Autor Subiect: "La noi"  (Citit de 7910 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
"La noi"
« : Sâmbătă, 17 Februarie 2018, 07:30 »
In timp ce Romania este scoasa din cataloagele turistice ale tarilor importante, altii explodeaza ca numar de vizitatori. Asta pentru ca isi promoveaza locurile, obiectivele, cu pasiune si profesionalism. Nu cu frunze si oi.

Povestesc de cateva zile pe facebook despre Portugalia. Nu fac apologia acelei tari. Si la ei este coruptie si ei si-au vandut multe din valori, dar ce fac si cum fac nu stiu, dar ceea ce se vede si se simte este o inflorire an de an a vietii de acolo.
Un lucru este clar: portughezii realmente isi iubesc tara, dar nu la modul declarativ, nu la modul sforait si nationalist cum se intampla in Romania, ci decent, cald si cu respectul fata de locul in care s-au nascut si traiesc.

Urmaresc multe bloguri, multe publicatii, asta pentru ca lucrez mult cu oamenii si incerc sa-mi conturez o idee despre atitudine, viziune, comportament. Sa stiu la ce sa ma astept in fiecare moment.
Eu nu sunt un artist al cuvantului. Ma pregatisem in viata pentru alta meserie, dar asa s-a intamplat, ca a fost nevoie sa parasesc locul in care am performat pentru a face alte lucruri ...Chiar daca nu stiu sa-l astern, ca altii, "maiastru" pe hartie, pot sa spun ca il inteleg bine, stiu sa trec prin el, sa vad ce e in spate, ce ascunde, ce vrea...

Cum se scrie in Romania? Pai intr-un stil de mistocareala care se vrea profunda si plina de haz. Luam in deradere tot: tara, pe cei din jur, obiceiuri, tot, absolut tot. Fara sa tinem cont ca sunt lucruri tabu, de care altii nu s-ar atinge nici picati cu ceara fierbinte. Setea de subiecte este atat de mare, incat nu mai conteaza...



Citeam o bloggerita care povestea cum jocul ei pe aeroporturi este sa ghiceasca cine este din Romania. Pai normal ca se vede toanto, pentru ca pana sa te nasti tu, noi cei de aici din Romania am trecut printr-o perioada privata de aproape tot ce inseamna informatie. Este firesc sa vezi asa cum etichetai tu "oameni tristi imbracati ponosit, negru ca sa nu se vada jegul". Oamenii aceia nu au avut acces la ce ai tu astazi. Multi dintre cei de care razi superior, sunt oameni momiti sa se mute de la tara la oras. Au lasat sapa si animalele si au ajuns in fabrica. De pe o zi pe alta. Fara sa-i intrebe nimeni daca se pot adapta, ce inseamna viata intr-un oras. Au lasat in urma curti largi si frumoase, gradini pline de flori si au ajuns sa stea la confort III in blocuri muncitoresti. Cu camere cat camara lor de la tara. Dezorientati, au incercat sa se adapteze cum au putut si inteles. Logic ca nu poti sa-i compari cu cei care traiesc in siguranta, in civilizatie de generatii intregi. Sa-ti dispretuiesti conationalii, asta mi se pare absolut abject.

Vad ce s-a intamplat de ani buni incoace cu expresia "la noi". Pai in loc sa exprime sentimentul frumos, de apartenenta, a ajuns sa fie asimilat cu o ocara. Il folosesc toti prostii, incercand sa se delimiteze superior, ca vezi doamne ei sunt mai presus...Apostrofeaza, vor sa-ti arate ca par dezamagiti, oh-oh-oh cate Email-uri am primit eu continand expresia asta...cu "asa e la noi", vizand suparari rasfatate si idioate.
Tuturor celor care au adus si aduc expresia asta in derizoriu, le-as da un pasaport (am scris asa ca sa nu par violent, abtinandu-ma sa scriu "un sut in fund") sa ajunga, nu turistic, ci definitiv in Botswana, Ruanda, Ciad. Sa vada si un alt "la noi".

Mai oameni buni, tara asta nu are nici o vina ca suntem condusi de niste oportunisti, ca este mulsa de resurse si vlaguita de putere. Noi suntem de vina ca nu o iubim, ca nu o respectam, ca nu stim sa scuturam parazitii ce au napadit-o. Si ca nu stim sa o prezentam atractiva, interesanta, placuta asa cum este ea de fapt. Am primit un comentariu la una dintre postarile mele pe forum, o persoana care se intreba "unde sunt concetatenii nostrii creativi , care sa lanseze asemenea campanii pe FB (nota mea - se referea la promovarea Portugaliei), oriunde, din proprie initiativa - sa nu stam sa faca guvernul ...ci sa afacem noi ...pt ca putem!"

Cred ca e timpul sa lasam mistocareala si sa dam o mana de ajutor...

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: "La noi"
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 17 Februarie 2018, 07:47 »
De acord , pot sa completez , daca mai e cazul ce m-a revoltat pe mine , am un var prin Spania , aduce diferiti clienti cu sange albastrit la vanatoare de ursi, mistreti etc prin Romania , ce ma supara e ca vorbeste dipretuitor de tara , condamna coruptia desi se foloseste la maxim de ea , pentru a impusca un urs in plus sau mai stiu eu ce , ne face pe toti niste corupti desi el alimenteaza aceasta coruptie , zice ca el nu ar mai putea trai in Romania desi profita din plin de resursele cinegetice ale noastre si de lipsa de responsabilitate si mai ales obedienta oamenilor cand au impresia ca vorbesc cu cine stie ce "albastrit". Ne-am pierdut stima de sine ca tara .
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: "La noi"
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 17 Februarie 2018, 08:07 »

! No longer available



se potrivea si al Fotografii emotionante, cred
! No longer available


Gigi, am mai scris pe undeva cat de mult apreciez aceasta intentie si munca de a scoate la iveala frumuseti si valori nestiute, sau stiute dar scoase altfel in valoare, din toate colturile tarii. Pentru noi, cei doritori sa simtim si sa cunoastem ce are frumos acest pamant.
Tu, acum si colaboratorii tai, sunteti o mana de oameni iubitori de  tara. Suna cam lozincard, dar asa simt :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: "La noi"
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 17 Februarie 2018, 08:31 »
Da, asa este Oviarad...din pacate. Multi plecati au impresia ca sunt adoptati, si la pieptul noii "mame" cu "tata" in gura, moflaie, privind dispretuitor spre tara in care s-au nascut. Niste idioti! In primul rand nimeni si niciodata nu te va considera pe tine, venit din alta tara, unul de-al lor. Esti si tu si copiii tai, un strain. Apoi atitudinea asta de aroganta superioara, ma face praf. De unde naiba le-or veni asta habar n-am! "Uita" cuvinte, au uitat de parizer si mustar, de tot ce se intampla aici...Probabil din frustrarea ca acolo sunt marginalizati. Si atunci refuleaza aici.

Cu coruptia s-ar rezolva foarte usor, dar bag eu de seama ca multora le convine situatia asta, sau nu-i afecteaza. Altfel s-ar fi scandalizat la modul mai agresiv...Norocul nostru fantastic este ca mai exista mici redute, care nu se dau invinse. Ma uit la femeia asta, la Codruta Kovesi si ma mir cum de rezista la asemenea presiuni. Ar putea linistit sa iasa la pensie, linistita cu o renta care sa-i asigure un trai mai mult decat indestulat. Si totusi sta acolo neclintita. Isi da seama ca daca ea cedeaza, un intreg sistem de pedepsire a celor care savarsesc infractiuni ar cadea. Nimeni nu ar mai avea curajul, decat evident oportunistii, sa ocupe o astfel de functie. Ar fi paradisul hotilor. E un om extrem de responsabil isi da exact seama ce s-ar intampla daca ar renunta sub presiunea javrelor.

Wonderland iti multumesc, intotdeauna ai avut un cuvant care sa ma motiveze.  :flori:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: "La noi"
« Răspuns #4 : Duminică, 18 Februarie 2018, 08:35 »
Cu drag! Pentru ca meriti!

On topic: Nici eu nu inteleg cum cei care au plecat, scot in evidenta doar ceea ce i-a nemultumit, aspectele negative, care tin de social si politic..
Unii dintre ei nici n-au apucat sa-si cunoasca bine propria tara, dar o denigreaza din...oficiu.

E greu de trait in Romania, da. Dar, daca vor pleca toti tinerii ce se va alege de tara asta?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: "La noi"
« Răspuns #5 : Duminică, 18 Februarie 2018, 09:05 »
Eu sunt indragostita de tara mea.
Am mai spus, in ultima vreme mai mult simt,si stiu ca se asteapta mult de la noi,pentru ca am pierdut mult,
dar putem da mult.
Nimeni nu e nevinovat,toti am pierdut pe cineva care s-a jertfit pentru tara asta,pentru fiecare palma de pamant,
ne-au ramas parintii orfani si-au crescut greu,bunicul meu nu are un mormant ,a ramas undeva la"Cotul Donului ".
Si noi, ce facem acum ?!

Offline Iustin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 183
Re: "La noi"
« Răspuns #6 : Duminică, 18 Februarie 2018, 10:33 »
Cred ca ideea de "tara mea" ne-a fost inoculata pe vremea comunismului si nu prea se mai regaseste la cei care nu au gustat regimul respectiv.
Tara in care m-am nascut NU este a mea (as avea beneficii) ci platesc taxe ca sa stau in ea (mai curand pot zice ca este a lui Dragnea si eu sunt chirias).
Daca ma uit pe actele de proprietate, personal nu am mostenit nimic de la inaintasi si poate ca daca ar fi plecat in Canada ar fi fost mai inteligent decat sa se jertfeasca.
Astazi fiecare nou nascut in Romania vine pe lume cu obligatia de a plati o datorie externa exorbitanta (mostenirea oferita de noi).
Ei, cum sa nu iubesti tara asta in care poti trai pe cheltuiala nepotilor nenascuti?
Daca noi totusi ne laudam cu bunicii care s-au jertfit, va imaginati ce va fi la gura nepotilor nostri?

Online krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: "La noi"
« Răspuns #7 : Duminică, 18 Februarie 2018, 13:16 »
Am trait si eu recent o experienta cu o cunostinta care, venita la Brasov pentru un weekend de vacanta, a ponegrit in acest timp tot ce tinea de Romania - de la aeroport, trenuri, preturi, politicieni pana la oamenii simpli adica noi, cei care am ramas aici. Am incercat si eu sa inteleg de unde aceasta atitudine si concluzia la care am ajuns e ca incearca cumva sa se convinga ca a luat decizia buna plecand din tara desi, cu siguranta, nici in UK, in cazul ei, lucrurile nu sunt tocmai roz.

Si mai interesant mi s-a parut faptul ca, in ciuda tuturor acestor remarci negative, a plecat incarcata cu alimente, produse traditionale care sa ii aminteasca de Romania :)

Revenind insa la programele SC este de apreciat efortul pe care il facem cu totii pentru a identifica si promova locuri, oameni, indeletniciri si obiceiuri care reprezinta partea frumoasa a Romaniei. Stiu insa ca marketingul este mult mai puternic si oamenii isi doresc sa vada, in primul rand, obiectivele 'de top' si sunt mai putini atrasi de locurile linistite, mai ferite de confortul civilizatiei.

 Am facut ieri o plimbare in Sirnea - primul sat turistic din Romania - un sat pitoresc de munte situat la poalele masivului Piatra Craiului. Am gasit multa liniste si doar cativa turisti veniti sa se bucure de aerul curat si de zapada, asta in timp ce  Branul era sufocat de aglomeratie si claxoane..  Concluzia o trageti voi...


Offline Iustin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 183
Re: "La noi"
« Răspuns #8 : Duminică, 18 Februarie 2018, 16:22 »
La noi exista si parti bune:
  • locuri bune de vizitat;
  • cele mai bune bucate;
  • cele mai bune bauturi;
  • cele mai bune femei.

Prin traditie romanul este invatat sa depaseasca cu tarie vremurile grele asa ca hai sa urmam traditia: bem cate o palinca si speram la vremuri mai bune.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: "La noi"
« Răspuns #9 : Duminică, 18 Februarie 2018, 17:29 »
Nu sunt de parere sa separi ce ai enumerat.
Hai sa le amestecam intr-un "tablou "frumos,sa dam culoare,sa punem lumina care trebuie...

Nu stiu sa beau palinca,virtual...

Offline Iustin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 183
Re: "La noi"
« Răspuns #10 : Duminică, 18 Februarie 2018, 17:47 »
Asta imi place la SCT ca pune tot ce e bun la un loc, impreuna cu muzica, lumini, culoare si voie buna incat te face sa te simti student(a).

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: "La noi"
« Răspuns #11 : Luni, 19 Februarie 2018, 11:13 »
Am citit cateva stiri si una ne vorbea despre...activisti de mediu care au oprit camioane cu lemne pe Transfagarasan.
Si mi-a placut,oamenii iau atitudine,nu mai lasa totul pe seama altuia.
Si ma gandeam ce frumos daca fiecare ar face din suflet ceea ce stie mai bine.

Cel ce stie sa cante,sa cante,cel ce stie sa foloseasca cuvantul,sa-l foloseasca,cel ce stie sa construiasca case sa nu mai lase
la voia intamplarii,ca sa nu mai avem stil in arhitectura si traditie,cel ce are talent de dascal sa nu ne mai lase copiii nestiutori.
Cel ce stie taina ierburilor,sa le culeaga si sa-i invete si pe altii ca sa nu mai avem atatea boli.
Cel ce stie sa cultive pamantul, curat,s-o faca, sa priveasca palmele batatorite ale omului legat de vatra si sa invete.

Noi toti sa ne iubim padurea,sa imbratisam arborii pe care unii-i doboara fara mila,ca sa incalzeasca vreun neispravit,
desi am putea face proiecte sa folosim energie verde,sa ascultam raurile noastre si sa le ferim de poluare,sa ne pastram
cu sfintenie bogatiile si traditiile...

Si daca nu facem nimic din toate astea ,atunci sa nu ne mai vaitam,caci asta inseamna ca am acceptat si meritam...


Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: "La noi"
« Răspuns #12 : Marți, 20 Februarie 2018, 10:09 »
Da, toti (... sau aproape toti) ne aparam tara, dar nu toti avem un simt civic adecvat, atunci cand nu o sa mai auzim, doar criticata o anumita situatie, ci sa vedem si atitudinea civica expresa si nu expresia "nu am zis nimic, ce sa mai zic, nu am cui" ... la fel cu "nu ies la vot ca tot aia e" ...

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: "La noi"
« Răspuns #13 : Marți, 20 Februarie 2018, 13:13 »


Si la noi...cu nimic mai prejos !

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: "La noi"
« Răspuns #14 : Marți, 27 Februarie 2018, 08:18 »
La noi e asa de multa liniste...
Suntem niste oameni fericiti,nu ne preocupa nimic,doar cancan-ul.Cine cu cine, ce amante, ce posterioare,ce averi...
Emisiuni culturale,pentru ce,desfiintam,poezie,obicei invechit,educatie riguroasa cu profesori respectati,invechit,educatie civica,invechit.
Zambind, ma gandeam ce-ar fi sa aratam un film  cu brigadierii de la Bumbesti -Livezeni sau alte santiere,vai ,groaznic.
Si ei au fost tineri si-au trait,poate mai frumos decat noi,cu vise,sperante,initiative...dar si cu obligatii...

Ce-am zis ?Obligatii, nu inteleg termenul,perimat,nu exista asa ceva !
Sa ni se dea,sa se deszapezeasca,nu doar strazile si in usa blocului,ce daca nu poate intra salvarea sa-l ia pe vecinul,ce ne pasa...
Daca se poate sa ni se curete si masina,si s-o si incalzeasca putin, sa avem confort...
Ce sa mergem cu transportul in comun , ca saracii aia, nu ,avem vertij...
Sa ni se dea...

E un pamflet si trebuie tratat ca atare...