Autor Subiect: Zanzibar, safari si masai 18 - 28 septembrie 2019  (Citit de 23702 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Zanzibar, safari si masai 18 - 28 septembrie 2019
« Răspuns #30 : Miercuri, 04 Septembrie 2019, 13:19 »
Am primit o informare de la partenerul nostru din Zanzibar, prin care am fost informati ca accesul auto in zona in care se afla hotelul Tausi Stone City s-a interzis pe o perioada nelimitata.
Pentru a genera un disconfort din transportul pietonal al bagajelor am luat decizia de a inlocui hotelul.
Noul hotel este Golden Tulip Boutique 4* Stone City, modificarea fiind in sine un upgrade.
Puteti vizualiza aici locatia in care vom sta in ultimele 2 zile, la revenirea din Mikumi, pana la plecarea din Zanzibar:
https://stone-town-boutique.goldentulip.com/en-us?utm_source=google&utm_medium=maps&utm_content=TZA50126&utm_campaign=GoldenTulip

Avantajul mare al acestui hotel este ca are un restaurant foarte bun, ceva rar in Stone City, un loc sigur, apropiat si comod de a lua masa.

O surpriza deci placuta inainte de plecare!

Tatiana

  • Vizitator
Re: Zanzibar, safari si masai 18 - 28 septembrie 2019
« Răspuns #31 : Miercuri, 04 Septembrie 2019, 17:09 »
Buna Gigi,

Mulțumim de update.
Am o intrebare: este necesar sa avem binoclu pt Safari? Daca da, poti recomanda niste caracteristici  tehnice in vederea achiziționării, te rog 😊

Multumesc

Offline lumi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Re: Zanzibar, safari si masai 18 - 28 septembrie 2019
« Răspuns #32 : Marți, 10 Septembrie 2019, 13:07 »
buna tuturor
Eu mi-am facut vaccinurile de febra galbena si hep A, am primit pastile antimalarie Eloquine pe care incep sa le iau de miercuri, adica cu 7 zile inainte si apoi cate una pe saptamana, si am si aparat cu pastile de tantari. (clinica Sanador Buzesti) Am luat si solutie 40% DEET antitantari.
Abia astept aventura :)
Toate cele bune!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Zanzibar, safari si masai 18 - 28 septembrie 2019
« Răspuns #33 : Miercuri, 11 Septembrie 2019, 11:35 »
Am revenit din Portugalia, acum ma aflu in linie dreapta, la fel ca voi, pentru plecarea in Tanzania.

Cum fac de obicei, ma uit prima oara la vreme.

In perioada 18 - 24 septembrie, vom fi pe insula, in Zanzibar. Acolo vremea este schimbatoare, greu de facut o prognoza. Deci ceea ce este mai jos e un forecast aproximativ.

Noaptea vor fi cca 23-24 de grade, iar maximul zilei va atinge 28-29 de grade. Vor fi ploi scurte, este ceva foarte obisnuit in acea zona. Tin 5-10 minute, ei le spun shower-rain. Din acest motiv, recomandam eu in mod deosebit pelerina. Nu stii unde te prinde si umbli apoi cu hainele ude toata ziua. Dimineata chiar daca este soare si nici un nor, pelerina nu trebuie sa lipseasca...

Pe continent, in Parcul National Mikumi, Morogoro, ziua o sa fie mai cald decat in Zanzibar, maximele o sa ajunga si la 30 de grade. Dar noaptea va fi mai rece, 18-19 grade. De aceea pentru cele 2 nopti pe care le dormim langa parcul national, este indicat sa aveti la voi, in bagajul de safari si ceva un pic un pic mai gros decat hainele de vara. Sa nu se inteleaga gros, ci CEVA mai gros decat hainele subtiri de vara.

Pentru viza veti avea nevoie de:
- pasaport valabil cel putin 6 luni de zile de la data intrarii
- dovada cazarii si biletul de avion pentru intoarcere

Nu uitati deci pasaportul, eu aduc restul de documente pentru a putea primi viza de intrare.

La capitolul bagaje:

- bagaj de cala, maxim 23 de kg (puteti avea cu voi 2 bagaje de cala de aceasta greutate). Luati un troler peridoc daca e posibil si aveti acasa, o sa va fie mai usor sa-l transportati. Sunt locuri in care trebuie sa-l ducem pietonal si cel mai usor si comod este pietonal. Tineti cont de greutate, sa nu va fie greu...Nu peste tot va poate ajuta cineva.

- o geanta sau un rucsac mai mare, in care sa va intre cele necesare pentru safari

- un rucsac mai mic, in care sa va intre pelerina, sapca, apa, prosop, schimb - pt zilele de excursie in Zanzibar

NU UITATI de recomandarile pe care vi le-am dat referitor la echipament si ce sa aveti cu voi:

- adaptor pentru priza de tip britanic, "Type D & G (British)", astfel incat pentru a va incarca device-urile aveti nevoie de adaptor. Daca ati calatotit in Marea Britanie sau Irlanda, cu siguranta aveti asa ceva acasa. Puneti-l in bagaje, pt a nu fi nevoiti sa cumparati altul...
- triplu steker. Pt a incarca mai multe device-uri
- baterii externe pt reincarcarea telefoanelor pe timpul zilei, cand suntem in excursii
- lanterna - este foarte indicata. Este Africa, oricand se poate lua curentul si pentru a nu orbecai este foarte bine sa aveti asa ceva in bagaj. Cu baterii de rezerva
- dolari, nu euro! Dolari noi, pentru ca pe cei vechi sau nu ii primesc sau va iau 2 dolari in loc de 1.

Ce sa puneti in bagaj:

Vreau in primul rand sa repet si sa fiu foarte bine inteles: este o excursie activa, intr-o tara africana, trebuie deci sa fiti pregatiti pe langa informarea despre locurile in care mergeti, pe care ma gandesc ca v-ati facut-o fiecare, cu lucruri utile, necesare. Nu mergem pe litoralul Spaniei, Greciei, Italiei etc ci intr-o zona izolata, in care nu este nevoie de vestimentatie fashion. Lucruri foarte simple, functionale, comode, de plaja si de drumetie. Atat. Nu bijuterii, pentru ca va expuneti plus ca veti avea mereu grija lor, nu fier de calcat, nu haine pretentioase.

Pantofi trekkings. Pentru ca multi nu stiu spre ce sa se orienteze, va recomand pentru urmatorii 5-10 ani o pereche de Merrell, cu fata din piele, cu talpa vibram. Ii gasiti aici: https://www.epantofi.ro/merrell.html. Sunt foarte comozi, rezistenti si daca aplicati periodic pe ei un spray pentru impermeabilizare si contra prafului, ii purtati pana va saturati de ei. Nu va recomand cei pe care ii gasiti in magazine nespecializate, gen Lidl, Auchan, etc, pentru ca nu au nici o calitate din ceea ce se cere unui astfel de pantof: sa amortizeze socurile, sa tina piciorul in echilibru, sa nu alunecati etc. Va recomand sa aveti 2 perechi de inacaltari , cealalta poate fi eventual gen deschis, sanda trekkings. Gasiti modele tot pe link-ul pe care l-am oferit mai sus.

Pantoful trebuie luat ceva mai mare, asta pt ca intotdeauna se poarta cu ciorap gros, de munte. Nu cu sosete, nu cu supraelastice etc.

Nu faceti greaseala maxima sa veniti cu pantofi noi, nefolositi, sau sa nu va taiati unghiile de la picioare cat mai scurt! In general cand este vorba de mers pe jos, teren accidentat, greutatea corpului pleaca spre fata la coborare si daca nu aveti o tehnica corecta varful piciorului va lovi de sute si sute de ori partea din fata a pantofului care la trekkersi este mai dura. O sa traiti un cosmar...asa ca luati in seama aceasta recomandare.

Pantaloni elastici, lungi si scurti. Gasiti la raionul echipament de drumetii de la Decathlon, sau la Hervis sau la Himalaya. Piciorul respira in ei, sunt dintr-un material care asigura evaporarea, puteti face miscari destul de ample, sunt comozi. Nu veniti imbracati in pantaloni stramti gen blugi, in care va incalziti groaznic, plus ca va limiteaza miscarile.

Tricouri termice. Termic nu inseamna gros, nici ca tine caldura, ci ca asigura o evaporare a transpiratiei. Sunt facute dintr-un material sintetic, dar nu de genul acela supraelastic ce da iritatii, ci este soft, placut la atingere. Inevitabil o sa transpirati si daca nu aveti astfel de haine, o sa umblati ore intregi uzi si in disconfortul mirosului. In nici un caz tricouri de bumbac! Sunt placute la atingere, par potrivite, dar trebuie stiut ca acestea absorb transpiratia si nu o elimina.

Bluza termica cu gluga, gasiti astfel de imbracaminte de asemenea la magazinele mentionate. Este potrivita una care sa aiba si protectie contra umezelii, multe au efect lotus si nu lasa apa sa patrunda prin tesatura.

Pelerina - oriunde si oricand! Una mare sub care sa va intre si rucsacul, nu din cele de unica folosinta! Gasiti la Decathlon.

Rucsac de 30 - 40 litri. In Parcul national Mikumi calatorim intr-un avion de 13 locuri. Va inchipuiti ca nu exista loc de larg de bagaje, gen cala ca la avioanele mari, avem posibilitatea a aceva limitat de greutate si volum. Un rcsac este ideal. Va incap schimburi, toaleta intima, pelerina, frontala, rezervor de apa, tricouri, ceea ce aveti nevoie pentru 2 nopti.

- costume de baie
- slapi
- pantalon scurt de plaja, sau pt doamna rochii usoare de plaja.
- trening sau ceva comod in care sa stati in timpul zilei.
- sapca,
- un sampon de par eventual un dus gel
- dezinfectant pentru maini, cand mergem in excursii

Medicamente. Considerati ca acolo NU AVETI DE UNDE CUMPARA! Luati la voi antibiotice, apoi ceea ce se recomanda in zone in care puteti avea probleme cu mancarea, cu insolatia, apoi claritin. Plus ceea ce luati de regula

Cateva lucruri va scriu acum despre hotelurile in care veti sta.

In Zanzibar, pentru perioada de sejur, o sa stam la Mermaids Cove Beach&SPA Resort 4*, tot acolo unde am fost cazati si anul trecut.

Este, asa cum v-am prezentat si cu siguranta v-ati documentat, un complex de bungalow-uri, aflate foarte aproape de ocean. De acolo se deschide, printr-o gradina, plaja. Evident ca la fel ca la oricare locatie de genul acesta, unele bungalow-uri sunt mai apropiate, altele mai departate de plaja, dar diferenta este de maxim 30-50 metri, deci foarte putin. Ca intotdeauna, dupa ce stabilim fiecare cu cine sta, o sa ofer la "ruleta" cheile. Fiecare reprezentant al camerei isi alege una...Nu vreau sa existe probleme in ceea ce priveste suspiciunea ca favorizez pe cineva...

Succint ce aveti acolo:

bungalow impreuna cu inca o persoana, mic dejun inclus. Aparat pentru prepararea de ceai/cafea • duş • cadă • TV • aer condiţionat • uscător de păr • terasa in fata bungalow-ului • frigider • zonă de relaxare • articole de toaletă gratuite • ventilator • toaletă • baie privată • canale prin cablu • cadă sau duş • TV cu ecran plat • intrare privată • canapea • pardoseală de gresie/marmură • vedere • serviciu de trezire • fierbător electric • acces la Executive Lounge • plasă de ţânţari • vedere la grădină • prosoape • lenjerie de pat • unitate localizată integral la parter • hârtie igienică • sticlă de apă • şampon • balsam de păr • săpun • cască pentru duş • priză lângă pat  • dulapuri

Pranzul si cina se pot lua la restaurantul hotelului, care ofera fructe de mare, peste, BBQ, bucatarie asiatica, bucatarie locala. Anul trecut bucatarul sef era indian. Gatea bine, mi-a placut ceea ce mi-a pregatit. Sunt doua posibilitati acolo: sa iei bufet, asta inseamna ca iti alegi ceea ce doresti, dar eu nu indic pentru ca ai in acelasi timp posibilitatea sa-ti comanzi a la carte cam ceea ce doresti.  Eu imi luam de exemplu pestele zilei, ceea se prindea atunci in zona din fata hotelului.

Mai multi din grup, iubitori de un pic de aventura si miscare, mergeau pe plaja pana la Charlie, un pescar care gatea turistilor ceea ce prindea. Conditiile de preparare am inteles ca sunt acolo minime, asa ca cine doreste poate sa mearga, dar fara recomandarea mea. Lumea mergea la el si pt inedit si asa cum va spuneam pentru miscare.

Plaja are nisip alb si fin, va asteapta 400 de metri in fata hotelului si inca vreo 2 km de-a lungul golfului Chwaka. Pe plaja sunt umbrele, paturi, saltele. In gradina in care se afla bungalow-urile se afla si o piscină si de asemenea Mermaids Cove Beach are si o zona de wellness. Stiu ca unii din grup si-au luat acolo masaje si ceva tratamente simple. Nu tin minte insa cat au fost de incantati, deci nu pot recomanda pozitiv sau negativ. Oricum partea asta de wellnes este foarte personala, ce-i place unei persoane nu neaparat incanta si pe altele.

Avem wifi gratuit, dar calitatea nu era grozava. Prindeam si in zona de bungalow, dar doar la anumite ore, cand nu era toata lumea "calare" pe internet... :), dar cel mai bine, cand aveam de lucru ceva, mergeam la bar si acolo era destul de ok.

Aeroportul Internațional Zanzibar este situat la aproximativ 1 oră de mers cu mașina.

In capitala Zanzibarului o sa stam in Golden Tulip Stone Town Boutique 4*. Cotat foarte bine, este asa cum anuntam in urma cu 10 zile, un upgrade la cel ales anterior. Este foarte aproape de Casa Minunilor, sunt doar 5 minute de mers pana acolo si la doar 10 minute de Catedrala Anglicana si Muzeul Sclavagismului.

In Stone City este o adevarata aventura sa gasesti unde sa mananci, practic in afara de celebrul Lukmaan, nu ai unde sa iei pranzul sau cina, in conditii decente. Ei acest hotel, are propriul restaurant, aflat pe terasa superioara, cu vedere panoramică la port și oraș. Asta o sa va convingeti, o sa ne ajute mult...Se servesc acolo pe langa preparate locale si cateva internationale.

Au si piscina, dar nu stiu daca o sa fie timp de asa ceva...

WiFi este gratuit este disponibil în toate zonele hotelului, dar in Zanzibar, la fel ca in Mikumi, nu va asteptati la o calitate buna a semnalului. Dar minim cat este nevoie pentru a comunica acasa este suficient.

In perioada de safari o sa stam: marea majoritate in Vamos Hotel si putini si cel mai probabil doar noi baietii in Mikumi Resort.

Hotelul Vamos Mikumi este nou deschis, are un standard international si este situat în apropierea Parcului Național Mikumi, la 5 minute de mers cu masina. Este un hotel mic, are doar 16 camere. Acestea au mobilier clasic, au aer condiționat și ventilatoare,  TV cu telecomandă multicanal, prize electrice pentru laptop și telefoane mobile, frigider și room service 24 de ore. Paturile sunt moderne, dar confecționate din materiale culturale autohtone, la fel si dulapurile cu care sunt dotate camerele sunt facute din materiale naturale. Camerele sunt spațioase și au toate utilitățile necesare, baie, toaletă, facilități telefonice TV cu TV prin satelit (DSTV), facilități telefonice interne, plase pentru tantari.
Bucătăria swahili și internațională oferită prin restaurantul din incintă. Barul servește, de asemenea, o varietate de băuturi.
Hotelul este echipat cu camere de supraveghere CCTV și este păzit de personal de securitate. Electricitate stabilă, generator de standby

Foarte aproape de Vamos se afla Mikumi Resort, in care partenerii nostri din Tanzania ne-au retinut cateva camere. Se afla în Morogoro, la mai puțin de 1 km de centrul comercial Murad's Morogoro, MIKUMI RESORT are un bar, restaurant și grădină. WiFi gratuit,  recepție de 24 de ore și un serviciu de cameră. Proprietatea este de nefumători și este situată la 500 de metri de supermarketul Masumas. Camerele hotelului sunt dotate cu TV cu ecran plat. Toate camerele de la MIKUMI RESORT sunt dotate cu baie privată. Mic dejun tip bufet.

Tin acum sa trec in revista, inca o data serviciile care intra si care nu sunt incluse in tariful de excursie:

Servicii incluse:
•   • transport avion, cu linia Turkish Airlines  Bucuresti Otopeni – Zanzibar si retur, toate taxele si bagaj cala incluse. Greutatea maxim acceptata la cala: 2 bagaje x 23kg. Mai puteti avea si in cabina un bagaj cu dimensiunile maxime: 55 x 40 x 23 cm si greutatea maxim admisa 8 kg.
••    cazare 8 nopti
••    8 mic dejun tip bufet
•   •insotitor de grup pe toata perioada excursiei
•   bacsisuri pentru urcat bagaje in camere, coborat in receptie

Nu sunt incluse:
•   asigurare medicala
•   asigurare storno
•   mese de prinz si cina
•   taxe locale hotel (cca 1 USD/zi)
•   costuri viza; Chiar daca in acest moment viza de Tanzania nu costa nimic, am tinut sa o mentionez aici pentru situatia in care se schimba intre timp ceva. Viza se primeste gratuit pe aeroport. Pasaportul trebuie sa fie valabil minim 6 luni de la data de intrare in Tanzania.
•   vaccin contra febrei galbene 150 - 300 lei, depinde de clinica
•   transfer de la aeroport la hotel si de la hotel la aeroport
•   Sandbank picnic + Prison Island
•   Jozani Forest
•   Spices Tour
•   Safari Blue
•   Stone town Tour
•   Transfer Gloden Tulip Boutique - Aeroport
•   •Excursie Parcul National Mikumi (3 zile) = 850 EUR Include:
- transfer de la Mermaid's Cove pana la Golden Tulip Boutique  (bagajele raman acolo pana la intoarcere) si mai departe la aeroport
- zbor din Zanzibar si retur
- toate taxele de intrare in parcul national, atat pentru persoane cat si pentru jeep-uri si avion
- cazare cu pensiune completa (2 mic dejunuri, 2 pranzuri din care unul rece la pachet, 2 cine)
- serviciul unui ghid de vorbitor de limba engleza
- transport cu un vehicul  4x4 reconstruit pentru safari pentru vizionare (cate 6 pers/jeep)
- diurna soferului, indemnizatiile si taxele de parcare pentru vehicul si sofer
- fara limita de kilometri
- program conform itinerariului
- sticla complementara de apa zilnic
- taxele guvernamentale
La  lodge-ul in care vom fi cazati, nu sunt incluse: bauturi alcoolice, racoritoare, apa

Daca am ajuns la capitolul ne-incluse, vreau sa va spun cate ceva despre tips-uri (bacsisuri). In foarte multe tari, in special in cele din Asia, Africa cei care lucreaza in turism sunt foarte prost platiti pentru ca se considera ca ei castiga din bacsisuri. La fel cum se intampla in majoritatea tarilor din Europa, inclusiv la noi, cu ospatarii. Intr-un fel asteptarea bacsisului ii determina la o atitudine mai profesionista, impune servicii mai bune.

Deci toti cei cu care intram in contact si ne fac servicii: incarca bagajele din holul receptiei in masina, care ne ghideaza, soferii, barcagii, toti asteapta ceva. Nu sume mari, este vorba de cativa dolari, dar asteapta. Dandu-le ceva la inceput si apoi restul la sfarsit, avem garantia ca isi fac mai bine treaba, devin mai ospitalieri, mai amabili.

Nu trebuie facuta confuzia intre bacis si spaga, (auleu, am auzit pe cativa prin excursii care aveau "indignarea" aceasta), nici ca exista o anumita conditionalitate. Nici eu eu ca insotitor de grup si nici agentia nu putem sa impunem asa ceva. Doar sa recomandam. Cine a calatorit in astfel de tari, cine are educatie turistica stie si intelege foarte bine rostul si nevoia de a da astfel de atentii. De obicei, cei care spun ca ei nu dau, sunt cei care au iesit minim sau deloc, care au un egoism personal pronuntat sau vor sa para fals principali, de fapt e vorba tot de egoism pana la urma.

Pentru ca nu vreau sa ma ating de astfel de bani, intotdeauna rog pe cineva sa stranga si sa ofere din partea grupului. Eu pot aprecia cam cat trebuie si de acolo fiecare da cat doreste. Sau da, poate sa refuze. De regula eu personal acopar refuzurile, contribuind si completand, astfel incat sa fiu sigur ca oamenii care ne ajuta sunt multumiti.

La excursiile optionale am incheiat de mai mult timp inscrierile, respectiv rezervarile. Tabelul cu optiuni va fi la mine, am vazut ca majoritatea a optat pentru toate excursiile extra.

Despre programul excursiilor optionale, va comunic ca am facut cateva interschimbari, asta pentru ca cei de pe insula sunt musulmani si vinerea nu lucreaza. Decat strict unde este nevoie. Safari Blue, cea mai frumoasa excursie era programata vineri si partenerii mei mi-au comunicat organizatorul acestei calatorii pe apa nu lucreaza atunci, asa ca a trebuit sa schimb ziua. Mai jos este programul excursiilor si serviciilor optionale:

vineri 20/09/2019; Jozani Forest - participa 20 persoane
sambata 21/09/2019;  Sandbank picnic + Prison Island - participa 23 de persoane
duminica 22/09/2019 Spice tour - participa 21 de persoane
luni 23/09/2019; Safari Blue - participa 24 de persoane 
vineri 27/09/2019; Stone town tour - participa 23 de persoane

Mi s-a pus o intrebare referitor la binoclu. Da, este bun un astfel de accesoriu, dar e un pic incomod. Cine are asa ceva, poate sa-l aduca. In principiu ne apropiem mult de animale, nu e nevoie de binoclu decat daca se doreste a repera ceva la distanta.

Mai avem o saptamana si ne intalnim la aeroport. Luati, va recomand toate masurile de siguranta sa ajungeti la timp. Nu va bazati pe zboruri de legatura din alte orase, nici pe curse care ajung zic ei la timp. Pe drum se pot intampla o multime de lucruri, accidente, supraaglomeratie. Daca pierdeti zborul, nu va mai puteti conecta, la cel de legatura, nici sa-l folositi pe cel de intoarcere. Neprezentarea la zborul de plecare, anuleaza practic celelalte zboruri. Si pierdeti toata excursia. Am avut recent o astfel de situatie si din pacate desi am incercat sa o ajutam si sa o indrunam pe cat posibil, nu s-a mai putut face nimic si persoana respectiva a piedut excursia. Vreau sa subliniez inca o data ca responsabilitatea este exclusiva a turistului in situatia in care intarzie la ora anuntata de agentie sau organizatori, la intalnirea de pe aeroport. Turistul care intarzie suporta exclusiv si singur toate costurile ce decurg. 

Deci ne intalnim pentru plecare miercuri 18 septembrie ora 7.30, Aeroportul International Henri Coanda, Plecari Internationale, in fata Cafenelei Lavazza, urmand sa zburam spre Zanzibar.. Zboruri: 18 septembrie Bucuresti, aeroport Henri Coanda  TK1044 Turkish Airlines. Decolare ora 10.00 am - aterizare Istanbul ora 11:25 am  si conexiune 18 septembrie Istanbul TK 567 Decolare ora 19.50 - aterizare 19 September ora 03:15 am in Zanzibar.

Numarul meu de telefon este 0040 745 106501. Pentru eventualitatea unei situatii neprevazute. Este valabil doar in tara, in afara comunicarea va fi DOAR direct, sau prin internediul telefoanelor din camera. In fiecare zi va prezint ce urmeaza sa facem in urmatoarea, ce trebuie sa aveti la voi, asa ca nu o sa fie nevoie de telefon. De pierdut nu aveti unde, in timpul excursiilor optionale vom fi mereu impreuna.

In Zanzibar serviciile de telefonie sunt foarte scumpe, singura posibilitate de a vorbi in tara gratuit fiind prin internet - whatsapp, messanger etc.

Offline Ionescu Petruta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Zanzibar, safari si masai 18 - 28 septembrie 2019
« Răspuns #34 : Miercuri, 11 Septembrie 2019, 20:45 »
Multumim, Gigi !!!  :applause: am intrat in linie dreapta, asteptam cu mult interes  oO :D 8)

Offline crispop

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 21
Re: Zanzibar, safari si masai 18 - 28 septembrie 2019
« Răspuns #35 : Joi, 12 Septembrie 2019, 13:46 »
Mulțumim Gigi pentru toate informațiile, acum am eu o întrebare: ce înseamnă dolari noi? Sincer nu am mai schimbat de mult timp în dolari, cei emisi în 2013 sunt ok?  Și țigări pt perioada excursiei putem sa achiziționam din freeshop în Istambul? Dragilor, abia aștept sa ne întâlnim miercuri sa sa începem o super aventura în Africa😘😘😘

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Zanzibar, safari si masai 18 - 28 septembrie 2019
« Răspuns #36 : Joi, 12 Septembrie 2019, 17:45 »
Da, este vorba de bancnotele tiparite dupa 2013 inclusiv. Este foarte indicat sa aveti cat mai marunte, de 1 dolar, de 5, de 10. Exista si de 2, dar sunt rare...

In Istanbul aveti timp berechet pentru shopping si evident ca puteti cumpara tigari. Nu stiu sa-ti raspund cu cat ai voie sa intri in Zanzibar. Dar acolo, incepand cu vama, totul se negociaza...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Zanzibar, safari si masai 18 - 28 septembrie 2019
« Răspuns #37 : Duminică, 29 Septembrie 2019, 13:40 »
Am trait din nou o experienta cu totul si cu totul fantastica in Tanzania. Am revazut locuri, am reintalnit oameni dragi, am avut ocazia exceptionala de a-l cunoaste mai bine pe Nuhu, masaiul "Chanel". Am colindat in safari Parcul National Mikumi, am vazut sute si sute de animale...Am savurat plin de bucurie, de recunostinta, de interes de a cerceta, acel taram fascinant.

Africa este o alt fel de lume, un loc special, o oaza de primitivism in sensul bun al cuvantului. As putea scrie carti intregi despre ce am simtit acolo, despre ce am trait... Am adunat si incercat stari si emotii greu de definit. De la rasaritul de soare din Uroa, pana la apusul printre baobabi, de la apa de azur pana la savana arsa de soare. Extraordinar!

Poate cel mai important moment de reusita a acestei excursii au fost lacrimile de bucurie ale Cristinei, atunci cand o turma de elefanti a sosit sa se adape si sa se racoreasca la cativa metri de noi. Am realizat atunci ca poti oferi emotii unice fiind si doar un simplu organizator si insotitor de grupuri. Am facut in viata asta de toate, am incercat si mi-am propus provocari, am reusit o multime de satisfactii in domenii grele, dar asa cum  mai scriam pe aici, nimic nu se compara cu ceea ce traiesc acum, cu Singles Camp. Nu stiu cum imi va fi cand va fi nevoie sa ma retrag din acest proiect, dar cu siguranta ca imi va lipsi mult...

Multi oameni faini in aceasta excursie, genul de persoane in prezenta carora reusesti sa te motivezi, sa-ti incarci bateriile...I-as revedea oricand cu aceiasi placere. Am petrecut cu ei clipe minunate, am cantat, am dansat, am calatorit, am povestit la un pahar in clar de luna, in sunet de valuri si fosnet de palmieri. Uuu, minunat! Multumesc celor care sunt... asa cum...trebuie!  :) Deschisi, comunicativi, sociabili, veseli, fara egosime, fara incercari de a arata ce sunt si ce pot...Adica in profilul asta... singlecampian... :flori:

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Zanzibar, safari si masai 18 - 28 septembrie 2019
« Răspuns #38 : Miercuri, 02 Octombrie 2019, 18:08 »
Jambo! Salutare! Excursia din Tanzania este una dintre cele mai frumoase excursii Singles Camp. De fapt pt mine, cea mai frumoasa, cea mai indepartata, cea care a necesitat cel mai mare curaj sa ajung-sa trec peste bariera vaccinarilor, a riscului de malarie...
Si am invins frica si am indeplinit visele din copilarie si am intrat in cartile de geografie, si aveau dreptate: am vazut ca exista savana, mangrovele...Animalele locuiesc impreuna in jungla ca jntr-o mare familie, turmele merg pe rand la apa sa se adape, sunt curioase. Am cutreierat savana in lung si in lat, de la rasarit la apus cu rangerii nostri experimentati sa le vedem in mediul lor natural cu pui, in turme mari sau  solitare: antilope gnu,impala, lei,facoceri, girafe, zebre, maimute, crocodili, hipopotami. Aerul este extrem de curat in imensitatea savanei.
In Zanzibar, pe insula, aerul este umed, cald, usor sufocant, zici: da! Asta e Africa si iti inspira un pic de teama, e alta lume, oare cum or fi oamenii, niste salbatici, muritori de foame?
Oamenii sunt, surprinzator, foarte prietenosi si primitori. Cei care lucreaza in turism sunt si f educati si vorbesc f bine engleza si alte limbi straine. De fapt, turismul mi s-a parut ca este la un nivel f inalt-punctuali, dornici sa iti arate tot ce au mai bun si mai frumos in tara, bine prezentat, mancare f buna, f multe sortimente de fructe: jack fruit, ananas, mango, banane, nuci de cocos, trestie de zahar, fructe de baobab, pepene rosu, portocale...apoi peste si fructe de mare  proaspete in tara lor: calamari giganti, caracatita, creveti, languste, ton-festinuri pe plaja in calatoriile noastre=safari blue.
Marea este de un turcoaz deschis incredibil, plaje albe de nisip, maluri cu palmieri si baobai, stele de mare, adancuri de ocean de poveste-ce credeti? l-am gasit pe Nemo si prietenii lui! Pe Dora, pesti sanitari curatau pe altii, pesti zebra, corali, nenumarate alte specii, adancuri de ocean ce te ademenea, calatorii subacvatice minunate!

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Zanzibar, safari si masai 18 - 28 septembrie 2019
« Răspuns #39 : Miercuri, 02 Octombrie 2019, 18:17 »
Africanii, pe care demult doream sa ii intalnesc in mediul lor, ei m-au impresionat cel mai tare! Frumusetea sufleteasca, puritatea masailor, si a celorlalti localnici, mi-a aratat ca in viata fericirea si esenta vietii este data de liniste, de familie, de bucuria intalnirii dintre oameni, ca oricat de sarac sau indepartat de civilizatia europeana, poti avea un caracter si un suflet frumos, poate mai frumos ca noi europenii, care ne pierdem in detalii inutile, in suparari marunte. In Tanzania, principiul este Hakunamatata- no problem! si pole-pole incet incet. Daca te grabesti, nu d bjnecuvantat.
Este o tara primitoare, cismopolita, cu o clima superba, cu o armonie de invidiat jntre africani, indieni, arabi, in care scoala e pretuita si copiii su uniforme. Este o oaza de frumusete si de pace.
Unde mai pui ca dintr-un motiv necunoscut femeile albe sunt f spreciate! Poate pt ca se presupune ca au f multi bani :giggle:

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Zanzibar, safari si masai 18 - 28 septembrie 2019
« Răspuns #40 : Miercuri, 02 Octombrie 2019, 18:35 »
Cantecele ne-au insotit toata vacanta:
Jambo, jambo bwana
Habari gani, mzuri sana
Wageni, mwakari bishwa
Tanzania ietu, hakunamatata!
Salutare, domnule, esti binevenit!
sau In the jungle, the mity jungle, the lion sleeps tonight
sau Malaika, nakupenda Malaika! Inger, te iubesc, dar nu am bani sa ma insor cu tine!
Aerul racoros al diminetii in satul de masai, fosnetl frunzelor de palmieri in Zanzibar, parfumul florilor de frangipan, uleiul esential dd ylang ylang, nenumaratele condimente care cresc sub ochii nostri: boabele de piper pe ram, boabele de cafea pe crenguta, cacaoa, pastaile de vaniliie, tuberculii de cardamon, scortisoara, liciile, ananasul crescut dintr-o planta pitica cat un praz, raman jn memorie!
Zborurile cu avionul de mici dimensiuni si un pilot cu care am mers in savana, aterizarea pe ompista de pamant in mijlocul savanei, magnificul xbor peste Africa , peste zapezile de pe Kilimanjaro, peste marele desert, peste lunca Nilului si apoi pestd regasirea Mediteranei m-au impresionat f tare.
Ambarcatiunile rudimrntare din lemb dolid dd mahon sau mango   porturile pitoresti iti dadeam impresia ca te jntorci in timp 500 de ani  la debarcarea lui Vasco da gama.
Am invatat abecedarul.arborilor: mango, cocotier, bananier, baobab, mahon, acacia, arbore de paine, eucalipt...
A fist o excursie extrem de complexa: in fiecare zi am facut altceva, de multe ori pt prima oara in viata. Am vazut ca in Zanzibaf bj sunt geamuri la ferestre si ca vantul circula nestingherit, ca sa contracareze umzeala.
Din avion in fjndul oceanului, de pe plaja, in masinile de safari, de la masai in magazinele dd tanzanit-piatra pretioasa extrasa din Tanzania-piatra din Titanic, a fist un caleidoscop de trairi, mii de lucruri dd jnvatat si experimentat, ca in vremea copilariei-broaste testoase utiase batrane de peste 100 de ani, baobabi grosi de 1000 de ani, leoaice adormite langa lac...si nu se mai termina...

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Zanzibar, safari si masai 18 - 28 septembrie 2019
« Răspuns #41 : Miercuri, 02 Octombrie 2019, 18:54 »
 




















Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Zanzibar, safari si masai 18 - 28 septembrie 2019
« Răspuns #42 : Miercuri, 02 Octombrie 2019, 19:18 »





















Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Zanzibar, safari si masai 18 - 28 septembrie 2019
« Răspuns #43 : Miercuri, 02 Octombrie 2019, 19:30 »





















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Zanzibar, safari si masai 18 - 28 septembrie 2019
« Răspuns #44 : Joi, 03 Octombrie 2019, 07:40 »
Am primit fotografiile de la Cristina I. Foarte multe dintre ele exceptionale. Cand ma intorc din Madrid incerc sa-mi gasesc timp sa va transmit tot ce am eu si ce am primit...Imi pare rau ca nu pot mai repede...

Oli, interesant si emotionant cum ai vazut Africa...Se potriveste mult cu ceea ce simt eu acolo.  :)