Autor Subiect: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019  (Citit de 27153 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #30 : Joi, 17 Ianuarie 2019, 15:32 »
 Pe site-ul companiei - Quatar Airways- in data de 30 ianuarie 2019 apare acest zbor


Vreau sa ma asigur ca acesta este zborul nostru , pentru ca va trebui sa incerc sa modific rezervarea facuta acum 10 zile pentru transfer Bucuresti - Braila din 31 ianuarie



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #31 : Joi, 17 Ianuarie 2019, 16:52 »
Acesta este, 219. Poate s-a mutat cu 15 minute. La mine apare ca ajunge la 20.15, aici vad ca e 20.30. In 30.01. Oricum niciodata sa nu luati bilete apropiate ca timp pt ca nu se stie.

Offline Adina D

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #32 : Joi, 17 Ianuarie 2019, 21:48 »
Buna,

Sunt la Unirea, pe B-dul Coposu, case de schimb care au bahti. Am schimbat la Zaza Exchange cu 0.1350 in seara asta. Mai e alaturi Mahmoud Unirii, aveau cursul 0.1390 ron.

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #33 : Vineri, 18 Ianuarie 2019, 11:06 »
Buna!

Multumesc mult Adina pentru informatie!

M-am interesat si de conditiile de duty free, cine doreste le gaseste mai jos (Asia nu e Europa, cum spune Gigi). Atentie! Sunt pentru 1 persoana:

http://en.customs.go.th/content.php?ini_content=allowance&lang=en&left_menu=menu_allowance

Iar in caz ca mai sunt fumatori in grup:

https://www.tobaccocontrollaws.org/legislation/country/thailand/summary

Ne vedem cu bine!
Simona
Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #34 : Marți, 12 Februarie 2019, 07:24 »
Uuuuu, ce pustiu pe aici... :-[ Dupa cum vazusem grupul acolo, ma gandeam ca nu o sa mai am loc de poze si impresii...Nu-i bai, am sa va povestesc eu despre ce am vazut si am intalnit in aceasta minunata excursie. Imi fac un pic de timp si am sa incep sa postez fotografii si explicatii...

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #35 : Miercuri, 13 Februarie 2019, 19:14 »
 :oops:
Ultima tzeapa in domeniul telefoniei mobile - roamingul la bordul avionului prin serviciul OnAir - Switzerland... 11,68 Euro + TVA la bordul avioanelor Qatar Airways. Te conecteaza automat si incepe sa iti ia bani fara nici un fel de avertisment, mesaj sau alta forma de atentionare. Abia imi amintesc de un mic sticker pe care scria OnAir si atat...  :smiley6600:  :buck2: .
De acum inainte trebuie urcat in avion cu telefonul oprit, pentru ca in Tailanda cand am ajuns aveam telefonul in modul "avion" in mod cert. Nu sunt absolut sigur de segmentul Bucuresti - Doha.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #36 : Joi, 14 Februarie 2019, 09:35 »
Se intampla acum, ca lumea s-a cam saturat de aroganta, de lipsa de ospitalitate si de rigiditatea serviciilor de turism din Europa. Oamenii prefera tot mai mult simplul, isi doresc sa aiba contact cu persoane care fac totul cu zambetul pe buze, calde, sa simta bucuria celor care le sunt gazde. Si unde mai bine poti gasi toate acestea decat in Asia? Acolo este paradisul oamenilor care prefera naturaletea...

Pentru noi Indonezia, Taialnda, Vietnam, Cambodgia, Filipine, Laos, Malaezia sunt inca doar destinatii exotice. Sunt departe, le percepem ca locuri nepregatite sa aiba turisti, nu par tocmai locurile cele mai confortabile pentru a petrece concediu...Toate astea pentru ca se scrie si se explica prea putin despre ospitalitatea fantastica a celor de acolo, de conditiile de cazare mult peste ce ne inchipuim, despre mancarea delicioasa, despre locurile minunate pe care ai ocazia sa le vezi.

Stiu ca unora nu li se potriveste Asia, am vazut atitudinea multor europeni de a privi de sus omuletii aceia care robotesc toata ziua, i-am vazut judecand aspru lipsa de ordine si curatenie din zonele de sate, strambandu-se la mancarea lor...Dar celor mai multi, in special celor care sosesc in Asia informati, avizati de ce o sa intalneasca, li se intampla sa se indragosteasca de Asia. Am intalnit englezi rasati, oameni cu "high level of education", cu disponibilitati financiare nelimitate si care mi-au spus ca vin in Tailanda de 20 de ani! An de an! Pentru atmosfera minunata de acolo, pentru marea calda, pentru mancare, pentru ospitalitate.

Bangkok a trecut pe primul loc in lume, la numarul de turisti, peste 17 milioane de oameni vin anual sa viziteze uriasa metropola. Parisul si Londra au ramas in urma cu 15-16 milioane, iar Barcelona este tot mai indepartata, a coborat unde pe la 12 milioane...Oare degeaba merg atat de multi turisti in Tailanda?  ??? Nu prea cred...  ::) Bangkok-ul nu are arhitectura, muzeele, atractiile capitalelor europene, dar are ceva care toti cautam: farmec. Da, este o capitala plina de farmec. Repet, daca esti pregatit sa o intelegi, sa o savurezi...Daca esti doar unul care vrea sa bifeze, care te strambi la orice, e clar ca Bangkok-ul este doar inca un punct bifat in lista de "must view". Atat.

Intre ospitalitatea de acolo si cea din Europa, sau mai mult comparata cu cea din Romania este o diferenta uriasa. Nu este nici o exagerare: URIASA. Oamenii aceia si nativ si educat stiu sa te faca multumit, sa simti ca le esti un oaspete dorit, asteptat. Multi dintre noi au in fire sa critice, sa gaseasca cusururi, sa priveasca superior. Uitand insa sa compare ceea ce facem noi cu ceea ce fac ei...Serviciile noastre turistice, programele, infrastructura pe care o oferim fac sa vina mai putin de 3 milioane de turisti in intreaga tara, in timp ce un singur oras, atrage de 6 ori mai mult...Oare asta nu le da nimic de gandit celor (mereu) critici?

Asia este altceva, oamenii de acolo au alte repere de viata, se multumesc cu putin si ofera mult. Sunt extrem de sociabili si cu cei apropiati dar si cu cei nou cunoscuti. Probabil ca mult li se trage de la religia pe care o practica, budismul fiind un exemplu de toleranta, de organizare clerica, de forma de spiritualitate. Budismul invata lumea sa fie mai buna cu cei din jur, cu animalele, ii invata sa iubeasca florile, ii indruma spre a-si cauta singuri spiritualitatea, iluminarea, nu au nevoie de intermediari...

M-a impresionat enorm de mult si in Tailanda si in Cambdgia si in Vietnam respectul extraordinar pentru batrani, pentru parinti, pentru cei care nu mai sunt. Aproape nu e casa care sa nu aiba doua mici "temple", case ale spiritului, unde in fiecare zi aseaza ofrande. In special flori. Pentru familie, pentru cei care nu mai sunt. Exista in Bangkok o piata a florilor in care sute de maini pricepute creaza aranjamente florale pentru aceste case ale spiritului...Cateva imagini surprinse acolo:
















































Offline Ubi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #37 : Joi, 14 Februarie 2019, 10:19 »
Ai mare dreptate, Gigi. In plus, pe mine m-a impresionat demnitatea oamenilor din Tailanda. Ei stiu ca sunt saraci, dar adta nu ii deranjeaza. Muncesc la orice varsta si vor sa fie utili. Zâmbetul ii insoteste peste tot. Chiar si cand primesc un bacsis o dac cu demnitate. Imi amintesc de un moment special. Cand am mers in canoe, faceam echipa cu Laura. Ea avea banii de bacsis. La intoarcere, Laura a constatat ca inca avea banii pusi in partea de sus a costumului de baie. Noroc ca eu il filmasem pe cel care conducea canoea. L-am cautat si i-am dat banii. S-a vazut in ochii lui bucuria de a primi suma pregatita, dar si multumirea ca nu am uitat de el. Ne-a impresionat in mod deosebit.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #38 : Joi, 14 Februarie 2019, 10:52 »
Da, da, ai punctat foarte bine: chiar si bacsisul il primesc cu demnitate si maxima multumire. Stiu sa-ti arate asta intr-un fel nedisimulat, nealterat de trainingurile facute de hoteluri in Europa. Am gasit acelasi fel de multumire in Cancun, in Mexic. Se vede clar ca sunt civilizatii cu mult mai vechi decat a noastra si ca saracia, conditiile sociale nu le-au alterat nimic din spiritul lor frumos. Nu stiam ce ne lipseste...Acum, acolo in Asia am inteles. In jur de 1000 de ani de civilizatie...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #39 : Joi, 14 Februarie 2019, 12:58 »
Am adaugat ceva la programul de excursie si m-am felicitat in gand, bucurandu-ma ca am avut aceasta idee si initiativa si ca am putut sa ofer celor din grup ceva interesant si inedit: viata pe unul dintre cele 200 de canale care se afla in Bangkok. Foarte bine gandite, protejeaza locuitorii lacustrii cu ajutorul unor ecluze, care se deschid atunci cand se formeaza un mic convoi de "barci cu coada lunga", asa cum se numesc ambarcatiunile inguste a caror propulsie se face cu ajutorul unei elici montate pe o teava lunga, ce joaca rol si de carma.

Am vazut mici caimani, varani, cum traiesc oamenii acolo, le-am vazut casele, gradinile...Excelenta experienta! Am plecat dintr-un port de pe Choa Praya, raul care strabate Bangkok-ul, am intrat pe un canal si am iesit exact in dreptul templului Wat Angor, cel pe care urma sa-l vizitam conform programului. Maxima inspiratie si pentru agentia cu care colaboram in Tailanda. O sa postez destul de multe fotografii, din dorinta de a va oferi o imagine cat mai buna, cat mai bogata despre cum traiesc tailandezii in zonele lacustre.


























































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #40 : Joi, 14 Februarie 2019, 13:09 »













































































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #41 : Joi, 14 Februarie 2019, 17:06 »
Desi nu este cronologic, daca e sa discutam de apa si de case construite in vecinatate, sa va vorbesc despre piata plutitoare Damnoen Saduak. Aflata la 70 km de Bangkok, este una dintre putinele piete de legume si fructe ramase si care se mai pot vizita. Doar ajugand acolo iti poti forma o parere, o idee despre cum functiona comertul in aceasta zona.

Casele sunt construite pe piloni, nu doar pentru a proteja casa de inundare in sezonul ploios ci si pentru ca asa suprafata construita, amprenta la sol cum se numeste, este minima. Ai o casa in aer, nimeni nu-ti poate cere ceva: nu exista proprietar pe aer...Langa fiecare casa exista cate o mica gradina, in care oamenii cultiva legume sau pomi fructiferi: mango, papaya, cocos, magostine, rambutan etc. Zilnic fiecare isi culege ceea ce este copt si merge cu barca pe canale, pana la o piata plutitoare. Acolo se face vanzarea sau uneori trocul. Cu costuri minime de transport, cu cel mai mic efort de incarcare-descarcare. De pe barci nu se vand doar legume si fructe, unele sunt bucatarii ambulante, pe care se pregatesc creveti, pesti, supe etc. Ce gust au? Extraordinar de bun! Totul este proaspat si bine gatit. Aromat cu o multime de condimente sau plante, gustul este savuros...

Agentai colaboratoare ne-a pregatit un program exceptional, neasteptat de frumos si plin. Ne-a dus cu autocarul pana la un debarcader, de unde am fost preluati de o barca si dusi pe apa, printre gradini si case, pana la piata plutitoare. Fantastica experienta. Pe drum am oprit intr-un loc in care se pregatea zahar de cocos si la un parc in care se desfasurau spectacole cu crocodili si elefanti. A fost chiar si un show de magie, destul de interesant. A fost o zi atat de placuta, incat seara nu puteam sa adorm cu gandul la ceea ce vazusem. Incep cu pozele de la piata plutitoare   Damnoen Saduak:














































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #42 : Joi, 14 Februarie 2019, 18:14 »

















































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #43 : Joi, 14 Februarie 2019, 18:23 »













































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #44 : Vineri, 15 Februarie 2019, 08:16 »
Va povesteam ca excursia la piata plutitoare a fost imbogatita de agentia partenera cu inca doua puncte foarte interesante. Unul dintre acestea a fost un loc in care se fabrica zaharul din cocos. Gustasem cu mult timp in urma aceasta delicatesa, savurand deliciosul produs, dar nu am vazut niciodata cum se produce.

Intr-un spatiu larg, sub o copertina urasa, exista amenajat un atelier in care vizitatorii au ocazia sa vada cum se obtine zaharul de cocos si evident sa cumpere produse din cocos: uleiuri, arome, creme, esente, produse decorative. Ni s-a aratat cum se despica nuca, cum se rade partea alba, cum se incalzeste si fierbe si apoi cum se toarna in forme. Am gustat fiecare cat am vrut si in timp ce grupul era ciorchine pe taraba unde se vindeau produsele de cocos, eu m-am plimbat intr-o zona amenjata cu orhidee. Neasemuit de frumoase si neobisnuit de carnoase...Superbe flori!