Autor Subiect: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019  (Citit de 23029 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Monica Banita

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #45 : Duminică, 22 Septembrie 2019, 19:43 »
A fost o excursie minunata ! Anul asta intentionez sa repet Andaluzia, care mi-a placut enorm, cred ca daca se mai intampla Islanda, eu voi fi sanatoasa si astrele se aranjeaza cum trebuie, voi repeta Islanda. Alta lume, o pot si caracteriza: curata, simpla, sincera. Toti ati vorbit de peisaje, asa ca eu nu voi mai vorbi despre asta. Am sa va spun cat de mult mi-a placut gustul mancarii (mi-am luat paine de secara si unt din freeshop), apa, tartele cu fructe. Totul a avut gustul excelent al mancarii din copilarie. Am sa va mai spun al doilea lucru care m-a socat: catedrala din Reykjavik, cu arhitectura atat de deosebita, modesta si magnifica in acelasi timp, dar mai ales facuta pentru un IIsus om. Nu stiu daca ati remarcat, dar Iisus te intampina acolo la intrare, in dreapta, in picioare, intra cu tine in biserica, nu sta in altar. Religia este si ea pentru oameni, iar oamenii sunt ai naturii. Al treilea lucru: micile magazine in care bei, mananci, cumperi dulciuri si ciorapi, bei cafea sau citesti daca vrei. Sunt asa putine trebuintele omului, si islandezii au inteles asta.

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #46 : Duminică, 22 Septembrie 2019, 22:04 »
Postez cateva fotografii si promit ca voi veni cu altele dupa ce ma intorc din Maroc  :)













Offline Monica Banita

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #47 : Marți, 24 Septembrie 2019, 06:34 »
A fost o excursie minunata ! Anul asta intentionez sa repet Andaluzia, care mi-a placut enorm, cred ca daca se mai intampla Islanda, eu voi fi sanatoasa si astrele se aranjeaza cum trebuie, voi repeta Islanda. Alta lume, o pot si caracteriza: curata, simpla, sincera. Toti ati vorbit de peisaje, asa ca eu nu voi mai vorbi despre asta. Am sa va spun cat de mult mi-a placut gustul mancarii (mi-am luat paine de secara si unt din freeshop), apa, tartele cu fructe. Totul a avut gustul excelent al mancarii din copilarie. Am sa va mai spun al doilea lucru care m-a socat: catedrala din Reykjavik, cu arhitectura atat de deosebita, modesta si magnifica in acelasi timp, dar mai ales facuta pentru un IIsus om. Nu stiu daca ati remarcat, dar Iisus te intampina acolo la intrare, in dreapta, in picioare, intra cu tine in biserica, nu sta in altar. Religia este si ea pentru oameni, iar oamenii sunt ai naturii. Al treilea lucru: micile magazine in care bei, mananci, cumperi dulciuri si ciorapi, bei cafea sau citesti daca vrei. Sunt asa putine trebuintele omului, si islandezii au inteles asta.

Offline Camelia Mirela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #48 : Joi, 26 Septembrie 2019, 11:49 »
Am avut nevoie de cava timp să mă pot aduna! Am trait un vis, sau a fost aievea?! Trăiesc cu sentimental că am fost pe Marte și m-am întors pe pământ să asist la facerea lumii. Am trecut prin era glaciară, am asistat la topirea ghețarilor, m-am desfătat lângă cascade repezi, mi-aș fi dorit căsuța de pe deal (știți voi care?!), am simțit mângâierea fiecărui curcubeu (or fi fost 5, or fi fost 6, nu mai știu sigur!) și m-am lăsat învăluită de Aurora Boreală! Senzațiile trăite acolo nu pot fi exprimate în cuvinte. Cu ce am rămas? Cu credința că nu ne trebuie prea mult să fim fericiți, că minunile sunt lângă noi, dar trebuie să ne deschidem ochii și sufletul pentru a le putea percepe. Și totul a fost posibil și datorită minunatului grup din care am făcut parte.  Își poate dori cineva mai mult? Vă mulțumesc tuturor pentru una dintre cele mai frumoase amintiri din viața mea!