Autor Subiect: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta  (Citit de 89445 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sile43

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #30 : Joi, 08 Aprilie 2010, 00:05 »
Normele "perfecte" ale lui dumnezeu,anuleaza spiritualitatea umana.

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #31 : Joi, 08 Aprilie 2010, 00:22 »
mai  concret  ....defineste spiritualitatea  umana ....,    sa  stim  cu  totii   ce  anume  anuleaza   normele perfecte ale lui Dumnezeu  ???

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #32 : Joi, 08 Aprilie 2010, 01:49 »
   De acord cu Sile, normele "perfecte", de aceea sunt puse in ghilimele, ca sa se inteleaga ca, de fapt, acele norme "perfecte" sunt scrise intr-o carte, pe cand cele reale se afla inauntrul nostru. "Constiinta interioara" sunt normele dupa care ar trebui sa se ghideze "omul", nu dupa niste "norme asa-zis perfecte" scrise in vreo carte, religioasa sau nu.

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #33 : Joi, 08 Aprilie 2010, 02:23 »
Constiinta  !   Ce  este  ea  anume ?  Cum s-a dezvoltat ea ?  Cumva  se uda  la radacina  si creste . Si in acelasi timp  omul  devine  intelept . Sau constiinta  are cumva  vre-o carticica  ascunsa  si  numai cine  o  gaseste   se crede un om invatat.   

Mai cititi odata mesajul de pe 07 Aprilie 23:51  .Ce nu este clar ?

Ca.....?  " . Spre deosebire de normele de conduita stabilite de oameni , care se schimba de la o generatie la alta , normele perfecte ale lui Dumnezeu sunt vesnice .  "

  Scrie  alb  pe  negru .

  OK  sunt  scrise  intr-o  carte !  Noi  cu  totii  o  numim Biblie .
  Biblia  este  cuvantul  lui  Dumnezeu .
  ( este scrisa  intradevar  de  oameni ) ....dar  daca  ati citit  biblia,  acolo  spune  multe  lucruri despre  cei  ce  vor  sa  schimbe  legile si cuvantul  lui  Dumnezeu .
   Dumnezeu a lasat biblia pe pamant ca orice pacatos sa poata avea acces la ea si sa o citeasca .
   In trecut Dumnezeu  trimetea mesageri pe pamant cu scopuri precise .   Acum  nu  mai  este  nevoie  de  acest  lucru .   Avem biblia . Ia este calauza  noastra .
   
 

 

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #34 : Joi, 08 Aprilie 2010, 02:42 »
În una din evanghelii Iisus zice aşa: "Dumnezeu este în voi şi printre voi". Cereţi lămuriri unui preot legat de asta şi în funcţie de reacţia sa, veţi avea măsura deschiderii sale şi apropierii de... Forţa Supremă (eu aşa numesc ceea ce majoritatea numeşte Dumnezeu).

Mai mult încerc să nu intru în discuţii despre religie. Părerile şi ideile mele (deşi unele exprimate chiar de cel pe care Biserica ni-l pomeneşte des, Hristos) sunt profund antagonice cu credinţa majorităţii.

Eu sunt credincios, nu religios. Clasificarea (deşi urăsc cuvîntul ăsta cînd vine vorba de oameni) cea mai apropiată cred că ar fi aceea de "agnostic". Cred cu tărie în existenţa a ceea ce este numit cu vocabula "Dumezeu". Însă nu cred în Dumnezeul prezentat de Biserică.

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #35 : Joi, 08 Aprilie 2010, 10:06 »
  Felicitari, Saturnianu' pt. sprijin si merci! Aceleasi conceptii.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #36 : Joi, 08 Aprilie 2010, 14:37 »
  Felicitari, Saturnianu' pt. sprijin si merci! Aceleasi conceptii.

Mulţam, dar n-am făcut decît să-mi exprim părerea. Se pare că ne-om înţelege :)

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #37 : Joi, 08 Aprilie 2010, 22:15 »
...  si dupa  cateva  discutii  iata  ce  a  iesit :

1.   oamenii l-au  creat pe Dumnezeu.

2.   Dumnezeu  este constiinta noastra

3.   credinta in ceea  ce  este numit cu  vocabula  Dumnezeu

 ...buuuun ! 
 
  Dar  eu  stiu  din biblie  ca  Dumnezeu a  creeat pamantul ,...a  facut  omul dupa  chipul si  asemanarea  sa ,...toate  vietatile sunt creeate  de  El .     
      (  nici un om ,...cat  ar  fi fost el  de  intelept ,...o suta de oameni,...o mie ,..o suta de mi ,...un milion de oameni  ,..nu pot fi atat  de  intelepti  pentru a scrie  o  carte  cum  este biblia .  Cuvintele  acestei carti   nu  pot  fi  inventate  de  nici o minte stralucita  a umanitatii . Cititi-o  ,..dar  nu  ca  pe  orice carte ,..nu  ca  pe  un  roman ,...ci,..ca pe cuvantul lui Dumnezeu )

sile43

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #38 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 15:05 »
"Dupa ce evreii se intorc cu credinta la Isus Cristos,acceptandu-l ca Mesia,El se va aseza pe tron la Ierusalim,unde va domni 1000 de ani pe pamant,domnie caracterizata prin neprihanire,prosperitate si pace.Cand mileniul acesta se incheie"
Acesta e un citat din Noul Testament.
Avand in vedere ca mileniul sa ca sfarsit,unde e tipul?,ca pe ala care sta pe "tronul"Ierusalimului ,parca il cheama altfel. Sa minta,oare,biblia aia "perfecta"?

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #39 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 20:26 »
...este  posibil  ,...ca  omenirea  sa  se afle   la  " punctul " unde pamantul  este " lovit "  de boli, de  razboaie , catastrofe, ...etc.  Toate  acestea sunt  scrise  in  biblie.
....cu  siguranta , Isus va  venii . 

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #40 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 20:28 »
Iisus va veni cînd vom fi noi în stare să-l chemăm.

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #41 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 20:38 »
.. obositi de iuresul unei lumi care nu-si mai regaseste aspiratiile, dezamagiti de cei pe care i-am fi voit altfel, tulburati de lucrarile intunericului, slabanogiti in rugaciune si lipsiti de iubire, chiar daca nu ne  este ingaduit a cere sa punem degetul in ranile pe care iubirea lui Hristos le-a primit pentru noi, sa indraznim macar a alerga si, cazand la picioarele Milostivirii Sale, sa strigam cu lacrimi, din adancul sufletelor: "Credem, Doamne, ajuta necredintei noastre"..

la Praznicul Sfantului Ioan Rusul, 27 mai 1999

sile43

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #42 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 22:13 »
Cum vine omul cu un argument solid,cum raspundeti cu metafore biblice.....preafericitilor.

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #43 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 22:39 »
.....domnu   Sile43  ,... nu suntem noi aceea,  ..DA   ar  fi fost  frumos  sa  fie   ,...  dar  iata ca  romanii nostrii  ii numesc  asa  pe  teoctistii  nostrii     "  Preafericitul  Patriarh  .....cutare ,...si cutare "   ...acestia   sunt  doar  angajatii  unei  institutii  <  vorba  lui  Garcea: " De  ce  este ma  preafericit  popa  asta? ....rade  asa,...tot timpul,....se  bucura ,..este  mai  fericit  decat  mine .."  >   
         Slujitori ai  lui  Dumnezeu  ii consider  pe  aceia care  au harul  de  a  transmite  cuvantul  lui  Dumnezeu . Nu  toti  il  au .  Dar  este  bine  sa  ne  indreptam  pasii  acolo  unde  credem  de  cuviinta . 
       Manastirile  sunt  locurile  cele  mai  frumoase ,...unde  calugarii  au  acel " ceva " aparte , fata  de  preoti .
         

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #44 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 22:47 »
Cum vine omul cu un argument solid,cum raspundeti cu metafore biblice.....preafericitilor.

draga sile43, nu era un citat biblic, era ceva actual, formulat exact in sensul a ceea ce ai scris tu..