Autor Subiect: Femei si barbati, mame si tati – cand, ce si cum mai sarbatorim?  (Citit de 5015 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Femei si barbati, mame si tati – cand, ce si cum mai sarbatorim?
@wonderland

8 Martie. Ce sarbatorim? Fiecare ce stie, ce-si aduce aminte, ce-a prins din mers.
Pe vremea mea (hi, hi, cum suna asta), ma rog, pe vremea copilariei mele sarbatoream mamele si evident bunicile, toate invatatoarele si profesoarele musai trebuiau sa primeasca flori. Ceea ce s-a pastrat si in zilele noastre.

Undeva dupa 1989, 8 Martie a devenit “Ziua Internationala a Femeii”, ca “Ziua Mamei” cica era sarbatoare stahanovista. Adica “Ziua Mamei” dinainte de 1989 era un fel de “Mos Gerila”, sau cum?
Acum, cum ziceam, fiecare dupa cum a apucat sau il taie capul, sarbatoreste mama, feminitatea si dragostea, femeia in diferite roluri sau femeia militanta pentru drepturi sau cea care genereaza evolutie economica si sociala. Aceasta din urma semnificatie e poate cea mai recenta la noi si inca ne-asimilata in gandirea sau practica colectiva de manifestari dedicate acestei zile.

Mi se pare ca noi luam din cultura fiecarei tari ce ne convine: sarbatorim si mamele si toate femeile sub toate rolurile sociale, asteptam si flori cadouri de la barbatii iubiti, de la prieteni sau colegi, iesim in grup sa sarbatorim (aud ca in Portugalia e singura forma de marcare a zilei, femeile ies in grup la restaurant, barbatii isi vad de treaba si n-au grija florilor si cadourilor).

Din pacate, vedem sarbatoarea transformata intr-o isterie comerciala, ca si multe alte sarbatori, inclusiv Pastele si Craciunul, dupa cum bine stim. Un prilej de a aglomera pietele de flori, restaurantele si magazinele de unde putem lua diverse cadouri. Femeia se cere a fi in centrul atentiei, iar cei din jur se simt obligat sa se arunce in vartejul cumparaturilor de flori, dulciuri, cadouri, urarilor si mesajelor pe toate canalele posibile.

Ieri, pe strada, cred ca unul din doi trecatori, de la adolescent pana la adulti de diferite varste, avea macar un fir de floare in mana si toata lumea parea agitate, grabita si cu tinta.
A fost o zi insorita, chiar se se simtea primavara in aer, si strazile erau erau colorate si vesele de atatea fire, buchete, ghivece…plimbatoare. Frumoasa imagine, nu zic nu! N-am prea vazut zambete sau priviri visatoare.

M-am trezit intrebandu-ma cum ar fi sa vedem in fiecare zi macar unul din zece trecatori cu o floricica in mana?

Asa, am simtit nevoia sa ma dumiresc un pic cu evolutia semnificatiei acestor sarbatori.
Iata ce zice Wikipedia: „Ziua Internationala a Femeii” (denumita mai pe scurt “Ziua Femeii”) este sarbatorita anual la data de 8 martie pentru a comemora atat realizarile sociale, politicile si conditiile economice ale femeilor, cat si discriminarea si violenta care isi fac inca simtita prezenta in multe parti ale lumii. Ziua Internationala a Femeii a fost adoptata in 1977, printr-o rezolutie a Adunarii Generale a ONU.  ONU a sarbatorit pentru prima data Ziua internationala a femeii pe 8 martie, in 1975 —Anul international al femeii.”

Ce-am mai gasit aiurea pe net: Ca, in Vest, Ziua Internationala a Femeii, simbolizeaza emanciparea femeii, fiind instituita pentru a promova drepturile acestora și egalitatea cu bărbații. Noi, prin Est percem sarbatoarea ca pe o mostenire comunista. (ce ziceam mai la inceput cu Mos Gerila)

Mama a fost pusa in centrul atentiei primind o alta zi in calendarul international si national. “Ziua Mamei” a fost declarată sărbătoare publică începând din 2010 şi este sărbătorită în prima duminică a lunii mai. Tatii trebuie sa mai astepte o saptamana ca sa le fie recunoscuta si lor importanta si contributia la cresterea si educatia copiilor. Tot din 2010, “Ziua Tatalui” se sarbatoreste in a doua duminica din luna mai.

“Ziua Barbatului” s-a sarbatorit de-a lungul timpului in Romania, ba pe 23 februarie, ba 19 aprilie, ba pe 5 mai, ba cand voiau companiile producatoare de bere …
Din februarie 2016, s-a votat in Parlament data de 19 noiembrie ca zi oficiala, dar nu libera, pentru “Ziua Barbatului”. Deci, s-a corectat un act de injustitie, ma rog, de discriminare pozitiva. Femeile devenisera mai egale decat barbatii, ele aveau o zi, iar ei nu.

Legat de semnificatia acestei zile, alta bataie de cap! Ce sarbatorim? Masculinitatea, virilitatea, realizarile in orice domeniiu, puterea si comportamentul protector al barbatului? Da, am putea. Le facem cadouri, organizam marsuri, tinem conferinte sau e doar o zi cand lasam baietii sa iasa in grup la bere sa se sarbatoareasca singuri?

E o zi care, cica, urmareste promovarea modelelor masculine pozitive, contributia pozitiva a barbatului in societate, in familie si in viata femeii, dar si promovarea sanatatii si bunastarii baietilor si barbatilo.

Pe bune ca am ametit! Hai sa sintetizez si a inchei:
•   Ziua Femeii e pe 8 Martie
•   Ziua bărbatului e pe 19 noiembrie
•   Ziua mamei se sarbatoreste in prima duminica din luna mai (6 mai 2018)
•   Ziua tatalui - in a doua duminica a aceleiasi lun 13 mai 2018
( pentru Ziua tatalui am gasit si calendarul pana in…2025: 12 mai 2019, 10 mai 2020, 9 mai 2021, 8 mai 2022, 14 mai 2023, 12 mai 2024 și 11 mai 2025).

Datele sunt clare, mai ramane sa alegem ce si cum sarbatorim.
Si, mai ales, ramane sa alegem daca limitam gesturile de comemorare, apreciere, recunoastere si recunostinta doar la aceste zile.
N-am putea sa ne sarbatorim reciproc si constant, prin gesturi simple, in fiecare zi?

Voi cand, ce si cum sarbatoriti?


Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Femei si barbati, mame si tati – cand, ce si cum mai sarbatorim?
« Răspuns #1 : Vineri, 09 Martie 2018, 12:13 »
Sa nu uitam si ziua de azi, 9 Martie, imediat dupa 8 Martie...
In calendarul bisericesc fiind ziua Sfintilor Mucenici, neoficial barbatii considerand-o ziua Barbatilor (Mucenici = Martiri).
Aa, traditia pomeneste si ceva de 40 de paharele... (baieti, la al catelea ati ajuns?)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Femei si barbati, mame si tati – cand, ce si cum mai sarbatorim?
« Răspuns #2 : Vineri, 09 Martie 2018, 12:29 »
cuvantul cheie in ce spui tu e..."neoficial".  :)
Dar daca vreti sa pomeniti martirajul celor 40 de sfinti...
Traditional azi Zilele Babelor sunt continuate cu Zilele Mosilor, 9 martie fiind ultima zi a babelor capricipase si prima zi a Mosilor buni si intelepti. Si, am mai zis pe la alt topic, e inceputul anului agrar, barbatii intra cu plugul in brazda, scot gunoaiele din gospodarie si le dau foc. Mai sunt tot felul de traditii legate de aceasta zi, dar niciuna nu zice ca ar fi Ziua barbatului...
Dar, ignorati-ma va rog si continuati sarbautoarea neoficiala.  :giggle:

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Femei si barbati, mame si tati – cand, ce si cum mai sarbatorim?
« Răspuns #3 : Vineri, 09 Martie 2018, 12:42 »
Wonderland, tu nu poti fi ignorata!  :angel:
9 Martie nu apare oficial ca Ziua barbatului pentru ca este sarbautorita in secret, mai pe ascuns, in ilegalitate...  ::) :coolsmiley: 8)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Femei si barbati, mame si tati – cand, ce si cum mai sarbatorim?
« Răspuns #4 : Vineri, 09 Martie 2018, 12:49 »
Pana la urma ceva dreptate este in ce spui tu... Dar nu ca e ziua barbatului si de aceea beau ei 4o de pahare, care de fapt ar fi fost 44. Nu stiu de ce.
Cica, in aceasta zi barbatii din Savestia trebuiau sa bea 40 sau 44 de pahare de vin in cnstea celor 40 de ostasi morti in numele credintei. Cica vinul baut improspateaaz sangele barbatilor si ofera sanatate si mai multa putere de munca. Deci, cum o dati, de munca tot nu scapati.
Originea acestui obicei e si mai veche, fiind o preluare si o adapatea a sarbatorilor bahice din Antichitate.
Primavara abia se deschidea vinul nou si se faceau competitii de baut vin in temple. Erau niste ritualuri legate de fecunditate si reinnoire, desi par mai degraba pretexte de betie.  :)

PS - Imi place ca Rentzi va indeamna sa fiti cumpatati. Zice sa beti cu paharele.

Intre timp a postat si Rentzi: o sa ma gadesc la sensul afirmatiei tale! Pana una alta o iau ca pe un compliment si zic multumesc!
Si, da, ce va mai place sentimentul ca faceti ceva interzis, periculos, nu?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Femei si barbati, mame si tati – cand, ce si cum mai sarbatorim?
« Răspuns #5 : Vineri, 09 Martie 2018, 13:01 »
Chiar este un compliment! ...Cu placere!
DA, ce ne mai place!!!  :D :D

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Femei si barbati, mame si tati – cand, ce si cum mai sarbatorim?
« Răspuns #6 : Vineri, 09 Martie 2018, 19:48 »
Na, am fost si io oleacuta carcotasa, na!
Deci, la cate paharele ati ajuns?
Si, sa nu uitam intrebarea de la care am plecat: cum altfel mai sarbatoriti Ziua Femeii sau Ziua barbatului?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Femei si barbati, mame si tati – cand, ce si cum mai sarbatorim?
« Răspuns #7 : Vineri, 09 Martie 2018, 21:25 »
 :o La ora asta situatia se prezinta cam asa:

! No longer available

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Femei si barbati, mame si tati – cand, ce si cum mai sarbatorim?
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 10 Martie 2018, 06:10 »
In acest caz sa intreb cum "sarbatoriti", pardon, cum va dregeti a doua zi?  :strambatura:
(Mortal, Malaele! Si nu doar in acest monolog)

Deci, pana la urma, desi s-a considerat ca barbatii sunt discriminati ca n-au o zi internationala oficiala a lor, iata ca tot s-au...scos ei la suprafata cu sarbatorile lor neoficiale. Adica femeia a ramas cu 8 martie, iar barbatii au 3 sarbatori ilegale, pardon, neoficiale (9 martie, 19 aprilie - nu stiu de cand si 5 mai, ca asa zice nus ce producator de bere...) si una oficiala si legala, pe 19 noiembrie.
Egalitate de sanse, domle!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Femei si barbati, mame si tati – cand, ce si cum mai sarbatorim?
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 10 Martie 2018, 06:18 »
Ei lasa nu va plangeti doamnelor, ca e cam asa, la neoficiale ne cam bateti mar  :D Craciun, Paste , Mos Nicolae , 1 martie,ziua in care ne-am cunoscut , ziua primului sarut, ziua in care ne-am casatorit, ziua in care am divortat :D Black friday si orice alt black, toate sunt neoficial ziua doamnelor  :D
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Femei si barbati, mame si tati – cand, ce si cum mai sarbatorim?
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 10 Martie 2018, 12:02 »
Daca asa va laudati, macar sa fie cu poezie :)

Desi, mie tot mi-ar placea sa aflu, dincolo de aceste...mituri, cum v-ar placea sa fiti sarbatoriti/sarbatorite?
Ovi, ce chinuiti mai sunteti... Dar cred ca asta cu aviditatea femeilor pentru cadouri e un mit, ca si cel cu datu iama in pahare, pentru multi dintre noi.  ;)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Femei si barbati, mame si tati – cand, ce si cum mai sarbatorim?
« Răspuns #11 : Joi, 03 Mai 2018, 07:58 »
Stiam eu ca mai urmeaza niste aniversari  :)
Ziua mamei se sarbatoreste in prima duminica din luna mai (6 mai 2018)
Ziua tatalui - in a doua duminica a aceleiasi lun 13 mai 2018

Cum va pregatiti? Sau la ce va asteptati, mame si tati? :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Femei si barbati, mame si tati – cand, ce si cum mai sarbatorim?
« Răspuns #12 : Duminică, 12 Mai 2019, 09:25 »
Femei si barbati, mame si tati – cand, ce si cum mai sarbatorim?
@wonderland

•   Ziua tatalui - in a doua duminica a aceleiasi lun 13 mai 2018
( pentru Ziua tatalui am gasit si calendarul pana in…2025: 12 mai 2019, 10 mai 2020, 9 mai 2021, 8 mai 2022, 14 mai 2023, 12 mai 2024 și 11 mai 2025).


Stiam eu ca am provocat un topic special pe aceasta tema a zilelor femeii/barbatului, mama/tata. Nu l-am gasit din prima, asa ca am lasat urarile la topicul cu urari.
Dar aici, provoc tatii sa ne spuna cum vad ei... misiunea de a fi tata.  :) La multi ani!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.