Autor Subiect: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie  (Citit de 15278 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline doina savu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 99
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #15 : Marți, 03 Septembrie 2019, 17:59 »
Ok si eu. Cum procedam?
Doina

Offline Lea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #16 : Joi, 05 Septembrie 2019, 09:44 »
Sunt de acord cu propunerea cu pachetul , unde si cui trebuie sa i confirm, va rog?

Am revenit si cu propunerea facuta de partenerul turc, ghidul nostru, referitor la :
- 7 mese de pranz  95 euro;
- croaziera pe Bosfor la Istanbul 25 euro;
- Seara Turceasca in Kapadokiya 35 euro;
- apa pe autocar la discretie tot sejurul 8 euro;
Totalul acestui pachet este de 163 euro. Pentru cine achizitioneaza tot pachetul de la inceput, acorda un discount, astfel ca totalu va fi de 140 euro.


Offline Irina Daniela Florea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #17 : Joi, 05 Septembrie 2019, 19:01 »
De acord cu pachetul propus de partenerul turc, trebuie sa confirmam doar aici?

Offline viorica samoila

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #18 : Vineri, 06 Septembrie 2019, 09:01 »
sunt de acord si eu cu pachetul . :D
Vio

Offline Adri74

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #19 : Luni, 09 Septembrie 2019, 23:12 »
Buna seara !

Multumim pentru informatii.
Si eu sunt de acord cu pachetul propus.

Cum trebuie procedat mai departe ?

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #20 : Marți, 10 Septembrie 2019, 12:11 »
Buna dragi prieteni
Eu am fost plecata dar revin cu precizari, dupa cum urmeaza: ati hotarat foarte bine sa luati pachetul optional, deoarece vom fi pe drum, este un circuit activ si este bine sa avem totul aranjat. De asemenea am vorbit cu ghidul turc dl Derya, sa gaseasca locuri traditionale si "bunatati" de mancat. Optiunea voastra pentru pachet o vom preciza in prima zi, la intalnirea de la Istanbul cu ghidul turc, el va strange banii si va face lista. Ideal este ca tot grupul sa faca acelasi lucru, deoarece initial cei ce par ca nu vor sa manance de pranz, datorita conditiilor de calatorie si partii active, vor dori sa participe ulterior si nu va fi posibil, fiindca ghidul turc va comanda mesele si tururile din  prima zi locatiilor, care sunt de acum ca principiu aranjate. De asemenea cand vor vedea mesele si conditiile, desigur ca oamenii vor dori sa se alature grupului vesel. Eu am anuntat din timp, ca sa dam timp de gandire.
Precizez de asemenea ca unele mese se vor lua la restaurante cum ar fi tip han pe drum, pe langa marketuri, benzinarii, autostrada.Nu pot vizita oamenii ce nu manaca ceva, deoarece si inainte si inapoi nu sunt orase apropiate. Exemplu: plecam din Bucuresti la BV si se mananca la Etu OZN, si nu poti vizita nici Ploiesti, nici Sinaia.Sa aveti acest lucru in vedere.Daca nu se opteaza pentru pachet, sa se stie ca ceilalti vor vizita market, vor merge la toaleta, o inghetata, etc.Oricum masa nu dureaza mai mult de o ora.
Important este sa vina fiecare cu voie buna, fiindca noi toti ne straduim sa facem o vacanta frumoasa!
Referitor la bani, se pot schimba bani in lire turcesti in special in prima si a doua zi, la Istanbul, unde sunt multe case de schimb valutar si cursul mai bun. De ce vrem lire turcesti? Fiindca atunci cand vom fi in vreun bazar din Kapadokiya si vom vrea suveniruri sau dulciuri, sau vrem o cafea turceasca sau un suc de rodii, sa avem la indemana lire turcesti. Pentru lucruri mari cum ar fi haine de piele , baticuri, esarfe, inele cu sultanit, se pot achita si in euro/dolari, ei calculeaza si rotunjesc dupa bunul lor obiecei. oricum se negociaza.
Deci puteti schimba cca 100 euro la Istanbul, apoi pe drum mai vedem ce necesitati sunt. oricum ghidului turc, pachetul si total intrari la obiective turistice, muzee, etc se va achita in euro.
Nu recomand schimb valutar la hotel, deoarece nefiind obiectul lor de activitate, omul care schimba functionarul, face un mic aranjament personal si va cauta sa fie in avantaj. De ce sa schimb la el daca alaturi avem schimb valutar? Trebuie tinut cont de asta la Istanbul.
Revin cu insistenta de a avea pulover, esarfa, geaca de vant, ploaie, pentru ca zona kapadokiya este rece noaptea si dimineata.In ziua zborului cu balonul sa aveti ceva pe cap, geaca, caci se ridica la cca ora 5 dimineata sa vedeti rasaritul si va fi rece.Apoi puneti hainele in rucsac si lasati la autocar.
Apropo de autocar, in pachetul optional cu mese de pranz, croaziera pe Bosfor si seara turceasca, intra si apa pe toata perioada de sejur.Este important sa o avem la indemana, este pretioasa in Turcia si vom avea nevoie de apa.Soferul va cauta sa umple frigiderul mereu.
Daca mai sunt si alte intrebari, le astept.

Mai am trei locuri la Pensiunea Daniela pentru cine are nevoie de cazare in Bucuresti, 80 lei/noapte/persoana.
O zi frumoasa tuturor!
Daniela

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #21 : Miercuri, 11 Septembrie 2019, 20:01 »
Trebuie sa va anunt, ca in timp ce eram in Portugalia, am fost sunat de Samiza si anuntat ca hotelul la care am facut rezervarea ferma pentru sederea in Goreme, pur si simplu a anulat-o unilateral. Vad ca zona aceea de Cappadocia a devenit un fel de paradis pentru hotelieri si proprietarii de agentii de zbor cu balonul. Preturile au explodat si daca cineva ofera mai mult, pur si simplu de trezesti cu anulari. Nu mai exista nimic ferm...

Nu stiu daca cineva are idee cam ce inseamna pentru o agentie sa te trezesti cu anulari, cu putin timp inainte de plecare...Noroc ca asa ceva se intampla foarte rar si doar in astfel de zone...Am mai patit in Italia de Sud, in Tanzania si acum in Cappadocia. Samiza a facut toate eforturile pentru a gasi ceva tot in Goreme, pentru ca acolo am tinut in mod deosebit sa innoptati. Si a gasit ceva ce cred eu ca va ramane ca baza viitoare pentru Cappadocia. In primul rand trebuie sa va spun ca are cotatia excelent pe booking.com si 4,6 (excelent) pe google. Asta inseamna extraordinar in materie de feed-back-uri.

Mai jos este descrierea locatiei  http://www.goremealaturcahouse.com/ si cateva fotografii:

Este gazduita intr-o clădire cu ziduri de piatră, construita in arhitectură tradițională, specifică oraşului Goreme, in armonie cu ceea ce inconjoara micuta localitate. Are o grădină și o terasă cu vedere la hornurile de poveste și la munți. În întreaga proprietate este disponibil accesul gratuit la WiFi.
Camerele cu decor autentic au aer condiționat și minibar. Toate camerele oferă vedere la grădină și oraș. Baia privată este dotată cu duș, articole de toaletă gratuite și uscător de păr. Daca va treziti devreme o sa puteti vedea baloanele cu aer cald plutind deasupra zonei. Iata cateva fotografii:


















Offline doina savu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 99
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #22 : Miercuri, 11 Septembrie 2019, 21:19 »
Asta e, stam acolo, important este sa fim un grup care sa isi doreasca o excursie de neuitat.
Doina

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #23 : Joi, 12 Septembrie 2019, 09:33 »
Ca in orice calatorie, vacanta, ca la orice petrecere, ca in orice moment din viata, cel mai mult conteaza CU CINE ESTI, nu unde esti. 90% din reusita unei vacante o face compania in care ai petrecut-o. Din pacate insa vad ca multa lume isi pierde in timp abilitatea de interrelationare normala si fireasca, cea lipsita de egoisme, de intelegere si devine un solitar inconjurat intr-o mare de oameni. Este cel mai trist lucru.

Se alearga pentru a prinde un loc in fata, se vrea cea mai buna camera, se incearca persuasiv anumite impuneri, reguli proprii...Cuvantul de ordine pentru tot mai multi este VREAU. "Vreau" in orice conditii, fara sa intereseze daca este cuvenit, daca se poate, daca este argumentat. M-am lovit si eu si agentia de atatea ori de problema asta de incercare de impunere a regulilor proprii, de lipsa de intelegere, zilnic, zilnic, suntem tinta acestor "vreau".

Nu-i intereseaza ca este scris peste tot ca nu putem fizic sa raspundem telefonic sau Email, ca este anuntat, ca este acceptat, ca totul apare DOAR aici pe forum. Nu, nici vorba. Ma suna cand sunt plecat din tara, seara, noaptea uneori - din cauza diferentei de fus orar, de sar din pat. In dreptul numelui meu se scrie clar - DOAR in cazuri de urgenta. Urgentele lor sunt: "nu puteti sa-mi spuneti cine este soferul si de unde se pleaca?", "mai sunt locuri in excursia x?", "cate femei sau cati barbati merg in excursia asta?", "care este limita de kg pt bagajul de cala?" etc etc.

Eu personal nu-mi permit sa-mi sun prietenii apropiati dupa o anumita ora, consider asta o chestie ce tine de respect, pentru ca nu poti deranja pe cineva doar ca asa iti vine tie pe chelie...Dar vad ca altii nu-si fac nici o grija din asta, n-au nici o treaba cu ora de apelare. Samiza vine de regula acasa de la agentie seara la 19:00. La 21:00 inca mai suna telefonul...Cum poti sa fi atat de egoist, atat de lipsit de intelegere, de respect, nu stiu...Cum sa suni pe cineva la acea ora?

Si ceea ce constat este ca aceste persoane sunt si cele care dau ochii peste cap in excursie, care au mereu comentarii, care au mereu pe VREAU cu ele. Adica sunt cele care nu au ce cauta intr-un grup asa cum este al nostru. Multe sunt la prima si evident la ultima participare. Vin aici, fara sa citeasca site-ul, forumul, fara sa inteleaga despre ce este vorba, vor sa impuna alte reguli, vor altceva decat promitem. Si in loc sa profite de o ocazie fantastica sa-si faca prieteni, sa se bucure intr-un grup omogen, au doar comentarii de persoane "inteligente". :crazy2: :uglystupid2: :-\ Ce e rau este ca afecteaza intr-o anumita masura grupul, atmosfera, ne erodeaza pe noi ca organizatori, insotitori, ghizi. Sunt lucruri care te fac sa ajungi la un moment dat cu rabdarea la limita, iti determina o demotivare incat simti ca nu mai poti merge mai departe.

Foarte important pentru noi, pentru a continua totusi, sunt cei vechi si faini, persoane care iti e mai mare dragul sa calatoresti si sa-ti petreci momente din viata. Doar gandul ca nu as mai avea ocazia sa merg cu ele in atatea locuri minunate imi mai da cate un impuls sa merg mai departe. Suntem totusi, recunosc, intr-un moment de cumpana, in care cel mai probabil o sa restrangem din aria de adresabilitate. 

Ce-mi doresc acum este doar ca totul sa iasa bine in ce avem in organizare si desfasurare. Ai dreptate Doina, important este sa fiti un grup CARE ISI DORESTE O EXCURSIE DE NEUITAT.

Offline Lavy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 157
  • Let's do it!
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #24 : Vineri, 13 Septembrie 2019, 10:31 »
Stiti cum se zice "Tot raul e spre bine "...din poze hotelul nou din Goreme e superb....
Multumim organizatorilor pentru efort
Si da, important este sa fim un grup CARE ISI DORESTE O EXCURSIE DE NEUITAT. :yeah: :D
Ce nu te doboara te face mai puternic -  Nietzsche

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 14 Septembrie 2019, 17:50 »
Buna tuturor
Am vazut persoanele care sunt de acord cu pachetul de mese pranz si croaziera si seara turceasca si am trecut pe lista pentru a comunica ghidului turc, sa poata da ok aranjamentelor pe care le-a facut. Deoarece nu toti cei din grup mi-au dat vreun raspuns, am trimis listei complete de numere de telefon intrebarea de a confirma pachetul prin mesaj telefonic. Astept in continuare de la cei care nu au dat nici un raspuns sa imi spuna pozitia lor.
Multumesc celor care au raspuns si mai ales pozitiv, fiindca veti vedea ca un grup strans, cu program comun, una ca este unit si vesel si face toata lumea acelasi program si al doilea ca vom castiga timp pentru vizite. Va fi foarte activ programul si avem multe de vazut.
Va sfatuiesc sa aveti la voi si haine mai groase, pulover, geaca , vesta, sapca, etc dar nu lasati acasa nici costumul de baie, e posibil sa ne fie de folos. Poate in Antalya, avem hotel chiar pe malul marii. In Antalya este inca cald, pana in oct dar in Kapadokiya va fi rece si posibil ploaie in Valea Ihlara, sa aveti incaltaminte de trekking, ma rog de mers prin padure pe poteca, pelerina de ploaie.
Pentru alte intrebari, va rog, nu ezitati.
O zi frumoasa!


Offline Gabi sb

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 14 Septembrie 2019, 21:44 »
Buna seara
eu doresc croaziera pe Bosfor, seara turceasca si apa in autocar, 25+35+8=68 euro. 
Multumim pentru detalii si informatii, 
Va fi, cu siguranta, o calatorie de neuitat....

Offline Dan-Mihail Voicu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #27 : Duminică, 15 Septembrie 2019, 08:51 »
Salutare tuturor si buna dimineata!!!
Mai intai, pentru group - leader-ul nostru, Daniela, sunt de acord cu pachetul de 140 de euro! Multumesc!
Pentru restul grupului, ca sa pastrez observatia lui Gigi: VREAU  sa fim un grup minunat, VREAU sa ne simtim exclent in aceasta calatorie, VREAU  sa va fiu la dispozitie pentru veselie, distractie si ... cafeaua de dimineata! VREAU sa ne bucuram impreuna la maxim de aceasta calatorie care, sunt convins, va fi deosebita!!!
Si ... VREAU sa multumesc Singles Camp pentru tot ceea ce ne ofera! Multumesc, Samiza, multumesc, Gigi, multumesc Singles Camp!!!
VREAU sa va doresc o duminica minunata si abia astept aceasta calatorie!!!

Offline mi_pop

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #28 : Duminică, 15 Septembrie 2019, 11:58 »
Bună ziua confirm plata suplimentară de 140 euro

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #29 : Duminică, 15 Septembrie 2019, 13:28 »
Dragii mei
Multumesc pentru ci ce au raspuns pentru pachet , pentru a comunica partii turce spre a da ok-ul la rezervari.
Inclin sa dau mare dreptate administratorului, numai oamenii deschisi ne mai determina sa mai mergem inainte. Numai turistii bucurosi de tururi, de munca noastra sunt cei care ne mentin moralul bun, pentru o muca de calitate, fiindca emotia intalnirii grupului este mai mare decat orice. Mentionez pe aceasta cale ca sunt de acord cu pozitia administratorului nostru si ca numai dragostea pentru oameni si natura ne indeamna pentru actiunile noastre.
Nu uitati ca noi ne adesam membrilor unui club privat de socializare prin travel. Bucuria noastra este bucuria lor, a voastra de fapt.
O mare bucurie este ca am primit mesaje in care mi se comunica " de abia astept sa ne cunostem" si urari de bine.
Cu drag, Daniela!