Autor Subiect: Istanbul de 1 Decembrie. Vizitare, shopping, socializare 29.11 - 02.12.2018  (Citit de 14035 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Miss Lia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 57
  • "Avem nevoie de bucurie ca de painea cea zilnica."
Re: Istanbul de 1 Decembrie. Vizitare, shopping, socializare 29.11 - 02.12.2018
« Răspuns #15 : Joi, 22 Noiembrie 2018, 20:05 »
Intr-adevar.... mi-a scapat.... totusi voi indrazni sa iau legatura telefonic cu Daniela in aeroport.
Multumesc ! :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Istanbul de 1 Decembrie. Vizitare, shopping, socializare 29.11 - 02.12.2018
« Răspuns #16 : Joi, 22 Noiembrie 2018, 20:28 »
Chiar este necesar, trebuie sa tineti legatura cu ea, pentru a stii daca ati trecut. Dar nu stiu, daca sunteti atat de la limita, nu e mai bine sa veniti cu o zi inainte sa dormiti la Hotel Otopeni de exemplu? Altfel riscati, vremea nu e cea mai buna in tara, e destul un mic accident si se intarzie o ora...Ganditi-va bine...Plus ca ajungeti obosita rau la Istanbul...

Offline Miss Lia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 57
  • "Avem nevoie de bucurie ca de painea cea zilnica."
Re: Istanbul de 1 Decembrie. Vizitare, shopping, socializare 29.11 - 02.12.2018
« Răspuns #17 : Joi, 22 Noiembrie 2018, 20:42 »
Ma mai gandesc azi, maine.... Cred ca este totusi un risc.
Ah, e lung drumul asta pana la Bucuresti !!!
Oricum, multumesc pentru sugestie. :)

Offline Miss Lia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 57
  • "Avem nevoie de bucurie ca de painea cea zilnica."
Re: Istanbul de 1 Decembrie. Vizitare, shopping, socializare 29.11 - 02.12.2018
« Răspuns #18 : Joi, 22 Noiembrie 2018, 20:46 »
Cunoasteti o locatie (hotel)cat mai aproape de Aeroport? Ca recomandare...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Istanbul de 1 Decembrie. Vizitare, shopping, socializare 29.11 - 02.12.2018
« Răspuns #19 : Joi, 22 Noiembrie 2018, 21:48 »
L-am indicat: Hotel Otopeni.

Offline Lasue Claudia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Istanbul de 1 Decembrie. Vizitare, shopping, socializare 29.11 - 02.12.2018
« Răspuns #20 : Vineri, 23 Noiembrie 2018, 17:53 »
Multumesc frumos, Daniela ! Pe curand !

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Istanbul de 1 Decembrie. Vizitare, shopping, socializare 29.11 - 02.12.2018
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2018, 13:35 »
 Hi Miss Lia
   Un ajutor pentru tine ar fi urmatorul: solicita la agentie sa iti trimita biletul tau de avion si asigurarea  (daca ai facut-o), asta este o solutie in caz ca monitarele/serveer din aeroport la Pegasus nu funtioneaza . Dar in mod obisnuit, fara bilet sau altceva, odata ajunsa cu intarziere si nu esti prezenta la meeting point, vei face asa: in Otopeni te vei utia in monitoarele de plecari si vezi unde se face cechk - in pt Pegasus la zborul afisat in prwmbulul acestei excursii. Te duci singura la desck adica la locul  cechek -in si dai bagajul , te gaseste pe lisa, si iei biletul unde iti indica : poarta de imbarcare,si ora imbarcarii. Imbarcarea se face cu o jumatate de ora inainte de ora de plecare propriu-zisa. Deci ai timp sa dai bagaj la check - in si sa iei bilet, sa treci de control securitate si pasapoarte si sa vii la poarta de imbarcare care este afisata de aemenea pe monitoare. Daca ai calatorit mutl cu avionul este simplu. Daca nu ai calatorit, fa tot posibilul sa fi i la ora mentionata in forum la meeting point, locul de intalnire.
   Daca vii de la 400 km este ca nimic. Eu am venit de la 3000 de km si am prins cursa de Madrid cu grupul. Totul depinde de tine. Mingea e la tine.
    Noi te asteptam cu drag in limitele posibile.Drum bun! Succes!
 

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Istanbul de 1 Decembrie. Vizitare, shopping, socializare 29.11 - 02.12.2018
« Răspuns #22 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2018, 13:51 »
  DRAGUL MEU GRUP

O informatie de ultima ora! M-am gandit mult cum sa facem in ziua a doua, deoarece avem de parcurs cele mai traznite /frumoase/moderne mall uri din Istanbul !

Vacanta cu mine va fi intotdeuna "altfel"! Mai non conformista, mai vesela , mai "traznita". Deci : nu ratam Saphhire mall cu inaltime mai mare decat a Tour Eiffel Paris!

Apoi mergem in America la Kaniyon Mall, Marele Canion din America si ultimul, pana la inchidere," sa ne dea afara din spate" va fi Istiniye Park. Toate astea sunt distante serioase in Istanbul, metroul , bagaje de carat, emotii, etc.! Trebuie sa schimbam 2 metrouri, autobuze, plus bagaje, sacose.

Am o veste super pentru voi! Partenerul turc cu care lucram, ne va pune la dispozite toata ziua de la 9,30 de la hotel pana seara, retur la hotel,, ora 23 , un autocar pentru noi, din care vom privi imprejurimile, si va voi explica povesti multe despre Turcia, Istanbul, ca sa aveti curiozitatea de a participa si in 2019 la feericele tururi, inedite, de Istanbul!

Drept pentru care acest autocar de o zi trebuie sa il platim, cate 10 euro de fiecare. Un pret super bun, pentru care ii multumesc partenerului nostru, Traavel bazar- dl.Cengiz.

Nu va promit, dar incerc si un localnic de " mare staif" de investitor, sa ne insoteasca "gratiut" pentru a ne explica despre investitiile si anvergura de comert din Istanbulul modern!
Adidasi pregatiti?

Vedeti ca maxima e 8 C si o sa ploua.Luati pelerina, desi va veti impotmoli sigur la multe ceaiuri, cafele, conversatii in bazaruri, magazine.Timpul??? Va deveni lichid pentru noi!

Nu va temeti, voi fi cu voi ! Dupa cum spune dl de la Kanal D "Aveti grija de voi" pana atunci! Kendinize iyi bakiniz!

 Aaaaa si pentru seara turceasca, recomand ie romaneasca si stegulet cu Romania! Veti fi impresionati cand Franta, Belgia, ermania, Olanda, China, Italia, Slovacia, Republica Moldova, foste tari ale URSS vor veni cu steaguri si ne vor cere sa le indicam un cantec romanesc reprezentativ. Care sa fie ?
Perinita ? Trandafir de la Moldova ? Va rog sa va ganditi si sa pregatiti 40 euro pentru petrecere + 10 euro pt malluri = 50 euro din aerportul Otopeni, pentru ca vom strange acesti bani.

Hosca kalin arkadaslar!
     

Offline Miss Lia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 57
  • "Avem nevoie de bucurie ca de painea cea zilnica."
Re: Istanbul de 1 Decembrie. Vizitare, shopping, socializare 29.11 - 02.12.2018
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2018, 15:30 »
Buna,  Daniela! Si tuturor ...  :-*
Cuvintele tale si tonusul tau dinamic au reusit sa-mi dea un nou suflu de curaj.
Voi asculta atentionarea de la voi privind riscul de a nu ma incadra in program, asa ca voi pleca cu o zi mai devreme. Hotelul Otopeni l-am ratat, "stoc epuizat" :pleasantry: dar voi opta pentru altul. Asta pentru ca vreau sa merg cu grupul, cap - coada, din placere si siguranta.
Simt energia pozitiva pe care o emani si ma face sa ma simt bine. Emotiile cresc, curiozitatea bate la toate usile, pregatirile si planurile sunt in toi.
Asa ca astept cu nerabdare sa ne intalnim curand!
Pana atunci, toate bune! 

P.S. Multumesc pentru sugestiile voastre si ajutorul dat!  :flori:


Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Istanbul de 1 Decembrie. Vizitare, shopping, socializare 29.11 - 02.12.2018
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2018, 18:00 »

  Ei Miss Lia, ma bucur mult! E mult mai usor  asa , pentru tine! Drum bun!
  Te asteptam cu drag!
   
Urez tuturor drum bun pana la Otopeni, de oriunde ati veni !
Toate bune!

Offline cozmyn1

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Istanbul de 1 Decembrie. Vizitare, shopping, socializare 29.11 - 02.12.2018
« Răspuns #25 : Duminică, 25 Noiembrie 2018, 23:33 »
Salut!
Cosmin B.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Istanbul de 1 Decembrie. Vizitare, shopping, socializare 29.11 - 02.12.2018
« Răspuns #26 : Miercuri, 28 Noiembrie 2018, 06:41 »
Eiii, se apropie plecarea voastra spre fostul Constantinopol. Ma gandesc cu placere la acel loc pe care l-am descoperit si eu recent. Si am recunoscut, ca doar datorita Danielei, insotitorul vostru de grup. Daca nu era ea sa-mi deschida ochii ce oras bogat cultural si istoric este Isanbulul, cat de interesant este, cate locuri si lucruri captivante poti vedea si incerca acolo, cu siguranta ca n-as fi ajuns acolo, poate niciodata. 

Va urez cateva zile minunate, sa va bucurati de vreme buna, de calatorie, de grup, de povestile Danielei...Sa veniti acasa mai veseli, mai deconectati, mai bogati in prieteni...

Scriam pe topicul de la 1 Decembrie Tg Mures, ceva despre efecte benefice ale calatoriilor, ale vacantelor. Va indic sa cititi si voi, este interesant si acel articol si acesta:

"Calatoriile ii fac pe oameni mai fericiti si mai sanatosi

Conform unui studiu mentionat de Travel Pulse, a crescut numarul americanilor care planuiesc sa calatoreasca in vacanta de vara 2012. Cercetarea a fost realizata de o companie din Washington, Heart+Mind Strategies si a implicat 1000 de persoane intre 21 si 74 de ani.

Peste jumatate dintre americani cred ca medicii ar trebui sa prescrie vacante pentru a combate stresul. Continuare: https://timp-liber.acasa.ro/vacante-calatorii-291/calatoriile-au-un-efect-benefic-asupra-sanatatii-167131.html

Offline Miss Lia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 57
  • "Avem nevoie de bucurie ca de painea cea zilnica."
Re: Istanbul de 1 Decembrie. Vizitare, shopping, socializare 29.11 - 02.12.2018
« Răspuns #27 : Miercuri, 28 Noiembrie 2018, 16:11 »
Chiar pentru asta sunt aici: pentru bucuria călătoriei, pentru  deconectare şi şansa unor noi prieteni. Să fie! O0

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Istanbul de 1 Decembrie. Vizitare, shopping, socializare 29.11 - 02.12.2018
« Răspuns #28 : Joi, 29 Noiembrie 2018, 08:54 »
  Buna dimineata
  VERIFICATI SA NU UITATI PASAPOARTELE.
  Toate cele bune!

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Istanbul de 1 Decembrie. Vizitare, shopping, socializare 29.11 - 02.12.2018
« Răspuns #29 : Marți, 04 Decembrie 2018, 12:25 »
  Multumesc tuturor participantilor la excursia de la Istanbul.
  A fost un grup vesel, ma bucur de cunostina si sper sa ne mai revedem si in alte excursii.
  Va urez sarbatori fericite si anul 2019 sa va aduca numai bucurii, multa sanatate si... cat mai multe excursii!
  Toate cele bune!