Autor Subiect: Fascinanta Andaluzie si Gibraltar. Pitoresc si culoare 6 - 14 mai 2019  (Citit de 15750 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Fascinanta Andaluzie si Gibraltar. Pitoresc si culoare 6 - 14 mai 2019
« Răspuns #30 : Duminică, 26 Mai 2019, 01:50 »
Un restaurant specific Cordobei, mic, cochet si plin de flori in care am petrecut o seara minunata impreuna cu Corina, am mancat traditionala supa gazpacho si am baut sangria  :D





Cordoba: Ruinele renovate ale templului roman





Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Fascinanta Andaluzie si Gibraltar. Pitoresc si culoare 6 - 14 mai 2019
« Răspuns #31 : Duminică, 26 Mai 2019, 02:13 »
Sevilla ne-a primit imbracata in haine de sarbatoare pentru ca era in plina desfasurare o serbare locala numita Feria, care de obicei se tine in luna aprilie, dar spre norocul nostru in acest an s-a organizat in luna mai. Peste tot am intalnit grupuri de femei imbracate traditional, care cantau si dansau si erau bucuroase sa ne arate si sa ne invete dansurile lor











Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Fascinanta Andaluzie si Gibraltar. Pitoresc si culoare 6 - 14 mai 2019
« Răspuns #32 : Duminică, 26 Mai 2019, 02:54 »
Tot in Sevilla am avut ocazia sa mergem si la.... corrida! Ne-a cam chinuit soarele andaluz de amiaza, dar spectacolul a meritat









Matadorul face turul de onoare iar publicul il rasplateste cu aplauze si garoafe



Multumesc Vio pentru poze :)

Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Fascinanta Andaluzie si Gibraltar. Pitoresc si culoare 6 - 14 mai 2019
« Răspuns #33 : Duminică, 26 Mai 2019, 03:58 »
La corrida am fost in cladirea Arenal, unde exista in prezent pe langa muzeu si un vechi ring de lupte. Acolo am urmarit eroicul joc cu moartea. Privit prin ochii "aficionades"-suporterii luptelor cu tauri, acestea sunt o combinatie intre spectacol, ceremonial si ritual. Inca se respecta cu strictete reguli vechi de peste 200 de ani referitoare in special: la costume, ceremonialul etapelor unei lupte si postura toreadorilor.  Olé este o interjectie strigata de public atunci cand matadorul reuseste o performanta exceptionala.

A fost uimitor sa auzim cum un intreg stadion striga: Olé!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Fascinanta Andaluzie si Gibraltar. Pitoresc si culoare 6 - 14 mai 2019
« Răspuns #34 : Vineri, 31 Mai 2019, 07:02 »
Multumesc Daniela,  :flori: multumesc Gabi,  :flori: si aprecierile mele pentru felul in care va impartasiti emotiile, momentele de bucurie, aratati ceea ce v-a impresionat...Minunat lucru, sa impartasesti cu altii din bucuria ta!

Din pacate nu am mai avut timp sa continui, desi am tinut mult sa va arat cam tot ce am parcurs impreuna...Vroiam sa va povestesc cat de mult mi-a placut pe Stanca Gibraltarului, un loc absolut superb, cu panorame, maimutici, poduri suspendate...Super. Am sa ma intorc insa zilele urmatoare explicand tehnic cum se face Stanca Gibraltarului pe jos, dupa urcarea cu cabina pana la Top Station. Nu am gasit nimic in limba romana, asa ca sunt convins ca v-a ajuta multa lume care isi planifica plecarea acolo. Site-ul nostru este urmarit nu doar de cei din Singles Camp ci si de o multime de alte persoane... Cca 2.000 de oameni intra zilnic aici...

Am tramsmis fotografiile facute de mine. Daca nu le-ati primit in dimineata aceasta, trimiteti-mi un Email la office@singlescamp.ro si am sa va dau un reply cu link-ul. Asta cat mai repede, daca va doriti fotografiile. Dupa 7 zile link-ul nu mai este activ si nici nu-l mai incarc o data...