Autor Subiect: Shiva – printul suprem al dansului. Bali.  (Citit de 3975 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Shiva – printul suprem al dansului. Bali.
« : Marți, 09 Ianuarie 2018, 11:49 »
SHIVA este simbolul mitologiei hinduse, considerat sursa oricarei activitati. Este numit si Printul suprem al dansului. Dansa fara incetare, dansul lui simbolizand forta creatoare a naturii. Cele 108 stiluri inventate de Shiva s-au transmis pana la invatatul Bharata, autorul celebrului tratat de 6000 de versuri despre dans, poezie si teatru.



Shiva era cunoscut sub numele de “Cel care purifica pe oricine ii rosteste numele” sau “Cel pur”.
“Dansul este cea mai frumoasa arta, pentru ca el nu este traducerea sau abstractizarea vietii, dansul este viata insasi” (Havelock Ellis)



MARELE ZEU UNIVERSAL
“Priviti-l pe El
Cel care sta asezat pe un taur
Cu o frunza de palmier rasucita infipta in lobul urechii
Purtand luna cea alba si pura, in plete
Cu trupul acoperit de cenusa fierbinte de la terenurile de incinerare
El este cel ce inima mi-a rapit”   

In ametitoarea galaxie de zei a panteonului hindus, Shiva iese in evidenta ca fiind cel mai vechi si cel mai iubit. In zorii creatiei Cosmosului, cu mult inainte de crearea omului, el a aparut sub forma arcasului divin ce avea arcul indreptat spre Absolutul cel nerelevat. Lumea sa este terenul de vanatoare. Universul rasuna de prezenta sa. El este sunetul si ecoul. Shiva a mai fost venerat si sub forma samanului divin, pastor al creaturilor salbatice ale junglei sau yoghin asezat in diverse posturi de meditatie.

Shiva a ajuns sa fie acceptat ca Zeul Suprem. El transcede dualitatea dintre bine si rau, corect si gresit, favorabil si nefavorabil.
La acea vreme, religia era dominata de zeitati feminine, astfel incat, cultul lui Shiva a fuzionat curand cu acela al marii zeite Shakti (sub alte nume, Durga, Uma sau Parvati, numele ei ulterioare).

Barbatul si femeia nu sunt decat jumatatile complementare ale unui intreg, asa ca unele imagini redau pe Shiva pe jumatate femeie, pe jumatate barbat. El are si doua naturi: una salbatica si teribila si alta calma si plina de pace. Moartea insasi se teme de Shiva.
Impodobit cu cranii si oase, Shiva rataceste pe terenurile de incinerare, dansind in lumina focurilor rugurilor funerare, ungandu-si trupul cu cenusa ce ramane de la trupurile celor decedati, fiind singurul neafectat de tovarasia spiritelor fantomatice sau a diverselor duhuri.

In cartile stravechi se arata ca pana si zeii se pot indragosti. Aceasta o vedem din scena in care zeita Parvati si-a facut aparitia insotita de cele doua slujitoare fecioare, aducand cu ele flori pentru ceremonia de adorarea de dimineata a Maritului Zeu Shiva.
Parvani s-a apropiat sfioasa de Shiva si s-a plecat in fata lui in speranta ca ochii sai se vor deschide si o vor privi. De obicei Shiva isi deschidea ochii doar pentru o clipita, dupa care ii inchidea la loc si se cufunda in meditatie. Atat de perfecta era puterea sa de control. De data aceasta el nu am mai fost in stare sa isi ia privirea de la fermecatoarea Parvati. El o privea inmarmurit, iar Parvati, care tanjise dupa acea zi, il privea adanc in ochi.

Iar Shiva s-a gandit: “Cu adevarat, fiinta ei este intruparea perfectiunii. Caci frumusetea ei nu are egal in toate cele trei lumi. Ma simt imbatat de placere doar privind-o, dar cum ar fi oare daca as lua-o in brate?” Si era cat pe ce sa isi intinda mana s-o atinga, cand s-a oprit si s-a gandit: “Dar cum se face ca am cazut prada imboldului iubirii? Ce a determinat schimbarea?” Gandind acestea, cand a intos capul, l-a vazut pe dusmanul lui, Kama, care profitand de neatentia lui Shiva, a intins arcul spre acesta. Alaturi de Kama statea si sotia lui, Rati. Animat de ura impotriva zeului Shiva, Kama , tocmai cand Shiva o admira pe Pervani, a slobozit sageata din arcul sau catre zeu. Cand sageata isi lua fara teama zborul din arcul sau, Kama a simtit suflarea puternica a energiei lui Shiva, strabatandu-i fiinta.

Si a tremurat de teama si desi a chemat zeii in ajutor, pentru a-l linisti pe Shiva, Shiva si-a deschis dintr-o data al treilea ochi si o flacara cumplita a tasnit din mijlocul fruntii sale si s-a vazut aidoma stelelor de foc ce cad din cer. Flacara a parjolit totul in cale si cuprinzandu-l si pe Kama, l-a transformat intr-o clipa intr-o gramada de cenusa. Rati sotia lui, uimita si disperata de situatie, nu stia cum sa stranga ramasitele sotului ei, sa nu fie luate de vant.

Rati l-a implorat pe Shiva sa-i aduca sotul inapoi la viata.“Te implore marite Shiva” a strigat Rati “ sa nu condamni intregul univers dimpreuna cu toate craturile sale sa duca o viata lipsita de iubire! Daca iubirea nu exista, lumea se va prabusi. Caci toate creaturile isi vor abandona perechea si la fel si omul si viata nu va mai prospera. Dorinta aduce suferinta. Dar nu dorinta sta la baza bucuriei? Ce este viata, lipsita de dorinta? Doar existenta fara sens, ca o floare fara parfum. Iar esenta bucuriei poate fi traita doar de cel care a cunoscut suferinta. Viata are pretul ei, suferinta rasplata ei, sub forma bucuriei. Da toate inapoi, caci ele nu mai pot exista fara Kama sotul meu!”.

Maretul Shiva i-a raspuns cu multa blandete lui Rati: “Adevar ai grait. Universul nu poate exista fara iubire. Trupul lui Kama a fost distrus, dar sufletul lui traieste. El va trai de acum ca cel lipsit  de trup, Ananga, in inima oricarei creaturi. El va renaste si tu vei redeveni sotia lui.
Acestea fiind spuse, Shiva s-a intors la practicile lui austere, iar Parvati a fugit si nu s-a mai intors in acel loc de teama sa nu provoace mania maretului si solitarului zeu Shiva.

Era fiica regelui Himanan si mama Mena. Parvani, intoarsa in palatal parintilor ei, a fost cuprinsa de deznadejde si sufletul i-a fost tulburat: “La ce bun sa ai un trup frumos daca nu il incanta pe Domnul inimii mele? El este un adevarat yoghin si singurul lui crez este puterea ascezelor si nu farmecul meu trupesc.”

Parintii si prietenii au cautat s-o linisteasca, caci nu-si mai gasea linistea. “O, Parvati! Nu te lasa prada disperarii caci negresit maretul Shiva va deveni sotul tau. Iar el nu te-a acceptat deoarece in fiinta ta mai exista multe sentimente de egoism. Mandra de tineretea si frumusetea ta, ai crezut ca poti subjuga pe Stapanul celui de-al treile ochi prin farmecul tau. Nu-l poti cuceri decat prin multa daruire si devotament.”

Mama ei i-a spus “O sa-ti confer cunoasterea celei mai sacre mantra (rugaciune hindusa), care ii este cea mai draga lui Shiva. Mantra celor cinci silabe Aum Namashivaya, este mantra pe care cei ce o repeta, vor primi gratia Supremului Shiva. Fiica regelui Himanan si Mena, si-a rugat parintii s-o lase sa se retraga o vreme in solitudine, sa implineasca o perioada asceze, dar mama ei s-a impotrivit: “Nu e potrivit pentru o tanara fata ca tine sa mearga singura in padure pentru a indeplini mantra”.

Parvati a cazut prada deznadejdii, nu mai putea manca si nici bea. Vazand deprimarea si suferinta fiicei sale, Mena mama ei, si-a dat incuviintarea sa plece. Scotandu-si toate podoabele si bijuteriile, Parvati si-a facut haine din coaja de copac si si-a legat mijlocul cu o sfoara facuta din ierburi impletite. Impreuna cu slujitoarele ei, cele 2 fecioare, s-a dus pe creasta muntelui, in locul unde Shiva meditase si unde l-a facut pe Kama scrum.

La vederea locului in care Shiva meditase, inima ei a fost cuprinsa de tristete si cu lacrimi mari rostea nebuneste numele lui Shiva, acest nume iesea fara incetare de pe buzele ei.

A inceput sa faca pregatirile pentru ceremonia de adorare a lui Shiva. A ridicat un altar pe care a asezat simbolul lui Shiva si s-a asezat si a repetat fara sir rugaciunea data de mama ei, pastrandu-si mintea focalizata repetand mantra fara incetare.

Ea a meditat sub soarele arzator pe tot timpul verii, in ploaie, in timpul musonului si apoi in zapada iarna, repetand mantra mereu. Ea a indurat cu mult curaj caldura verii, vanturile inghetate ale toamnei si ninsorile puternice din timpul iernii himalayene. In primul an, ea a trait mancand numai fructe, in al doile an, a trait hranindu-se  numai cu frunze de unde i s-a tras si numele Aparna, cea care subzista doar cu frunze. In cel de-al treilea an, a trait doar cu apa. Trecand pe acolo un batran, una dintre insotitoarele ei, i-a povestit batranului ce este cu ele si de ce stau acolo.

Batranul a zis : “O, nobila si delicata domnita, de ce iti doresti asa de mult sa-l ai pe Shiva de sot? Trupul lui e mereu uns cu cenusa de pe terenurile de incinerare. Parul lui e impletit in suvite cu serpi, incolacindu-i-se pe gat. Uneori vesmantul lui este o piele de tigru, alteori umbla gol. Fie traieste in singuratate, fie insotit de spirite si duhuri stranii. Pentru o frumusete rara ca tine el este cea mai nepotrivita pereche. Stii ca Shiva a avut o sotie Sati, care a fost alungata de tatal ei dotorita legaturii ei cu Shiva si sarmana fata nu a mai avut incotro decat sa renunte la viata. Tu esti o nestemata intre femei. De ce vrei sa te casatoresti cu acest barbat ciudat? De ce nu vrei placerile palatului parintesc si vrei sa ratacesti  prin paduri cu acest barbat? Caci el nu are nimic sa-i placa unei femei. Apoi l-a ucis si pe Kama. Poate iti iei gandul de la el si iti gasesti alt mire.”

Parvani s-a infuriate peste masura. “De ce ai venit aici doar sa-mi spui cuvinte rele despre Domnul meu? Nu ma poti intorce din drumul meu. Esti o fiinta fara judecata care nu poate cunoaste adevarata esenta a Supremului Zeu. Zici ca nu are nimic placut femeilor, dar pentru mine el are tot ce mi-as putea dori vreodata, el ma va face fericita.

Am gresit amarnic aratandu-ti incredere si tratandu-te cu respect, caci imi este limpede ca tu il urasti pe Domnul  inimii mele. Indiferent ce este Shiva pt tine, inima mea e plina de iubirea pt el. Doar el e domnul inimii mele si pe altul nu doresc.”

Si l-a alungat pe falsul intelept, batranul care fara indoiala ar fi continuat sa rosteasca vorbe de ocara despre Domnul ei. Asa ca s-a departat dezgustata si era pe cale sa fuga de el, cand Shiva, si-a luat forma sa adevarata, s-a transformat din batranul venit, si a prins-o pe Parvati de mana.

“Unde vrei sa mergi si sa ma lasi singur? N-o sa ma poti alunga asa usor, o, Parvani! “ a spus el jucaus. “Sunt peste masura de incantat de hotararea ta si am venit aici doar pt a-ti implini toate dorintele. caci prin asceza ta ai platit pretul pentru iubirea mea. Iar incepand din aceasta zi te voi sluji cu toata dragostea mea. Orice dorinta ti-o voi indeplini. Asceza ta a fost lunga si aspra, dar raspalata iti va fi pe masura. Vino cu mine in salasul meu din Himalaya!”

Rostind acestea a tras-o spre el. Plina de incantare, Parvati i-a raspuns: “O, Domn al inimii mele, eu sunt cea care inainte am fost fiica regelui si numele meu a fost Sati. La acea vreme ritualurile casatoriei noastre nu au fost implinite cum se cuvenea. Iar astrele nu se aflau in pozitii favorabile. Tocmai de aceea de aceasta data te implor sa mergi la tatal meu, sa ma ceri de sotie si sa lasi ca toate ceremoniile de casatorie sa fie implinite cu toate ritualurile si fastul cuvenit.”

“O, dulce Parvati, “ a spus Shiva, “aceasta intreaga lume este o lume iluzorie. Eu sunt deasupra tuturor profetiilor si tuturor astrelor, dar daca aceasta este dorinta ta, ca sa implinim ritualurile de casatorie, atunci asa sa fie, caci nu iti pot refuza nimic. Voi merge la tatal tau si o sa te cer de sotie.”

Tatal fetei a hotarat ca nunta fiicei sale sa fie cea mai fastuoasa dintre toate nuntile care avusesera loc vreodata in Univers. Toti zeii si inteleptii, cat si muntii si raurile au fost invitati la NUNTA COSMICA.



“Marea si muntii si cuvintele mele asemenea
Au fost patrunse de prezenta Lui
A celui Unic, a celui din taramul Rudra
Sotul fecioarei de pe Muntele fermecat
Domnul fiintelor celeste”                                                         



Articolul este scris si ii apartine Danielei Dimitrescu.