Autor Subiect: Drumetii din Transfagarasan. 2 - 4 august 2019  (Citit de 19652 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Camelia M

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Re: Drumetii din Transfagarasan. 2 - 4 august 2019
« Răspuns #45 : Miercuri, 31 Iulie 2019, 00:00 »
Buna! Maine sau joi or sa apara pe prima pagina a subiectului informatii despre transport: nume si nr tel sofer, nr masina. Ora de plecare si orele aproximative pt conexiunile de pe traseu sunt deja postate

Offline Augustin/Gusti

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Drumetii din Transfagarasan. 2 - 4 august 2019
« Răspuns #46 : Miercuri, 31 Iulie 2019, 12:58 »
In atentia celor care participă la această acțiune, echipamentul ptr. tura montana este foarte important.BOCANCI de munte sau ghete de munte, NU ghete de oras, NU sandale, NU adidași.
Echipament necesar:
 Bocanci sau ghete de munte
 Pantaloni lungi
 Bluze, tricouri 1, 2 de schimb
 Geaca ptr. vânt
 Pelerina de  ploaie
 Rucsac
 Bete trekking
 Ochelari de soare
 Crema de protecție solară
 Accesoriu protectie contra soarelui ( șapcă, pălărie, buff)
 Recipient ptr apa.
Echipamentul de munte este obligatoriu . Cine nu este  echipat corespunzător  nu participa la drumetie

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Drumetii din Transfagarasan. 2 - 4 august 2019
« Răspuns #47 : Joi, 01 August 2019, 12:36 »
 ajunge cineva vineri seara la cabana cu transport propriu?

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Drumetii din Transfagarasan. 2 - 4 august 2019
« Răspuns #48 : Joi, 01 August 2019, 12:38 »
adica nu stiu daca pot pleca maine dimineata de la munca si ma gandeam daca ma pot jonctiona cu cineva. sung din Bucuresti..as putea lua ceva pana la Sibiu

Offline Dan-Mihail Voicu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Drumetii din Transfagarasan. 2 - 4 august 2019
« Răspuns #49 : Joi, 01 August 2019, 18:35 »
Salutare!!!
Referitor la plecarea din Bucuresti, am vazut ca sunt pe lista de transport, deoarece, din greseala, am achitat 570 lei si nu 480 lei. Asta e, greseala se plateste (90 lei = 10 litri de vin pierduti...  >:( ).
Asadar, sa nu ma asteptati in Bucuresti, am sa vin din Pitesti si ne vedem la Cabana Balea Cascada, in jurul orei 11:00.
Sa aveti drum lin si sa veniti cu veselie si buna dispozitie!!!
Dan Voicu, Pitesti.

Offline florian1974

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Drumetii din Transfagarasan. 2 - 4 august 2019
« Răspuns #50 : Joi, 01 August 2019, 21:10 »
buna seara.am convenit cu oli si vom merge impreuna cu transport propriu si  o sa intirziem un pic si vom ajunge dupaamiaza.multumim pentru intelegere si drum bun

Offline Adri74

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Drumetii din Transfagarasan. 2 - 4 august 2019
« Răspuns #51 : Vineri, 02 August 2019, 00:17 »
Buna seara !

Din pacate pentru mine nu voi mai putea participa la excursia din muntii Fagaras. Motivle sunt obiective: probleme cu glezna  stanga. Acestea au survenit in urma cu 2 saptamani si am crezut pana in ultimul moment ca se vor remedia, dar nu a fost asa, din contra. Imi pare foarte rau pentru ca imi doream tare sa merg in aceasta excursie. Dar se pare ca, din cine stie ce motive, nu a fost sa fie...acum.

Va doresc tuturor vreme buna si o excursie cat mai reusita !

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Drumetii din Transfagarasan. 2 - 4 august 2019
« Răspuns #52 : Luni, 05 August 2019, 13:11 »
Cu Făgărașul nu-i de glumit! Maiestatea-Sa ne-a servit o lecție pe cinste!
Ne-a provocat la aventură și-a zis: “luați de-aici”…și ne-a dat ceață și ploaie cât cuprinde!
Dar ce senzații trăiești când te învăluie norii până când nu mai vezi nimic în jur și știi sigur că hăul e la un pas distanță sau ce imagini superbe ți se arată când se deschide o fereastă în ceață! Asta doar acolo, în drum spre vârf ți se poate întâmpla…Iar când ploaia vine ca nebuna și încep șuvoaiele să-ți ia poteca de sub picioare, măiculiță, nu mai știi de capul tău!!! Și-atunci Măria-Sa ne întreabă: “hei, cum e, v-a plăcut? Dacă da, mai veniți, cine știe poate ne împrietenim și vă mai arăt și altceva dar dacă v-ați speriat de-atât, mai bine stați acasă!”

Cred că după experiența asta niciunul dintre noi nu mai are vreun dubiu în ce privește sensul cuvântului impermeabil…

Ne place, place Gusti!!! Și Mihaela! Bucuria mea de pe munte are legătură și cu încrederea pe care mi-au dat-o cu calmul și echilibrul lor în condiții limită! Plus de-asta Gusti are o privire de om bun care dezamorsează din fașă orice intenție rea dacă cumva ți-a trecut prin minte! Dacă o să-l întâlniți sigur îmi veți da dreptate!

Grupul vesel tare, bună parte persoane dragi mie din excursii anterioare și cel puțin doi new entry foarte interesanți!
Vă băgați să continuăm traseul anul viitor?

























Am reușit să ajungem doar pâna în căldarea dintre Vf Iezerul Caprei și Vf Paltinul... :(










Așa credeți? Așa să vi se întâmple!


Caii liberi, fără șei...de fapt, nu tocmai liberi!






Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Drumetii din Transfagarasan. 2 - 4 august 2019
« Răspuns #53 : Luni, 05 August 2019, 14:47 »
F frumoase poze, Nina! Intr-adevar ne-a aratat alta fata Fagarasul, si ne-a dat o senzatie de teama suvoaiele de apa care spalau cararea, dar mi-a placut sa vad si fata asta. Si apoi am facut un traseu cat sa dam nasul cu intemperiile , fara sa fim pusi in pericol.
A fost placerea revederii cu muntele, cu prietenii, cu ghizii, am petrecut frumos! Am vizitat si locuri incarcate de istorie-Casa lui Badea Cartan, inedita abatie Cisterciana, manastirea si herghelea de la Sambata.