Autor Subiect: La multi ani Floriilor !!!!  (Citit de 12244 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: La multi ani Floriilor !!!!
« Răspuns #15 : Joi, 14 Aprilie 2011, 18:41 »
Floriile se sarbatoresc anul acesta pe 17 aprilie, cand avem si dezlegare la peste ;D abia astept sa pap un peste :)
Silviu, ce bine le stii tu pe toate!

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: La multi ani Floriilor !!!!
« Răspuns #16 : Joi, 14 Aprilie 2011, 19:28 »
Silviu, saptamana viitoare marti vreau sa ma duc la pescuit. Iti trimit ceva?

silviu

  • Vizitator
Răspuns: La multi ani Floriilor !!!!
« Răspuns #17 : Vineri, 15 Aprilie 2011, 00:01 »
Silviu, ce bine le stii tu pe toate!
nu chiar pe toate, dar ca schimnic aspirant mai stiu cate ceva.
Silviu, saptamana viitoare marti vreau sa ma duc la pescuit. Iti trimit ceva?
sper ca stii de prohibitie ::)
(1) Se instituie masuri de prohibitie pentru pescuitul in scop comercial, recreativ/sportiv  si familial al oricaror specii de pesti, crustacee, moluste si al altor vietuitoare acvatice in habitatele piscicole naturale,  pe o durata de 60 de zile, in perioada 4 aprilie - 2 iunie inclusiv.
daca pescuiesti in habitate piscicole private, e altceva. acolo nu se aplica legea prohibitiei.
ce pesti vrei sa pescuiesti? si unde?

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: La multi ani Floriilor !!!!
« Răspuns #18 : Vineri, 15 Aprilie 2011, 08:07 »
Stiu si respect regulile pescuitului sportiv, cu o singura derogare: la salmonid folosesc momeala vie, dar si asta nu intotdeauna. Am permis de pescuit de la 6 ani !, taica-meu a tinut sa fiu "legal", sa nu am nici o problema, chiar daca eram atat de mic. Am copilarit pe malul Cibinului, unde pe vremea aceea era plin de jambla, clean si grunder (porcusor). Erau chiar si scobari si o data am vazut prinsa o stiuca, urcau probabil de pe Olt. Apa era atat de limpede si curata incat duminica malurile Cibinului, de la pod (acolo unde acum este Mc Donalds si Plus) pana la cascada din Turnisor (acum nu mai exista), erau pline de oameni veniti sa stea la soare, sa faca baie, sa pescuiasca. Era un adevarat spectacol sa vezi orasul insirat pe maluri...Dar asta a fost cu 40 - 45 de ani in urma. A urmat insa o vreme "tulbure" pentru Cibin, in care a devenise aproape un canal de deversare al reziduurilor. Acum Cibinul cat de cat s-a mai curatat dupa nebunia si febra "industrailizarii fortate" facute fara infrastructura, haotic si de-a valma. Spalatoria chimica deversa in Cibin aproape fara filtru, apa se colora pe trei patru sute metri, crescatoria de taurasi de la Cristian la fel dadea drumul la dejectii fara o decantare care sa tina cont de poluare, apoi mai era Flaro (fabrica de stilouri si pixuri), Filatura si fabrica de carpete si covoare de iuta si multe altele care nu tineau cont de cat rau fac dand drumul in apele Cibinului la apa industraia reziduala. Dupa 90, Cibinul a inceput sa-si revina, dar asta nu datorita masurilor de mediu care ar fi trebuit sa-l protejeze ci din fericire (pacate) poluatorii si-au inchis incet-incet portile. Apa insa este scazuta, debitul este insuficient pentru a se dezvolta un fond piscicol ca cel din 60 - 70. Si pastreaza inca urme din anii in care a fost intens poluat. Alt loc in care mergeam des era Lacu' lui Binder, acolo a fost o caramidarie veche, de unde se exploata argila si pt ca s-a atins o vana de apa, s-a format un imens si adanc ochi de apa. O apa rece si foarte inselatoare ca si curenti. Probabil ca neregularitatile in adancime din maluri si de pe fund formau acesti curenti care in fiecare an isi luau ofranda 2-3 tineri care nesocoteau primejdia. Lacul era plin de caras, caracuda si crap, mai tarziu a aparut bibanul si obletele. Prindeam cate 100 de carasi ca palma si un crapcean - doi in fiecare zi. AGVSP-ul din acea vreme aducea in fiecare an, chiar in aceasta perioada de prohibitie puiet de crap salbatic si oglinda si repopula lacul. Din pacate prin 75 s-a construit langa o ferma de ingrasare a porcilor si a inceput dezastru si cu acest lac. Acum se incearca asanarea lui desi mi se pare o mare prostie si un efort care nu-si are rostul. Sa arunci in haul acela mii si mii de bascule si sa obtii ce, cateva hectare la marginea Sibiului? Alt loc in care mergeam erau lacurile Vointa, le-am prezentat odata pe forum cu ce a mai ramas din ele. Era placut acolo, erau multe ochiuri de apa rezultate in urma exploatarii de nisip si balast. Erau foarte curate si s-au populat cu caras, clean, tipar, grunder. Tiganii mergeau cu paturile si branconau, prindeau tipari pana la o jumatate de kilogram. Cand a inceput febra asanarilor lacurile au inceput sa dispara unul cate unul, ramanand acum doar cateva baltute, dar avand multa vegetatie pescuitul este aproape imposibil. Nemaipunand ca in jurul lor este o pista de off road in care masinile vajaie pe langa tine. Oltul era alta optiune in vremea copilariei, doar ca este relativ departe, sunt 20 km pana acolo. Acum este din nou populat cu peste, cred ca s-a refacut la nivelul pe care-l stiiam, dar am ramas cu senzatia ca pestele de acolo este tot poluat. Am fost la pescuit chiar in ziua in care a fost otravit de Combinatul de la Coldea. Zeci de mii de pesti pluteau atunci morti pe rau, primii pe care i-am vazut erau niste somni si avati imensi, n-as fi banuit sa fie astfel de pesti acolo. Mai merg la Olt dar cu rezerva si imaginea a ceea ce am vazut atunci in minte.
Eu sunt mai mult pescar de pastrav, pescuiam mult pe Sebes, mai precis pe un afluent al acestuia pe Ionelul. Dar asta in vacante, cand stateam la bunici. Insa acum ajung rar acolo, este departe sunt vreo 30 km + 5 km de drum infernal pt masina. Pe rauletul din fata pensiunii sunt pastravi indigeni dar trebuie sa recunosc se lasa destul de greu prinsi. Localnicii sunt mult mai dibaci, le stiu locurile, obiceiurile. Vara mai ma joc in sus si-n jos de pensiune, iar "uneori" am noroc de cativa "patati". Mai mergeam la pastrav pe Laita si Arpasel, acolo este o adevarata feerie pentru pastravari dar sunt 75 km pana acolo si de cand mi-a murit prietenul cu care mergeam "sa muscarim" in apele repezi si foarte reci de sub Fagarasi, n-am mai vrut sa merg.
Mi-au ramas deci doar crescatoriile private din zona, nu foarte generoase in peste, nici prea mari, dar suficient totusi pentru a ma destinde si a ma desprinde pt cateva ore din probleme. Este mult caras, dar marunt si cand se incalzeste un pic si pana in toamna dau la crap. Sunt zile in care prind 5-6 ciortani de 2-3 kg, sunt zile cand nu prind nimic, altele cand intra si cate un somotei sau salau, asta cand ma pregatesc si pentru aceste tipuri de peste.
Crescatoria la care ma duc mai des este cea de la Orlat, este acolo un tip simpatic Ionut Moldovan care are cateva baltute cu peste. Imi place ca este mare povestitor si pastreaza locul foarte curat. Are langa si o ferma de gaini de casa, de unde se pot cumpara oua. De acolo vin deci acasa cu peste si oua. La Sacel sunt cateva lacuri mai mari, dar nu toate sunt bine populate plus ca vin si multi baiesi din zona si care cu galagia pe care o fac te indeparteaza de acolo. Este un lac acolo, sub padure, lacul II se numeste, unde in aceasta perioada carasul este nebun, trage unul dupa celalalt. Acolo vreau sa merg marti.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: La multi ani Floriilor !!!!
« Răspuns #19 : Vineri, 15 Aprilie 2011, 10:48 »
Obiceiuri de Florii - Sarbatoarea Floriilor

In ziua Floriilor, oamenii merg cu ramuri de salcie la biserica, pentru a-L intampina tainic pe Hristos. Ele sunt sfintite si puse la icoane. Se credea ca nu e bine sa renunti la aceste ramuri daca nu au venit celelalte Florii. Oamenii le puneau si pe pomii fructiferi, pentru a-i ajuta sa rodeasca. Exista credinta ca abia acum pomii prind putere sa rodeasca. De aceea, nu se plantau pomi inainte de Florii, de teama ca acestia sa nu ramana fara rod.


silviu

  • Vizitator
Răspuns: La multi ani Floriilor !!!!
« Răspuns #20 : Vineri, 15 Aprilie 2011, 11:20 »
Citat din: admin
Stiu si respect regulile pescuitului sportiv, cu o singura derogare: la salmonid folosesc momeala vie, dar si asta nu intotdeauna.

pescuitul salmonidelor in apele de munte este permis numai cu momeli artificiale ;D asadar, cand pescuiesti cu momeala vie, esti cam "branconer" :D
in anii '70, orice baltoaca avea niscai carasi, ciortani, bibani, rosioare si obleti, dar inca nu incepuse adevarata "industrializare" iar braconieri aproape ca nu existau. pe vremurile alea, pestele, branza si maslinele constituiau mancarea saracului.

dupa '85 situatia s-a inrautatit, pentru ca dupa revolutie sa devina catastrofala :( pestele a devenit mancarea bogatului, braconierii s-au inmultit si au recurs la metode de capturare tot mai sofisticate, guvernele care s-au perindat nu au luat masuri pentru protejarea fondului piscicol...astfel ca, de ani buni, caracuda (ca tot aminteai de ea) si linul au disparut din baltile in care odinioara inotau cu voiosie.

o raza de speranta s-a ivit cand marile intreprinderi poluatoare si-au inchis portile iar pestii s-au putut inmulti in voie, fara a mai trage azotati si fosfati pe nas. in rauri precum sabarul si neajlovul s-au inmultit clenii, ba chiar au aparut stiucile, salaii si crapii, asa ca speranta pescuitului de altadata exista.

iti urez sa ai fire-ntinse pe lacul de sub padure, cel plin de carasi nebuni, si pentru ca partida va fi imediat dupa florii, n-ar fi rau sa iei cu tine o sarbatorita si s-o inveti tehnicile capturarii carasului 8)

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: La multi ani Floriilor !!!!
« Răspuns #21 : Vineri, 15 Aprilie 2011, 14:22 »
Stiu ca folosrea momelii vii este considerat branconaj, dar asa am pescuit de cand eram copil si mi-e tare greu sa ma dezvat. E frustrant sa-i vezi harjonindu-se in fata ta fara ca macar sa arunce un ochi spre artificialitati. Au fost insa zile in care am prins foarte bine la musca artificiala, altele la blincher mic, am agatat cate ceva chiar si la twister. Dar de cele mai multe ori poti sa-ti rupi mana o zi intreaga si nu prinzi nimic la artificial. Si ce sa mai zic de lac. La Gura Raului a fost foarte mult pastrav, dar de cand s-a inmultit aceasta pacoste numita biban a disparut hrana preferata a "pistruiatului", craietele si grunderul. Acolo in lac, de cand s-a format biotopul, nu s-a prins pastrav la artificial, desi era foarte mult. Doar rama groasa sau icre rosii la cel mare peste kilogram si scorobete la cel marunt de 300 - 500 grame. Uneori mai venea si la pestisor viu. Acum vreo 4 ani s-a batut recordul cu un pastrav de 5 kg, o frumusete de peste, am vazut si eu pozele. Cam astea sunt motivele pentru care branconez la pastrav. Dar nu pescarii ca mine sunt problema ci cei care seaca, pun curent, spala lana in rau. Bunicul meu a fost mare pastravar si vanator de capra si urs. A stat mult in America si a venit de acolo cu echipament care pe vremea aceea era ceva de poveste in tara. Si el imi spunea ca pastravul se prindea doar cu momeala vie, dar in schimbul distractiei muncea in fiecare an 5 zile la rau si 5 zile la fanul pentru iernarea caprelor, duceau sare, porumb si hraneau pe perioadele de inmultire animalele. Fiecare sat avea pe atunci propria lui pastravarie si asta doar pentru puiet. Acolo apa era mai calda si mormolocii de pesti nu aveau dusmani naturali, se puteau dezvolta suficient pentru a se descurca apoi in rau. Deh, alte vremuri, cand pescuitul si vanatoarea erau socotite ca sporturi. Acum asa cum spui hoarde de tampiti pun setci, arunca prostovoale, iar animalele sunt haitute pana la epuizare cu caini. Au disparut iepurii, caprele, rar mai vad cate o ciuta. Au ramas mistretii, vulpile, cativa ursi, bursucii. De ras, de lup, de nevastuica nici vorba. Exterminati.
Intradevar caracuda si lin n-am mai prea vazut de mult in baltile salbatice. Lin am mai prins ka Orlat dar l-am eliberat imediat, este tare pacat de un astfel de peste sa ajunga in tigaie, chiar daca provine dintr-o pastravarie
 In Delta am avut cateva "ucenice" in ale pescuitului care s-au descurcat foarte bine, astept anul acesta deschiderea scoli de toamna. Jinduiesc la lacurile acelea extrordinare din Delta, la somotei si crapi salbatici. Dar mai este un pic pana atunci.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: La multi ani Floriilor !!!!
« Răspuns #22 : Vineri, 15 Aprilie 2011, 18:03 »
Gigi discutia ta cu Silviu mi-a adus aminte de tabara de anul trecut din Delta. Imi amintesc de partidele de pescuit de acolo. Dimineata cand ne trezeam si deschideam geamul te vedeam deja pe ponton. Ai avut cea mai grozava captura !

Uite aici unul din micutii "mustaciosi" - pentru Silviu!
 

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: La multi ani Floriilor !!!!
« Răspuns #23 : Vineri, 15 Aprilie 2011, 18:55 »
Discutia virtuala cu Silviu mi-a trezit nostalgia copilariei cand bateam baltile Cibinului, iar citind ce ai scris acum Gabi,  mi-a adus aminte de acele dimineti minunate, calde si linistite, de pe ponton. Atat de bine m-am simtit acolo si cu atata placere imi aduc aminte de tabara aceea incat ...abia astept toamna! Din pacate copilaria nu mai am cum sa o mai astept, pentru a mai trai odata zilele acelea fara griji, in pantaloni scurti, pe malul apei, cu droaia de copii - vecini langa...

dian

  • Vizitator
Răspuns: La multi ani Floriilor !!!!
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 16 Aprilie 2011, 11:02 »

 In Delta am avut cateva "ucenice" in ale pescuitului care s-au descurcat foarte bine, astept anul acesta deschiderea scoli de toamna.
[/quote]  Diploma si coronita mea au ramas la tine sau poate nu am fost suficient de silitoare sa le obtin, dar cred ca am mari sanse in viitor.
   Citind postarea ta si a lui Gabi mi-au revenit in minte imagini din tabara de la Mila 35, unde ne-am simtit foarte bine si datorita saptamanii superbe, insorite, intre doua perioade friguroase si ploioase ( se mai zice ca este si dupa sufletul omului), si datorita componentei compatibile a grupului, dar mai ales gratie peisajelor superbe din jurul hotelului si de pe canale.
    Pregatim unditele, deci?

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: La multi ani Floriilor !!!!
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 16 Aprilie 2011, 12:35 »
Eu deja imi ascut carligele, imi testez betele si-mi pregatesc nalucile....Astept in special pescuitul la avat, capturile de "argint" sunt unice....Anul acesta o sa mergem la Uzlina, mai schimbam peisajul....

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: La multi ani Floriilor !!!!
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 16 Aprilie 2011, 17:25 »
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/0NfHxlsuGbM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

 ;D

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: La multi ani Floriilor !!!!
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 16 Aprilie 2011, 20:44 »
  LA MULTI ANI! tuturor celor care poarta nume de flori.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: La multi ani Floriilor !!!!
« Răspuns #28 : Duminică, 17 Aprilie 2011, 06:44 »
La multi ani Flori, Florici, Florini si tuturor celor care purtati nume de flori! Sa luati din veselia florilor si sa va bucurati de multe zile fericite! Si cateva flori de la mine!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: La multi ani Floriilor !!!!
« Răspuns #29 : Duminică, 17 Aprilie 2011, 07:23 »
La Multi Ani!
Tuturor celor care AZI fac cununa frumoaselor nume de flori.
Sa va umpleti sufletul de bucuria soarelui.
nihil sine deo