Autor Subiect: 6 zile pe Insula Marilor Zei: Samothraki 27 august - 1 septembrie 2019  (Citit de 28386 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: 6 zile pe Insula Marilor Zei: Samothraki 27 august - 1 septembrie 2019
« Răspuns #30 : Luni, 12 August 2019, 20:14 »
Eu am sa fiu plecat in perioada urmatoare cu un grup Singles Camp in insulele Faroe. Pentru ca am sa conduc in fiecare zi, de dimineata pana seara, nu o sa am zabava pentru a intra pe forum si nici sa urmaresc ce se intampla cu ferry in Samothraki.

Probabil ati vazut cu totii la tv, au fost cateva zile agitate acolo, rand pe rand au cazut tehnic cele doua ferry-boat-uri SAOS care faceau legatura intre portul continental Alexandroupolis si insula  Samothraki. Noi aveam rezervate si cumparate bilete la aceasta companie, am inteles insa astazi ca cel putin pentru o perioada, in urma unor discutii purtate la Ministerul Grec al Transporturilor, s-a luat decizia ca acest serviciu de transbordare sa-l faca o alta companie navala sau o alta nava a lui SAOS pe care sa o aduca din Pireu. Cel mai probabil ca va trebui sa facem o noua rezervare, dar inca nimic nu e clar si nu se poate discuta la SAOS, va dati seama ca sunt asaltati.

Bon Voyage va face toate diligentele pentru a rezerva din nou ferry, urmeaza insa sa vedem dupa ce program o sa functioneze acesta. Ce a aparut deocamdata este urmatoarea stire: https://www.insamothraki.ro/orarul-ferry-boat-urilor-spre-si-de-la-samothraki.html.

Pana azi cand a aparut aceasta stire, site-ul celor de la SAOS indica: http://www.saos.gr/index.php.

Noroc sau ghinion nu stiu cum sa-l numesc. Noroc ca nu ne-a prins pe insula cu asemenea problema si ca timp este destul pentru a aduce nu un ferry nu doua ci zece din alte porturi si deci activitatea sa fie reluata la parametrii normali. Ghinion ca uite iar griji, iar ganduri, iar Email-uri, iar telefoane... Ca si cand nu era destul de lucru. Dar asta e, om rezolva-o si pe asta. Cu calm, cu atentie si rabdare.


Am recomandarea sa urmariti ceea ce Bon Voyage o sa informeze aici


Offline Miss Lia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 57
  • "Avem nevoie de bucurie ca de painea cea zilnica."
Re: 6 zile pe Insula Marilor Zei: Samothraki 27 august - 1 septembrie 2019
« Răspuns #31 : Luni, 12 August 2019, 21:49 »
Sper intr-o solutie salvatoare... Totusi mai sunt inca doua saptamani, timp suficient (spun eu !) in care sa fie gasit un plan B.  Sunt optimista!  :angel:

Offline eugenandrei

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
Re: 6 zile pe Insula Marilor Zei: Samothraki 27 august - 1 septembrie 2019
« Răspuns #32 : Luni, 12 August 2019, 22:16 »
Uffffff chiar azi mi-am rezolvat cu concediul si nu mai pot da inapoi. Sper sa ramana datele aceleasi, altfel imi dau peste cap totul. Mai este timp, eu cred ca va fi ok!

Offline diana.ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
Re: 6 zile pe Insula Marilor Zei: Samothraki 27 august - 1 septembrie 2019
« Răspuns #33 : Marți, 13 August 2019, 10:50 »
Atât de nerăbdătoare eram sa vad insula însă in conditiile actuale de incertitudine nu as vrea sa mi asum un risc legat de siguranta pe insula.....Ma poate lamuri cineva dc pot gasi înlocuitor acum deși au ramas mai putin de 20 de zile pana la plecare in excursie?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: 6 zile pe Insula Marilor Zei: Samothraki 27 august - 1 septembrie 2019
« Răspuns #34 : Marți, 13 August 2019, 11:04 »
Am cerut intotdeauna celor care doresc sa participe cu noi: calm, rabdare, intelegere, incredere. Precipitat, fara rabdare, cu panica nu se poate rezolva nimic, ca nicaieri de altfel. Toti suntem in asteptare si agentii si turisti si in special hotelurile si oamenii de acolo: nu stiu daca realizati cat de important si vital este pentru insula sa existe aceasta unica legatura cu continentul. Guvernul grec s-a implicat in rezolvarea situatie si spun eu ca este imposibil sa nu se gaseasca o rezolvare. Pe site apare ca activa incepand de astazi, insa o sa vedem. Va spuneam ca in acest moment ar fi inutil sa incercam sa luam legatura cu SAOS.

Lidia, insotitorul multor grupuri Singles Camp tocmai ce a sosit din Samothraki, mi-a spus ca lucrurile erau in rezolvare...Ceea ce arata in general tv este trunchiat, alarmant si de multe ori din pacate, iresponsabil, Dar trebuie sa-si vanda si ei spatiul publicitar....

Offline Necula Mihaela

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: 6 zile pe Insula Marilor Zei: Samothraki 27 august - 1 septembrie 2019
« Răspuns #35 : Marți, 13 August 2019, 11:22 »
 
   Draga Diana.ana,
   Sfatul meu este sa nu renunti atat de usor la o destinatie atat de frumoasa cum este Insula Samothraki. Eu am fost in prima excursie organizata in anul 2015 de Singles Camp, pe aceasta insula superba cu plaje sălbatice si cascade spectaculoase.  *|* *|* *|*
   PS. Ai rabdare..., mai sunt inca doua saptamani, timp suficient sa fie gasita o solutie din partea autoritatilor elene. Gandeste pozitiv si vei vedea ca totul se rezolva... :yeah: :yeah: :yeah:

 

Offline diana.ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
Re: 6 zile pe Insula Marilor Zei: Samothraki 27 august - 1 septembrie 2019
« Răspuns #36 : Marți, 13 August 2019, 11:36 »
Aveti dreptate toti. Fără răbdare nu se poate realiza nimic in viata. Toti ne face griji pt siguranta noastră. Însă, poate tot raul este spre binele nostru, cum bine s-a punctat.
Sa auzim vești bune.
Multumesc pt susținere si lămuriri.

Offline PlusUnu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: 6 zile pe Insula Marilor Zei: Samothraki 27 august - 1 septembrie 2019
« Răspuns #37 : Miercuri, 14 August 2019, 09:19 »
Buna ziua.
E cineva din Braila? Sau aproape?  :)


Din Galati

Offline Emilia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: 6 zile pe Insula Marilor Zei: Samothraki 27 august - 1 septembrie 2019
« Răspuns #38 : Miercuri, 14 August 2019, 17:21 »
Bună ziua ,
Am citit mesajele voastre si sunt convinsa ca se rezolva toate aspectele,vreau sa stiu daca ramane valabilă locația si ora plecării din Bucuresti si daca se lansează vreo lista de transport pe forum,multumesc,pe curând.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: 6 zile pe Insula Marilor Zei: Samothraki 27 august - 1 septembrie 2019
« Răspuns #39 : Miercuri, 14 August 2019, 17:28 »
Emilia, ideea este ca trebuie sa stati cu ochii pe forum, este foarte posibil sa se schimbe ora de plecare. Dar inca nu stim nimic. Ne-am limitat la a urmari de la distanta stirile, pentru ca in astfel de situatii, nimeni nu-ti raspunde.

Astazi am vazut ca a ajuns primul ferry, a imbarcat masini si urmeaza sa soseasca si al doilea ferry. Parerea mea este ca in situatia in care o sa lucreze in tandem doua ferry in 2-3 zile situatia se va normaliza. Pleaca cine are de plecat de pe insula, soseste cine are bilete in acest zile. Doar apoi se va face un program clar pentru urmatoarele saptamani. Dupa ce vom vedea ca procesul de normalizare e incheiat, o sa luam legatura cu SAOS, compania de ferry si atunci vom stii ce sa va spunem.

Despre lista de inscriere, nu, nu e cazul aici. Toata lumea se imbarca in autocar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: 6 zile pe Insula Marilor Zei: Samothraki 27 august - 1 septembrie 2019
« Răspuns #40 : Joi, 15 August 2019, 10:16 »
Ceea ce s-a intamplat pe Samothraki a fost tipic latino-balcanic. Imixtiunea politicului in economic si invers, in cel mai grav si daunator mod cu putinta. Melanjul este atat de adanc, incat din afara nu mai poti trage o linie sa vezi si sa intelegi unde e economicul si de unde incepe politicul. Din interior cu siguranta ca lucrurile se vad altfel. Ei stiu.

Cel mai nemernic lucru nu este nici risipirea banului public, nici pomenile facute unor categorii sociale si profesionale, nici chiar supra-incarcarea sistemului bugetar, cu mii si mii de oameni pe care daca ii intrebi, nu stiu sa raspunda la intrebarea: de ce merg la servici?. Ca nu au nimic de facut acolo...Deci nu astea sunt in opinia mea cele mai grave lucruri ci nesimtirea si aroganta celor care conduc tarile astea din bazinul latino-balcanic.

Auzisem de ceva vreme ca politicienii de la Atena (care nu sunt diferiti de cei din Romania sau Italia, sau Bulgaria, etc) vroiau sa-si impuna (si) o alta linie de ferry-boat-uri cu care sa lege continentul de insula. Am pus "si" in paranteza pentru ca initial intelesesem ca vor ceva langa SAOS, dar acum vad ca vroiau sa o scoata pe SAOS de tot din aceasta ecuatie. Ocazia era sfarsitul de contract, care venea anul acesta in octombrie.

Foarte bine, daca s-au gandit la inca o linie, pentru ca o concurenta genereaza intotdeauna servicii mai bune, tarife mai mici, mai putina aroganta monopolista. Dar se pare ca nu a fost asa. Deranjati probabil ca SAOS nu sponsorizeaza la nivelul asteptat pe cei din clasa politica aflati la putere, s-au gandit sa ii inlature de acolo.

Doar ca SAOS a jucat foarte tare. S-a retras brusc in plin sezon, fara ca guvernul sa fie pregatit cu o solutie de rezerva. SAOS care opereaza in multe porturi si deci nu-si putea stirbi imaginea printr-o actiune care afecteza la scara larga si consumatorii si hotelierii, a gasit motivatia ideala: vasele s-au stricat, pe rand spun ei. Ceva ce nimeni nu poate sa demonstreze. Deci compania nu poate fi acuzata de boicot. Nici chiar turistii nu stiu: sa fie suparati sau nu pe SAOS.

In schimb guvernul Greciei si-a dovedit incompetenta, ca de fapt orice guvern din zona noastra. Politicienii stiu doar sa promita si sa hapaie, dar cand e cazul sa faca ceva, nu stiu sa managerieze, sa ia masuri in situatii de criza. O tara ca Grecia, care traieste din turism si shipping, cu traditie si experienta extraordinara in navigatie, sa nu fie in stare, intr-o saptamana sa vina cu solutii de a transborda atatea mii de oameni la tarm? Este incredibil. Cel mai probabil cred eu, este ca armatorii, sindicalizati am impressia, au vrut sa dea o lectie guvernului, aratandu-le pisica si demonstrandu-le ca nu raspund cand si cum vor acestia. Altfel nu inteleg cum de nu s-a putut muta si macar un ferry, cum de nu s-a dislocat din alt port?

Cine au avut de suferit din toata criza asta? Pai in primul rand turistii aflati acolo, iar pe termen lung hotelierii si cei care lucreaza acolo. In nici un caz politicienii, care in nesimtirea lor stiu sa incaseze palme dimineata, iar seara sa-si umple falcile cu bunatati si vin, ca si cand nimic nu s-a intamplat. Nici armatorii, pentru ca sunt convins ca SAOS stia und-si va duce ferry-urile, unde va opera cu ele, fara sa stea nici macar o zi...

Pana astazi la amiaza cel mai probabil ca lucrurile vor reveni intr-un fel la normal pe insula. Ramane ca noi sa stam conectati sa vedem cine va opera pe viitor transferul pe insula...Toate o sa se rezolve, ramane insa trauma pt cei care au stat acolo o saptamana in plus fara sa-si doreasca acest lucru.

Ce mai vazut acolo si am mai remarcat? In timp ce guvernul bulgar prin misiunea consulara a tinut legatura permanent cu autoritatile locale, ai nostri au avut o scanteie la inceput si apoi au revenit cand toata lumea stia deja ca ambarcatiunile de transfer se indreapta spre insula. Bulgarii au transmis ca lumea sa fie calma, au intervenit sa primeasca mancare, apa, cazare colectiva, ai nostri, nimic! Romanii au mai primit cate ceva prin relexie, ca nu putea ajuta doar pe bulgari.

Iar comportamentul nostru? Tipic. Sa nu ne miram ca suntem vazuti foarte rau peste tot. Doar figuri in cap, ca cine sunt eu, ca vreau acum, ca trebuie. Mereu nemultumiti, mereu cu capsa pusa, noi le stim pe toate, pe noi nu pacaleste nimeni. Atitudinea aceea stupida care seamana cu sindicatele acelea proletare din uzinele comuniste din anii 60 - 70. Cand colectivul oamenilor muncii avea cica atitudine, decidea, critica directorii, aplica sanctiuni demonstrative...Ni s-a insuflat noua demult asta ca putem si chiar trebuie sa avem pretentiile care ne trec prin cap, sa le afisam, sa le strigam, sa le impunem. Doar ca nu ni s-a spus si unde ne putem manifesta asa...In tara treaca-mearga, da-i naibii pe cei care muncesc si nu sunt vinovati decat ca ajung in contact cu "manifestantii", dar afara nene, e altceva. Aia nu stiu de razgaielile noastre. Habar nu au si nici nu ii intereseaza ca asa suntem educati, ca asa am vazut acasa, sa fim peste tot critici, facand din asta o virtute. Si atata iti trebuie, sa te vada unul de acolo cu ochii dati peste cap, ca iti reaseaza vederea imediat la loc... Asa s-a intamplat si cu tipul acela arestat la Samothraki in port. Da, e adevarat ca este situatie de criza, ca ajungi poate la capatul rabdarii, ca nu vezi luminita de la capatul puterii. Dar asta nu poate sa motiveze o reactie de violenta, de impunere prin forta. Educatia care se considera ca o ai, ar trebui sa te calmeze, sa iti dea rabdare, sa te faca sa intelegi ca nu rezolvi nimic imbuzindu-te, agitandu-te, jignind, dand cu pumnul in masa...

Trist episodul de la Samothraki, dar cu o multime de invataminte...

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: 6 zile pe Insula Marilor Zei: Samothraki 27 august - 1 septembrie 2019
« Răspuns #41 : Joi, 15 August 2019, 13:14 »
     Multumim , Gigi , pentru ca ne tii la curent cu ceea ce se petrece acolo , eu vreau sa cred ca va fi bine de acum inainte , asa ca ii provoc pe colegii de excursie sa inceapa sa se prezinte , daca vor , bineinteles.
     Eu sunt Mimi , S.C.-ista "cu vechime" , cu multe actiuni minunate la care am participat si care astept cu nerabdare sa reintru in atmosfera specifica acestei comunitati .
     Abia astept sa ii revad pe colegii pe care ii stiu si sa-i cunosc pe cei noi.Apropo de cei noi : nu va fie teama , nu aveti emotii (asa cum am avut si eu in urma cu 8 ani). O sa va placa , o sa va integrati , bineinteles , in masura in care va doriti asta !
     Ei , ce ziceti ,cine se mai prezinta ?

Offline diana.ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
Re: 6 zile pe Insula Marilor Zei: Samothraki 27 august - 1 septembrie 2019
« Răspuns #42 : Duminică, 18 August 2019, 15:15 »
Buna Mimi, salutare tuturor!
Eu sunt Diana, cea panicată de situația creată. Între timp, m-am relaxat, plecând intr-o alta excursie. Si eu am vechime in SC, de un an. Asa ca, sa ne vedem cu bine si sa avem zile binecuvântare!!!!!
Numai bine!
PS. Multumesc tuturor pt incurajari!
Am apreciat spiritual colegial.
Tin sa spun ca m-au ajutat foarte mult.

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: 6 zile pe Insula Marilor Zei: Samothraki 27 august - 1 septembrie 2019
« Răspuns #43 : Duminică, 18 August 2019, 20:34 »
   Buna , Diana. Abia astept sa te cunosc "pe viu". O sa fie super , sunt sigura !
Nu mai indrazneste nimeni ?

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: 6 zile pe Insula Marilor Zei: Samothraki 27 august - 1 septembrie 2019
« Răspuns #44 : Marți, 20 August 2019, 20:22 »
Mimi, urmam noi după voi :) cei de pe 14 septembrie :)
Distracție la maxim!