Autor Subiect: Sanatate  (Citit de 220974 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Sanatate
« : Duminică, 28 Martie 2010, 12:56 »
Pomelo, regele fructelor

  Îti amintesti de la scoala, poate, ca în literatura noastra romantismul a aparut dupa clasicism, desi în restul Europei ordinea sa a fost inversa.

Ei bine, cam asa s-a întâmplat si cu aparitia pe piata a fructului numit Pomelo care ne-a dus cu gândul ca ar fi vreun urmas mai bine dezvoltat al grapefruitului, desi grapefruitul este rezultatul încrucisarii dintre pomelo si portocala.
 
Partea aceasta cu cine si cum a fost obtinut conteaza mai mult ca sa îti impresionezi prietenii prin cultura ta generala.

Însa, ceea ce merita într-adevar sa stii despre pomelo consta în faptul ca e un fruct minunat, un fel de doctorul casei, care, din fericire, se gaseste si în supermarketurile de pe la noi.

Pomelo este originar din Asia , iar în zilele noastre se cultiva în China, Japonia, Taiwan,Tailanda, India, Bangladesh, Indonezia, Filipine, Tahiti, California, Florida, Israel, etc.

 Tot pentru cultura ta generala îti spun ca Pomelo este cel mai mare fruct citric (Citrus maxima sau Citrus grandis) având o lungime de pâna la 20 cm si o greutate cuprinsa între 1 si 8 kg .

Coaja are o culoare galben verzuie si o grosime de 1,5cm (asta ca sa nu te mire când îl desfaci), iar pulpa în interior seamana cu cea a grapefruitului alb cu deosebirea ca este mai putin zemoasa dar mult mai aromata.

Când îti cumperi un pomelo ai grija sa aiba coaja neteda si stralucitoare si sa fie greu când îl ridici.

Chinezii credeau ca acest fruct îi apara de rele si aveau dreptate, pentru ca prin acontinutul sau de vitamine ajuta la prevenirea unor îmbolnaviri, dar poate fi folosit si ca remediu în tratarea diferselor afectiuni de care suferim.

Se recomanda consumul sau atât în stare naturala dar si sub forma de suc (cu conditia ca acest suc sa fie baut imediat dupa obtinere).

Pomelo este foarte bogat în vitamina C (o jumatate de fruct contine 2/3 din necesarul zilnic), vitamina P, B3, B5, biotina, acid folic, provitamina A, calciu, magneziu, potasiu si alte minerale.

Si când te gândesti ce gust placut are!

  Se recomanda consumul sau zilnic, fie ca desert, fie ca mic dejun. Si iata ce beneficii îti poate aduce:
- stimuleaza sistemul imunitar;
- efect antioxidant, elimna radicalii liberi;
- stimuleaza secretiile digestive;
- ajuta la eliminarea toxinelor din organism;
- contribuie la reducerea colesterolului;
- favorizeaza absorbtia fierului în intestin;
- activeaza acidul folic;
- are un rol important în producerea hormonilor de catre glandele suprarenale;
- curata ficatul;
- tonifica vasele capilare;
- determina încetinirea arterosclerozei;
- poate fi un remediu în cazul infectiilor virale si bacteriene;
- însoteste cu succes tratamentul pentru glaucom, diabet,etc
- frâneaza procesul de îmbatrânire;
- întareste oasele, creste rezistenta organismului;
- reduce stresul si oboseala;
- scade riscul aparitiei cariilor, etc

  Daca v-am convins mergeti neaparat si procurati-va Pomelo.. Te vei bucura pe loc de aroma sa deosebita si vei aprecia în timp efectele sale miraculoase în ceea ce priveste starea ta generala de sanatate.
  

  

  

Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Sanatate
« Răspuns #1 : Duminică, 28 Martie 2010, 19:52 »
RETETA ORIENTALA
 
Aceasta reteta a unui farmacist antic a fost gasita in 1972 intr-o manastire budista din Muntii Tibetului.
MOD DE PREPARARE:

Intr-un borcan de sticla se pun 350 grame de usturoi zdrobit peste care se toarna 220-250 de grame alcool de 95-96°, rom sau tarie. Borcanul se inchide ermetic si se pune in frigider timp de 10 zile. In cea de-a 11-a zi se filtreaza totul cu o strecuratoare foarte fina sau cu tifon. Lichidul obtinut se toarna in acelasi borcan si se pune inca 2 zile in frigider. Dupa aceasta perioada remediul este gata pentru tratament (picaturile se pot lua cu putin lapte sau apa inainte de a incepe sa mancam), dupa cum urmeaza:
NUMAR DE PICATURI
ZIUA   MIC-DEJUN       PRANZ       CINA
1   1              2               3
2   4                         5               6
3   7              8               9
4   10            11             12
5   13            14             15
6   16            17             18
7   12            11             10
8   9              8               7
9   6              5               4
10   3              2               1
11   15            25             25
12   25            25             25

Se va continua cu cate 25 de picaturi, de 3 ori pe zi, pana la terminarea intregii cantitati.
TERAPIA NU SE POATE REPETA DECAT ODATA LA 5 ANI !!!Acest preparat din extract de usturoi curata organismul de grasimi si pietre, imbunatateste metabolismul si astfel toate vasele sangvine (re)devin mai elastice.
Regleaza greutatea corpului, topeste cheagurile de sange, vindeca diafragma miocardica bolnava, arterioscleroza, inapetenta (lipsa poftei de mancare), sinuzita, hipertensiunea, bolile bronho-pulmonare, face sa dispara artritele, artrozele si reumatismul.
Vindeca gastritele, ulcerele de stomac si hemoroizii, absoarbe orice fel de tumori externe si interne, vindeca diferitele tulburari de vedere si auz, impotenta. Are efect benefic asupra intregului organism.
***ATENTIE: Alcoolul nu trebuie sa contina alte substante (clorura de benzalconiu sau metanol).
SANATATE!
 
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

ioanaxxl

  • Vizitator
Răspuns: Sanatate
« Răspuns #2 : Luni, 29 Martie 2010, 22:48 »
Ce  face  apa  daca  e  bauta  inainte  de  a  manca  si  imediat  dupa  masa!
 
   



Un articol foarte bun. Nu doar despre apa calda dupa mancare, dar si despre atacul de cord. Chinezii si japonezii beau ceai fierbinte in timpul mesei, nu apa rece. Poate e timpul sa adoptam obiceiul lor la masa. 

Pentru cei carora le place sa bea apa rece, acest articol li se adreseaza direct. Este frumos sa bei un pahar cu apa rece dupa masa, dar apa rece solidifica hrana uleioasa pe care tocmai ai inghitit-o. Va incetini digestia. Cand aceasta reactioneaza cu acidul, se va rupe si va fi absorbita de intestine mai repede decat mancarea solida. Trece in intestine si foarte rapid se transforma in grasime si duce la cancer. Este cel mai bine sa se bea supa fierbinte sau apa calda dupa mancare. Simptome comune de atac de cord.....Un punct serios referitor la atacul de cord - Ar trebui sa stiti ca nu fiecare simptom de atac de cord este durerea bratului stang. Atentie la dureri intense in zona falcilor. S-ar putea sa nu aveti niciodata prima durere in piept  in timpul atacului de cord. Ameteala si transpiratia intensa sunt tot simptome comune. 60% din cei care au atac de cord in timpul somnului nu se trezesc. Durerea la falci te poate trezi din somnul adanc. Sa fim atenti. Cu cat stim mai mult, cu atat avem mai bune sanse de supravietuire.

ioanaxxl

  • Vizitator
Răspuns: Sanatate
« Răspuns #3 : Luni, 29 Martie 2010, 22:52 »
On TOPIC doar pe jumatate, la partea cu sanatatea, dar sper sa nu te deranjeze, intre timp ma mai documentez si despre pomelo ( care mie imi place de mor!)>Rolul unei   aspirine
>
> Recomandarile urmatoare se inscriu in acea
> minoritate a informatiilor difuzate pe internet pe care e
> bine sa le luati in considerare si, mai cu seama, sa le
> respectati..
>
> Cand am avut crizele cardiace, medicul care mi-a acordat
> ingrijirea de urgenta m-a intrebat daca luasem aspirina dupa
> ce simtisem durerea toracica. I-am raspuns ca nu aveam
> aspirina acasa. Si-atunci, mi-a dat urmatorul sfat: in orice
> casa, in special daca cel putin unul dintre membrii familiei
> este in varsta de peste 60 de ani, trebuie sa existe macar
> un flacon cu aspirina. Bineinteles ca pastilele trebuie sa
> fie la indemana, ca sa poata fi luate, fara intarziere, de
> indata ce survine durerea in piept.
> Concentratia enzimelor specifice indica faptul ca mi-as fi
> putut pierde viata daca n-as fi ajuns la timp la spital.
> IN CONSECINTA: daca nu aveti aspirina acasa, cumparati
>  un flacon si tineti-l intr-un loc accessibil.
> Dumnezeu stie daca o asemenea masura poate face diferenta
> intre viata si moarte.
>
> Atentie! Exista si
> alte simptome de atac de cord, insotiate de durere in bratul
> stang. Trebuie sa aveti in vedere si instalarea unei dureri
> intense in maxilarul inferior, aparitia varsaturilor si a
> transpiratiilor abundente, care nu mai sunt doar niste
> simptome banale.

> Detaliu: In timpul
> unei crize cardiace, e posibil ca, la inceput, sa nu simtiti
> acea durere in piept; 60% dintre oamenii care au avut o
> criza de inima in timpul somnului nu s-au mai trezit
> niciodata. Cu toate acestea, o durere in piept va poate
> trezi dintr-un somn profund. Intr-un asemenea caz, luati
> imediat in gura doua aspirine, lasati-le cateva clipe sa se
> umecteze pe limba si inghititi-le apoi cu putina apa.
> Apelati fara intarziere serviciul de ambulanta,
>  Politia sau Pompierii, spuneti "criza cardiaca"
> si informati ca ati luat doua aspirine. Asezati-va pe un
> scaun sau un fotoliu si asteptati sa soseasca ajutorul
> solicitat.
>
> FITI VIGILENTI!

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Sanatate
« Răspuns #4 : Marți, 30 Martie 2010, 00:38 »
     Mi-a venit ideea acestui topic vazand ca vreti sa dati si sa primiti sfaturi cu privire la sanatate (pentru mentinerea ei si mai ales pentru remedii in cazul pierderii ei!) Suntem cu totii vietuitori intr-o lume agitata si in continua miscare si nu avem timp, poate, sa ajungem la doctor! Asa ca nu se stie niciodata de unde primim un sfat, o avertizare, un semnal de alarma, ceva!
     Astept sa dezvoltam impreuna subiectul!

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Sanatate
« Răspuns #5 : Marți, 30 Martie 2010, 08:12 »
da, e foarte interesant, multumesc...  e binevenita orice informatie despre sanatate... topicul trebuia sa se numeasca doar sanatate, dar nu stiu cum as putea sterge cuvantul pomelo din titlu.... poate ne ajuta admy, cu buna vointa ce-l caracterizeaza si ptr care-i multumesc....
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

ioanaxxl

  • Vizitator
Răspuns: Sanatate
« Răspuns #6 : Marți, 30 Martie 2010, 13:26 »
CEAPA



In 1919 cand gripa a ucis 40 milioane de oameni, un doctor vizita fermierii pentru a-i ajuta sa combata gripa. Multi dintre fermieri si familiile lor o contractasera si multi chiar murisera.
Doctorul a ajus la un fermier unde, spre surprinderea lui, toti membrii familiei erau sanatosi. Cand doctorul a intrebat fermierul ce facea el diferit de ceilalti, sotia lui a spus ca a pus o ceapa necuratata intr-un vas in fiecare camera a casei (si probabil pe vremea aceea casa avea doar 2 camere). Doctorul nu a crezut si a cerut una din cepe pentru a o analiza la microscop. Spre surprinderea lui a descoperit virusul gripei in ceapa. In mod evident aceasta a absorbit virusul pastrand familia sanatoasa.



Apoi, am auzit aceasta povestire de la coafeza mea din Arizona . Acum multi ani angajatii ei se imbolnaveau de gripa si la fel multi dintre clienti. In urmatorul an ea a pus cepe in boluri peste tot in salon. Spre surprinderea ei nici un angajat nu s-a mai imbolnavit. Treaba functioneaza! (si nu, nu fac afaceri cu ceapa)



Morala povestii este: cumparati cateva cepe si puneti-le in boluri in fiecare camera din casa. Daca lucrati la birou, puneti unu sub birou sau undeva pe un raft. Incercati si veti vedea. Noi am facut asta anul trecut si nimeni din casa nu s-a imbolnavit de gripa. Daca va ajuta pe voi si pe cei dragi sa nu va imbolnaviti, cu atat mai bine. Daca totusi faceti gripa, va fi o forma usoara. Oricum... ce aveti de pierdut? Doar cateva cepe!!!!



Acum... mai exista si un PS la aceasta poveste, trimis de o prietena din Oregon care de obicei imi trimite contributii la articolele pe tema sanatatii. Ea mi-a povestit urmatoarea experienta despre ceapa:



"Eu nu stiam despre povestea cu fermierul... dar stiu ca eu personal am facut pneumonie si am fost foarte bolnava. Am citit un articol care spunea sa tai o ceapa la ambele capete, sa pui unul din capete intr-o furculita si sa pui capatul infipt in furculita intr-un borcan gol... iar apoi sa pui borcanul langa patul pacientului peste noapte. Se spunea ca ceapa se innegreste peste noapte din cauza germenilor... si chiar asa s-a intamplat. Dimineata ceapa era un dezastru dar eu deja ma simteam mai bine.



Altceva ce am citit intr-un articol a fost ca atat ceapa cat si usturoiul distribuite prin camera au salvat pe multi de la ciuma neagra. Ele au multe proprietati antibacteriale si antiseptice."

ioanaxxl

  • Vizitator
Răspuns: Sanatate
« Răspuns #7 : Marți, 30 Martie 2010, 13:27 »
CEPELE ABANDONATE DEVIN OTRAVITOARE



Am folosit o ceapa care fusese lasata in frigider. Uneori nu folosesc o ceapa intreaga odata, ci pastrez cealalta jumatate pentru mai tarziu.



Dupa ce am citit aceasta informatie mi-am schimbat parerea.... si pe viitor voi cumpara cepe mai mici.



Am avut privilegiul sa vizitez Mullins Food Products, divizia de fabricare a maionezei. Mullins este mare si este detinuta de 11 frati si surori din familia Mullins.. Prietena mea Jeanne este CEO acolo.



A venit vorba despre intoxicatii alimentare si am dorit sa le impartasesc ceea ce am aflat de la un chimist.



Tipul care ne-a condus in turul fabricii se numea Ed si era unul dintre frati. Ed este un expert in chimie si este implica in dezvoltarea formulei sosului. El a dezvoltat formula sosului si pt McDonald's



Deci retineti ca Ed este un magician al chimiei alimentare. In timpul vizitei cineva a intrebat daca chiar trebuie sa ne facem griji cu privire la maioneza. Oamenii intotdeauna sunt ingrijorati ca maioneza se va strica. Raspunsul lui Ed va va surprinde. El a spus ca toata maioneza produsa comercial este sigura.



"Nici macar nu trebuie pusa la frigider. Nu face nici un rau sa fie pusa, dar nu e neaparat necesar". El a explicat ca pH-ul maionezei este stabilit la o valoare la care bacteriile nu pot supravietui in mediul inconjurator. El a vorbit despre picnicul esential, cu bolul de salata de cartofi pe masa si cum toata lumea da vina pe maioneza cand cuiva ii este rau.

Ed spune ca atunci cand este raportata intoxicatia alimentara, primul lucru pe care il cerceteaza autoritatile este cand a mancat bolnavul ultima oara CEAPA si de unde au venit aceste cepe (din salata de cartofi?) Ed spune ca nu maioneza (atata timp cat nu e facuta in casa) este cea care se strica la aer. Cel mai probabil este ceapa iar daca nu ceapa, atunci CARTOFII.



El a explicat ca ceapa este o mare piata de desfacere pentru bacterii, in special ceapa negatita. Nu ar trebui niciodata sa pastrezi o bucata de ceapa taiata. Nu este sigura nici daca o pui intr-o punga etansa si o bagi la frigider.



Se contamineaza deja suficient doar prin faptul ca e taiata si sta la aer putina vreme, si poate deveni periculoasa pentru cine o ingereaza (asa ca, atentie sporita la ceapa care va este pusa in hotdog la meciurile de baseball!)



Ed spune ca daca iei partea de ceapa lasata si o gatesti nebuneste s-ar putea sa fii in regula... dar daca tai ceapa lasata ca sa o pui in sandwich iti cauti problemele cu lumanarea. Atat ceapa cat si cartofii fierti dintr-o salata de cartofi vor atrage si favoriza inmultirea bacteriilor mult mai repede decat orice maioneza preparata comercial.

Deci, cum suna asta ca noutate? Luati-o cum vreti. Eu (autorul) am de gand sa fiu foarte atent la ceapa de acum incolo. Din mai multe motive acord credubilitate unui chimist si unei companii care produce milioane de tone de maioneza pe an.



De asemenea, CAINII NU TREBUIE SA MANANCE NICIODATA CEAPA. Stomacul lor nu o poate metaboliza.



Deci, nu uitati ca este periculos sa tai o ceapa si sa o folosesti pentru gatit a doua zi.Devine otravitoare intr-o singura noapte si creeaza bacterii toxice care pot provoca infectii la stomac din cauza excesului de secretie de bila si chiar intoxicatii alimentare.

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Sanatate
« Răspuns #8 : Miercuri, 31 Martie 2010, 14:56 »
Prevenirea si combaterea bolilor de inima

Aceasta reteta este eficienta in tratarea insuficientei coronariene (cardiopatie ischemica, ateroscleroza, hipertensiune arteriala si aritmii cardiace).
Primita de la Valeriu Popa, a fost testata de Victor Bogdan pe pielea lui.
"Am ajuns la vindecare respectand si regimul pentru boli de inima. Am consumat in mai multe perioade de 42-45 de zile doar urmatoarele alimente: grau, orez, lapte cu apa (50% lapte-50% apa), unt de tara sau untura, legume fierte, supa de fasole, fructe: portocale, mere, lamai, suc de fructe preparat in casa si consumat imediat dupa preparare prin inghitituri mici si la intervale de 3-5 minute (de preferat dimineata intre orele 7.00-11.00). In aceste perioade n-am consumat: alcool, bauturi fierbinti, cafea, carne de orice fel, alimente fripte sau prajite, otet, mancaruri grase, condimente iuti, fasole, soia, cartofi, muraturii, adauga Victor Bogdan.

Ingrediente:
- 10 radacini de patrunjel cu frunze cu tot, in greutate de aprox.  1kg
- 1 litru vin alb, natural, de la tarani
- 300 g miere de salcam de deal (nu este recomandata cea incolora) luata direct de la producator.

Se taie patrunjelul in bucati cu grosimea de circa 1-1,5 cm. Se pune vinul la fiert impreuna cu patrunjelul. In momentul in care vinul a inceput sa fiarba, se stinge focul. Se adauga mierea si se amesteca cu o lingura de lemn pana la topirea ei. Nu se folosesc lingura ori alte tacamuri de metal! Se acopera oala si se lasa la racit. Se strecoara folosind o sita de plastic si tifon. Se preseaza patrunjelul cu lingura pentru obtinerea unei cantitati mai mari de lichid. Acesta se pune cand este caldut, in sticle de cel mult 250 ml, de culoare inchisa, care se inchid etans. Se ia cate o lingura inaintea fiecarei mese (3 linguri pe zi).
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Sanatate
« Răspuns #9 : Miercuri, 31 Martie 2010, 15:44 »
Mierea, un miracol !!

Este un produs recomandat celor care sufera de aceasta boala, cu efecte sigure si rapide - o lingura de miere, zilnic, inainte de culcare. In cazul constipatiilor cronice, se pot lua doua linguri, una dimineata, pe nemancate, si a doua seara, inainte de culcare. Mierea vie este mierea netratata termic, maturata in fagure si extrasa doar din faguri capaciti in totalitate.
Un "inamici al constipatiei este si produsul apicol Apisan Forte, din care se iau dimineata, pe nemancate, 30 de grame. Se tine sub limba pana la topire. Atentie, nu se vor folosi linguri de metal, ci doar de plastic sau lemn pentru ca metalul degradeaza continutul.

Tratament pentru constipatii rebele
Pe langa tratamentul cu produse apicole, pentru tratarea constipatiilor rebele este necesar si un regim alimentar strict, care sa dureze 60 de zile.

Micul dejun
- seminte de in - 2 linguri
- stafide   - 1-2 linguri
- chimion  - 1 lingurita
Se pun toate la inmuiat de seara pana dimineata si se amesteca cu 2-3 linguri de tarate, ulei de floarea-soarelui presat la rece sau ulei de masline (1 lingura) si miere (1 lingura).

Pranzul
- salata verde, un mar ras, smantana, branza de vaci si condimente (sare).
   La aceasta salata nu se va folosi otet sau lamaie.

Cina
- 6-7 smochine mari, inmuiate timp de cel putin 4-6 ore in apa, plus un mar.

In caz ca scaunele vor fi mai multe de trei pe zi, se va renunta la smochine si vor fi inlocuite cu 2-3 mere. Dupa cele doua luni de tratament, urmeaza un regim alimentar strict (alimente recomandate) inca 42-45 de zile.

Atentie!
Femeile insarcinate trebuie sa evite constipatia deoarece substantele toxice care nu se evacueaza sunt preluate de sange si ajung la fat, putand afecta dezvoltarea acestuia. Multe boli cronice ale nou-nascutilor sunt cauzate de faptul ca mama a suferit de constipatie in timpul sarcinii.

De retinut!
Curata coaja legumelor si fructelor numai daca este absolut necesar, deoarece in ea se afla cea mai mare cantitate de fibre. Bea cel putin 2 litri de lichide pe zi (apa, ceaiuri, sucuri de fructe), evita sedentarismul, mananca la ore fixe si, mai ales, nu amana defecatia! Adoptarea unei diete corecte este indispensabila. In caz de balonari dureroase, se renunta la consumul de vegetale care fermenteaza, precum fasole, varza, linte sau cartofi.

Ceaiuri
Se beau ceaiuri din urmatoarele plante: 20 g trifoi rosu, 30 g cicoare, 30 g galbenele, 30 g coada soricelului, 20 g crusin, 20 g patlagina sau 20 g anason, 10 g patlagina, 10 g papalau, 20 g nalba mare, 20 g frunze de frasin, 20 g soc, 20 g musetel. Se pune 1 lingurita din amestecul de plante la 250 ml de apa clocotita, se infuzeaza timp de 2 minute, se beau 2-3 cani pe zi, alternativ din fiecare reteta, combinat cu bitter suedez.
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Sanatate
« Răspuns #10 : Miercuri, 31 Martie 2010, 19:56 »
carmecitta, crezi ca ai putea sa te muti pe topicul de sanatate ca sa nu avem mai multe variatiuni pe aceeasi tema ?
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Sanatate
« Răspuns #11 : Miercuri, 31 Martie 2010, 20:01 »
  Nu eu trebuie sa ma mut: moderii sau adminul trebuie sa o faca! Cand am deschis topicul nu era celalalt! Era doar ceva legat de sanatate si pomelo! Am crezut ca nu are legatura cu ceea ce voiam sa deschid eu si de aceea a aparut si al meu! Intre timp cei de mai sus au modificat titlul celuilalt topic! Si a ramas doar: Sanatate! Acum trebiuie sa asteptam sa vada ei ce au de facut, ca sunt specialisti!

ioanaxxl

  • Vizitator
Răspuns: Sanatate
« Răspuns #12 : Joi, 01 Aprilie 2010, 00:41 »
ORELE DE REFACERE A ORGANISMULUI:

Trãim cu totii într-un univers ciclic. Totul în jurul nostru se repetã: secundele, minutele, orele, zilele, anii, anotimpurile, somnul, respiratia, bãtãile inimii... Viata e formatã dintr-o întreagã gamã de cicluri care creeazã o adevarata simfonie. Adãugãm în fiecare zi cîte o cãrãmidã la zidul vietii noastre. Dacã reusim sã mentinem un ritm corect în interiorul, dar si în afara noastrã, “concertul” pe care-l sustinem aici, pe Pãmînt, va fi unul lung si melodios. Ca sã reusim asta, trebuie sã stim cum.

Un mecanism important al corpului este bioritmul cotidian al organelor interne. Despre bioritmul corpului uman s-a scris destul de mult, dar despre cel al organelor interne, mult mai putin. Johanna Paungger si Thomas Poppe, în cartea “Aus eigener kraft”, fac o descriere amãnuntitã a ritmului functiilor organelor noastre interne.

Autorii afirmã cã fiecare dintre organele corpului are o activitate maxima timp de 2 ore pe zi, dupã cum urmeazã:

vezica biliarã (23:00-1:00)
ficatul (1:00-3:00)
plãmînii (3:00-5:00)

intestinul gros (5:00-7:00)

stomacul (7:00-9:00)

splina si pancreasul (9:00-11:00)
inima (11:00-13:00)
intestinul subtire (13:00-15:00)
vezica urinarã (15:00-17:00)

rinichii (17:00-19:00)

circulatia sangvinã (19:00-21:00), iar o acumulare generalã de energie se face între orele 21:00 si 23:00.

Haideti sã încercãm sã analizãm, din acest punct de vedere al autorilor, o zi din viata noastrã!

Stomacul, splina, pancreasul
E f.important cum ne trezim dimineata. Dacã am încerca sã observãm cum se trezesc animalele dimineata, am constata cã ele mai întîi se întind, începînd fãrã grabã noua zi. Sã luãm exemplu de la animale si sã încercãm sã ne trezim dimineata linistiti, acordîndu-ne cîteva clipe de relaxare înainte de orice activitate zilnicã. Multi se trezesc dimineata cu “sufletul la gurã”, cu teama cã nu au timp de a rezolva ceea ce si-au propus. Ar fi bine sã ne trezim putin mai devreme decît o facem de obicei pt a simti linistea dinaintea zilei care abia începe.
Între orele 7:00 si 9:00, functiile stoma­cului sînt la valoare max, deci trebuie sã luãm micul dejun farã grabã. Ar trebui sã tinem cont si de calitatea si cantitatea alimentelor pe care le consumãm la aceastã masã.

În intervalul orar 9:00-11:00 lucreazã intens splina si pancreasul, sto­macul odihnindu-se. În acest interval e recomandat sã nu consumãm alimente greu digerabile. Pancreasul e cel care controleazã nivelul glicemiei. E de preferat sã nu consumãm prea multe dulciuri pt a nu forta functia pancreasului.. Splina, “cimitirul trombocitelor”, dacã nu functioneazã corect, se poate perturba nivelul trombocitelor din sînge.

Inima, intestinul subtire

Între orele 11:00 si 13:00, activitatea inimii e la capacitate max. În aceastã perioadã nu se recomandã mese copioase, care presupun un consum suplimentar de energie, care va fi luat din energia necesarã activitãtii intense a inimii.

Intestinul subtire are o activitate intensã între orele 13:00 si 15:00. Autorii afirmã cã nu de multe ori s-a observat cã un angajat cu norma redusã de muncã realizeazã la serviciu la fel de mult ca un angajat cu norma întreagã. De ce? Din cauza randamentului scãzut al organismului dupã orele 13, mai ales dupã un prînz copios. Activitatea intestinului subtire, cu rol imp. în procesul de digestie, e ghidatã de sistemul nervos vegetativ, a­ceasta putând fi blocatã sau dereglatã de stres sau nervozitate.

Din acest motiv se re­comandã ca masa de prînz sã fie luatã în liniste.
Între orele 15:00 si 17:00 e perioada în care functioneazã la maximum vezica urinarã. Vezica urinarã are un rol imp în dezintoxicarea organismului, alãturi de rinichi. Acest lucru poate fi accelerat cu ajutorul ceaiurilor diuretice, care au un efect maxim dacã sînt bãute pînã la ora 19:00, deoarece între orele 17:00 si 19:00 rinichii functioneazã intens. Dacã în acest interval orar, puteti beneficia, alãturi de un ceai diuretic, si de un masaj de relaxare, se produce o dezintoxicare mai eficientã a corpului.

Dupã ora 19:00 e bine sã nu se consume o cantitate prea mare de lichide, înainte de somnul de noapte.

Circulatia sangvinã are o activitate intensã între orele 19:00 si 21:00. Autorii spun cã dacã multi pãrinti au zilnic o pro­blemã cu adormitul copiilor înainte de ora 19:00, dupã aceastã orã, trimisul la culcare devine deseori “o bãtãlie crâncenã”, care de obicei e cîâtigatã de cãtre copii. Acest lucru nu se întîmplã fãrã motiv: între orele 19:00 si 21:00 circulatia sangvinã functioneazã cel mai bine. În aceastã perioadã, corpul si spiritul se gîndesc la cu totul altceva decît la dormit.

De la ora 21:00 pînã la ora 23:00 se realizeazã o acumulare intensã de energie în corp.. Aceste 2 ore ale recuperãrii energiei se numesc la chinezi, dupã un meridian al corpului, “triplul încãlzitor”.. Cei care sînt în aceastã perioadã sensibili la frig, cei care nu pot dormi decît într-o camerã încãlzitã nu ar trebui sã ignore acest semnal. Undeva s-a creat un dezechilibru fizic sau emotional si necesitã atentie. Pt multi dintre noi, cele 2 ore sunt pline de vitalitate. Acest lucru e mai usor vizibil la tineri, care în aceastã perioadã se gîndesc sã meargã la distractii si nu la somn. Multora dintre noi ni s-a imprimat ideea, ani de-a rîndul, cã seara trebuie sã ne culcãm devreme, corpul refãcîndu-se prin somn pînã la miezul noptii. Poate cã aceste vorbe sînt de fapt interpretarea gresitã a ideii cã noi acumulãm intens energie între cele 2 ore.
Vezica biliarã si ficatul
Între orele 23:00 si 1:00 se realizeazã intens functiile vezicii biliare. Aceasta, care contribuie cu secretiile ei la digestie, e un organ care, prin disfunctia lui, dã mari probleme întregului organism. Cei care se trezesc des noaptea în aceastã perioadã trebuie sã-si punã cumva problema unei functionãri gresite a bilei sau a ficatului. Stresul si mîncarea consistentã cu prãjeli si grãsimi seara împiedicã o functionare corectã a bilei. Compresele umede si calde aplicate pe zona ficatului sînt benefice în acest interval orar. Ceaiul fierbinte, bãut cu înghitituri mici, mai ales cel de pelin, bãut cu 20 de minute înainte de masã, ajutã la activarea functiei bilei. Sucul de ridichi ajutã de asemenea. E de mare importantã descongestiona­rea intestinului gros care, dacã nu se reali­zeazã în mod natural, se poate face cu ajutorul unor clisme. În acest interval orar ar trebui evitate, pe cît posibil, bãuturile si alimentele reci. Dacã sînt probleme în fun­c­tionarea bilei sau a ficatului, munca des­fã­suratã în perioada noptii e foarte noci­vã, deoarece nu se pot reface cele 2 organe. Mai avem încã 6 ore din noapte pt a încheia ciclul de functionare al organelor interne pe parcursul unei zile.
Astfel, între orele 1:00 si 3:00 functioneazã intens ficatul. Acesta, dacã are o structurã deterioratã, se poate reface în anumite conditii, importantã fiind odihna prin somn alãturi de o bunã încãlzire a corpului. Functia ficatului suferã din cauza toxicitãtii mãrite a unor alimente, a alcoolului, nicotinei, cît si a stresului. De retinut e cã alcoolul si nicotina au un efect mult mai dãunãtor între orele 1:00 si 5:00 dimineata.
Între orele 3:00 si 5:00 dimineata e rîndul plãmînilor sã functioneze intens. Multi fumãtori au un acces de tuse dimineata pt cã plãmînii au lucrat toatã noaptea si acum dau afarã substantele care nu trebuie sã fie în interiorul lor..
Între orele 5:00 si 7:00 dimineata, intestinul gros are o functie maximã. Hrana stã în intestinul subtire circa 2 ore, iar în cel gros, chiar 20 de ore. Scaunul subtire indicã probleme de digestie în in­testinul subtire, iar constipatiile pun în evi­dentã o crestere a toxicitãtii organismului.

Alungati bãtrînetea!
Cu aceastã ocazie, prin scurta cãlãtorie în intervalele orare ale unei zile am încercat sã vã prezint, cu ajutorul celor 2 autori, cîteva aspecte ale ceasului nostru interior. Cunoasterea acestor ritmuri ne face sã avem încredere în instinctele noastre, actionînd corect pentru a ajuta functiile organismului. E f. important sã nu simtim cã îmbãtrînim o datã cu vîrsta, cãci starea bunã a intelectului, puterea de a munci, de a iubi scad considerabil îmbãtrînirea.

Sã ne ascultãm ceasul interior si sã încercãm sã ne adaptãm ritmului sãu, strivind prejudecãtile.

 

ioanaxxl

  • Vizitator
Răspuns: Sanatate
« Răspuns #13 : Joi, 01 Aprilie 2010, 13:28 »
ALIMENTE INTERZISE!

ioanaxxl

  • Vizitator
Răspuns: Sanatate
« Răspuns #14 : Joi, 01 Aprilie 2010, 13:31 »
Nu putem manca vita, din cauza "vacii nebune"....

Nu putem manca pui...din cauza "gripei gainii"

Nu putem manca oua... Salmonella


Nu putem manca porc  .  de teama ca gripa gainii i-a prins si pe porci..


Nu putem manca peste.... metalele grele au infestat apa si deci pestii ..

Nu putem manca fructe si legume...insecticide, ierbicide...


Hmmmmmmmmm!!!!!!!!!!!!!


Cred ca nu ne ramane decat ciocolata!!!!!!!!


C iocolata e o leguma 
**
Ciocolata deriva din pastaia de cacao.


pastaie=leguma

** zaharul se extrage din sfecla de zahar ..



** amandoua sunt plante  ,in categoria "vegetale"   ..   Ca urmare ciocolata este o vegetala .

**


** Mergand mai departe , ciocolata contine si lapte, asa ca este o mancare sanatoasa.



** stafide imbracate in ciocolata , visine , felii de portocala  sau capsuniin ciocolata, toate sunt fructe, asa ca  putem manca cat dorim..


** nu uitati!  - - -
"STRESSED" citit invers= "DESSERTS "