Autor Subiect: Valea Trandafirilor si orasul tzarilor Veliko Tarnovo 1 - 3 iunie 2018  (Citit de 7545 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
31.05.2018
A APARUT UN LOC DINTR-O RENUNTARE DE ULTIM MOMENT INTR-O CAMERA DBL LA FEMEI.
 Cei interesati sa se adreseze direct agentiei.


Ca o avanpremiera a acestei excursii Daniela, insotitorul de grup, a scris un articol. Se numeste "Legenda trandafirului. Festivalul trandafirilor Bulgaria" si il puteti citi aici: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2625.0.html

Tarif: 130 EUR/persoana, cazare in camera dubla (cate 2 persoane in fiecare camera)

Rezervari http://www.singlescamp.ro/eveniment/valea-trandafirilor-si-orasul-tzarilor-veliko-tarnovo-1-3-iunie-2018/

Plecare: 1 iunie 2018
Sosire:  3 iunie 2018
Cazare: Hotel Concorde 3* Veliko Tarnovo http://www.hotel-concorde-vt.com/page27.html

Servicii incluse:
• transport cu microbuz 20 de locuri pe tot parcursul excursiei, cu plecare din Bucuresti
• 2 nopti la hotel 3* mic dejun inclus
• insotitor de grup - pe toata perioada excursiei

Nu sunt incluse:
• asigurare medicala
• asigurare storno
• intrari la obiective (tarifele sunt in prezentate in programul excursiei)
• mesele de pranz si cina
• taxa de oras 0.5 EUR/zi/persoana. total 1 EUR.

Grup: 19 persoane

INFORMATII TRANSPORT

Ora si loc de intalnire - Bucuresti, intrarea in Parcul Tineretului (vis a vis de Colegiul National Gheorghe Sincai), ora 06:45; plecarea va fi la ora 07:00.

Nume si numar de telefon sofer: Caramet - 0756 070780.

Numar microbuz:


Insotitor de grup: Daniela Dimitrescu 0721 428 014

Program

Ziua1 – vineri 01.06.2018- Intalnirea la ora 6.45 cu insotitorul de grup, la intrarea in Parcul Tineretului, Bucuresti. Imbarcare in microbuz si la ora 7.00 plecare spre Bulgaria.  Va rugam nu intarziati, pentru ca avem nevoie de orele soferului, nu ne permitem sa stam dupa cei care  nu se trezesc  sau care nu-si iau masurile de siguranta pentru a ajunge la timp. De asemenea ca recomandam sa aveti sandvich la voi si apa, pentru ca vom opri numai pentru pauzele legale ale soferului si necesitatile turistilor. Orasul de destinatie este Veliko Tarnovo - Orasul Tzarilor, aproape de Bucuresti, cca 180 km. Traversam batranul fluviu Dunarea peste Podul Prieteniei si trecem frontiera Giurgiu –Ruse.

Prima oprire pentru vizita  o vom face in satul Arbanassi, care are cea mai puternica amprenta medievala din intreaga Bulgarie, este fostul tinut al Pasei Rustem (vedeti povestea pe care am scris-o pentru voi, cea a cuplului Rustem Pasa si Mihrimah: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2609.0.html), ginerele sultanului Suleyman Magnificul. Primele atestari despre sat se gasesc intr-un decret dat de sultanul Suleyman Magnificul in 1538 prin care ofera satul drept cadou ginerelui sau, vizirul Rustem Pasa. Rustem care era de origine slava, croata mai precis. Un document care descrie Vechiul Tarat al Asanestilor, mentioneaza ca acest sat ar fi fost intemeiat de albanezii si grecii emigrati in urma victoriei din martie 1230 de la Klokotnita, a tarului Ivan Asan al doilea impotriva despotului Epirului, Teodor I Anghelos Duca Comnenul.Este un muzeu in aer liber din 1921 prin decret regal este declarant monument istoric de importanta nationala, are 144 de case fortificate, 5 biserici si 2 manastiri.

Vizitam stradutele intortocheate, Muzeul casei Konstantsaliev (costa 6 leva/pers adica cca 3 euro), o veche si impunatoare casa de boieri bulgari, datand din sec. al XVIII lea, o expozitie impresionanta din care va puteti face o imagine despre viata, datinile si obiceiurile arbanasilor din sec. XIX.

Vizitam apoi Biserica Nasterii Domnului, cea mai veche, interesanta si mare din zona, nu are absolut nici o turla, seaman mai degraba cu niste magazii, deoarece stapanirea otomana nu vroia sa fie ridicate semete simboluri ale religiei bastinasilor. A fost construita in sec. XV- lea in cea mai veche forma arhitecturala. Este mica, are o singura camera si o absida externa. Interiorul bisericii este in intregime pictat de pictori maghiari necunoscuti. Intrarea 6 leva.

Vizitam Manastirea Sf Fecioara pentru pitorescul ei, creata in vremea celui de-al doilea stat bulgar. Cand cetatea Tsarevets a cazut in 1393, doar cateva case au supravietuit in Arbanassi, inclusiv acesta manastire.

Vom opri la o taverna sau mehana pe bulgareste (din turca meyhane = han) pt o bere excelenta Zagorka (din portofoliul Heineken actualmente) si gustare. Fiecare isi alege si achita ceea ce a consumat.


Program liber in oras. Mesele se pot lua la taverna sau mehana cu specific bulgaresc sau fast food. O cina low este ieftina costa in jur de 8-10 leva (5 euro), iar una medie cca 20 leva de persoana (10 euro)

Ziua 2-  sambata 02.06.2018 Mic dejun ora 9.00. O sa petrecem intreaga zi in Orasul Tzarilor Veliko Tarnovo, oras aflat pe malul raului Yantra, care serpuieste lenes printre dealuri. Odata ajunsi in acest oras, strabatandu-i stradutele, privind casele suspendate pe stanci deasupra Canionului Yantra (cititi Legenda randunicii, pe care am scris-o aici pentru voi: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2622.0.html) ne va cuprinde sentimentul de intoarcere in timp.

La 10.30 ne indreptam pietonal  spre Cetatea Tsarevets, care in secolul al XII-lea, datorita grandorii sale, se compara cu Roma si Constantinopolul. Cetatea Tsarevets, cel mai important obiectiv turistic al zonei, se intinde pe trei coline: Tarevet, Trapezita si Sfeta Gora si este inconjurata de ziduri inalte de 12 metri si groase de pana la 3 metri. Este bine intretinuta, iar obiectivele principale au fost restaurate, pastrandu-se stilul original. Totul este un imens parc cu o mare incarcatura istorica. Intrarea este 6 leva/pers.

Vizita Monumentul Asanestilor, un monument reprezentativ al Veliko Tarnovo. Este un grup statuar care ii infatiseaza pe tarii Petru, Asan, Kaloian si Ioan Asan al II lea, in jurul unei sabii gigantice.Ceea ce romanii nu stiu si bulgarii nu vor sa spuna, este ca fratii Asan, care au fondat Al doilea Imperiu Bulgar, erau se pare de origine vlaha si se considerau conducatori ai bulgarilor si vlahilor. Ei au condus  o rebeliune impotriva Imperiului Bizantin si au stabilit capitala noului stat la Veliko Tarnovo.

Coboram apoi pe malul Yantrei, spre centrul vechi al orasului sa vedem Str. Gurko, una dintre celebrele strazi incadrata de case vechi, cu o arhitectura deosebita, in stilul renasterii bulgare din sec. al XVIII lea, construite din piatra cu etajul iesit in afara, pline de flori.

Dupa amiaza PROGRAM LIBER pentru cumparaturi, vizite ale atelierelor de  mestesugari pe Str. Samovodska Charshia (din turca cearsi – centru), strada mestesugarilor, aflata in inima cartierului vechi, locul unde mestesugarii din satul Samovodene, un sat apropiat de vechea capitala a Bulgariei, veneau sa-si vanda marfurile. Astazi strazile inguste si pietruite sunt obiectiv turistic  cu multe pravalii, cu ateliere mestesugaresti, cu magazine foarte multe de suveniruri, cafenele si patiserii care servesc si prajituri turcesti (katayif) si cafeluta la nisip.

Ziua 3 – duminica 03.06.2018 Mic dejun ora 8.00 Plecare din Veliko Tarnovo cu check out hotel si imbarcare in microbuz la ora 9.30. Plecam spre Kazanlak Valea Trandafirilor, tinta noastra fiind satucul Kanchevo, aflat la 100 km de Veliko Tarnovo, sa vedem campurile de trandadiri de Damasc.

Dupa ce vizitam culturile de trandafir,  mergem spre Complexul etnografic Damascena in Skobolevo.
COMPLEXUL ETNOGRAFIC DAMASCENA- Skobolevo (Asen) - Damascena este un complex etnografic care include Distilaria de familie Damascana, unde in timpul sezonului de trandafiri parfumati poti vedea cum se face uleiul esential, un rosarium cu sute de soiuri de trandafiri, care mai de care mai colorati si parfumati, un parc, un muzeu etnografic si un gift shop cu produse cosmetice pe baza de trandafiri si lavanda. Este si un restaurant pitoresc, aflat intr-o gradina minunata, unde multe dintre mese sunt asezate sub bolte de trandafiri. Pe helesteul din gradina de trandafiri plutesc lebede! Timp liber in complex, masa de pranz, cumparaturi de uleiuri esentiale si cosmetice din esente de trandafiri.
Ora 16.30 plecare spre Bucuresti (280 km) si daca traficul este normal si nu intalnim nimic care sa ne incetineasca pe drum se ajunge in jur de orele 22.00 -22.30.

Precizari Este o excursie friendly, tinem ca in acest tip de iesiri lumea sa viziteze, sa socializeze, sa se distreze. Nu este o actiune 100% turistica, asa cum se organizeaza in agentii, are si o componenta de interactiune intre participanti, care dorim noi sa determine viitoare relatii de prietenie, sau doar de comunicare. De aceea insistam pt un profil mediu al participantilor: tolerant, comunicativ, fara prea multe tabieturi, activ incat sa nu aiba probleme de mers. Persoane cu rabdare, cu intelegere (nu doar ”eu vreau sa stau in fata”, „mi-e rau si nu am cum sa stau in spate” „eu imi aleg camera”, „eu vreau alt program”, „eu o iau in fata”, „nu-mi place in grup” etc), cu dorinta de a vedea lucruri noi. Nu este o excursie  de relaxare prin tolaneala ci una de vizitare.
Nu se poate oferi un program de vizitare alternativ. Pt ca atmosfera sa fie una placuta, nu trebuie sa existe intarzieri la intalnirile pt program. Intarzierea la intalnire inseamna a abuza de timpul celorlalti si nu e corect.

De recomandat ca bagajul sa contina putine lucruri, doar cele esentiale unei astfel de calatorii, dar din care sa nu lipseasca ceva pt ploaie (pelerina, umbrela), pantofi sport sau ideal trekking, imbracaminte comoda in care sa va miscati lejer. Pt excursiile pietonale va recomand un mic rucsac in care sa depozitati eventualele cumparaturi, sa aveti o sticla cu apa, un baton de ciocolata.

Hotelul este nominalizat, aveti link-ul catre site, studiati-l, cititi pe portalurile de feed-back review-urile. Noi l-am ales pe cel mai bun din zona. Dar exista, am intalnit in excursii, persoane foarte pretentioase (eu zic ca nejustificat... ???) care sau din dorinta de a arata ce pretioase sunt, sau pt ca nu se pricep si nu pot face o evaluare corecta, au de comentat. De aceea rog la fiecare excursie, verificati unde mergeti, asumati locatia si acolo ne ocupam doar de lucruri bune si placute... ::) :) 

:oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, programul excursiei, si particularitatile acesteia. Cantariti daca este sau nu potrivita profilului de turist pe care il aveti. Va recomandam sa va consultati cu atentie perioada de concediu, de zile libere, de disponibilitate, astfel incat sa va asigurati ca acestea coincid cu cea in care se tine excursia. Trebuie sa stiti ca din momentul rezervarii intrati intr-un regim contractual cu agentia tursitica ce ne asigura serviciile turistice. Acest lucru impune intelegerea clauzei pe care ati acceptat-o in momentul inscrierii si achitarii, referitoare la renuntarea unilaterala la o excursie. Cititi aici: http://www.singlescamp.ro/conditii-de-renuntare-la-o-actiune/. Deci in situatia renuntarii la o actiune, vechi sau noi in acest grup, avem rugamintea sa nu ne sunati, sa nu ne scrieti, solicitandu-ne restituirea sumelor achitate sau sa ne cereti mutarea acestora la alte excursii. Existand o intelegere prealabila, comunicata si cunoscuta, consideram ca nu este necesar sa avem o corespondenta in acest sens.

La actiunile noastre se pot inscrie doar persoane single (fara partener), care inteleg si respecta conditiile de calatorie si de petrecere a vacantei intr-un grup. Respecta orele de intalnire, pe cei cu care au plecat in excursie, armonizeaza cu cei din jur, sunt toleranti, nu au tabieturi excesive care pot deranja sau care nu pot fi satisfacute in conditiile unui grup. Nu vrem cu noi persoane de genul "eu vreau acolo nu acolo", care au mereu critici, remarci...Dorim sa oferim o atmosfera de vacanta cu prietenii, nu ceva rigid, formal si pur turistic.

La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR pe acest topic. O sa gasiti aici detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email, avand in vedere ca am facut deja aceasta precizare in prezentarea actiunii avem rugamintea sa nu ne solicitati informarea in alt mod.

Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro. Imediat dupa inscriere veti primi un Email care contine datele agentiei si care va comunica in ce mod si unde se face plata avansului.  Toate actiunile noastre sunt organizate printr-o agentie turistica specializata pe turismul de grup Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”. 




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Valea Trandafirilor si orasul tzarilor Veliko Tarnovo 1 - 3 iunie 2018
« Răspuns #1 : Luni, 15 Ianuarie 2018, 09:24 »
Rezervarile sunt deschise!

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Valea Trandafirilor si orasul tzarilor Veliko Tarnovo 1 - 3 iunie 2018
« Răspuns #2 : Miercuri, 31 Ianuarie 2018, 12:32 »

   Buna tuturor
  Sunt Daniela Dimitrescu insotitorul grupului vostru la Veliko Tarnovo. Despre Veliko Tarnovo va voi spune ca face parte dintre destinatiile bine cunoscute dar de fapt necunoscute.Multe persoane au trecut prin acest oras poate cu autocarul in drum spre Turcia sau cu alte ocazii. El ascunde insa istorie si pitoresc.Este un loc de refugiu inedit si aproape de Romania.Difera mult atmosfera de aici de cea a statiunilor de mare din Bulgaria pe care le stim.Aceasta excursie impleteste trei momente deosebite, care va vor incanta: ascunsul satuc Arbanassi, pe care dupa ce il veti vedea veti dori mereu sa reveniti, terasele orasului Veliko Tarnovo, cu raul Yantra, unde vom vedea zburand atatea randunele si vom vizita ateliere mestesugaresti vechi, unii artizani realizand in fata clientilor obiectele lor ( sculptura fina in lemn, miniaturi, gravuri, gravuri in metal) si ne vom bucura de atmosfera povestilor din copilarie , chiar de "Toate panzele sus", cand vom avea ocazia sa servim un cataif si o cafeluta la nisip, in locuri autentice cu izul specific.Nu in ultimul rand vom vedea campurile de trandafiri in plina floare, cu mirosul lor minunat si ... chiar fete imbracate in costume populare care canta intre lanurile de trandafiri si strang in cosurile lor trandafirii, doar capusoarele lor, cu multa atentie sa nu se striveasca. Ne vom odihni apoi in umbrar de trandafiri la un pahar de braga.Isi aminteste cineva de ea?

     Toate cela bune , Daniela

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
15.05.2018

Nu mai sunt locuri.

Offline MichelleMB

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Valea Trandafirilor si orasul tzarilor Veliko Tarnovo 1 - 3 iunie 2018
« Răspuns #4 : Duminică, 20 Mai 2018, 19:35 »
Buna seara, tuturor!

Am incercat si eu sa prind loc in aceasta excursie (acum cateva saptamani, cand se anuntasera cateva disponibile), dar n-am primit nici un raspuns.  Apoi am aflat ca s-au ocupat toate. Daca cineva cumva nu mai poate merge, sunt interesata sa preiau eu locul.  :D  Telefonul meu este 0722534199.  Va multumesc anticipat.
O seara tihnita si o saptamana senina va doresc! :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Ciudat... Ai completat formularul de rezervare de pe site si nu ti-a venit, automat, pe email, raspunsul cu informatii si datele pentru plata?
Asta-i singura modalitate de a primi un raspuns :) In fapt, in descrierea excursiei ai toate informatiile necesare pentru inscriere, rezervare si toate celelalte organizatorice. Intrebarile a caror raspuns nu se regaseste in prezentare se adreseaza de obicei pe forum (nu pe email, telefon)

In general, cand nu mai sunt locuri, formularul de rezervare e blocat si apare si anuntul scris cu rosu, sub titlul excursiei, atat pe site, cat si pe forum.

Stiu ca nu-ti mai folosesc informatiile astea acum, dar sper sa-ti fie de folos data viitoare.

O saptamana frumoasa si tine!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline MichelleMB

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Buna, Wonderland!

Merci pentru raspuns.
Asa am si facut. Cunosc procedura...dar probabil ca erau deja in asteptararea confirmarii platii altor inscrisi... E-adevarat insa ca, de obicei exista un raspuns, oricare ar fi el.
Thanks anyway... O zi buna! :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Asta spuneam, raspunsul intra automat, aproape instant, dupa transmiterea formularului de rezervare,  transmis de soft, nu de "cineva", din ce stiu eu. Poate a fost vreo eroare ori s-a ratacit prin bulk.
In fine, stii cum e: lucrurile se intampla sau nu,  cu un motiv.
Vor mai fi si alte  ocazii, nu?
Zi frumoasa!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Buna, Wonderland!

..dar probabil ca erau deja in asteptararea confirmarii platii altor inscrisi...
Asa e , ai dreptate , din pacate am patit-o si eu.....asadar nu conteaza ca ai completat formularul de inscriere si ca ai primit automat un e- mail  de confirmare a rezervarii , ci in ce moment ai facut plata !!!
Am si gasit o explicatie pe intelesul tuturor lasata de Gigi :

12.03.2018 In lista de inscrieri sunt 32 de persoane. Din cei inscrisi 22 au achitat deja avansul, iar altor 4 li s-au intocmit facturi. Inseamna 26 de rezervari. Mai sunt doar 10 locuri disponibile si in ritmul in care se fac inscrieri aici, foarte foarte curand numarul de inscrisi o sa depaseasca pe cel al locurilor disponibile. Pentru ca ocuparea locurilor se face in ordinea platii avansului, nu cel al inscrierii, exista posibilitatea sa fiti inscris dar sa nu prindeti loc daca nu va grabiti cu plata avansului. Vreau sa se inteleaga acest lucru si sa nu existe suparari pe agentie ca cineva nu a prins un loc. Agentia nu are cum sa stie ce intentie are fiecare inscris; daca doreste ferm rezervare, sau a facut-o doar la impuls si nu are de gand sa mearga in acea excursie. Din acest motiv se lasa rezervarile deschise, pana la ocuparea ultimului loc. Si de aceea uneori apar pe ultima suta situatii de over-booking, la care nu exista solutie sau rezolvare, decat returnarea avansului celui de sub linie.

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Valea Trandafirilor si orasul tzarilor Veliko Tarnovo 1 - 3 iunie 2018
« Răspuns #9 : Duminică, 27 Mai 2018, 22:13 »
 Buna tuturor
 Se apropie excursia noastra si as vrea sa va dau cateva detalii tehnico-organizatorice:
* In legatura cu banii: Cel mai bine este sa aveti la voi euro pe care sa ii schimbati in leva. 1 euro= 1,94/1,95 leva. Bulgaria este o tara ieftina. Ca sa va faceti o idee despre preturi: o apa mica 1 leva, o apa 1,5 litri 1,30 leva. O masa fast food ( exemplu snitel salata shopska paine, o bere) costa 7 leva. Calculata in lei romanesti 1 leva= 2,50 lei. O masa de seara cu ghiveci, supa, salata, etc poate costa cca 20 leva. O prajitura cu cafea costa cca 4,5 leva. Fiecare isi va calcula bugetul, dar in general cca 50 leva/zi ar acoperi cheltuielile de masa si alte lucruri: bere, inghetata, sucuri, cafea , etc. Desigur suvenirurile sunt la diverse preturi, functie de calitate.Incepand cu magnetii de frigider 1-6 leva, apoi picturi, sculpturi 20-40 leva, cosmetice pe baza de trandafiri 4 leva -40 leva ( sapunuri, creme de fata, creme de maini, apa de trandafiri, parfum, ulei de trandafir, balsma de buze, etc).
Este necesar sa luam in calcul suma pe care dorim sa o schimbam in Bulgaria, deoarece vom schimba la intrarea in tara.Ulterior, puteti scoate de la bancomat si unele case de schimb valutar vor fi inchise. Deoarece va fi Festivalul trandafirilor, va fi aglomerat, Daca ramaneti cu ceva bani, la retur vom avea posibilitatea de a face ultimele cumparaturi de suveniruri specifice, cosmetice si sapunuri de trandafir, dulceata de trandafir, rahat cu trandafir. Daca nu, ii schimbam in euro inapoi. Exista si aceasta posibilitate.
* Intrarile la obiective: cetatea Tsarevets 6 leva, intrarea la Biserica Maicii Domnului din Arbanassi 6 leva;
* Important: Intrarea si meniul pentru fiecare membru al grupului la Complexul etnografic Damascena costa 11 euro/pers, va rog sa aveti pregatiti acesti bani in euro. Meniul va contine: Salata shopska ( rosii, castraveti, ardei verde, ulei de masline, branza alba, masline), supa de pasare, file de pui Saltinboka ( file de pui, bacon, cascaval afumat, cartofi natur, piure de mazare), baklava cu apa de trandafiri, apa minerala 0,5 l, mini bagheta alba.
* Un lucru important pe care insist este sa NU UITATI ACTUL DE IDENTITATE ACASA, caci nu vom putea trece granita. Se accepta Carte de identitate dar nu cel vechi tip carticica, se accepta pasaport. Verificati ca sa fie in termenul de valabilitate actul de identitate.
* Ca orice calator prevazator, sa aveti ceva de ploaie, cel mai bine este sa aveti o pelerina de plastic, pentru "maini libere".
De abia astept sa va intalnesc. Toate cele bune tuturor !

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Valea Trandafirilor si orasul tzarilor Veliko Tarnovo 1 - 3 iunie 2018
« Răspuns #10 : Marți, 29 Mai 2018, 14:32 »
INFORMATII TRANSPORT

Ora si loc de intalnire - Bucuresti, intrarea in Parcul Tineretului (vis a vis de Colegiul National Gheorghe Sincai), ora 06:45; plecarea va fi la ora 07:00.

Nume si numar de telefon sofer: Caramet - 0756 070780.

Numar microbuz:

Offline ligia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
Re: Valea Trandafirilor si orasul tzarilor Veliko Tarnovo 1 - 3 iunie 2018
« Răspuns #11 : Marți, 29 Mai 2018, 14:44 »
Buna ziua !
Daca doreste cineva locul meu ( femeie), sa ma sune la 0744345805. As vrea sa renunt , desi imi pare rau de pe acum !

Offline Rodica Sangeorzan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Valea Trandafirilor si orasul tzarilor Veliko Tarnovo 1 - 3 iunie 2018
« Răspuns #12 : Miercuri, 30 Mai 2018, 17:04 »
Buna ziua,

Pranzul la  Complexul etnografic Damascena este obligatoriu ? Se poate vizita si fara a lua masa ?

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Valea Trandafirilor si orasul tzarilor Veliko Tarnovo 1 - 3 iunie 2018
« Răspuns #13 : Miercuri, 30 Mai 2018, 17:52 »
Intrarea in complexul Damascena cu masa sau fara masa este 11 euro, puteti sa achitati si in lei 52 lei http://damascena.net/complex_en.php). Chiar propun sa pregatiti lei, va fi mai simplu.
Rezervarea intrarii s-a facut in avans si agentia a achitat biletele pt tot grupul, ca sa nu ratam intrarea, deoarece este un obiectiv extrem de cautat.Si specific acestei excursii, fiind situat in Valea Trandafirilor.

Offline Rodica Sangeorzan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Pentru mine, meniul este mult prea bogat. Pur si simplu nu pot inghiti atata mancare!
In alta ordine de idei, pana la urma unde vom fi cazati : la hotelul Boliari sau la  hotelul Concorde ?