Autor Subiect: "La noi"  (Citit de 7905 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: "La noi"
« Răspuns #15 : Marți, 27 Februarie 2018, 09:20 »
Da, sa ne stranga gunoiul pe care il lasam peste tot, de multe ori fix langa cos.

In ce tara vrem sa traim?
Cum de nu putem sa vedem ce-i de facut pentru a deveni bogati, pretuiti si vizitati de oameni din toate colturile lumii?

! No longer available
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: "La noi"
« Răspuns #16 : Miercuri, 28 Februarie 2018, 14:58 »
Scria un amic de-al meu acum cateva zile pe facebook: "N-apuca vreun roman sa castige vreo medalie undeva, ca si apar genul ala de postari care fac sa te simti ca un bou fara sentiment si tradator de tara.
Ia sa vedem cati romani o sa distribuie asta..."

Intradevar in asta sta iubirea si respectul de tara, prin share la rezultatele sportive, medalii la concursuri etc.  oO :worthy: |o In asta si in nationalismele neghioabe, "roxinice" si speculative. Noi am fost, noi am dres, noi, noi, noi....

Tara asta are destule lucruri pentru care poate fi admirata, nu trebuie sa inventam ceva sau sa superlicitam.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: "La noi"
« Răspuns #17 : Sâmbătă, 10 Martie 2018, 07:23 »
Initial am vrut sa comentez la ziua femeilor/barbatilor, dar m-am gandit ca e mai potrivit aici.
La noi, totul se interpreteaza si se adapteaza dupa cum doreste cel/cea cu putere de decizie. De fapt dupa interesul cuiva...

Mie una, mi s-a parut ridicol modul in care s-a explicat alegerea a cate 2 vice-presedinti pe regiune (cu ocazia maretului congres care se desfasoara azi-maine, nu dau nume ca nu asta-i discutia, cine stie, intelege :) )
Deci, s-a hotarat cam asa: Ca sa respectam principiul egalitatii de sanse, am decis sa numim cate 2 vice-presedinti/regiune, un barbat si o femeie...
Splendida adaptare fara legatura cu argumentul. Exceptionala argumentare, fara legatura cu premisa. Asa se face praf un principiu, de nu mai intelege nimeni la ce se refera de fapt.

Egalitatea de sanse inseamna ca daca am 1 post, dau sanse egale si barbatilor si femeilor sa candideze pentru el, dar va castiga cel care raspunde cel mai bine criteriilor de competenta, profilului postului etc. Daca am mai multe posturi, incerc sa asigur o distribuire egala a barbatilor si femeilor pe posturile respective. Adica daca am 4 posturi si am de unde alege, incerc sa am o repartitie de 2/2, macar de 1/3...
Dar sa fac dintr-un post, doua, si sa argumentez ca asa respect eu egalitatea de sanse, mi se pare cel putin ridicol. Mai ramane sa vedem, la fiecare primarie un primar si o primarita, la CJ-uri, un presedinte si o presedinta, un prefect si o ”prefecta”  ș.a.m.d.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: "La noi"
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 10 Martie 2018, 07:57 »
Subscriu , intrutotul de acord , este o idiotenie la fel ca si cea de a da posturi de conducere pe baza de apartenenta politica, rude , pile , prieteni etc, orice altceva decat competenta pentru postul respectiv. cred ca e una dintre cele mai mari greseli posibile, ca si consecinta directa apare clientelismul, coruptia, iresponsabilitatea.
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul