Autor Subiect: Legislatie  (Citit de 7315 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adria

  • Vizitator
Răspuns: Soferi, soferite....
« Răspuns #15 : Duminică, 28 Martie 2010, 21:27 »
ok, s-a facut
cand se mai incalzeste, iesim la un party la iarba verde
hotaram atunci unde

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Soferi, soferite....
« Răspuns #16 : Duminică, 28 Martie 2010, 21:31 »
e f bine asa :)

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Soferi, soferite....
« Răspuns #17 : Duminică, 28 Martie 2010, 22:23 »
      Daca ma mai poti suporta cu gura mea mare, poate vin cu masina si cu tot ce trebuie pentru un gratar in padure, undeva! Eu ma ofer voluntar! Astept accept! :D

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Soferi, soferite....
« Răspuns #18 : Duminică, 28 Martie 2010, 22:25 »
am dat Add la propunerea ta :)) deci DAAAAAAAAA :)) :* carmen :*

adria

  • Vizitator
Răspuns: Soferi, soferite....
« Răspuns #19 : Luni, 29 Martie 2010, 20:29 »
carmen, hai ca incepem sa ne strangem mai multi de data asta
doar sa vina mai repede caldura, ca o padure vom gasi noi

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: sindicat
« Răspuns #20 : Luni, 29 Martie 2010, 20:46 »
legea nr.188/1999 r2 privind  Statutul functionarilor publici a fost apelata ca si propunere de modificare pt fiecare institutie in parte prin chiar site-ul forumului coordonator al functiei publice ANFP Agentia Nationala a Functionarilor Publici la Propuneri legislative.
noi am trimis o astfel de propunere pe articole, ceea ce ne interesa mai exact. sidicatul a facut si el trimitere la forumurile mai mari cu aceasta propunere. asteptam rezultatul.

oportunitatea trebuie expusa intr-un Raport de specialitate sau o Expunere de motive vizavi de modificare pe statut.

De asemenea, Codul muncii nu contine absolut nici o prevedere legata de conventii civile de prestari servicii si nici nu impune vreo reglementare ce poate fi interpretata ca excluzand implicit posibilitatea acestora si astfel nu inteleg ce fel de conventie de prestari servicii se va incheia.
 
In primul rand sindicatul trebuie sa aiba reprezentativitate astfel se poate incheia protocol cu CNPAS pentru bilete de odihna si tratament. Un sidicat nerecunoscut nu poate actiona.

La noi fiecare lider sindical are o organizatie/sediu/institutie in coordonare cu un ajutor pe partea administrativa. Eu am autoritatea publica si colegi care au institutiile/serviciile publice subordonate. Avem un presedinte de sindicat si titulatura de Vicepresedinte nu prea se foloseste. Avem 2 sindicate insa doar 1 este reprezentativ.

Atentie la obtinerea de sporuri pe Acorduri colective de munca(functie publica) sau pe Contracte colective de munca(personal contractual) legea 330/2009 - legea unica de salarizare, spune ca NU se pot acorda sporuri negociate pe ACM sau CCM ci doar acele sporuri care erau deja acordate inainte de aparitie legii unitare si acestea pana la data implinirii termenului acordat.

Multumesc mult pentru raspunsuri. Deci propunerea de modificare a Legii188/1999 R, o putem initia, de fapt o transmitem CSDR-ului, ca la randul lui sa o tranmita mai departe autoritatilor abilitate, competente.

Expertul contabil / persoana fizica autorizata / incheie cu sindicatul un contract  de prestari servicii financiar-contabile, in baza art. 14 din O.G. 65/1994, republicata.

Unde scrie ca un sindicat trebuie sa aiba reprezentativitate, astfel incat sa poate incheia cu CNPAS un protocol? In Legea 130/1996,republicata sse stipuleza ca un sindicat trebuie sa aiba reprezentativitate pentru negococierea Contractului colectiv de munca.

Spune-mi te rog, daca doresti, binenteles, dupa fiecare sedinta a Biroului Executiv al sindicatului, dupa ce se redacteaza un proces-verbal de sedinta emiteti si o hotarare (de ex.pt.aprobarea unor noi adeziuni la sindicat, pt. acordarea unor ajutoare financiare, pt. acordarea de cadouri cu prilejul Sarbatorilor de Pasti)?

Astept un semn de la tine si multumesc anticipat. O seara cat mai placuta!


luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: sindicat
« Răspuns #21 : Luni, 29 Martie 2010, 21:46 »
Multumesc mult pentru raspunsuri. Deci propunerea de modificare a Legii188/1999 R, o putem initia, de fapt o transmitem CSDR-ului, ca la randul lui sa o tranmita mai departe autoritatilor abilitate, competente.

Expertul contabil / persoana fizica autorizata / incheie cu sindicatul un contract  de prestari servicii financiar-contabile, in baza art. 14 din O.G. 65/1994, republicata.

Unde scrie ca un sindicat trebuie sa aiba reprezentativitate, astfel incat sa poate incheia cu CNPAS un protocol? In Legea 130/1996,republicata sse stipuleza ca un sindicat trebuie sa aiba reprezentativitate pentru negococierea Contractului colectiv de munca.

Spune-mi te rog, daca doresti, binenteles, dupa fiecare sedinta a Biroului Executiv al sindicatului, dupa ce se redacteaza un proces-verbal de sedinta emiteti si o hotarare (de ex.pt.aprobarea unor noi adeziuni la sindicat, pt. acordarea unor ajutoare financiare, pt. acordarea de cadouri cu prilejul Sarbatorilor de Pasti)?

Astept un semn de la tine si multumesc anticipat. O seara cat mai placuta!

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Soferi, soferite....
« Răspuns #22 : Luni, 29 Martie 2010, 23:38 »
    Atunci ce propuneti: data, locatie, si o lista deschisa! Stiti ca eu sunt omul faptelor, nu al vorbelor! Cine nu vine, va regreta , ca si la prima intalnire! Cu aceea am spart gheata! Urmatoarea va fi si mai tare! Promit!

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: sindicat
« Răspuns #23 : Miercuri, 31 Martie 2010, 11:03 »
da, propunerea de modificare act normativ o trimite-ti la CSDR si, dau exemplu, ANFP-ul are pe site adresa unde ne putem adresa pt astfel de propuneri, ma refer la reglementarea functiei publice.

m-am documentat si intradevar, se pot incheia contracte de prestari servicii cu persoane fizice autorizate cf OG 65/1994 republicata.
legea nr.130/1996 stipuleaza termenul de "sindicat reprezentativ" si dovedit printr-o hotarare judecatoreasca, si de aici posibilitatea incheierii de protocol cu CNPAS.

da, asa e corect si legal, acordarea drepturilor, ajutoarelor etc prin sindicat sa se faca cu o  hotarare ca si in cazul salariatilor si acordarii de sporuri prevazute de actele normative in vigoare.

numai bine si tinem legatura :) @luciamanta

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: sindicat
« Răspuns #24 : Miercuri, 31 Martie 2010, 16:00 »
da, propunerea de modificare act normativ o trimite-ti la CSDR si, dau exemplu, ANFP-ul are pe site adresa unde ne putem adresa pt astfel de propuneri, ma refer la reglementarea functiei publice.

m-am documentat si intradevar, se pot incheia contracte de prestari servicii cu persoane fizice autorizate cf OG 65/1994 republicata.
legea nr.130/1996 stipuleaza termenul de "sindicat reprezentativ" si dovedit printr-o hotarare judecatoreasca, si de aici posibilitatea incheierii de protocol cu CNPAS.

da, asa e corect si legal, acordarea drepturilor, ajutoarelor etc prin sindicat sa se faca cu o  hotarare ca si in cazul salariatilor si acordarii de sporuri prevazute de actele normative in vigoare.

numai bine si tinem legatura :) @luciamanta
Merci pt. ajutor, tinem lagatura

luciamanta

  • Vizitator
Coplata in sistemul de sanatate
« Răspuns #25 : Marți, 13 Aprilie 2010, 22:45 »
Ce parere aveti de introducerea coplatii in sistemul nostru de sanatate?

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Coplata in sistemul de sanatate
« Răspuns #26 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 00:26 »
Ce parere aveti de introducerea coplatii in sistemul nostru de sanatate?

Pare aberanta acum, dar e semnul clar ca sistemul de sanatate va intra in colaps daca nu se privatizeaza. Si mai e un semn: o parte din pretul interventiilor in spitalele particulare au inceput sa fie decontate de casa de sanatate, daca esti asigurat. Sunt pasi timizi si facuti de nevoie. Astea sunt chestii care trebuiau sa se intimple acum 20 de ani iar astazi am fi avut un sistem de sanatate functional si calitativ.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Coplata in sistemul de sanatate
« Răspuns #27 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 00:33 »
Ce parere aveti de introducerea coplatii in sistemul nostru de sanatate?

Pare aberanta acum, dar e semnul clar ca sistemul de sanatate va intra in colaps daca nu se privatizeaza. Si mai e un semn: o parte din pretul interventiilor in spitalele particulare au inceput sa fie decontate de casa de sanatate, daca esti asigurat. Sunt pasi timizi si facuti de nevoie. Astea sunt chestii care trebuiau sa se intimple acum 20 de ani iar astazi am fi avut un sistem de sanatate functional si calitativ.
   

         Mie mi-ar placea ca banii pe care eu ii dau la sanatate sa ajunga pe un card din care sa mi se plateasca eventualele interventii sau tratamente! Nu mi se pare firesc ca eu, care cotizez de 28 de ani sa platesc, iar altii, care n-au muncit o zi in viata lor din te miri ce motive, sa beneficieze de "exceptii" ca sunt "cazuri sociale"! Asta e parerea mea! Eu in acest sistem platesc de doua ori: si pe statul de plata si la cabinetul medical daca (Doamne fereste!) am probleme de sanatate! Si sunt ani intregi de cand eu n-am ajuns la medic! In toti acesti ani banii mei i-au folosit altii, care nu au platit 5 bani pentru asigurari de sanatate!

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Coplata in sistemul de sanatate
« Răspuns #28 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 10:46 »
sistemul de sanatate din romania... inca o mare buba! sunt de acord cu orice care ne-ar aduce niste servicii decente si nu ne-ar face sa umblam de la ana la caiafa si sa suportam toate umilintele din lume.  si sa se ajunga la cazuri ridicole precum cel prin care am trecut acum cateva luni: eu am asigurarea de sanatate publica, la fel ca noi toti, plus asigurare la o firma de sanatate privata. daca mergem la firma privata, tratamentul acordat este bun numai la suprafata, totdeauna exista tendinta ca medicul respectiv sa incerce sa te convinga sa "veniti la spitalul unde lucrez eu, deoarece acolo eu am asta asta asta si nu va trebui sa stati la coada" .  Si incearca pe toate caile sa te duci la ei, pentru ca acolo, elemental dragul meu Watson, vor primi un ... vor primi o... stiti voi.  Se spune ca hartia nu roseste si mai mult ca sigur nici internetul, totusi mi se pare denigrant sa spun cuvantul "spaga", "bacsis", "pesches"... Vai, am spus-o! Asa ca atunci cand a trebuit sa mi se extirpeze un chalazion, nu am mers nici in sistemul public gratuit, nici in sistemul privat gratuit, la care as fi avut dreptul.  Am mers in sistemul privat alternativ, unde am platit interventia respectiva.  Si atunci, quo vadis romania?
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)