si le-au cultivat prima data ca plante de cultura. Cu timpul, laleaua a devenit
un adevarat simbol national, cu omniprezenta in cultura turca. Este floarea de suflet a turcilor. Laleaua este un motiv regasit in pictura, ceramica, tesaturi, covoare, in decorarea moscheilor, fiind un simbol al prestigiului si al nobletii.








Numele lalelelor – "tulip" vine din cuvantul persan “dulband” sau “tulbend”, adica "turban". Lalelele cresc in Turcia de multa vreme, dar abia la jumatatea secolului al XVI-lea au ajuns in Europa, prin intermediul ambasadorilor olandezi.

Pe timpul Sultanului Ahmet 1703-1730, cultivarea ori vanzarea lalelei in afara Istanbulului, era considerate crima si se pedepsea cu exilul. Laleaua avea pe atunci valoarea ei in aur. Planta acesta pe care strainii o considerau un fel de crin dar rosu, era considerata in Turcia mai valoroasa decat viata.

Incepand cu anul 1700 in Istanbul se tine Festivalul lalelelor, ce are loc, an de an intre 10-20 aprilie.





In vremurile de inceput, in timpul Festivalului, se aranjau in gradini sute de vaze cu lalele colorate, alaturi de colivii in care cantau pasarelele si lampi care luminau in noapte. Era o adevarata feerie. Vizitatorii erau invitati sa-si asorteze hainele cu culorile lalelelor.

Legenda spune ca prin anul 1200, pe vremea Imperiului Otoman, un tanar,  Printul Farhad s-a indragostit de o fecioara Sirin (dragut, dulce). O pasiune puternica ii mistuie pe cei doi, fecioara impartasindu-i sentimentele. Iubirea lor era insa imposibila, pentru ca tanara fusese promisa altui barbat.

Printul Farhad pleaca in munti si acolo primeste vestea falsa ca iubita lui a murit. Disperat si distrus, calarindu-si calul se arunca de pe niste stanci inalte, zdrobindu-si trupul. In fiecare loc unde s-au imprastiat stropii sai de sange, au rasarit niste flori rosii, cu corole in forma de turban. Erau lalele. Florile rosii ca focul, au negru la baza petalelor, simbol al inimii Printului, arsa de pasiune.



Nota: articolul este scris de Daniela, un excelent cunoscator al limbii si culturii turce. O sa aveti ocazia sa calatoriti impreuna cu ea in Turcia si va veti bucura de pasiunea ei pentru acea parte de lume.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Legenda lalei
« Răspuns #1 : Joi, 04 Ianuarie 2018, 20:46 »
Frumoase povesti insotesc intrarea Danielei :) Multumim, Gigi.

PS. Legenda lalei?  :kissing:  :angel:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Legenda lalelei
« Răspuns #2 : Joi, 04 Ianuarie 2018, 21:22 »
Am corectat...e greseala mea...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Legenda lalelei
« Răspuns #3 : Vineri, 05 Ianuarie 2018, 08:25 »
Errare humanum est.

Mai importanta e frumusetea povestilor si a informatiilor redate asa frumos.
Ceramica aia mi-a luminat privirea.
Legenda m-a pus pe ganduri. Cum se face ca multe locuri, stanci, lacuri, flori din lume, avem si noi destule,  sunt asociate cu o poveste de iubire imposibila? Marile iubiri nu pot fi decat cu final tragic, fie si unul care se transforma intr-o minune a naturii care ramane marturie pentru eternitate?

Buna dimineata colorata si pasionata, precum lalelel din povestea Danielei!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Legenda lalelei
« Răspuns #4 : Vineri, 05 Ianuarie 2018, 09:29 »
De la lalele...la deconspirarea Danielei,viitorul nostru ghid.
Am petrecut cu ea la Sighisoara,la Viscri, la Galati,am savurat cel mai"tare si mare" platou la Varna,
unde Daniela a negociat cu seful turc al restaurantului,ne-am plimbat pe aleile de la Balcic si ne-am racorit
"in grup" la terasa romantica,sub valul vitei de vie,mangaind cu privirea albastrul infinit al marii...

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Legenda lalelei
« Răspuns #5 : Duminică, 07 Ianuarie 2018, 11:53 »
  La multi ani fericiti cu multa santatate si impliniri pt 2018!

   Sunt nerabdatoare sa parcurgem impreuna locuri noi, pe care atunci cand le vedeti vedea, va veti aminti pasaje din povesti. Povestile au in spate locuri, natura, veselie !
   Imi doresc mult sa va ofer din optimismul meu si voua, sa mai punem impreuna ceva caramizi la soliditatea familiei Singles Camp.
   Va imbratisez cu drag, fetele!

Offline Ioana Maria

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Legenda lalelei
« Răspuns #6 : Duminică, 07 Ianuarie 2018, 12:25 »
Buna. Ma numesc Ioana si sunt noua pe site . Nu ma prea pricep deocamdata pe aici cum sunt lucrurile . Este o legenda interesanta si fumoasa. O duminica frumoasa va doresc.

Offline Dite

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
Re: Legenda lalelei
« Răspuns #7 : Luni, 08 Ianuarie 2018, 20:27 »
La multi ani tuturor membrilor Singlescamp, inca necunoscuti de mine. Sunt Dite, din Galati. Sper ca in 2018 sa am ocazia sa va intalnesc o parte dintre voi si sa-mi fac noi prieteni. Am citit si eu frumoasa legenda a lalelelor. Sunt tentante excursiile in Turcia, dar inca nu m-am hotarat. Ceea ce stiu acum este ca prima mea iesire cu Singlescamp va fi excursia la Hajduszoboszlo, in iunie. Dar am emotii, nu stiu cum va fi, pentru ca inca nu am intalnit pe nimeni fata-n-fata. Cred ca m-ar ajuta sa stiu ca mai sunt si alti membri galateni aici. Sper sa depasesc faza de inertie in comunicare si sa intru pe forum mai des.

Sa aveti un an minunat, cu sanatate deplina, bucurii nenumarate si prieteni adevarati!

Dite

Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Legenda lalelei
« Răspuns #8 : Luni, 08 Ianuarie 2018, 23:28 »
@Dite ai mesaj aici "Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!"

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Legenda lalelei
« Răspuns #9 : Marți, 09 Ianuarie 2018, 06:48 »
Draga Dite, nu trebuie sa ai nici o emotie, vei vedea ca in singlescamp te vei bucura de intalnire cu oameni deschisi si veseli.
Trebuie sa faci o singura incercare si vei dori sa continui cu noi. In legatura cu Turcia, fii fara teama.Poti intra si pe facebook Povestile de calatorie ale Danielei. Orice intrebari ai, as fi bucuroasa sa iti raspund. Bine ai venit in randul nostru!

Offline Dite

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
Re: Legenda lalelei
« Răspuns #10 : Marți, 09 Ianuarie 2018, 18:13 »
Multumesc frumos pentru incurajare, Daniela (danieladumitrescu). Din cate am citit pana acum pe forum, din stilurile de comunicare, mesajele de feedback si fotografiile din calatoriile postate imi sugereaza ca asa este precum spui, ca aici sunt membri oameni deschisi si veseli. Si imi place compania oameniilor veseli :). Sper sa ne cunoastem in curand.

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Legenda lalelei
« Răspuns #11 : Miercuri, 31 Ianuarie 2018, 12:52 »
 CU drag draga Dite