Autor Subiect: Lovech – distractie, plaja si vizite in "Orasul de Liliac" 20 - 22 iulie 2018  (Citit de 8501 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Prima zi Lovech




















"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Ziua a II-a - o zi super in Parcul National Maarata





 













Pestera Devetashka







"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Ziua a III-a - Manastirea Troian






"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
  Multumesc tuturor participantilor la excursia de la Lovech, un grup vesel, cu care m-am simtit foarte bine. Sper ca sa va fi simtit bine si ca v-am trezit curiozitatea de a continua a hoinari prin Bulgaria.
   Va reamintesc ca urmatoarea "hoinareala" prin Bulgaria este 19-21 octombrie, o excursie de week-end "Pe firul povestilor despre traci", care ascunde surprize, cum ar fi vizitarea orasului in terase Veliko Tarnovo, unde vom locui la un hotel aflat pe o straduta pietruita unde sunt magazine mici, cu masute mici, cu cafelute mici... la nisip, insotite de bucatele de rahat... mici!! :). Ne vom urca la Cetatea Taravet, unde vom vizita cea mai interesanta Catedrala patriarhala aflata in varful dealului cu acelasi nume, care nu a fost sfintita niciodata si despre care se credea ca daca  s-ar sfinti, ar veni multa lume in pelerinaj. Datorita frescelor si mozaicurilor care nu respecta erminia traditionala, fiind realizate in 1985 in stil modernist futurist,de catre Teofan Sokerov,  cu elemente de dimensiuni exagerate, cu scene de tortura a poporului bulgar, asuprit de otomani, fara altar si cu lumanari din otel si sticla, aceasta biserica a infricosat si uluit mult mai multa lume,astazi, numarul de turisti vizitatori fiind cu mult mai mare decat daca ar fi avut rol de loc de pelerinaj. Astazi a intrat in atentia turistilor ca obiectiv turistic uluitor.
    Mi-ar face mare placere sa  o vedeti !
    Vom avea ocazia sa vizitam si Valea trandafirilor Rosa Damascena, campurile de lavanda si trecand pe langa ele sa vizitam mormintele regilor traci, tumuli interesanti, creatie a odrisilor, cel mai puternic neam tracic  din perioada secolelor V-III i Hr, de pe teritoriul Bulgariei de astazi - Valea regilor traci.
     Vom avea ocazia sa vedem si mormantul regelui geto-dac Dromihete de la Svesthari.Va mai aduceti aminte de povestea lui si a regelui Lisimah ?

Offline Ancutza

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 77
Buna dimineata! Pozele Gabrielei spun singure ce locuri frumoase am vazut in excursia de la Lovech. Ziua de mijloc a excursiei , cea dedicata Parcului National Maarata, a fost o imbinare perfecta intre incantarea de a descoperi cascadele  ratacind pe poteci, placerea de a face baie la piscina din parc si bucuria gurmandului de a savura o masa de pranz delicioasa servita in restaurantul umbrit de  copaci. Multumim Danielei, un ghid entuziasmat  cu temele bine facute si dispusa sa ne impartaseasca din cunostintele si experienta ei.

Offline rodidoina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Excursia la Lovech a fost o surpriza placuta! Ceea ce am vazut mi-a intrecut asteptarile.
Podul acoperit din orasul Lovech, strazile din orasul vechi, linistite, marginite de case cu fundatiile din "piatra tesuta" si acoperisurile din ardezie, te transporta intr-o epoca de mult apusa.
Si, dupa caldura de afara, in unele curti, la umbra unor copaci batrani, restaurante cu mancare traditionala... :thumbup:.
Mai sus, vestigiile cetatii Taravet te provoaca sa ajungi in varful dealului de unde ai o vedere minunata asupra orasului si asupra defileului raului Osam.
A doua zi, desi foarte cald, in racoarea din parcul national Maarata, am urcat pe urmele caderilor de apa pana la marea cascada... Multe, multe poze.... Mancare buna si ieftina la un restaurant in padure, cu susurul paraului in apropiere. Apoi pestera Devetascha, o adevarata aparitie surpinzatoare si coplesitoare, a incheiat o zi foarte placuta.
Grupul format din oameni veseli si deschisi iar Daniela, super informata, ca intotdeauna, ne-a povestit o multime de lucruri inedite despre toate locurile vizitate.
O excursie placuta, cu oameni minunati.  :smitten: Nu mai pun poze pentru ca am vazut unele foarte frumoase postate de Gabi.
Este a doua excursie Singles Camp la care particip si abia astept sa merg si in altele!
Pe curand, la Bruxelles, tot cu Daniela.  *|*