Autor Subiect: Sarbatoarea Toamnei in Marginimea Sibiului. Editia VIII. 13 - 15 septembrie 2019  (Citit de 18469 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
02.09.2019 Nu mai sunt locuri disponibile
.
Datorita numarului mare de inscrieri am suplimentat cu inca 6 locuri la o pensiune alaturata aflata la 3 minute(Pensiunea Andreea) ,mesele fiind servite tot la pensiunea "Lacul de argint".
Toti cei care vor face plata de astazi inainte vor fi cazati in pensiunea alaturata.



Tarif: 520 RON/ persoana - cazare in camera DBL

Rezervari: https://www.singlescamp.ro/eveniment/sarbatoarea-toamnei-marginimea-sibiului-editia-viii-13-15-septembrie-2019/

Check in: 13 septembrie 2019 pana la ora 17.00
Check out: 15 septembrie 2019 ora 12.00

Cazare: Pensiunea Lacul de Argint 3*, Gura Raului jud.Sibiu

Insotitori de grup: Gigi & Samiza Cindea

Servicii incluse:
     •   • cazare 2 nopti, mic dejun inclus
     ••    pensiune completa
     ••   wellcome drinks
     ••    entertainment

Servicii care nu sunt incluse in tarif:
x   transport pana la destinatie
x      alte bauturi si mancaruri decat cele prezentate in meniu

Programul va cuprinde la fel ca si la precedentele evenimente: pregatirea in fata voastra a zacustii, a magiunului de prune la ceaun, a muraturilor de iarna, a dulceturilor. Vom face must, vom rotisa un miel la protap, vom servi preparate la ceaun. Veti avea ocazia sa gustati mancarurile noastre traditionale: salata de vinete, afumaturi, ciolan fiert in zeama de varza, pastrama si bulz. De pe masa nu vor lipsi pita de casa, branza adevarata de Marginime, slanina afumata, ceapa rosie si bineinteles palinca, afinata, visinata, vinul si mustul.

Profil participanti: persoane vesele, carora le place sa petreaca, cu muzica si dans, care au dor de viata la tara, de peisaje, de un pic de miscare...Nu vrem cu noi persoane negativiste, bosumflate, carora nimeni nu le poate intra in voie, care au "placerea" de a face observatii, de a face comentarii, care sunt prea "pretioase" pentru noi... :)

Locuri: 28

Transport Participa persoane din toata tara, astfel incat este imposibil de asigurat sau organizat un transport in grupaj. Cu ce va putem ajuta este sa va transportam din Sibiu la Gura Raului si retur. Transferuri: vineri ora 13.00 din Sibiu (Parcarea Garii Sibiu, in fata bisericutei), duminica  ora 12.00 din Gura Raului spre Sibiu. Cine doreste acest transfer trebuie sa ne comunice aici pe forum.

Motivatia actiunii. Recolta a fost intotdeauna un prilej de sarbatoare pentru oamenii din zona, sasi si romani deopotriva. Dupa ce bucatele erau adunate si duse in curti, incepea munca de depozitare si de conservare. Butile se umpleau cu prune si se astepta caderea podului, semnalul ca borhotul poate fi dus la cazan si transformat in minunata licoare. Strugurii erau zdrobiti, apoi storsi in teascuri, iar mustul coborat in beci si turnat in butoaie. Merele si perele de iarna se asezau frumos in patule, in timp ce crumpenele umpleau locurile de dedesub.  Morcovii si patrunjeii se acopereau cu nisip, in ladoaiele mari din pivniti. Dovlecii dulci si bostanii umpleau surile inconjurati de legaturi mari de coceni de porumb. Podul inalt era plin pana la caprior cu fanul strans de cu vara. Porumbul inca in stiuleti era dus in podul casei si imprastiat sa se usuce.
Femeile incepeau sa fiarba in cazane mari de fonta, la foc domol de lemne, magiunul, mirosul dulce si placut al prunelor fierte ducandu-se pana hat departe. Gogonelele, varza si hreanul erau randuite frumos in borcane mari sau in buti. Finchenul oparit odata cu muraturile imprastia un miros intepator de mirodenie. Saramura pentru varza incepea sa fie pitrocita, adica miscata, pentru a se uniformiza in tot butoiul. Camarile se umpleau cu borcane de gem si compot, pivnitele de borcane cu muraturi. Lumea se pregatea de iarna. Mai ramanea ca spre Sf Nicolae sa taie porcul si sa-l afume.
Recolta insemna bunastare si siguranta. Cu camarile, pivnitele si podurile pline, putea veni orice iarna, cat de lunga. Lemnele erau pregatite si uscate din primavara si puse in sopru, nici cu caldura nu era vreo grija. Animalele aveau ce manca, stapanii ce bea si ce pune pe masa. Sarbatorile erau primite cu camara plina.

Ce vreau eu este sa refac un pic din atmosfera de pregatire de iarna, sa facem must, sa fierbem magiun, sa punem gogonele, sa coacem vinete, ardei, sa punem un batal la protap. Sa dansam, sa ne bucuram de zilele de toamna tarzie. Sa ascultam muzica, sa bem o palinca si niste vin in timp ce se rumeneste mielul la protap. Sa fie un prilej de intalnire si de bucurie.

Serile o sa fie cu dans si voie buna. O sa avem un DJ astfel incat serile o sa fie ca in fiecare an pline de dans!  *|* :dance: *|*

Programul nu va fi doar de mancat, baut, cantece si voie buna! O sa facem o plimbare pe plaiurile din jur, o sa ascultati cu emotie copiii de la CPO si daca vi se par interesante, povestile mele despre sasii si romanii din zona.

Dupa ce sase editii ale acestei sarbatori le-am organizat la Pensiunea Sibiel si dupa un an de pauza, am reluat incepand cu 2018 acest  eveniment traditional in Singles Camp. Acum va fi a doua oara cand il vom face la pensiunea lui Adi, bucatarul pe care il aveam la Sibiel. Este o locatie cu care deja ne-am obisnuit, toata lumea il apreciaza, iar noi oragnizatorii revenim de fiecare data cu drag.

Meniu si mese incluse in tarif:

Cina de vineri:
Frigarui cu garnitura de legume la gratar si cartofi ardelenesti, salata de varza proaspata
Strudel cu mere
Apa minerla/plata
Vin Recas alb si rosu 0,500 ml/persoana

Pranz sambata:
Ciorba de cartofi cu afumatura
Ceaun de vitel cu salata de castraveti murati
Balmos
Placinta de casa cu prune
Palinca,afinata, visinata, vinul casei, must
Apa minerala/plata

Cina festiva sambata
Gustari traditionale: ciolan de porc la cuptor, carnati la cuptor, muschiulet de porc impanat cu garnitura de papricas de ciuperci, fasole                                      scazuta,cartofi sote si ardei cu rosii si smantana
Tort si sampanie
Apa minerala/plata
0,500 vin Recas, palinca, visinata, afinata, must

Intre mese: zacusca de casa, magiun de prune, slanina, branza, carnati, pita de casa, miel la protap.

De cumparat. La sfarsitul celor 3 zile de pregatiri de conserve, veti putea cumpara direct de la pensiune produsele pregatite: zacusca de casa, magiun de prune, heciumpeci (gem de macese). De asemenea daca v-a placut branza si slanina, puteti sa-i spuneti lui Adi si pana plecati de acolo va poate face rost de ceea ce comandati.

La Pastravaria Gura Raului, aflata la doar 500 metri de noi, se prepara pastrav afumat. Noi o sa mergem vineri dupa amiaza pana acolo sa va arat bazinele cu pesti si daca doriti, atunci e momentul sa comandati. Are nevoie de 2 zile pentru prepararea in afumatoare.

Important: Aceasta vacanta se adreseaza DOAR persoanelor single (fara partener). Scopul nu este unul exclusiv turistic, ci se doreste a fi si un cadru de intalnire, cunoastere, de comunicare si de socializare a persoanelor singure. Face parte dintr-un program mai larg, inceput in 2010, ce cuprinde vacante, excursii, drumetii, tururi, circuite, sejururi, evenimente, party-uri, toate acestea oferind ocazia de a largii cercul de prieteni ai fiecarui participant.

La toate actiunile noastre transmiterea informatiilor se face doar pe forum, pe topicul deschis pentru fiecare vacanta in parte. De aceea daca intentionati sa participati si mai ales daca v-ati facut rezervare este recomandat sa urmariti ceea ce apare pe topic. Daca sunteti o persoana ocupata, atunci indicat este sa folositi abonarea la topic. Cum se face? Simplu! - deschizand topicul si apasand tasta "notify" (zona de deasupra ferestrei principale), veti primi pe Email tot ceea ce se scrie pe topic (asta in situatia in care aveti cont de user pe forum si v-ati dat adresa de Email corecta). Este adevarat ca pot fi doar discutii intre cei care s-au mai inscris la respectiva actiune si poate nu sunteti interesati de comunicare, dar pot fi de asemenea informatii si detalii importante pe care le-am transmis noi. Legate de transport, de intalnire, echipament, vreme si multe altele. Nu transmitem informatii nici pe Email, nici telefonic, folosim acele canale doar in mod exceptional pentru lamuriri si lucruri ce nu pot fi puse la punct in alt fel. Gasiti totul postat aici, vedeti cat de detaliat transmitem informatiile. In cazul in care aveti nelamuriri sau intrebari postati-le pe topic, raspunsurile pe care le dau pot fi generale, interesand si pe altii. Inscrierea la transporturile interne, pe microbuze se face la fel doar pe forum, pe topicul respectiv. Pentru inscrierea la mijlocul de transport: nu sunati la agentie, nu-i transmiteti Samizei aceste amanunte, agentia nu are legatura cu transportul. Nu transmiteti nici pe Email, eu ca si insotitor de grup sunt mai tot timpul plecat, nu are cine sa colecteze intentiile de inscriere la transport si sa le insereze in lista de pe forum. Sunteti deci singurii care o puteti face! Pt asta asigurati-va ca aveti cont de user pe forum (puteti posta), nu confundati inscrierea in grup (cea de pe site) cu inregistrarea de pe forum. Va multumesc de intelegere!   :flori:

Este a VIII-a oara, cand organizam acest eveniment!

Fotografii de anii trecuti:


































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Salutare gospodini  ;) si gospodine!


Am vazut ce scrie la transport ...
[size=0px]Participa persoane din toata tara, astfel incat este imposibil de asigurat sau organizat un transport in grupaj. ...[/size]


dar cine stie poate ne adunam de un microbuz ... si poate-i adunam si pe cei de pe drum ....


Ce ziceti incercam ?
Lista transport Bucuresti-Gura Raulu
  • euuu

Offline Florentina Negru

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Buna tuturor,
Rodica iti multumim pentru initiativa de transport pentru care optez si eu:

Lista transport Bucuresti-Gura Raului
1.Rodica I
2.Florentina N
3.Cristina L

Offline Camit

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Buna,
Eu merg cu masina din Bucuresti, am loc pentru 3 persoane.
tel.0727954435

O zi frumoasa!

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Buna tuturor,
Rodica iti multumim pentru initiativa de transport pentru care optez si eu:

Lista transport Bucuresti-Gura Raului
1.Rodica I
2.Florentina N
3.Cristina L

Super lista .... incapem in autoturismul lui "Camit" ;D ;D

Offline DB-01-VIN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 51
Saluate tuturor. M-am mobilizat (cu ajutorul Samizei) si am achitat avansul pt.eveniment. Si eu voi lua una din masini (in functie de cate locuri este nevoie) in cazul in care nu se strang destule persoane pt.rezervarea unui microbuz. Sunt din Targoviste dar pot veni in Bucuresti, Pitesti sau Ploiesti daca este necesar pt.plecarea cu microbuzul. Si daca se aduna 4 persoane doritoare le pot lua cu masina din orasele de la sus sau de pe traseu...
Pentru cei care inca stati in dubiu & sunteti nehotarati, va spun ca doar lipsa timpului si a altor evenimente m-au impiedicat sa mai particip la iesirile SC. Cat priveste acest eveniment, am fost si in anii trecuti (la Sibiel) si va incurajez sa va inscrieti. Cuvintele nu pot exprima starea de bine pe care am trait-o acolo (toti participantii indiferent de varsta). Este o experienta care merita traita.

Offline DB-01-VIN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 51
Ma adaug listei. Voi veni undeva pe traseu ca sa ma intalnesc cu microbuzul.
1.Rodica I
2.Florentina N
3.Cristina L
4. Radu R.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
 ;)  :applause: :applause:

Offline ANCUTA66

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
Buna ziua tuturor, voi veni in aceasta minunata excursie din Cluj-Napoca cu masina. Daca sunt doritori mai am trei locuri disponibile, anuntati pe forum si apoi vom lua legatura. O zi frumoasa.

Offline dayana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Buna!
Si eu voi pleca din Bucuresti. M-as bucura foarte mult daca cineva ar dori sa calatorim impreuna.

Offline DB-01-VIN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 51
Buna Diana. Trece-te pe lista pt.microbuz, poate strangem destule persoane. Daca nu, iau eu masina si se rezolva. Lasa-mi un nr.de telefon sa ne auzim pt.detalii. Bye.

Offline dayana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
1.Rodica I
2.Florentina N
3.Cristina L
4.Radu R.
5.Diana P.
Nu cred ca sunt sanse sa se formeze un grup numeros din Bucuresti astfel incat sa se poata inchiria un microbuz. Eu nu sunt pretentioasa pot merge si cu autobuzul, trenul.   

Offline DB-01-VIN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 51
Trebuie microbuz sau masina. Din gara pana la locatie este alt drum de facut iar sincronizarea cu orarul trenurilor sau microbuzelor care sa ajunga in zona este putin probabila. Eu iau masina daca nu se strang destule persoane. Invitatia ramane valabila. Sunt sigur ca vor mai fi doritori din Bucuresti. Pot lua una din masini care este mai spatioasa.

Offline dayana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Multumesc mult Radu pentru invitatie. Mi se pare incomod ca tu sa vi din Targoviste in Bucuresti pentru ca apoi sa mergem la Gura Raului. Pentru tine ar fi mai simplu sa mergi direct la Gura Raului. Eu as putea folosi un mijloc de transport in comun. Daca ne-am intalni in Sibiu pentru a merge impreuna la Gura Raului ti-as fi recunoscatoare. Dar mai este timp...sa speram ca vom rezolva si problema transportului...