Autor Subiect: Excursie in Madagascar 20 octombrie - 01 noiembrie 2019  (Citit de 16925 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Excursie in Madagascar 20 octombrie - 01 noiembrie 2019
« Răspuns #15 : Joi, 12 Septembrie 2019, 13:15 »
La cabinetul de epidemiologie îmi vor administra vaccin numai pentru febra tifoida si hepatita A. Fiind escala in Turcia, tara unde nu exista febra galbena, nu trebuie și acest vaccin. Este bine așa?
Suntem tot și nimic.

Offline Filip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Excursie in Madagascar 20 octombrie - 01 noiembrie 2019
« Răspuns #16 : Joi, 12 Septembrie 2019, 22:11 »
Nici mie nu mi au recomandat vaccin pentru febra galbena, dar fara nici o legatura cu tranzitarea prin Istanbul ,pe noi ne intereseaza Africa *|*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie in Madagascar 20 octombrie - 01 noiembrie 2019
« Răspuns #17 : Miercuri, 02 Octombrie 2019, 08:13 »
Am vazut in general, nu e vorba de aceasta excursie sau de cele in care am mai fost in Africa: multa lume se fereste de vaccinuri, de medicamente profilactice. E adevarat acestea pot da efecte secundare, unele chiar neplacute sau chiar severe. Dar profilaxia este un lucru extrem de important cand calatorim in zone ca cele din Africa, este vorba de a elimina riscurile unor boli cu efecte puternice. Nu va ganditi doar la faptul ca "acolo unde mergem nu sunt zone contaminate" sau ca "nu mi se va lua chiar mie", trebuie sa fiti constienti ca  ne intersectam cu persoane care poate au traversat locuri unde exista latent sau activ virusi a unor boli despre care noi europenii nu stim nimic, aici au fost eradicate.

In grupul de Tanzania, am avut-o pe Olivia cu noi, care este medic epidemolog. Deci o persoana care lucreaza in domeniu si care stie exact riscurile la care ne supunem nevaccinandu-ne sau neluand medicamentele de malarie. Cum a fost acolo, a vazut si inteles si mai bine ce se poate intampla. Dupa Zanzibar am primit de la ea un mesaj ca recomandare pentru cei care pleaca in Madagascar si cei care urmeaza sa mearga la anul in Zanzibar.

Va reproduc mai jos:
In bagajul pt tari exotice e bine sa aveti:
Ciprofloxacin 500 mg la 12 ore 5-7 zile- merge pt ciuma, holera, diareea calatorului  dar si de exemplu pentru infecții urinare
Niste Amoxiklav 1g la 12 ore 7 zile. merge pt pneumonii, amigdalite, chiar si diareee
Doxiciclina 100mg la 12 ore 7zile pt holera, boli transmise prin vector, si un mic efect antimalaric

antihistaminic gen claritine, betadina pentru  dezinfectat rani si spirt, unguent cu antibiotic-fucidin sau baneocin
no-spa pt dureri abdominale, metoclopramid pt varsaturi
hidrasec , smecta, imodium - antidiareice
paracetamol, algocalmin, nurofen pt dureri
fasa elastica, voltaren unguent-pt entorse

Acum ceva ce anul trecut nu am intalnit, dar anul asta au fost cateva situatii. In Mikumi, in Parcul National, acolo unde sunt turme imense de animale exista si insecte parazitare. Una dintre acestea este si musca tse -tse. Nu stiu daca asta a ciupit pe unii dintre noi, dar ceva a fost. Eu am simtit cum s-a asezat una pe picior si am lovit-o imediat. Era plina de sange.

Culmea este ca inteapa si prin haine. Nu ii pasa de repelent si o atrag culorile vii, rosu si albastru. Deci ganditi-va sa fiti imbracati in fiecare zi cu pantalon lung (eu care tin mereu teorii si dau sfaturi, intr-una dintre zile considerand ca nu e nevoie de pantalon lung, am fost muscat de o termita), negru sau kaki, crem, camuflaj. La fel va sfatuiesc sa aveti si hainele, sa nu fie culori vii galben, rosu, roz, verde electric etc...

Mi-a spus si cum se manifesta intepatura de musca tse tse: la 1-2 saptamani apare febra si o leziune la locul jntepaturii. Daca veti avea o astfel de reactie, la intoarcere trebuie sa mergeti la un spital de boli infectioase.

Nu vreau sa va fac ganduri si sa va speriati, am tinut doar sa va explic inca o data ca Africa e minunata, interesanta, ofera lucruri unice, dar noi acolo nu suntem adaptati si exista virusi, exista insecte de care e bine sa ne pazim cu masuri profilactice. Unii medici se asigura ca va dau tot ce trebuie, sufla si in iaurt, altii considera sa va protejeze de efecte secundare si selecteaza ce sa va dea. A doua categorie cu siguranta nu a pasit vreodata in Africa si din cabinet nu poti realiza la cate te expui acolo.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Excursie in Madagascar 20 octombrie - 01 noiembrie 2019
« Răspuns #18 : Miercuri, 02 Octombrie 2019, 09:04 »
Informatii gratuite despre vaccinurile necesare gasiti pe site-ul american CDC https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/madagascar
Nu uitati de vaccinare la zi diftero-tetano-pertussis, tifoida, antimalarice, eventual hepatita A, facute la cabinetul de vaccinari.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Excursie in Madagascar 20 octombrie - 01 noiembrie 2019
« Răspuns #19 : Miercuri, 02 Octombrie 2019, 09:18 »
In Madagascar e nevoie de vaccinare febra galbena la cei care vin din tari endemice pt febra Galbena pt a nu aduce  febra galbena in Madagascar.

Offline Filip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Excursie in Madagascar 20 octombrie - 01 noiembrie 2019
« Răspuns #20 : Miercuri, 02 Octombrie 2019, 09:55 »
   
corect.asa am inteles si eu.o singura problema am, cu malarone care nu e exista in farmaciile noastre.ce recomandati ca inlocuitor.poate gigi ne spune ce foloseste el, si nu are reactii adverse,tinand cont ca este o chimioterapie usoara(sa nu ne cada parul, zic ,nu este cazul la Gigi :giggle:)

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Excursie in Madagascar 20 octombrie - 01 noiembrie 2019
« Răspuns #21 : Miercuri, 02 Octombrie 2019, 11:37 »
 ;D
din pacate Eloquine( Mefloquine) sau Malarone nu se gasesc in tara (decat ocazional). Puteti sa incercati sa le procurati de la prieteni din strainatate pe baza unei retete dinu Romania. Singura profilaxie care se gaseste de cumparat in tara e Doxiciclina dar trebuie luat cu o zi doua inainte, pe perioada excursiei si luna dupa.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Excursie in Madagascar 20 octombrie - 01 noiembrie 2019
« Răspuns #22 : Miercuri, 02 Octombrie 2019, 20:10 »





Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Excursie in Madagascar 20 octombrie - 01 noiembrie 2019
« Răspuns #23 : Joi, 03 Octombrie 2019, 22:37 »
Bravo, Oli!
Doar ca gândăceii sunt coleoptere, cred.
Oare vom vedea toate astea acolo?

Legat de antimalarice: in România se face profilaxia cu Doxiciclina de 100mg: 1 cps/ zi, la aproximativ 24 ore interval, începând cu 2 zile înainte de intrarea in zona cu risc, perioada șederii și încă 28 zile după întoarcere; se ia odată cu BIOSUN (probiotic): 1 cp/ zi (odată cu antibioticul).
Suntem tot și nimic.

Offline ligia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
Re: Excursie in Madagascar 20 octombrie - 01 noiembrie 2019
« Răspuns #24 : Duminică, 06 Octombrie 2019, 07:51 »
Legat de medicamentele antimalarie : la Medlife are medicul in cabinet, le vinde de acolo ( cu bon , adica, sa nu ingtelegeti ca vi le da pe sub masa ) .
Am luat de mai multe ori de acolo Eloquine .

Offline Filip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Excursie in Madagascar 20 octombrie - 01 noiembrie 2019
« Răspuns #25 : Duminică, 13 Octombrie 2019, 13:01 »
revin si eu cu o intrebare pt MADAGASCAR:deoarece avem privilegiul la un bagaj de cala de 40kg, si evident ca nu imi iau 40kg de hain e la mine , intreb , ce putem sa mai punem in bagaj astfel incat sa putem lasa acolo , copiilor sau oricui,ce ar putea acei oameni avea nevoie ( bomboane si creioane colorate am citit deja)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie in Madagascar 20 octombrie - 01 noiembrie 2019
« Răspuns #26 : Luni, 14 Octombrie 2019, 16:38 »
Pregatesc acum un Email pe care o sa-l transmit tuturor celor care participa la aceasta excursie. O sa includ si explicatiile referitoare la bagaje:

- avem dreptul la 40 kg bagaj de cala, dar doua bagaje, nici unul mai greu de 23 de kg.

- intotdeauna recomand celor care calatoresc in special in zone de genul acesta, sa-si ia bagaj cat mai usor cu putinta. Sa tina cont de cat pot sa duca in mana, nu neaparat tras. Avem aici de exemplu, daca v-ati uitat la link-urile locatiilor de cazare, Karibuhotel, in padurea de langa Ranomafana. Este un loc izolat, in mijlocul naturii. Oamenii aceia care au construit bungalow-urile s-au gandit in primul rand la panorama...si aceasta dupa ce scriu toti in feed-back-uri, este superba. Dar pentru a ajunge la casute, se urca pe tot felul de scari...Nu va pot spune in acest moment daca au pe cineva acolo sa va ajute, la care sa-i dati 1-2 dolari sa care bagajele. Se poate sa aiba, sau poate ca nu...De aceea e bine sa fiti prevazatori.

Referitor la intrebarea ta Filip. Este foarte greu de organizat ceva dinainte. Nu stii unde sa mergi, la cine sa dai, cat timp ai la dispozitie pentru asta. In Zanzibar fiecare a pus 10-20 USD si am cumparat centralizat, au fost 2-3 fete si Gusti la un magazin de papetarie dintr-un sat si au cumparat rechzite pt copii. Cand am fost in satul de masai, le-am dat celor de acolo. Dulciurile nu sunt bune. Cu siguranta le plac, pentru multi copii e noutate, dar toata lumea responsabila spune sa nu facem asta pt ca nu sunt obisnuiti cu zaharul in forma asta. Parerea mea este ca daca doriti sa afceti ceva, organizam acolo. Discutam cu ghidul care o sa fie permanent cu noi si el stie sa ne indrume mai bine.

Offline Filip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Excursie in Madagascar 20 octombrie - 01 noiembrie 2019
« Răspuns #27 : Luni, 14 Octombrie 2019, 20:10 »
ok, multumim, asteptam cu interes mailurile  ::)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie in Madagascar 20 octombrie - 01 noiembrie 2019
« Răspuns #28 : Marți, 15 Octombrie 2019, 09:38 »
Am transmis tuturor participantilor cate un Email. E cam lung...dar am zis sa aveti toate informatiile, detaliile, recomandarile la un loc. Daca nu ati primit, scrieti-mi pe adresa: office@singlescamp.ro si retransmit.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie in Madagascar 20 octombrie - 01 noiembrie 2019
« Răspuns #29 : Miercuri, 16 Octombrie 2019, 08:32 »
Sper ca toata lumea are pasaportul in regula: 6 luni valabilitate de la iesirea din Madagascar, 2 file libere (pt viza). . Mai verificati o data!

Vouchere deci aduc eu, la fel si biletele de avion. Voi sa mai aveti la voi fotografia si pix.