Autor Subiect: Excursie la Sibiu! 4 - 6 mai 2018  (Citit de 9104 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Excursie la Sibiu! 4 - 6 mai 2018
« : Luni, 29 Ianuarie 2018, 15:25 »
INFORMATII TRANSPORT

Traseu : Bucuresti  - Ploiesti - Brasov - Sambata de Sus - Sibiu

Plecare din Bucuresti  4.05.2018, ora 07:00, statia Petrom Aurel Vlaicu

Nr. microbuz:  B 584 NEW

Nume si nr tel sofer: DANIEL - 0736/ 644276

Pentru conexiuni la traseu, sunati soferul si stabiliti locul de imbarcare si ora.

Numar si telefon ghid: Daniela Dimitrescu 0721 428 014





 Tarif: 490 lei

Rezervari http://www.singlescamp.ro/eveniment/petrecere-singles-camp-la-sibiu-5-mai-2018/

Plecare: 4 mai 2018
Sosire:  6 mai 2018
Cazare: Hotel Roberts 3* Sibiu http://www.hotelroberts.ro/

Servicii incluse:
• transport cu microbuz 20 de locuri pe tot parcursul evenimentului, cu plecare din Bucuresti
• 2 nopti la hotel 3* mic dejun inclus
• insotitor de grup - pe toata perioada excursiei

Nu sunt incluse:
• asigurare medicala
• asigurare storno
• intrari la obiective
• pranz la Pastravaria Albota
• cina festiva&party - tariful de participare la "petrecerea zonala Centrul Tarii" in care este inclus meniul de cina festiva (bauturile sunt extra, se vor comanda de catre fiecare in parte) este 120 lei/persoana. Aceasta suma se va achita impreuna cu ultima rata, mentionand pe documentul de banca "Party Sibiu".

Meniu cina festiva:
welcome drink
aperitiv rece
aperitiv cald (peste)
fel de baza
desert

Grup: 20 persoane

Insotitor de grup: Daniela Dimitrescu 0721 428 014

Program

Ziua 1 Vineri 4 mai 2018 Ora de intalnire si de siguranta ca nu veti pierde microbuzul (avand in vedere traseul lung nu poate sa astepte intarziatii) este 6.45. Plecare din Bucuresti: 7.00. Traseu: Bucuresti - Ploiesti - Brasov - Sambata de Sus - Sibiu. Locul de intalnire: Statia Petrom Aurel Vlaicu,  vis a vis de statia de metrou Aurel Vlaicu. Numarul auto si soferul - anunt cu 48 de ore inainte de plecare, DOAR aici pe forum. . Va recomandam sa aveti cateva sandvciuri la voi, pentru ca doar in jurul amiezii o sa fie o oprire cu pauza de masa, restul stationarilor o sa fie doar de 15 si 30 minute - pauzele legale ale soferului si pentru toaleta.

Prima oprire, dupa cca 100 km la OMW Cornu de Sus, dupa care ne continuam drumul spre Brasov. O a avem o vizita pietonala a zonei centrale: Piata Sfatului, cel mai vizitat obiectiv din Brasov, unde avut si au loc evenimente cultural - artistice de mare amploare. Va amintim ca aici, la festivalul de muzica “Cerbul de Aur”, in 1996 Luminita Anghel ca castigat marele premiu. Piata in vechime era loc de targ pt negustorii unguri, sasii si romanii care isi vindeau marfurile ce erau vamuite in coltul Str. Vamii (azi Str. Muresenilor). Tot aici se afla Turnul cu ceas si Casa Sfatului (1420). Era un loc dramatic, aici era stalpul infamiei unde se pedepseau vrajitoarele dar si talharii si criminalii. Este locul in care a fost decapitat Stefan Stener sef al breslei cizmarilor pt ca s-a opus intrarii austriecilor in zona. Vedem in continuare, in tur, Bastionul tesatorilor, Biserica Neagra, statuia lui Johannes Honterus, un invatat umanist sas, reformator religios al sasilor din Transilvania (1498-1549), apoi urmeaza sa vizitam Bastionul Graft, Bastionul fierarilor, Str. Sforii - cea mai ingusta strada din Europa: 31-50 cm, Turnul Alb, Turnul Negru si Poarta Ecaterinei.

Dupa turul Brasovului urmeaza imbarcarea in microbuz si plecarea spre Herghelia de cai lipitani de la Sambata de Jos. Veti vizita herghelia fondata in 1874, cu cai din rasa Lipitan ce provin din herghelia Lipita din Slovenia.
Urmatorul obiectiv este Manastirea Brancoveanu (Sambata de Sus). Complexul monahal este un asezamant de calugari, initial o bisericuta de lemn construita la initiativa vornicului Preda Brancoveanu (1657). Mai tarziu, intre 1696 - 1707, prin grija domnitorului Constantin Brancoveanu se construieste biserica de zid (1696-1707).

Pentru ca foamea se cere ...potolita si pentru ca locul este unul deosebit de pitoresc, o sa va indreptatu spre Ora 11 plecare din Brasov spre Pastravaria Albota, o ferma de pastravi ce are ca anexa o pensiune si un restaurant. Se afla amplasata pe Valea Arpaselului, fiind inconjurata de Rezervatia Naturala si varfurile muntoase Albota si Vanatarea lui Buteanu (2507 m).

In drum spre Sibiu o sa facem un scurt popas pentru fotografiere la Castelul de lut de la Porumbacu. Seara tarziu o sa ajungem la hotelul din Sibiu. Check in si free time.

Ziua 2 sambata 5 mai 2018 Mic dejun si apoi plecam pentru a vizita Muzeul civilizatiei populare traditionale Astra , unul dintre cele mai mari muzee in aer liber din Romania, cu tema de etnografie. Contine creatii populare transilvane dar si din restul tarii, peste 300 de case, intr-o amenjare minunata. O sa luam masa tot in muzeu la unul dintre restaurantele ce functioneaza acolo.

Dupa masa o aveti un tur ghidat al zonei centrale a Sibiului, iar seara sunteti invitati sa luati parte la petrecerea zonala centrul tarii (membrii Singles Camp din judetele Sibiu, Alba, Valcea, Mures, Cluj. Un prilej de a cunoaste pe cei de aici si de a va bucura de o noapte de muzica si dans.

Ziua 3 duminica 6 mai 2018. Dupa mic dejun si check out, la ora 10.30 o sa fie plecare spre Bucuresti. De data aceasta pe alta ruta decat cea de venire: pe traseul Sibiu - Valea Oltului - Ramnicu Valcea - Pitesti - Bucuresti. O a aveti o oprire la Manastirea Turnu, pentru vizitare. Veti avea ocazia sa vedeti cele 2 chilii sapate in piatra ale calugarilor Daniil si Misail restrasi de la Manastirea Cozia in sec. al XV lea. Aici a fost un turn masiv construit in sec. al II-lea de legiunile romane din Castrul Arutela, al carui ruine se mai vad si azi in Poiana Bivolari.

La vizita urmatorului obiectiv se va lua si masa: Salina Ocnele Mari, jud Valcea. Este amenajata la 226 de metri fata de nivelul marii .
Parcul are o biserica, un muzeu, restaurant, magazine de suveniruri, baruri, un teren de fotbal, de baschet, de tenis, masa de biliard, locuri de joaca pentru copii , etc.

Dupa masa, imbarcarea in microbuz, ne reintaorcem pe soseaua europeana si cu o pauza, ajungem spre seara in Bucuresti.

Profil: ne adresam doar persoanelor single, participarea este exclusiva singles. Persoane agreabile, comunicative, sociabile care inteleg ce inseamna un grup. Fara prea multe tabieturi, fara egoisme (eu vreau sa stau in fata, eu imi aleg camera etc), fara tendinte de impunere a unor dorinte personale (eu vreau acolo, dar de ce nu mergem si la...). Programul este comunicat se stie unde se sta, cu ce se merge, ce se viziteaza, acolo nu mai discutam de aceste aspecte, se considera insusite.

Tip de actiune Este o excursie de week-end cu adresabilitatea generala. Vizitare de monumente instorice, sit-uri, lacasuri de cult, arii naturale protejate. Un foarte bun prilej de socializare, de dezvoltare a unor legaturi intre participanti. Aveti de asemenea ocazia sa participati la petrecerea din Sibiu, sa va bucurati de muzica, de dans, de o noapte cu prieteni noi.

:oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, programul excursiei, particularitatile acesteia si observatiile. 
 
La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR pe forum. O sa gasiti aici detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email.

Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro. Imediat dupa inscriere veti primi un Email ce contine datele agentiei Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”.  Acest mesaj de rezervare de la agentie contine conditiile de rezervare si modul in care se face plata avansului. Va recomand ca inainte de achita avansul sa verificati inca o data daca aveti liber in perioada de desfasurare a excursiei. De asemenea sa parcurgeti Conditiile de renuntare la o excursie: http://www.singlescamp.ro/conditii-de-renuntare-la-o-actiune/
Rezervarile se fac in ordinea de plata a avansurilor, nu a inscrierii.

Fotografii din zonele prin care o sa treceti si o sa le vizitati:

Sibiu:































Muzeul satului Sibiu























Castelul de lut de la Porumbacu:







Salina Ocnele Mari Valcea:









Hotel Roberts, acolo unde veti fi cazati la Sibiu si unde se tine petrecerea:









Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie la Sibiu! 4 - 6 mai 2018
« Răspuns #1 : Miercuri, 31 Ianuarie 2018, 07:26 »
Manastirea Brancoveanu Sambata de Sus:







Patravaria Albota:







Brasov:

piata-sfatului-uai-1032×676























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie la Sibiu! 4 - 6 mai 2018
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 03 Februarie 2018, 12:29 »

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Excursie la Sibiu! 4 - 6 mai 2018
« Răspuns #3 : Duminică, 11 Februarie 2018, 10:41 »
Sibienii pot participa doar la petrecere ?i programul zilei de sambata?

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Excursie la Sibiu! 4 - 6 mai 2018
« Răspuns #4 : Duminică, 11 Februarie 2018, 12:20 »

 In lista de programe este prezentata " Petrecere la Sibiu si o zi in natura 5-6 mai 2018". Sunt detalii referitoare la petrecere si programul zilei de sambata 5 mai.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Excursie la Sibiu! 4 - 6 mai 2018
« Răspuns #5 : Duminică, 11 Februarie 2018, 12:25 »
Adda, Daniela ti-a raspuns deja. E noul concept introdus de Gigi pentru 2018, pe care eu il botez "O excursie intalneste o petrecere", in fiecare zona a tarii. Mi-e mi-a placut mult ideea, chiar daca prevad ca vor fi mici incurcaturi si mici stari de deruta,  pana se obisnuieste lumea.  La Braila, deja s-a intamplat :) :giggle:
Uite aici petrecerea : http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2659.0.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Excursie la Sibiu! 4 - 6 mai 2018
« Răspuns #6 : Duminică, 11 Februarie 2018, 12:42 »
Ups,e greseala mea, nu vazusem topicul doar pentru petrecere  :hammer:
Culmea, pentru Braila , citind explicatiile, mi-am dat seama de intalnirea petrecerii cu excursia, dar pe Sibiu am ratat topicul  :thumbup:

Mersi Wonderland si Daniela! :smitten:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Excursie la Sibiu! 4 - 6 mai 2018
« Răspuns #7 : Duminică, 11 Februarie 2018, 13:03 »
Lasa, ca asa prind curaj si cei noi, cand vad ca si noi astia vechi putem gresi.  :giggle: :kissing:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Excursie la Sibiu! 4 - 6 mai 2018
« Răspuns #8 : Duminică, 11 Februarie 2018, 13:05 »
Exact, fix noi care stim cu ce se mananca Singlescamp  :giggle:

Offline rodidoina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Excursie la Sibiu! 4 - 6 mai 2018
« Răspuns #9 : Vineri, 09 Martie 2018, 23:10 »
Buna seara,

Eu sunt noua in Singles Camp si m-am inscris la excursia aceasta. Acum, poate cam tarziu,  :help:, am o intrebare legata de varsta participantilor: sunt participanti de toate varstele sau sunt doar tineri si apar si eu acolo ca o bunica printre nepoti?

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Excursie la Sibiu! 4 - 6 mai 2018
« Răspuns #10 : Vineri, 09 Martie 2018, 23:30 »
Rodidoina, te poti relaxa, varsta din buletin nu e importanta, daca vrei totusi sa fii mai linistita, cauta in calendar, vei vedea cam ce varste sunt pe aici, dar asa cum am mai spus cel mai bine citeste postarile si vei intelege mai bine ce persoane gasesti pe site.
O seara frumoasa.
P.S. Rezervarea trebuie facuta pe linkul de la inceputul paginii , il gasesti unde scrie rezervari, dupa rezervare vei primi un mail care te va ghida pentru urmatori pasi, daca ai parcurs deja acesti pasi, e ok, nu mai baga in seama postarea mea, am vrut doar sa fiu sigur ca ai urmat procedura corecta pentru a fi inscrisa in excursie.
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Excursie la Sibiu! 4 - 6 mai 2018
« Răspuns #11 : Marți, 13 Martie 2018, 11:29 »
Buna, sunt Daniela Dimitrescu, ghidul vostru pentru aceasta excursie. Ma bucur mult pentru noii veniti dar si pentru cei "vechi". In legatura cu varsta, deviza mea este "Fifty is the new twenty". A fi membru Singles Camp, este un privilegiu, credeti-ma.Acela de a intalni si cunoaste oameni minunati si a petrece impreuna momente vesele si pline de optimism. Nu putini sunt cei care, intorsi din excursiile Singles Camp, au revenit la activitatile cotidiene mult mai motivati, mai optimisti si bineinteles...relaxati!
  In curand voi avea ocazia sa impartasesc cu voi povesti despre obiectivele pe care le vom vizita, sub a doua mea deviza, #Cred in povesti.Bun venit, tuturor!

Offline rodidoina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Excursie la Sibiu! 4 - 6 mai 2018
« Răspuns #12 : Marți, 10 Aprilie 2018, 17:49 »
Excursia se apropie si as vrea sa stiu daca, dupa ce am platit si transa a 2-a, mai trebuie sa fac ceva in legatura cu transportul sau, pur si simplu, vin la locul de plecare si la ora anuntate si totul e ok?
Astept cu nerabdare sa va cunosc☺.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Excursie la Sibiu! 4 - 6 mai 2018
« Răspuns #13 : Marți, 10 Aprilie 2018, 19:26 »
La excursiile la care transportul e inclus, ca la aceasta, nu se fac liste de transport. Deci, raspunsul la intrebarea ta....
pur si simplu, vin la locul de plecare si la ora anuntate si totul e ok?
DA.  :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Bon Voyage - interne

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 90
Re: Excursie la Sibiu! 4 - 6 mai 2018
« Răspuns #14 : Vineri, 13 Aprilie 2018, 11:25 »
Buna tuturor, 

Pentru a nu se mai creea confuzii intre cele 2 evenimente, dorim sa precizam:

- excursia la "Sibiu 4-6 mai" are transportul inclus in pret si exista deja microbuz inchiriat cu plecare din Bucuresti.
- pentru cel de-al doilea eveniment "Petrecere la Sibiu si o zi in natura 5-6 mai" nu se va organiza transport cu microbuz, urmand ca cei inscrisi sa se grupeze pe masini personale SAU sa opteze pentru prima varianta.


Va rugam sa ne transmiteti pe emailul office@bonvoyagesibiu.ro optiunea aleasa.

!!! Avem nevoie de raspunsurile dumneavoastra cat mai curand pentru a comunica hotelului numarul exact de camere in cazul in care alegeti prima varianta. !!!