Autor Subiect: Legislatie  (Citit de 7312 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Legislatie
« : Duminică, 28 Martie 2010, 08:25 »
As dori sa stiu daca cineva face parte dintr-o organizatie sindicala. Eu fac parte si as dori sa aflu unele detalii privind functionarea si organizarea unui sindicat. Multumesc

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: sindicat
« Răspuns #1 : Duminică, 28 Martie 2010, 11:13 »
Legislatie

eu sunt lider de sindicat administratie publica locala. cu ce te pot ajuta @luciamanta ?

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Soferi, soferite....
« Răspuns #2 : Duminică, 28 Martie 2010, 11:48 »
Buna ziua.
Ma gandeam daca sunteti de acord sa ne mai varsam naduful pe care-l strangem din cauza problemelor pe care le intalnim in trafic... cum sunt tratate femeile la volan de colegii lor, barbatii... si altele....
deocamdata, va postez o informatie pe care poate nu o cunosc toti :
Important de stiut - radare active la data de 20 feb 2010 !!!
 
Iata lista cu numerele de înmatriculare ale Loganurilor Serviciului Rutier  dotate cu radare nedetectabile.

Facem precizarea că toate au în componenţă numarul 18, iar prima literă din cele trei este Z .
 
B 18 ZCK
B 18 ZCA
B 18 ZBU
B 18 ZBW
B 18 ZCI
B 18 ZCJ
B 18 ZBZ
B 18 ZBS
B 18 ZCN
B 18 ZCH
B 18 ZBV
B 18 ZCF
 
Noile maşini au toate dotările necesare, de la sistemul video radar mobil care permite stabilirea inclusiv a sensului de mers al drumului pe care s-a săvârşit infracţiunea sau contravenţia, până la echipamentele de radiocomunicaţii, sistemele de avertizare optico-acustică şi aparatul etilotest electronic. Valoare totală a celor 12 autospeciale Logan se ridică la aproximativ 1,7 milioane de lei. Cei aflaţi în trafic trebuie să ştie că nu se mai pot baza pe sistemele antiradar, deoarece acestea nu pot detecta,deocamdată, radarele noi cu care sunt dotate maşinile de mai sus
 
Sper sa nu le intalniti.
 

Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Soferi, soferite....
« Răspuns #3 : Duminică, 28 Martie 2010, 11:53 »
multumim pt pretioasele informatii @anamama13 :)

am carnet de 1 an si ceva dar am condus ff putin, lipsa masinii.

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: sindicat
« Răspuns #4 : Duminică, 28 Martie 2010, 11:54 »
scuza-ma ca te deranjez, marcutza, dar nu aveti nevoie pe acolo de o baza de date in Acces ptr diverse evidente, rapoarte, etc ??? mi-ar prinde bine sa lucrez la un proiect acum, ca am ramas fara slujba de 2 luni... multumesc...
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: sindicat
« Răspuns #5 : Duminică, 28 Martie 2010, 11:58 »
nu ma deranjezi deloc @anamama13 :)

imi pare ff rau pt lipsa jobului, din pacate bazele de date le facem singuri si daca aud ceva cu care sa te pot ajuta pt o eventuala posibila angajare cu siguranta ca te voi anunta.
imi pare rau...:(

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Soferi, soferite....
« Răspuns #6 : Duminică, 28 Martie 2010, 12:01 »
hm... nasol, lipsa masinii... daca vrei, mai putem face niste teste cu a mea... si vezi ca acum are ANAF masini foarte bune la preturi reduse, din alea confiscate... ( masinile... hi,hi,hi... )
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: sindicat
« Răspuns #7 : Duminică, 28 Martie 2010, 12:02 »
multumesc... o zi buna...
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: sindicat
« Răspuns #8 : Duminică, 28 Martie 2010, 19:51 »
Legislatie

eu sunt lider de sindicat administratie publica locala. cu ce te pot ajuta @luciamanta ?

   Sindicatul din care fac parte - eu sunt unul dintre vicepresedintii acestuia-, e afiliat la CSDR. Sindicatul ar dori sa inainteze CSDR-ului o propunere de modificare a Legii 188/1999 privind Statutul Functionarilor Publici, propunere care asa cum cred eu, va trebui sa aiba avizul Consiliului Economic si Social. Pentru acesta initiativa legislativa ar trebui convocata Adunarea Generala, in cadrul careia sa se hotarasca oportunitatea unei asemenea actiuni. Sindicatul nostru ar dori sa obtina un anumit spor. Ce demersuri ar trebui facute in sensul acesta? Urmeaza ca in cursul zilei de maine, sa ma intalnesc cu un expert contabil care sa incheie un contract de prestari servicii fiananciar-contabile cu sindicatul nostru. In alta ordine de idei, se poate incheia protocol cu CNPAS pentru bilete de odihna si tratament, numai in conditiile in care sindicatul are reprezentativitate? Cum aveti voi organizata activitatea? Fiecare vicepresedinte are un domeniu al lui de care raspunde? Ce face un secretar general? La noi tine evidenta membrilor de sindicat, intocmeste procesele verbale ale Biroului Executiv, ale Adunarilor GeneralE, redacteaza si semneaza hotar[rile BEX si ale AG. Multumesc frumos, te apreciez f. mult, astept cu interes un raspuns si cred ca avem multe de vorbit, cred ca avem multe lucruri in comun.Te pup, o seara buna!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Soferi, soferite....
« Răspuns #9 : Duminică, 28 Martie 2010, 20:13 »
Buna ziua.
Ma gandeam daca sunteti de acord sa ne mai varsam naduful pe care-l strangem din cauza problemelor pe care le intalnim in trafic... cum sunt tratate femeile la volan de colegii lor, barbatii... si altele....
deocamdata, va postez o informatie pe care poate nu o cunosc toti :
Important de stiut - radare active la data de 20 feb 2010 !!!
 
Iata lista cu numerele de înmatriculare ale Loganurilor Serviciului Rutier  dotate cu radare nedetectabile.

Facem precizarea că toate au în componenţă numarul 18, iar prima literă din cele trei este Z .
Multumim pentru informatii. Esti nemaipomenita!
 
B 18 ZCK
B 18 ZCA
B 18 ZBU
B 18 ZBW
B 18 ZCI
B 18 ZCJ
B 18 ZBZ
B 18 ZBS
B 18 ZCN
B 18 ZCH
B 18 ZBV
B 18 ZCF
 
Noile maşini au toate dotările necesare, de la sistemul video radar mobil care permite stabilirea inclusiv a sensului de mers al drumului pe care s-a săvârşit infracţiunea sau contravenţia, până la echipamentele de radiocomunicaţii, sistemele de avertizare optico-acustică şi aparatul etilotest electronic. Valoare totală a celor 12 autospeciale Logan se ridică la aproximativ 1,7 milioane de lei. Cei aflaţi în trafic trebuie să ştie că nu se mai pot baza pe sistemele antiradar, deoarece acestea nu pot detecta,deocamdată, radarele noi cu care sunt dotate maşinile de mai sus
 
Sper sa nu le intalniti.
 



marcutza

  • Vizitator
Răspuns: sindicat
« Răspuns #10 : Duminică, 28 Martie 2010, 20:17 »
legea nr.188/1999 r2 privind  Statutul functionarilor publici a fost apelata ca si propunere de modificare pt fiecare institutie in parte prin chiar site-ul forumului coordonator al functiei publice ANFP Agentia Nationala a Functionarilor Publici la Propuneri legislative.
noi am trimis o astfel de propunere pe articole, ceea ce ne interesa mai exact. sidicatul a facut si el trimitere la forumurile mai mari cu aceasta propunere. asteptam rezultatul.

oportunitatea trebuie expusa intr-un Raport de specialitate sau o Expunere de motive vizavi de modificare pe statut.

De asemenea, Codul muncii nu contine absolut nici o prevedere legata de conventii civile de prestari servicii si nici nu impune vreo reglementare ce poate fi interpretata ca excluzand implicit posibilitatea acestora si astfel nu inteleg ce fel de conventie de prestari servicii se va incheia.
 
In primul rand sindicatul trebuie sa aiba reprezentativitate astfel se poate incheia protocol cu CNPAS pentru bilete de odihna si tratament. Un sidicat nerecunoscut nu poate actiona.

La noi fiecare lider sindical are o organizatie/sediu/institutie in coordonare cu un ajutor pe partea administrativa. Eu am autoritatea publica si colegi care au institutiile/serviciile publice subordonate. Avem un presedinte de sindicat si titulatura de Vicepresedinte nu prea se foloseste. Avem 2 sindicate insa doar 1 este reprezentativ.

Atentie la obtinerea de sporuri pe Acorduri colective de munca(functie publica) sau pe Contracte colective de munca(personal contractual) legea 330/2009 - legea unica de salarizare, spune ca NU se pot acorda sporuri negociate pe ACM sau CCM ci doar acele sporuri care erau deja acordate inainte de aparitie legii unitare si acestea pana la data implinirii termenului acordat.



marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Soferi, soferite....
« Răspuns #11 : Duminică, 28 Martie 2010, 20:17 »
hm... nasol, lipsa masinii... daca vrei, mai putem face niste teste cu a mea... si vezi ca acum are ANAF masini foarte bune la preturi reduse, din alea confiscate... ( masinile... hi,hi,hi... )

crezi ca ti-as spune nu ?:)) o da, mi-ar placea astfel de teste ;)

adria

  • Vizitator
Răspuns: Soferi, soferite....
« Răspuns #12 : Duminică, 28 Martie 2010, 21:16 »
dragele mele, poate mergem undeva intr-o sambata sau duminica impreuna
ce ziceti, v-ar interesa?
binenteles, ca poate sa vina cine vrea
va propun un picnic

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Soferi, soferite....
« Răspuns #13 : Duminică, 28 Martie 2010, 21:20 »
cu drag, dar sa se opreasca ploaaaaaiaaaaaaaa..... :'(
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Soferi, soferite....
« Răspuns #14 : Duminică, 28 Martie 2010, 21:22 »
de acord cu D mareeeee :)) !!!!