Autor Subiect: Pasi in zapada, drumetie montana si "Fuga lolelor" de la Agnita 25 - 27 ianuarie  (Citit de 24301 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ileanaf60

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
La multi ani si bine v-am gasit!
sunt noua in club,m-am inscris si am platit avansul pentru aceasta excursie si doresc sa fac rezervare pentru 1 loc in autocarul care pleaca din Bucuresti.
multumesc si sper sa petrecem clipe frumoase impreuna!
o zi buna

Offline mfrangeti

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Buna ziua,
La multi ani!
Va rog sa imi rezervati un loc pentru transport Bucuresti-Sibiu-Bucuresti.
Multumesc,
Monica

Offline Bon Voyage - interne

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 90
Lista transport Bucuresti  :

1. Florin I.
2. Miha-ella
3. Lumi66
4. Olivia B
5. Ileana F
6. Monica F

Offline florin69

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 96
Lista transport Bucuresti

1. Miha-ella
2. Lumi66
3. Olivia B
4. Ileana F
5. Monica F
  Din pacate, din cauza unor motive de sanatate, trebuie sa mai stau un pic in stand by. Daca reusesc  sa le rezolv in timp util si am   noroc sa mai gasesc loc, revin pe lista in apropiere de ziua plecarii. De obicei nu sunt un membru problema, dar de data asta am o problema cu un umar. Sper sa il rezolv cat mai repede....
Sorry!      :-[  :(   

Offline enya71

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52

Lista transport Bucuresti

1. Miha-ella
2. Lumi66
3. Olivia B
4. Ileana F
5. Monica F
6. Violeta S

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Pasi in zapada, drumetie montana si "Fuga lolelor" de la Agnita 25 - 27 ianuarie
« Răspuns #20 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 10:51 »
Recomandari, sfaturi, comunicari


Eu, asa cum anuntat pe alt topic, am sa fiu plecat din tara, pana la jumatatea lunii februarie. In perioada aceasta sunt doua actiuni Singles Camp. din care una este cea din Paltinis - Agnita. Si chiar daca mai este un pic pana atunci, va scriu de acum, pentru ca atunci in zilele premergatoare, apropiate, imi va imposibil sa o fac...

Incep cu inceputul. Echipamentul si imbracamintea. Inca este greu de dat o prognoza, cum va fi timpul atunci, in special ca este vorba de munte, nu de zona mai stabila termic. Oricum, a nins mult, nu pare sa se incalzeasca, asa ca stratul cazut cel mai probabil se va mentine. Mersul prin zapada presupune in primul rand o incaltaminte de munte adecvata: Bocanci de munte, de iarna, nu de vara...in care sa nu va inghete piciorul. Talpa sa fie cu aderenta, sa nu alunecati, fata bocancului sa fie tratata sa nu lase apa sa va ude picioarele. Neaparat parazapezi! Asa veti evita ca zapada sa va intre pe sus prin bocanci, spre laba piciorului. Pantaloni grosi, de iarna, care sa va asigure confort termic. Bluze termice de diferite grosimi, pe care in caz ca va incalziti sa le dati jos pe rand, iar cand va opriti sa le luati din nou pe voi. Deasupra o geaca de munte, prin care sa nu treaca apa si sa aiba calitati termice. Nota. Am mai vazut persoane care vin in costum de schi. E adevarat ca asigura confort termic, dar va miscati greu in el si va supraincalziti. Este facut pentru altceva, pt a proteja de frig in cazul curentului de aer dezvoltat de coborare, dar nu asigura flexibilitate si mobilitate prea mare. Apoi am vazut, inconstienta totala! persoane care vin in ghete de oras, crezand ca se poate merge cu ele...Imposibil! Alunecati, va udati, va intra zapada in ele, nu sunt fixe si se misca pe picior. Nici un ghid nu-si ia responsabilitatea de a merge cu voi astfel incaltati, chiar si pe un traseu usor ca cel pe care il aveti...

Ganditi-va ca si in muzeul tehnicii populare mergeti prin natura, iar la Agnita, o sa stati cam doua afara la Fuga Lolelor. Pregatiti-va cu haine si incaltaminte adecvata sezonul si pentru acestea. Puneti in bagaje ceea ce credeti ca va poate fi de folos pe vreme rece si zapada.

Ca de fiecare data soferul si numarul masinii vor fi comunicate cu 1-2 zile inainte de plecare. Nu mai repede pentru ca atunci primim si noi de la compania de transport. Deci nu sunati in agentie, nici ghidul, nu intrebati nici aici, pentru ca nimeni nu va poate raspunde pana atunci.

La ora 6.50 am rugamintea sa fiti prezenti la locul de plecare, astfel incat la ora 07.00 sa puteti pleca. In bagaj, pe care vi-l recomand in forma de rucac, geanta sport sau ceva asemanator (nu uitati de asemenea si de rucsacul mai mic, de tura) sa aveti musai sandviciuri, fructe, ceva care sa va tina de foame pana la ora 18.00 cand veti avea cina, la Hanul Vestem. Microbuzul nu va opri pentru masa, va avea doar doua pauze, una de 15 minute si una de 30 minute, strict pentru timpul de odihna legal al soferului si pentru toaleta. Ganditi-va ca soferul nu va opri pentru ca cineva a uitat sau nu a citit de sandviciuri, ca cineva nu si-a luat caciula, sau nu are nu stiu ce la el. Directia si tinta este una sigura "Hanul Vestem", din Padurea Dumbrava Sibiu. 

Nu toata lumea vine cu microbuzul din Bucuresti, mai sunt si persoane care vin din alte parti din tara. Lor ma adresez acum: luati-va toate masurile de siguranta pentru a ajunge la Hanul Vestem maxim la ora 13.00. La ora 14.00 o sa intrati cu totii in muzeu, unde veti avea un ghid. La sfarsit, cine doreste poate sa aiba o plimbare cu sania (daca se mentine zapada) sau cu trasura. Costa 60 lei/ora/6 persoane. Deci 10 lei/ora. Este minunata o plimbare pe aleile muzeului, care acum arata ca de poveste.

Seara la ora 18.00 va asteapta cina la han. Repet mai jos ceea ce aveti in meniu in acea seara:
Cocolos
Ciolan cu varza
Paine
Desert
Apa plata/ minerala

Dupa cina urmeaza party. Gusti aduce muzica, spatiu este destul, veti fi doar voi in toata cladirea, asa ca lipseste doar pofta de...dans!  :flori: *|*

Sambata intre 8.30 - 10.00 o sa aveti micul dejun, apoi la la 10.00 echipati de drumetie montana veti pleca spre Paltinis. Drumul dureaza cu masina cca 40 minute, apoi veti avea un traseu de cca 4 ore. Daca zapada este mare, ghizii Gusti si Mircea, va vor indruma sa inchiriati rachete de zapada si bete adecvate. Costa asa cum anuntat 25 lei. Sunt foarte comode, deplasarea este infinit mai usoara, nu va udati pe picioare si de invatat, prindeti in cateva minute, asa ca nu va faceti probleme ca nu ati fost niciodata cu asa ceva.

Cei care nu sunt echipati corespunzator sau care nu vor sa faca aceasta drumetie, pot opta pentru o plimbare prin statiune, incepand din locul in care va fi lasat grupul de drumeti. De acolo puteti lua telescaunul de pe Oncesti care va duce pana la punctul final al grupului. Acolo puteti sta la un vin fiert, la un ceai cu rom si apoi sa coborati. Mergeti pana in centrul vechi al statiunii, este foarte aproape sau chiar pana la Arena Platos. Reintalnirea grupului si masa, va avea loc in jur de ora 14.30 - 15.00 la Pensiunea Victoria, sub Arena Platos. Acolo Gusti va comonada pentru cei care doresc cate o ciorba si o portie de papanasi. Stati in jur de o ora si jumatate acolo, apoi coborati. Intrati sa vedeti o investitie noua din Rasinari, Montana Garden, unde in acest an vom avea ceva planificat. In jur de 18.00 veti ajunge la han si in jur de ora 19.00 cina: Mamaliga cu branza si smantana
Pastrav in fulgi de porumb
Desert
Apa plata/ minerala
Party, bineinteles... ;D

Duminica - micul dejun ora 6.00, iar la 7.00 maxim plecarea spre Agnita. Imi pare rau, va va spune si Gusti, nu puteti intarzia peste aceasta ora cu plecarea spre Agnita. Trebuie sa ajungeti la timp pentru a vedea si cum se aduna de pe strazi lolele dar in special pentru a prinde perioada in care se mai poate circula cu microbuzul prin centru. Gusti o sa va informeze, punctul final de insotire a alaiului va fi Primaria, de acolo nu mai mergeti la Fabrica de incaltaminte ci va indreptati direct spre microbuz. Este important ca restul grupului sa nu astepte dupa cineva ratacit sau care a intrat te miri pe unde. Imediat dupa imbarcare mergeti la Dealul Frumos sa vedeti punctul zero al Romaniei, centru tarii! Tot acolo am discutat la o pensiune sa fiti primiti si sa vi se serveasca asa cum e obiceiul de lole: o gogoasa (3 lei), o portie de henclesh (6 lei) si o cana cu vin fiert (10 lei). Total 19 lei, bani pe care ii va strange Gusti si ii va achita la fata locului. Va trebuie doar sa stie cate portii...
De acolo, de la ora 12.00 - 12.30 plecati direct spre Bucuresti.

Sunt convins ca o sa va placa, in fiecare an lumea a fost impresionata de Festivalul Lolelor, s-a bucurat de aerul ozonat al Paltinisului si de serile de distractie...Va urez drum bun si distractie faina!

Offline Florentina Negru

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Pasi in zapada, drumetie montana si "Fuga lolelor" de la Agnita 25 - 27 ianuarie
« Răspuns #21 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 15:02 »
Buna
si
 La multi ani !!!! tuturor


Re: Pasi in zapada, drumetie montana si "Fuga lolelor" de la Agnita 25 - 27 ianuarie

Lista transport Bucuresti :

1. Miha-ella
2. Lumi66
3. Olivia B
4. Ileana F
5. Monica F
6. Violeta S
7.Florentina Negru
8 Cristina Lazar

Offline CristinaIonescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
Re: Pasi in zapada, drumetie montana si "Fuga lolelor" de la Agnita 25 - 27 ianuarie
« Răspuns #22 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 15:16 »
deci ramane plecarea pe Pitesti, ca sa stiu sa ma inscriu pe lista celor ce pleaca din Bucuresti?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Pasi in zapada, drumetie montana si "Fuga lolelor" de la Agnita 25 - 27 ianuarie
« Răspuns #23 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 15:18 »
Da, ramane prin Pitesti.

Offline CristinaIonescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
Re: Pasi in zapada, drumetie montana si "Fuga lolelor" de la Agnita 25 - 27 ianuarie
« Răspuns #24 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 15:38 »
deci ma voi inscrie si eu pe lista de Bucuresti:
1. Miha-ella
2. Lumi66
3. Olivia B
4. Ileana F
5. Monica F
6. Violeta S
7.Florentina Negru
8 Cristina Lazar
9. Cristina Ionescu

Offline luci_s

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
Re: Pasi in zapada, drumetie montana si "Fuga lolelor" de la Agnita 25 - 27 ianuarie
« Răspuns #25 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 19:38 »

 1. Miha-ella
 2. Lumi66
 3. Olivia B
 4. Ileana F
 5. Monica F
 6. Violeta S
 7.Florentina Negru
 8 Cristina Lazar
 9. Cristina Ionescu
10.Luci Simion

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Pasi in zapada, drumetie montana si "Fuga lolelor" de la Agnita 25 - 27 ianuarie
« Răspuns #26 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 22:42 »
 1. Miha-ella
 2. Lumi66
 3. Olivia B
 4. Ileana F
 5. Monica F
 6. Violeta S
 7. Florentina Negru
 8. Cristina Lazar
 9. Cristina Ionescu
10.Luci Simion
11.Rodica I

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Pasi in zapada, drumetie montana si "Fuga lolelor" de la Agnita 25 - 27 ianuarie
« Răspuns #27 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 23:32 »
Buna seara si La multi ani, tuturor !
Gigi, din cate vad in lista, cred ca anul viitor  facem plecarea direct din Constanta ;).
Bravo Constanta  :applause:
Asa ca dragelor/dragilor, pregatiti pantofiorii de dans, rucsacelele cu voie buna si nu uitati veselia!  :dance: :dance:

Offline Bon Voyage - interne

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 90
 1. Miha-ella
 2. Lumi66
 3. Olivia B
 4. Ileana F
 5. Monica F
 6. Violeta S
 7. Florentina Negru
 8. Cristina Lazar
 9. Cristina Ionescu
10.Luci Simion
11.Rodica I
12. Marioara S

Offline florin69

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 96
  Lista transport Bucuresti

1. Miha-ella
 2. Lumi66
 3. Olivia B
 4. Ileana F
 5. Monica F
 6. Violeta S
 7. Florentina Negru
 8. Cristina Lazar
 9. Cristina Ionescu
10.Luci Simion
11.Rodica I
12. Marioara S
13. Florin I.

Am facut plata. Pana la urma  merg, chiar si intr-un picior,daca e nevoie. Sper ca pana pe 25 sa fiu in cea mai buna forma.... :dance: :thumbup: