Autor Subiect: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018  (Citit de 35652 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #15 : Vineri, 13 Iulie 2018, 17:09 »
Roman?  :faint: :blush:
• transport pe ruta Iasi - Vaslui - Tecuci - Focsani - Buzau - Patarlagele
Dar nu ne-ai povestit cum a fost la Varna si la  mare. Nu aici, la topicul cu pricina, evident.


Cred ca am sa preiau metoda lansata de ioanabil:
Cine nu sparge gheata pe forum, face cinste  la tot grupul. Berea e asigurata de mine, adica de cosinjb, :tomato:, deci putem sa ne referim si la racoritoare...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #16 : Vineri, 13 Iulie 2018, 19:04 »
Wonderland,  cred ca ar trebui sa dai si tu o bere sau altceva   :strong:
Adica eu stiu traseul direct de la sursa ...acum depinde de  inscrieri !  :giggle:
Daca nu ..asta e...sunt bun de facut cinste, dar nu prea cred....  :worthy:  oricum gheata-i sparta deja ... sa vedem restul  ;D

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #17 : Sâmbătă, 14 Iulie 2018, 00:10 »
Dana Hd , eu as zice sa iei catelul cu tine indiferent cat  este de mare , poate sa stea la mine , eu iubesc cateii , plus ca ne apara de intrusi ...(se ) ;D

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 14 Iulie 2018, 06:22 »
costi31, gluma cu berea a apărut ca "amendă" pentru cei care încalcă regulamentul (pentru că nu l-au citit, de cele mai multe ori), pun întrebări al căror răspuns există deja în  prezentarea excursiilor sau încalcă recomandarea de nu suna/trimite email la...sursa (agentie, insotitori grup etc) decat pentru chestii exceptionale sau care nu se gasesc deja scrise pe forum.

Deci, cine cui tre sa dea o bere sau o apa, suc, după preferință, dacă sursa informărilor e exclusiv forumul sau site-ul?  :(  ::) :angel: :strambatura:
La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR aici pe topicul deschis pe forum. O sa gasiti detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email.
:strong:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #19 : Duminică, 15 Iulie 2018, 14:17 »
La descriere prima zi:'' iar din Iasi plecarea este la 05.00, se ajunge la Barlad la 07.00, la Adjud la 08.00 ''( aici e prin Roman- Bacau dar nu ajungi in Barlad )
Daca se merge prin Vaslui- Barlad- Tecuci , drumurile se intersecteaza la Marasesti  si nu mai ajungi la Adjud  :slap: deci s-a lamurit treaba  :2funny:
Eu mi-am exprimat dorinta de vre-o 2 luni cand am vb. personal , poate mai sunt si alti doritori sa sparga gheata cat mai repede !!! Altfel penalizare dubla  :knuppel2:
Mai intreaba cineva de traseu ?  :whistle:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #20 : Duminică, 15 Iulie 2018, 19:41 »
Eu urc in Iași, cobor in Pătârlagele, deci sigur nu întreb nimic de traseu. Pe care oricum nu-l fac eu. Și care, daca va fi corectat/modificat/ajustat, va fi afisat in timp util. Deci, urmăresc forumul.  :strambatura:

Si aștept spărgătorii de gheață :)

 
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #21 : Duminică, 15 Iulie 2018, 22:18 »
Pai asa ma gandeam  si eu de la bun inceput...pana acum suntem 7 ( 2 doar cu intentie )
Parca vad ca acusi apare anunt '' Nu mai sunt locuri ''
Nici eu nu am bat , dar pot lua umbrela de plaja ( o fi buna oare ? ) :giggle: ca sa ne savuram bauturile la umbra in poieni superbe sau in Scaunul lui Zamolxes  :2funny:
Hai curaj ! Cine nu sparge gheata  pe forum da de baut la toti !  Si eu vreau ceva strong  :strong: ...am zis !

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #22 : Joi, 19 Iulie 2018, 07:52 »
Bună și umbrela de soare, poate alungi ploia  ;D
Doamne, ce a mai turnat în zori, prin Iași...
Gigi, Lidia, nu-i așa că pentru Țara Luanei ne pregătiți cer senin?  :strong:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #23 : Joi, 19 Iulie 2018, 08:59 »
Mi-as dori mult sa pot face cu adevarat asta! Dar sa stiti ca in general, avem vreme faina!

Apropo de cer senin, nu stiu daca ati aflat acest amanunt, dar deasupra Muntilor Buzaului este unul dintre cele mai curate "ceruri"...gasiti acolo unul de un albastru mai intens decat oriunde în altă parte a lumii. In special in zona Bozioru. „Cerul straniu” de la Bozioru, este un fenomen inexplicabil de lumea ştiinţifică, unul ce se caracterizează prin existenţa cupolei cereşti de o claritate neverosimilă. Este cunoscut in intreaga lume stiintifica.

Culorile cupolei cereşti la Bozioru sunt de un albastru intens şi incredibil, cu o sclipire şi intensitate ce nu poate fi descrisă prin cuvinte. Oamenii de ştinţă sunt singurii care au putut măsura frumuseţea aceasta cerească, prin grade Kelvin, care pe cerul de la Bozioru măsoară valoarea de peste 23.000. Incredibil chiar şi pentru oamenii ştiinţei, ei nu-şi pot explica ce se poate întâmpla cu cerul de la Bozioru, întrucât albastrul cerului abia depăşeşte valoarea de 16.000 de grade Kelvin deasupra marilor oraşe.

O explicatie de ce, in general vorbind, este cerul albastru, am gasit-o chiar in Adevarul de Buzau: https://adevarul.ro/locale/buzau/albastrul-cerului-doar-iluzie-optica-explicatia-stiintifica-culoarea-vedem-deasupra-capului-1_56b498f95ab6550cb87ace38/index.html

" Ştiinţa ne lămureşte că azurul cerului este doar o iluzie optică şi că nu este generat de vreun pigment din aer. Pe o zi senină, bolta cerească pare să fie de un albastru deschis. Aspectul este generat de efectul trecerii luminii soarelui prin atmosfera din jurul pământului, în compoziţia căreia se află gaze dar şi alte elemente.   Atmosfera este compusă în cea mai mare parte din gaz de azot, 78%, şi oxigen, 21%. Gazul Argon şi apa, sub formă de vapori, picături şi cristale de gheaţă, sunt următoarele cele mai comune. Există, de asemenea, mici cantităţi de alte gaze dar şi mici particule solide, cum ar fi praf, funingine şi cenuşă, polen, sare din oceane şi chiar animale foarte mici.   Pentru a înţelege mai bine, trebuie ştiut că lumina pe care o generează soarele nu are doar o singură culoare, ci toate culorile: roşu, orange, galben, verde, albastru, indigo, violet (ROGVAIV).

Lumina vizibilă este parte a spectrului electromagnetic pe care ochii îl pot percepe. Chiar dacă lumina de la soare poate arăta albă, ea este de fapt o combinaţie de mai multe culori care se amestecă între ele continuu.      Culorile din compunerea luminii au diferite lungimi de undă, frecvenţe şi energii. Frecvenţa este numărul de unde care se propagă în fiecare secundă iar cu cât lungimea de undă a luminii este mai mare, cu atât este mai mică frecvenţa şi mai scăzută energia pe care o generează.   

Violetul, de exemplu, are cea mai scurtă lungime de undă în spectrul vizibil. Asta înseamnă că are cea mai mare frecvenţă şi energie. Roşul are cea mai mare lungime de undă şi cea mai mică frecvenţă şi energie.   

Atunci când lumina atinge ceva, apar fenomenele cunoscute ca reflexia, refracţia şi dispersia. În urma acestor filtrări la trecerea prin atmosferă, lumina albastră devine mai evidentă în percepţia cromatică.     Reflexia luminii este fenomenul de întoarcere a luminii în mediul din care a provenit, atunci când întâlneşte o suprafaţă de separare a două medii.   Refracţia luminii este schimbarea direcţiei de propagare a luminii la trecerea dintr-un mediu transparent în alt mediu transparent. Dispersia luminii este procesul de descompunere, prin refractie, a luminii albe în radiatii monocromatice (ROGVAIV), adică reversul fenomenului de compunere a fasciculelor monocromatice ce generează lumina alba. ”Cerul nu este albastru.

Nu există niciun pigment albastru în aer, este doar o iluzie optică. Moleculele de aer absorb lumina albastră şi o emit înapoi la fel de repede. De aceea, lumina albastră este împrăştiată pe tot cerul şi ajunge în ochii noştri din toate direcţiile, motiv pentru care cerul ne pare albastru. C
elelalte culori nu sunt la fel de dispersate de atmosfera Pământului, iar din această cauză ele vin la noi într-o lumină mai puţin directă”, ne explică profesoara de fizică Mioara Sângeorzan.  Cerul îşi schimbă nuanţa în funcţie de compoziţia atmosferei, care variază de la zonă la alta a pământului, de condiţiile meteo şi multe alte lucruri. Albastrul boltei cereşti devine mult mai închis acolo unde este mai multă apă în aer, după o furtună, sau aproape de ocean. Predomină cenuşiul în zonele unde vulcanii pot ridica mari cantităţi de particule de praf în atmosferă.   Culoarea cerului diferă însă şi de la un moment la altul al zilei. Seara, apusul de soare aşterne pe cer un spectacol strălucitor de roşu, roz şi portocaliu.   

Atunci când soarele începe să apună, pentru a ajunge la noi, lumina trebuie să parcurgă o distanţă mai mare prin atmosferă, gazele şi particulele din compunerea acesteia formând un filtru mult mai rezistent.     Întrucât mai puţină lumină ajunge la noi direct, soarele este perceput mai puţin strălucitor, iar culoarea lui pare să se schimbe, de la portocaliu la roşu. Totul este rezultatul faptului că mai multe lungimi de undă scurte albastre şi verzi sunt acum împrăştiate şi doar lungimile mari de undă mai rămân în raza percepută de ochiul uman." 

Offline crystyna2000

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #24 : Joi, 19 Iulie 2018, 14:27 »
Buna tuturor,

Legat de bete: eu bat de trekking nu am, nu folosesc, mai mult ma incurca... umbrela nu o iau ca s-ar putea sa atraga ploaia   :)
Sigur vom avea vreme buna, intotdeauna am avut vreme buna in vacante, chiar si in zona Buzaului, unde am mai fost in 2016, in noiembrie.
Mai este pana in septembrie, timpul trece repede...timpul spun/nu vara, ca nici prin Ploiesti vara n-a poposit prea multe zile in acest an; poate vine in septembrie, in compensatie...

O zi frumoasa!

Offline crystyna2000

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #25 : Joi, 19 Iulie 2018, 14:28 »
Buna tuturor,

Legat de bete, un subiect dezbatut aici: eu bat de trekking nu am, nu folosesc, mai mult ma incurca... umbrela nu o iau ca s-ar putea sa atraga ploaia   :)
Sigur vom avea vreme buna, intotdeauna am avut vreme buna in vacante, chiar si in zona Buzaului, unde am mai fost in 2016, in noiembrie.
Mai este pana in septembrie, timpul trece repede...timpul spun/nu vara, caci prin Ploiesti vara n-a poposit prea multe zile in acest an; poate vine in septembrie, in compensatie...

O zi frumoasa!

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #26 : Vineri, 20 Iulie 2018, 12:57 »
Cu cer albastru luminos pare mult mai frumos totul , eu deja ma vad  acolo , stie sigur Gigi am incredere !!!  ::)  :)
Crystyna2000 , tu parca-ai fi o caprioara , prima in sir , sper sa nu ne lasi in urma pe ceilati mai putin saltareti   :-\  ca tot te prindem noi pan-la urma  :happy:  vezi ca nu mai iau bete , merg pe mana ta ...dar cam cum e traseul ? cine stie ?  ^-^

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 21 Iulie 2018, 07:57 »
Da, stim Gigi, se întâmplă ceva și se aranjează...ploile. de fapt vremea buna. din ce-am citit, chiar si anul ăsta, când timpul imprevizibil și cu fenomene extreme n-a ocolit vreo două din acțiunile SCT, în ansamblu vreme a ținut cu drumeții. Sau, însoțitorii de grup au știut să strecoare drumeții printre ploi și furtuni  :strong: :0  :applause:

Cât despre cer...o să-l văd în continuare albastru, fără să las bucuria stărilor de reverie  să devină și ea o iluzie...  :angel:


Bețele astea...mare discuțiie stârnesc, într-adevăr. Și mie mi se păreau că mă încurcă. Dar de la o vreme  :) simt că mă ajută, unul singur, mai ales la coborâri abrupte ceea ce, din ce știu, nu prea avem pe aici.
Poate ne mai povestește Cristina despre traseu, mai ales că ea a mai fost. Chiar, ce te-a făcut să revii?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #28 : Luni, 23 Iulie 2018, 08:04 »
Cică nu e bine cum fac eu, doar cu un băț.
(pare interminabilă discuția despre bețe și...se ia și pe alte topicuri). Așa că am căutat și am găsit tutoriale, scrise sau video, de la experți.
Click pe link:
Pare să fie nevoie de instruire și antrenament.  :slap:
Așa că am căutat, am găsit câteva indicații de la experți. N-am vrut să le pun peste tot unde s-a discutat de bețe. Click pe link:
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1489.msg135559/topicseen.html#msg135559
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #29 : Duminică, 29 Iulie 2018, 14:32 »
Se pare ca '' Luana '' ma tine numa-n suspans si mister  :giggle: da las' c-ajung eu la  dansa pana la urma !   :tickedoff: