Autor Subiect: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018  (Citit de 22412 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #60 : Sâmbătă, 14 Iulie 2018, 20:05 »
Ziua de plecare spre Cascais. Prima oprire din Porto la Nazare. Sus, in Sitio, zona de panorama, dar si o pauza scurta pentru a va arata cum se usca pestii la soare. Minunata privelistea de sus, iar cafeaua aceea in tihna, pe terasa unei cafenele mi-a prins grozav de bine...










































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #61 : Sâmbătă, 14 Iulie 2018, 20:13 »
Acum 3-4 ani am ajuns la São Martinho do Porto cu un grup fain, la fel ca al vostru. De atunci, de fiecare data cand ajung aici am senzatia ca ajuns pe plaja urmeaza sa vad flick - flack-urile si salturile unei acrobate...M-a impresionat atunci o fata, era fosta gimnasta si a facut cateva demostratii, care mi-au ramas intiparite in minte...

Un moment fain acolo in ochiul acela lipit de ocean, cu apa linistita si calda...Cateva minute in care m-am incarcat...Drumul de coasta, pe care Jorge, la rugamintea mea l-a urmat, a fost fantastic...Niste peisaje ametitoare si la propriu si la figurat...








Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #62 : Sâmbătă, 14 Iulie 2018, 20:28 »
Obidos, "Cetatea cu aroma de ciocolata", cum am numit-o eu, sau "Darul de nunta". Spectaculos de frumoasa cetatea, o explozie de culoare...Cat imi place de mult acolo...Incepand cu Gingja si pana pe ziduri...


































































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #63 : Sâmbătă, 14 Iulie 2018, 20:42 »
La pas prin Cascais...Pentru mine ziua a fost birou, iar seara distractie. Excelent m-am simtit cu voi...Super-fain! Jazz, Barul Piratilor, Neill's Irish Pub...In fiecare zi altceva si la fel de placut...V-am ascultat cu placere povestile de haladuiala, care in Lisabona, care la Sintra,, care la plaja...fiecare si-a gasit ceva de facut...




































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #64 : Sâmbătă, 14 Iulie 2018, 21:05 »
Incinta hotelului in care am fost cazati, acelasi de nu mai stiu cati ani... :) si gradina castelului invecinat...Am sa va arat poze si cu interioarele de acolo...










































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #65 : Sâmbătă, 14 Iulie 2018, 21:17 »
Acum cateva zile, cat mai eram la Cascais, la sosirea in camera de hotel scriam: "tocmai m-am intors dintr-o plimbare si o vizita pe fostul domeniu de vara a contelui Castro Guimaraes. Vila, mai mult un castel, a fost construita in 1900 de un scriitor, Jorge O'Neil. Proiectul este a unui pictor, Francisco Vilaca, care s-a inspirat din desenele arhitectului si designerului renascentist, Luigi Manini. Mahnit de moartea sotiei, contele a donat acest minunat colt de rai, primariei din Cascais, care a transformat zona verde intr-un parc public si castelul intr-un muzeu.".
Am povestit celor din grup ce comoara este inauntru, ce imagine inedita a ceea ce insemna o casa de lux, la ocean, la inceputul anilor 1900...Cred ca multi mi-au urmat sfatul sa viziteze acest muzeu...














































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #66 : Sâmbătă, 14 Iulie 2018, 21:23 »
Cabo da Roca - cel mai vestic punct al continentului nostru...




























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #67 : Sâmbătă, 14 Iulie 2018, 22:02 »
Mi-as fi dorit mult sa fie soare la Sintra in ziua vizitei...Culorile castelului scaldate in soare dau alta perspectiva locului, aducandu-l in zona de poveste...Si mai mult decat soare mi-as fi dorit sa fie liniste, sa parcurgem palatul acela minunat in tihna...Imi pare rau, imi pare tare rau...Sper insa ca macar v-ati putut face o idee de acel loc, de gradini, de interioarele bogate...

Efectul cetii in parc a fost insa fabulos, acolo daca m-ati intreba, as prefera sa vizitez asa...Una calda, alta rece...una peste alta, o alta zi minunata alaturi de voi...




















































































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #68 : Sâmbătă, 14 Iulie 2018, 22:19 »
Seara in Alfama, fado...Superb timp, fain-fain de tot...Cu negrul acela care ne-a cantat de toate pe strada, inauntru cu Duarte la clasica si baiatul acela genial la chitara portugheza...Daca ar fi fost si mancarea Laurei mai buna ar fi fost chiar prea frumos, chiar prea de la tara...Dar veselia si ospitalitatea ei estompeaza ceva din ne-talentul fiului sau de la bucatarie, asa ca lumea rade si mesteca mai departe...Si savureaza fado acela neobisnuit de vesel...Mi-a placut mult, mult...

Cu Laura, mana de fier de la Tasca de Jaime...



Laura pregatind chorizo assado...Si cand te gandesti ca nu s-au distribuit uniform la masa... :tickedoff: :worthy: ;D Doamne, cate o data te intrebi ce-si doresc, ce asteapta, ce cred unii oameni despre cei din jur, dar in special despre ei...Oricum e bine ca sunt doar meteoritici prin viata noastra, nu ne intalnim de doua ori cu ei...



In timpul reprezentatiei de fado:




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #69 : Sâmbătă, 14 Iulie 2018, 22:32 »
A venit si ultima zi, cea de ramas bun... :-[ Chiar imi pare rau, chiar tare rau dupa foarte multi dintre voi, abia astept sa va revad, sa va aud din nou...Asa cum va spuneam ati fost un grup care mi-a placut mult...Ati stiut sa-mi ratati ca apreciati efortul meu, m-ati facut sa ma simt ca facand parte din grup, am putut rade, m-am putut distra in rand cu voi...

Cateva fotografii de incheiere, facute plecand din statia Oriente, apoi pe malul Tejo-ului, de la port, Oceanarium, Turnul Vasco da Gama, hotelul Myriad,  pana la podulul Vasco da Gama...Frumoasa plimbare... :)








































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #70 : Luni, 16 Iulie 2018, 12:55 »
Imi pare rau, am incercat de doua ori sa transmit fotografiile catre voi. Nici azi nu am reusit, yahoo considera acest atasament wetransfer ca pe ceva care poate sa afectez casuta de Email. Va fac recomandarea sa schimbati pe gmail, nu pt a primi fotografiile mele, ci pentru ca yahoo piere pe zi ce trece. Pe mana lor...

Cine nu a luat link-ul de pe grupul facebook, imi poate scrie si poate prin reply merge, sa incerc...