Autor Subiect: Cum petreceti sarbatorile de Pasti?  (Citit de 12694 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline marlen_i13

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Cum petreceti sarbatorile de Pasti?
« : Sâmbătă, 27 Martie 2010, 19:54 »
 Sarbatorile de Pasti sunt diferite pentru fiecare in parte.
 Eu prefer sa le petrec in familie dar uneori invit si prieteni cu care ma simt ca intr-o familie.
 Pentru ca maine este ziua "floriilor" le urez tuturor celor care poarta nume de flori un calduros "L a multi ani!"

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Cum petreceti sarbatorile de Pasti?
« Răspuns #1 : Luni, 29 Martie 2010, 13:03 »
eu nu am cine stie ce planuri..
fac chimioterapie in aceasta saptamana, asa ca o sa fiu cam "unavailable" in week-endul de paste..

PS de fapt nu e asa, ca o sa va citesc pe voi ;)

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum petreceti sarbatorile de Pasti?
« Răspuns #2 : Luni, 29 Martie 2010, 13:58 »
eu iti doresc putere de a le duce pe toate @pe_juma si Sarbatori Pascale pline asa cum ti le doresti.
sanatate !

ioanaxxl

  • Vizitator
Răspuns: Cum petreceti sarbatorile de Pasti?
« Răspuns #3 : Luni, 29 Martie 2010, 15:43 »
pe_jumate, ai grija de tine, putere si optimism; in aprilie anul trecut si acum trei ani si eu treceam prin asa ceva!
Sanatate multa! Parul cretz de acolo mi se trage, de la chimio ;)
Ma invidiaza lumea ca, cica, nu mai dau bani la coafor! (PARDON, LA HAIR STYLIST!) 8)

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Cum petreceti sarbatorile de Pasti?
« Răspuns #4 : Luni, 29 Martie 2010, 15:47 »
ioana, pe_jumate
o astfel de incercare iti schimba sistemul de valori
eu asa cred
si mai cred ca ti le da D-zeu ca stie ca le poti duce
gresesc?

ioanaxxl

  • Vizitator
Răspuns: Cum petreceti sarbatorile de Pasti?
« Răspuns #5 : Luni, 29 Martie 2010, 18:16 »
Da, maria171, iti schimba intreg sistemul de valori si , in general, optica asupra vietii! Ca d-aia m-am zborsit putin si m-am infoiat pe topicul ala cu fumatori si nefumatori, da' cand mi-a zis nenea ala ca fumatul nu dauneaza sanatatii, iar eu stiu ce am vazut prin saloanele de oncologie de vreo 3 ani jumate incoace, nu stiu ce mi-a venit: sa rad , sa plang, sa ma inchin...dar in final l-am lasat in plata Domnului, mai ales dupa ce i-am citit si alte postari, m-am lamurit despre ce e vorba in propozitie!
Cand iti da Dzeu o chestie d-asta si apoi, la catva timp, cand credeai ca ai scapat, iti mai 'trage" una peste ochi, iti spun eu : clar vezi altfel viata si nu mai bati campii cu gratie, vorbind din carti si nu mai ceri "dovezi", te agati cu amandoua mainile si de ultima speranta, fie ea materializata in vreun fel sau stai cu gandul la D zeu si-l rogi sa-ti dea rabdare si sa mergi mai departe!
Octavian Paler zicea: 'Celui ce s-a revoltat peste masura ii este dat sa nu mai aiba putere decat pentru dezamagire…pentru ca fiecare are dreptul la o dezamagire!", asa ca eu am lasat revolta la o parte ( d-aia si refuz sa intru in polemici cu te miri cine) si incerc sa-mi vad de viata mai departe, sa sper ca o sa-mi vad si eu baietelul cum creste ( pentru ca are unsprezece ani jumate) si , in general, sa vad jumatate plina a paharului! Ce daca viata m-a supus la atate incercari, nu-i nimic, altfel viata mea ar fi fost prea monotona! ;)
Acum ON TOPIC, cu scuzele de rigoare ca am deviat de la subiectul topicului: Pastele o sa-l petrec cu printisorul meu, cu maica-mea , care vine la mine, cu mancare la greu, ca sa nu ma " anemiez" cumva si in general, sper, cu voie buna!

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Cum petreceti sarbatorile de Pasti?
« Răspuns #6 : Luni, 29 Martie 2010, 21:40 »
exact, maria171, asa cum spune si ioanaxxl, o astfel de experienta te face sa vezi altfel ce e important intr-adevar in viata.. adica un prieten sau doi, care sa merite sa le spui asa, cineva pe care sa-l iubesti si cineva care sa te iubeasca la fel, timp sa vezi anotimpurile si sa mirosi flori si frunze .. lasand la o parte o groaza de lucruri absolut inutile ca de exemplu prietenii care nu dau doi bani pe tine si pe care ii detesti si tu dar iti fac legatura cu "lumea buna", tot soiul de conveniente si mode, prefacatoria si ostentatia si mai rau decat toate, teama de ce o fi gandind vecinul despre tine..

cred ca am citit ceva asemanator pe undeva, dar nu am inteles la momentul ala cat de importanta e naturaletea si simplitatea in viata fiecaruia..

ei, gata cu reveriile nostalgice, si hai la ale noastre ganduri bune!
cine vrea sa fie prietenul meu? :)

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum petreceti sarbatorile de Pasti?
« Răspuns #7 : Luni, 29 Martie 2010, 22:02 »
    Eu si toate care scriem pe aici! N-ai habar cum a fost intalnirea fata in fata! toate suntem exact ca aici pe forum! Citeste cat mai mult si iti vei face om idee! La urmatoarea intalnire sper sa vii cu noi!

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Răspuns: Cum petreceti sarbatorile de Pasti?
« Răspuns #8 : Luni, 29 Martie 2010, 22:07 »
JE!
Poti defini "lumea buna"? Ca mie ca sa fiu sincera mi se cam rupe de lumea asta asa de buna... prefer oamenii normali fara o mie de fmuri si impresii...
Iti doresc sa treci cat mai repede peste aceasta saptamana...
Sanatate sa-ti aduca Iepurasul!  

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum petreceti sarbatorile de Pasti?
« Răspuns #9 : Luni, 29 Martie 2010, 22:30 »
JE!
Poti defini "lumea buna"? Ca mie ca sa fiu sincera mi se cam rupe de lumea asta asa de buna... prefer oamenii normali fara o mie de fmuri si impresii...
Iti doresc sa treci cat mai repede peste aceasta saptamana...
Sanatate sa-ti aduca Iepurasul!  


    La cine te referi, capsuna?
Cine e din lumea asta buna de care ti se rupe tie? Poti sa ma lamuresti, ca nu pot sa plec la culcare!!  :D

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Cum petreceti sarbatorile de Pasti?
« Răspuns #10 : Marți, 30 Martie 2010, 11:14 »
    Eu si toate care scriem pe aici! N-ai habar cum a fost intalnirea fata in fata! toate suntem exact ca aici pe forum! Citeste cat mai mult si iti vei face om idee! La urmatoarea intalnire sper sa vii cu noi!


cu siguranta voi veni cu voi.. si, carmen si capsuna, va multumesc pentru caldura inimilor voastre..

stiti ce e fantastic aici? faptul ca stim cu toatele despre ce e vorba in viata asta.. si e destul sa inceapa una cu un cuvant, ca toate intelegem urmarea.. vorbim cu aceleasi cuvinte, ilustrand aceleasi sau foarte asemanatoare imagini..
abia astept intalnirea de pe 9... carmen, capsuna, o sa fiti la sibiel?

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Cum petreceti sarbatorile de Pasti?
« Răspuns #11 : Marți, 30 Martie 2010, 14:54 »
pe-jumate
si eu vreau sa iti fiu prietena
si ca prietena zic ca ar fi bine sa iti schimbi numele de user
stii, dupa mine prietenii sunt cei care iti spun si lucruri neplacute, dar adevarate
asta pt ca tin la tine si nu vor sa te minta
mie cine imi spune adevarul imi face un bine, indiferent cat de dur e adevarul ala

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Cum petreceti sarbatorile de Pasti?
« Răspuns #12 : Marți, 30 Martie 2010, 14:58 »
ioanaxxl
mama a suportat o operatie grea anul trecut, asta dupa 3 infarcturi
acum si-a schimbat modul in care vede lumea
a realizat ca poate maine nu mai vede frunzele unui pom si atunci se bucura de fiecare lucru oricat de mic

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Cum petreceti sarbatorile de Pasti?
« Răspuns #13 : Marți, 30 Martie 2010, 18:22 »
toata lumea care vrea sa fie prietenul meu sa se grupeze la dreaaaaaaa-pta!
ailalti sa nu se grupeze..

va admir/iubesc pe toti, grupati sau negrupati si abia astept sa ne vedem cumva, prin lastarisul de la Sibiel, ca locuri la pensiune am inteles ca nu mai sunt..

seara buna!
revin dupa 22.00

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Cum petreceti sarbatorile de Pasti?
« Răspuns #14 : Marți, 30 Martie 2010, 22:38 »
Eu sunt singura si culmea, ma simt bine asa. Sambata seara merg la biserica, duminica dimineata la fel si in rest pe aici cu voi. Nu pregatesc nimic deosebit fata de o duminica obisnuita decat vopsesc oua.
Am si eu o mama pe care o onorez cu toate cele necesare pt. Paste si cam atat, nu ma agit cu nimic. Nu ma mai agit sa ofer cadouri de Paste neaparat; o fac atunci cand ne intalnim si mai ales atunci cand vad clar ca cineva are nevoie de ceva.