Autor Subiect: Vietnam - Cambodgia 30 ianuarie - 10 februarie 2019  (Citit de 27431 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vietnam - Cambodgia 30 ianuarie - 10 februarie 2019
« Răspuns #15 : Joi, 10 Ianuarie 2019, 08:43 »
Cu placere Amelia76! Ne vedem la Siem Reap!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vietnam - Cambodgia 30 ianuarie - 10 februarie 2019
« Răspuns #16 : Joi, 17 Ianuarie 2019, 15:41 »
Maine eu plec spre Bucuresti, apoi spre Bangkok, cu grupul de Tailanda. Vreau inainte de a pleca sa mai recapitulam odata impreuna tot ce tine de plecare.

Sa vedem intai zborurile:

30JAN BUCHAREST OTP      - DOHA DOH         QR   222 12:10 18:00           
30JAN DOHA DOH           - BANGKOK BKK      QR   830 20:20 06:55+         
31JAN BANGKOK BKK        - SIEM REAP REP    QR  4475 11:35 12:35

Cand plecati de acasa verificati inca o data daca aveti pasaportul si fotografiile la voi ( 4 bucati 6 x4, doua pt Cambodgia, 2 pentru Vietnam)

La ora 9.30 Daniela o sa va astepte in aeroport si o sa va dea fiecaruia, urmatoarele documente:
- hotel voucher (este o lista colectiva, in care este trecut tot grupul)
- biletele de avion; cand ajungeti nu aruncati biletul de zbor, este posibil sa vi-l ceara
- asigurarile (cine a incheiat cu Bon Voyage)

O sa fiti doar 14 in grup, nu va asteptati sa fiti toti 19, pentru ca o persoana vine din Anglia (Claudia) si se va alatura cel mai probabil grupului la Bangkok,iar eu impreuna cu alte 3 persoane venim direct din Tailanda.

Aveti de grija la conexiuni, o sa fiti obositi si poate mai atipiti la Doha sau Bangkok. Stati grupati pe cat posibil, asa o sa va ajutati, o sa va puteti supraveghea reciproc.

Qatar Airlines este o companie foarte buna, cu servicii din cele mai bune dintre liniile aeriene. Aveti mancare buna la bord, entertainment la fiecare loc in parte, un touch screen unde puteti urmari filme, asculta muzica, sa va jucati. Pana la Doha faceti 4 ore, apoi stati in conexiune in capitala Qatar-ului nu mai mult de 2 ore, iar de acolo pana la Bangkok mai faceti inca 7 ore. La Bangkok timpul pana la conexiune este mai lung, o sa asteptati in jur de 4 ore. Din Bangkok pana in Siem Reap este maxim o ora. Deci total, de cand plecati din Bucuresti in jur de 18 ore. Pregatiti-va pentru un astfel de drum sa fiti cat mai comod imbracati si incaltati. Nu va ganditi la ce zice lumea, ci la cat de usor trebuie sa va fie. Luati si o pereche de casti cu voi, nu toate cele primite de pe avion sunt bune. Plus ca va ajuta sa ascultati audioghidurile pe care le-am inregistrat si vi le-am postat aici.

Buuun. Ajungeti la Siem Reap. Trebuie sa luati viza, altfel nu puteti iesi din aeroport. Rabdare, tact, fara nervozitati pt ca nu se stie cum reactioneaza cei de acolo. Prezentati ceea ce va aduce Daniela, 2 poze, pasaportul. Mai trebuie apoi sa achitati viza.

Eu am sa va astept cu ghidul la iesirea din zona de securitate. Va imbarcati in microbuz si mergem la hotel sa faceti check in-ul. Urmeaza free time, aveti nevoie de odihna. Seara iesim sa mancam undeva.

Inca nu stiu prognoza, dar am vazut ca in Tailanda, care este foarte aproape, vor fi 35 de grade. Luati-va cu voi imbracaminte cat se poate de lejera, prin care corpul sa transpire usor. Incaltaminte la fel, sa nu va supraincalziti. Sapca, crema de soare, ochelari de soare.

Va urez drum bun, sa ajungeti cu bine, sa ne intalnim veseli si pusi pe calatorie si ras! Pe curand!



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vietnam - Cambodgia 30 ianuarie - 10 februarie 2019
« Răspuns #17 : Marți, 12 Februarie 2019, 07:22 »
M-am intors in tara si primul soc a fost...frigul...Am sosit dupa 22 zile de soare, de 30 de grade, la zero grade...Am avut doua excursii conectate, una in Tailanda si una in Cambodgia - Vietnam, pe a carui tipic suntem.

As putea scrie o carte despre ce am vazut, despre ce am inteles acolo, despre ce am invatat. Din pacate, scriu cred a suta oara - timpul meu este foarte foarte limitat si oricat de mult imi place sa impartasesc cu ceilalti, nu pot s-o fac pe cat cat as vrea...

Am sa ma limitez la a va oferi imagini, din hotelurile in care am stat, locurile prin care am trecut, lucrurile care m-au impresionat. De fapt, fara sa exagerez, totul m-a impresionat in Indochina. Pentru ca totul era nou pentru mine, fiecare lucru se descoperea pe zi ce trece...

Am avut sansa unei agentii colaboratoare exceptionale, care mi-au asigurat liniste si incredere. Ne-au oferit hoteluri super, niste ghizi si soferi exceptionali. Eu am incercat sa merg mai departe, schimband cate ceva si adaptand la grupul nostru, apoi oferind intreg confortul la fiecare transfer. A fost fara indoiala cea mai grea excursie din punct de vedere logistic si turistic, din care sute am organizat. Eu consider ca mi-a iesit perfect, la atatea zboruri, transferuri, calatorii, ghizi, vizite nu am avut inatrzieri, nu am avut nici o problema.

Gata cu laudele, dar nu ma puteam abtine fara sa scriu despre bucuria realizarii a ceva aproape de perfectiune. Pentru mine este o satisfactie fara margini sa stiu ca am reusit si nu-mi putea refuza cateva cuvinte aici... :)

Ce m-a impresionat in primul rand acolo? In primul rand ospitalitatea lor exceptionala. Unde intrai, cu cine te intalneai si interactionai, aveai ocazia sa intelegi ca acolo lumea este altfel decat in Europa. Au o bucurie nedisimulata de a socializa, de a oferi, de a te vedea ca te bucuri. La noi pe continent asta a disparut de mult... :-[

Am fost extrem de norocosi sa petrecem anul lor nou (Tet) acolo. Intr-un hotel super-premium, cu balcoanele indreptate spre raul de pe care s-a lansat un foc de artificii unic. Sa vedem multimea aceea impresionanta de oameni, furnicarul cu scutere, flori...Pentru mine a fost o bucurie maxima...Mi-as dori mult sa mai duc si pe altii in acelasi perioada acolo, deja  am inceput negocierile.

Am sa revin cu fotografii...

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Vietnam - Cambodgia 30 ianuarie - 10 februarie 2019
« Răspuns #18 : Miercuri, 13 Februarie 2019, 00:33 »
Ai dreptate Gigi, mai rar excursii cu atatea transferuri si schimbari de ghizi si cazari in care lucrurile sa mearga perfect.
Voi reveni cu o descriere a excursiei dupa ce imi voi reveni eu, pentru ca readaptarea la ora si vreme e dificila. (Inteleg ca "tailandezii" nu si-au revenit inca...  ::) )

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Vietnam - Cambodgia 30 ianuarie - 10 februarie 2019
« Răspuns #19 : Miercuri, 13 Februarie 2019, 19:13 »
 :oops:
Ultima tzeapa in domeniul telefoniei mobile - roamingul la bordul avionului prin serviciul OnAir - Switzerland... 11,68 Euro + TVA la bordul avioanelor Qatar Airways. Te conecteaza automat si incepe sa iti ia bani fara nici un fel de avertisment, mesaj sau alta forma de atentionare. Abia imi amintesc de un mic sticker pe care scria OnAir si atat...  :smiley6600:  :buck2: .
De acum inainte trebuie urcat in avion cu telefonul oprit, pentru ca in Tailanda cand am ajuns aveam telefonul in modul "avion" in mod cert. Nu sunt absolut sigur de segmentul Bucuresti - Doha.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vietnam - Cambodgia 30 ianuarie - 10 februarie 2019
« Răspuns #20 : Joi, 14 Februarie 2019, 08:24 »
Da, eu recomand mereu pe tot parcursul calatoriei "modul avion". Va fereste de orice problema in tarile in care serviciile de telefonie sunt scumpe si de asemenea economiste energia stocata in baterie.

Acum doua zile promiteam ca incep sa va arat cateva din cele peste 4.500 de fotografii, doar acum incep s-o fac. Incep cu primul contact cu Cambodgia: hotelul Somadevi Angkor Resort & Spa  4*, acolo unde noi cei patru, care am venit direct din Tailanda, ne-am cazat in prima noapte.

Aeroportul din Siem Reap este unul mic, dar cu o arhitectura frumoasa, amintind de pagode, foarte curat si mai ales bine organizat. Am completat 3 formulare, din care la obtinerea vizei am avut nevoie de doar unul. Obtinerea vizei este o formalitate, am achitat 35 USD si in 5 minute eram deja in fata serviciului de politie de frontiera. Acolo am mai predat un formular, am intrat apoi in zona de preluare a bagajelor si ne-am indreptat spre iesire. Inainte de exit, exista un serviciu de taxi, foarte corect si promt. Pana la hotel un minibus costa 15 USD. La iesirea din aeroport ni s-a retinut si al treilea exemplar, acela pentru declaratii vamale.

Drumul de la aeroport pana la hotel este unul foarte bine aranjat, are spatiu verde, copaci ornamntali. Ne-a impresionat diferenta fantastica dintre furnicarul din Tailanda si linistea din Siem Reap. Parca nu era Asia...Hotelul, exceptional, mobilier sculptat in mahon (am aflat ca o garnitura de doua fotolii uriase si o masa costa doar 4.000 USD. Asa ceva in Europa ar costa o avere...).

Iata cateva din imaginile pe care le-am luat atunci la sosire:
















































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vietnam - Cambodgia 30 ianuarie - 10 februarie 2019
« Răspuns #21 : Joi, 14 Februarie 2019, 08:41 »
Seara am iesit sa exploram Siem Reap. Nimic nu ne facea sa ne asteptam la ce a urmat sa vedem: un oras efervescent, dar in acelasi timp linistit, cu distractii de tip european combinate cu masaj si food-street-ul asiatic. Asa se si numeste de fapt zona: Food Street, locul in care poti bea un coctail cu doar 2.5 USD, sa bei o bere cu 0,5 USD, sa mananci un hamburger delicios de crocodil cu 5 USD, sa incerci specialitati din bucataria kmera sau fructe locale, mangostine sau rambutan. Muzica faina peste tot, o atmosfera excelenta de lenevit la o terasa, sau de plimbat. Nelipsite sunt si insectele prajite, dar pe care localnicii le consuma din ce in ce mai putin. Am surprins si acolo cateva imagini...






















































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vietnam - Cambodgia 30 ianuarie - 10 februarie 2019
« Răspuns #22 : Joi, 14 Februarie 2019, 14:54 »
Dupa o seara minunata, o noapte linistita si o dimineata scaldata in soare. Si un mic dejun copios...













A urmat transferul la celalalt hotel din Siem Reap, Saem 4*, o locatie boutique, foarte curata si cu o arhitectura tipic kmera...





































La amiaza intalnirea pe aeroport cu ghidul si grupul sosit din Romania. Check in, refresh si o cina la un local exceptional:



















Iar dupa cina, o noua vizita in Food Street...Sau Drink Street, ca e mai corect spus asa... :)




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vietnam - Cambodgia 30 ianuarie - 10 februarie 2019
« Răspuns #23 : Vineri, 15 Februarie 2019, 07:56 »
Imi continui calatoria, sarind insa peste majestuosul templu Angkor, pentru a va povesti mai intai despre mestesuguri. In prima seara, vazusem un soi de targ in care se vindeau produse, multe dintre ele adevarate opere de arta, departe de kitch-ul obisnuit al pietelor. Asa ca l-am intrebat pe ghid daca putem vizita un centru mestesugaresc, unde sa vedem ceva din arta folclorica kmera si nu doar.

Mi-a spus ca exista asa ceva, ca ne duce cu toata placerea si bucuria de a arata inca ceva din cultura kmera. Asa ca iata-ne in fata unei curti imense, superb decorate cu palmieri, flori si statui. Un circuit foarte inteligent gandit poarta vizitatorul prin fata unor mestesugari sau ucenici care lucreaza efectiv acolo. Am admirat inca o data talentul si grija organizatorica a cambodgienilor, in timp ce nu puteam sa ma gandesc cu tristete la cum nu stim noi sa ne prezentam obiceiurile, traditia, mestesugurile. Doar calitatea noastra de a da din gura tare si fara rost, fara substanta, fara continut, sporovaiala mai bine zis - este afisata si asta fara vreun efort organizatoric...  :-[ :'( Restul...nimic. Proiecte europene in care se consuma bani multi, fara eficienta, fara nici un rezultat. Dar sa ne lasam pe noi, si sa va povestesc despre ei...

Am vazut acolo sculptura in gresie, in piatra-sapun, in mahon, in tec, pictura traditionala, decoratie in foaie de plumb, tesutul matasii si prelucrarea ei ulterioara. Totul de un bun gust desavarsit. Cultura, educatie, interes, abilitate, rafinament. Daca as fi fost femeie cred ca as fi cumparat jumatate din magazinul de matasuri, atat de fine, de delicate, de frumos lucrate. Rochii si deux-piece-uri de influenta kmera, saluri ce curgeau unduios cand le atingeai...O minunatie locul acela...Si un exemplu pentru cei care se gandesc sa sprijine real turismul in Romania.








































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vietnam - Cambodgia 30 ianuarie - 10 februarie 2019
« Răspuns #24 : Vineri, 15 Februarie 2019, 13:05 »
O seara exceptionala am petrecut-o la hotelul in care am fost cazati in prima noapte cei patru "tailandezi", pana la sosirea grupului. Mancare de toate felurile si pentru toate gusturile, o ambianta superba si un spectacol fascinant.

































Am postat pe youtube, 3 filmulete cu secvente din show-ul de la cina.

www.youtube.com/watch?v=Oeo-oOkJawE


www.youtube.com/watch?v=XY-BBKBOW48


www.youtube.com/watch?v=M1zAoojVcEA

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vietnam - Cambodgia 30 ianuarie - 10 februarie 2019
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 16 Februarie 2019, 14:17 »
In prima zi de vizitare din Siem Reap, programul initial ne-ar fi dus prea mult in soare si erau...35 de grade. Asa ca primul lucru pe care l-am discutat cu ghidul, inainte de soirea grupului a fost sa reorganizam cele doua zile de vizitare in Siem Reap. In prima sa facem Angkor-ul, din care sa alegem ce este mai "descoperit" pentru parcurgerea in prima parte a zilei, cand nu era atat de cald, apoi dupa masa de pranz sa vedem Wat Angkor, templul, templelor. Acesta este acoperit, asa ca il puteam vizita si daca temperaturile erau ridicate.

In a doua zi urma sa vizitam un templu si piata de manufacturi din centru. Am schimbat radical, considerand ca o zi de temple este arhisuficient si ca ar fi foarte interesant ca grupul sa vada un sat plutitor si cum se manufactureaza anumite produse traditionale. Din nou trebuie sa multumesc agentiei colaboratoare pentru intelegere si organizare, a facut ca totul sa iasa perfect, cu un cost suplimentar de doar...3 USD. Am avut ocazia sa ajungem in cel mai mare lac cu apa dulce, Tonle Sap ( in traducere lacul cu apa proaspata") si sa vedem unul dintre multele sate plutitoare de pe acesta.
În timpul sezonului uscat, Lacul Tonle Sap se varsă în râul Mekong, în vreme ce, în sezonul ploios, în timpul musonului, își schimbă direcția și se formează un lac imens, care inundă tot ce e în jur. De aceea, toate casele sunt cocoțate pe niște piloni înalți de zece metri, adică puțin peste nivelul maxim al apelor, din timpul musonului. În această regiune trăiesc aproximativ un milion de suflete, majoritatea fiind pescari sau agricultori.
Casele, de fapt intreg satul, cu biserica, scoala etc se muta de 6 ori pe an, functie de sezonalitate. Foarte adaptati sunt oamenii aceia. Cel mai mult m-a impresionat ospitalitatea lor, felul in care stiu sa interactioneze cu vizitatorii. Am ajuns si noi la o casa, in care am putut vedea cum este organizata viata lor. Aveau o punte larga pe care functiona si un mic local in care se serveau preparate din carne de sarpe si crocodil. Daca am incercat si noi? Bineinteles ca am gustat, majoritatea doreau sa experimenteze aceste delicatase. Sub casa era ferma de pesti, iar alaturat una de crocodili.

Autocarul ne-a transferat la cca 20 km de oras, intr-un port, de unde urma sa luam o ambarcatiune. Care s-a dovedit foarte comoda si panoramica. Barca ne-a fost rezervata doar noua, locuri erau cu mult mai multe decat eram noi.













A urmat apoi un parcurs pe apa, care ne-a dat ocazia sa vedem case, piete de peste, cherhanale.























Asa am ajuns la casa de care va vorbeam inainte:





























Ferma de pesti:



Ferma de crocodili:



Carne de crocodil si sarpe, uscate:







Aici, carne de sarpe la gratar...Hmmm, delicioasa!



Un copilas se juca cu un sarpe, l-am luat si noi si l-m transformat in vedeta...



O fetita din vecini a auzit zarva si a venit si ea intr-o jumatate de butoi, cu sarpele agatat de gat, doar doar va castiga si ea un banut...Pe punte nu avea voie sa urce, asa ca unii dintre noi i-au dat cate ceva...Tare mi-a fost mila de ea. Am avut sentimentul ca sunt neputincios in a ajuta oamenii...Tare rau m-am simtit, iar imaginea ei mi-a ramas foarte adanc intiparita in minte...



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vietnam - Cambodgia 30 ianuarie - 10 februarie 2019
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 16 Februarie 2019, 15:12 »
Promisesem ca primul lucru cand ajung acasa, sa transmit, la fel cum fac de fiecare data, fotografiile catre toti cei care ati participat. Am vrut insa sa adaug, asa cum ma intelesesem cu Nicoleta pe drum si fotografiile ei, pentru ca stiu ca ia imagini foarte frumoase. Din pacate insa, nu am reusit sa fac ceea ce mi-am dorit. De cand am ajuns acasa, un blocaj de spate foarte sever m-a tinut la pat...Acum sunt mai bine, m-am recuperat 70%, am inceput sa merg prin casa, cred ca as putea sa si ies dar nu vreau sa risc, sa recidiveze. Mai am doar 10 zile si plec spre Cuba...Si trebuie sa fiu 100% apt.

Am pregatit fotografiile, urmeaza ca in seara aceasta sau maine dimineata sa le transmit. Imi doresc mult sa ramaneti cu cat mai multe amintiri din aceasta excursie...

Va urez un sfarsit de saptamana cat mai frumos!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vietnam - Cambodgia 30 ianuarie - 10 februarie 2019
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 16 Februarie 2019, 19:24 »
Am transmis fotografiile. Cine nu le-a primit sa-mi transmita un Email pe office@singlescamp.ro si le trimit din nou.

Continui cu prezentarea calatoriei noastre. Cu Angkor, giganticul edificiu religios din fosta capitala a Imperiului Kmer. Ridicat undeva între 1113 şi 1150, faimosul templu se întinde pe o suprafaţă de 200 de hectare. Doar complexul de temple de la Angkor Wat acoperă o distanţă de patru kilometri pătraţi, cuprinzând peste 100 de monumente şi temple, sculpturi, statui şi basoreliefuri. Angkor Wat a fost construit de Suryavarman al II-lea, care a dorit si ordonat ridicarea unui lăcaş de cult hindus dedicat zeului Vishnu. In tradiţia tantrică, Vishnu este considerat a fi forţa menţinătoare a vieţii, zeul erotismului, al apei, abundenţei materiale şi împlinirii spirituale.

Regele era un uzurpator, dobândind tronul prin uciderea unchiului său Dharanindravarman I. Setea sa de sânge avea să se manifeste des prin campaniile de cucerire din Vietnam, dar foarte abil diplomatic a redeschis caile de negot cu China. Devotamentul său era total faţă de zeul Vishnu pe care il considera protector si legitimator al puterii sale. Acum templul este budist. Foarte interesanta mi s-a parut remarca ghidului, un tip foarte bun cunoscator al istoriei, culturii si religiei din zona. Orice intrebare i-am pus mi-a raspuns fara sa se gandeasca prea mult. Iata ce zicea el: "Atata timp cat Cambodgia a fost de religie hindusa, granitele sale au fost largi si tara foarte bogata, datorita cuceririlor. Dupa ce am imbratisat religia budista, adica una pacificatoare, am ramas un pic de tara, saraca si fara putere".

Numele de Angkor Wat poate fi tradus drept „Oraşul Sfânt, care este un templu”. Datând de la începutul secolul al XII-lea, grandoarea arhitecturală a complexului de la Angkor Wat corespunde stilului clasic al templelor dinastiei imperiale Khmere, bazat pe arhitectura din sudul Indiei antice. Imperiul Khmer (802-1431) a fost unul dintre cele mai puternice imperii din Asia de Sud. Pornind din zona care corespunde teritoriului actual al Cambodgiei, acesta s-a expansionat treptat, cuprinzând Thailanda, Laos, Vietnam, Malaezia.

Pentru a parcurge intreaga zona a Angkor-ului iti trebuie cel putin 3 zile si nici atunci nu poti spune ca ai vazut tot. Pentru ca inca multe lucruri nu sunt descoperite, iar altele care au fost gasite, nu au fost montate. Panouri imense de piatra continand scene de lupta, de epopee, stau stivuite, asteptand a fi remontate. 

Angkor Wat este construit astfel încât să reprezinte Muntele Meru, axa centrală a lumii sau Casa Zeilor, în tradiţia hindusă. Înaltele turnuri ale edificiului au formă de boboci de lotus, acesta fiind unul dintre simbolurile zeului Vishnu. Angkor Wat este impresionant atât din punctul de vedere al dimensiunilor sale, cât şi din cel al detaliilor. Basoreliefurile ilustrează scene din MAHABHARATA şi RAMAYANA reprezentate fidel, conform scrierilor sanscrite hinduse. Exploratorul francez Henri Moulot este primul european care, în secolul XIX, a familiarizat Occidentul cu existenţa Angkor Wat-ului. El scria: „Această construcţie rivalizează cu  templul lui Solomon, fiind cu siguranţă înălţată de către un Michelangelo al antichităţii. Este mai măreaţă decât orice ne-au lăsat nouă grecii sau romanii.”

Sunt foarte multe de povestit despre acest urias complex, am tinut doar sa punctez ceea ce am considerat mai important. Un material care mi s-a parut bine documentat si prezentat este acesta: https://www.unanhaihui.ro/complexul-de-la-angkor-doua-parte/

Fotografiile contin imagini luate in timpul vizitei noastre atat la templul principal cat si la unele mai mici, adiacente. Foarte interesante si impresionate sunt cele in care templele sunt sugrumate de radacinile uriasilor ficusi crescuti peste ele. Interesant este ca nu se face nimic pentru salvarea templelor. Explicatia: turistilor le place mult sa vada aceste imagini, asa ca pana una alta, copacii nu o sa fie sacrificati...
































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vietnam - Cambodgia 30 ianuarie - 10 februarie 2019
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 16 Februarie 2019, 19:28 »







































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vietnam - Cambodgia 30 ianuarie - 10 februarie 2019
« Răspuns #29 : Sâmbătă, 16 Februarie 2019, 19:31 »