Autor Subiect: Natura fantastica si o multime de surprize! 31 august - 2 septembrie 2018  (Citit de 23328 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Natura fantastica si o multime de surprize! 31 august - 2 septembrie 2018
« Răspuns #90 : Marți, 04 Septembrie 2018, 14:49 »
Salut echipa fantastica!  *|*
Am fost un grup fain, vesel, s-a ras mult, s-a glumit, o atmosfera cu adevarat de vacanta. Sigur ati uitat de griji, deadline-uri si taskuri...
Am simtit inca de la inceput nerabdarea de a vedea atat obiectivele anuntate cat si surprizele promise...

Am vizitat intai biserica fortificata din Viscri si, dupa-masa de pranz, a urmat o mica aventura surpriza, plimbarea prin sat si imprejurimi cu mijloacele de transport locale, mai mult sau mai putin "tunate" :) Ce chiote si veselie cand au inceput calutii sa o ia la galop...
 Am oprit intai la fierar pentru a asista la o demonstratie de modelare a fierului, o munca deloc usoara si care necesita multa pasiune. In loc de clasicii magneti aici am putut sa achizitionam fiecare cate o mica potcoava, sa ne poarte noroc - cativa dintre noi le-au personalizat cu initiala numelui, o idee ingenioasa.
Cel mai fain a fost cand am iesit in afara satului, parca si caii se simteau mai in largul lor, zburdand fara grija pe pajistile ce miroseau a fan proaspat cosit.
A urmat apoi vizita la caramidaria in padurea de langa sat, o scurta oprre la un punct de belvedere si, cu parere de rau, ne-am reintors in Viscri, revenind la caii putere motorizati.
A fost o aventura strasnica, musai de repetat.














Painea traditionala de Viscri
















Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Natura fantastica si o multime de surprize! 31 august - 2 septembrie 2018
« Răspuns #91 : Marți, 04 Septembrie 2018, 15:57 »
Urmatorul obiectiv, cetatea Rupea si splendida priveliste din cetatea de sus.










Spre Tusnad

In Tusnad am ajuns seara, ne-am cazat, apoi am facut o plimbare prin statiune, am degustat apele minerale si am mancat cu totii la o terasa un gulas delicios.
A fost o prima zi frumoasa, vesela, ca intre prieteni.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Natura fantastica si o multime de surprize! 31 august - 2 septembrie 2018
« Răspuns #92 : Miercuri, 05 Septembrie 2018, 12:50 »
Mobilizarea pentru pregatirea micului dejun a fost exemplara in ambele dimineti. Am avut o echipa tare harnica la bucatarie, multumim Camelia pentru omleta delicioasa, cafeaua a fost si ea la inaltime, bravo fetelor, Eugen pentru implicare! Mi-am adus aminte de iesirile pe munte cand fiecare scotea din traista cate ceva. Asa a fost si acum, pe langa ce s-a cumparat la comun, meniul s-a imbogatit considerabil astfel ca ne-am putut infrupta pe saturate. Mi-ati facut o surpriza placuta, recunosc ca nu ma asteptam sa putem respecta ora de plecare, 9 dimineata…

Dupa o scurta oprire la izvorul de apa minerala de la Biborteni ne-am continuat drumul spre Mercheasa pentru a-l saluta pe Batranul Carpatilor, gorunul cu varsta respectabila de 900 de ani. Fericiti ca l-am gasit, i-am cantat, i-am facut poze, am dansat o hora in jurul lui, este un copac tare frumos.

Am vizitat apoi castelul Sukosd Bethlen din Racos dupa care ne-am indreptat spre vulcanul deja celebru de la marginea localitatii. Am coborat intai in crater si apoi am continuat plimbarea spre lacul de smarald si coloanele de bazalt. Am prins o zi foarte calduroasa, umbra nu prea era asa ca picnicul l-am amanat pentru a doua zi si ne-am oprit in apropiere la o ciorba de peste si o bere rece.

In Tusnad am ajuns la timp pentru a mai prinde doua ore bune de baie. Mi-a placut complexul, curat, ingrijit, personal amabil. Spre sfarsitul programului ramaseseram cam singurii astfel ca ne-am putut rasfata in voie in toate bazinele. Am testat cam tot ce am gasit, inclusiv saunele si camera de sare, unii dintre noi au facut chiar si un masaj. Foarte fain.

Cina am luat-o tot la o terasa, la lumina frontalelor pentru ca in exterior nu era luminata, am constatat inca o data ce bine e sa fii mereu prevazator… Cu parere de rau a trebuit sa renuntam la gratar pentru ca de cateva saptamani ursii sunt foarte activi si nu era o idee buna sa pregatim cina la ora la care acestia ies la plimbare, pensiunea fiind situata chiar sub padure.

Am incheiat seara cu putin dans – multumim baietilor care au reusit sa o scoata la capat cu statia si cablul buclucas -  intr-un numar mult mai mic, probabil oboseala de peste zi si-a spus cuvantul. Una peste alta a fost inca o zi frumoasa, pozele vorbesc de la sine.






host image





online image hosting























Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Natura fantastica si o multime de surprize! 31 august - 2 septembrie 2018
« Răspuns #93 : Joi, 06 Septembrie 2018, 18:02 »
Ultima zi am dedicat-o Cheilor Varghisului, poate cel mai asteptat obiectiv al excursiei. Am prelungit totusi putin suspansul si inainte de a intra in chei am mai vizitat un vechi castel nobiliar si atelierul unui mestesugar cu traditie in zona.
Cheile, la fel de spectaculoase, am traversat in siguranta puntile suspendate, am inspirat cu nesat aerul puternic ozonat, ne-am bucurat de verdele crud al padurii.
Traseul este bine amenajat si sigur dar, din pacate, lipsa echipamentului obligatoriu si-a spus cuvantul si, la intoarcere, o persoana s-a accidentat. Cred ca s-a inteles acum de ce insistam atat de mult sa purtati in drumetii incaltaminte adecvata terenului pe care ne deplasam. Adidasul tip trail este total altceva decat adidasul obisnuit care poate fi purtat doar pe teren drept. Chiar si asa, eu recomand pentru drumetii doar incaltamintea inalta, care sustine glezna si cu talpa aderenta - se gaseste in magazinele cu profil sportiv.
Am promis si in Fagaras ca voi scrie mai multe despre echipamentul obligatoriu in drumetii, despre trusa de prim ajutor. Cred ca exista undeva pe forum o rubrica, voi dezvolta subiectul cat de curand.

Revenind la Cheile Varghisului, am explorat putin si pesterile, am vazut si cativa lilieci in pestera Meresti. Grozava senzatia sa stai sa asculti apa picurand pe pereti, sa iti imaginezi cum e viata aici in adancul pamantului.

Aceasta a fost excursia in cateva locuri extraordinar de frumoase din apropierea Brasovului dar neagresate de turismul de masa, cum bine s-a spus. 
Am facut o buna echipa impreuna, m-as bucura sa citesc si alte impresii din aceste zile.
Pe curand!