Autor Subiect: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta  (Citit de 89772 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

marcutza

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #330 : Joi, 23 Iunie 2011, 12:57 »
pff, chiar nu cred ca sunt pt asa ceva  :-[ :-[, cel putin asa gandesc si simt acum  :)

in rest...viata poate avea multe suprize  :)

silviu

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #331 : Joi, 23 Iunie 2011, 13:03 »
nu e obligatoriu sa alegi calea monahala, si nici macar pe aceea a unei religii oarecare...
eu am scris ca e obligatorie calea monahala? am intrebat si eu, domnisoara micaela.

optimus sum

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #332 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 11:27 »
chestiile astea or fi creeate de dumnezeu ? ca prea sunt frumoase su nu stiu ce simt artististic o fi avut Dumnezeu asta ... ??? ??? ???
http://www.descopera.ro/galerie/7723825-fotografii-macro-spectaculoase

luciamanta

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #333 : Vineri, 01 Iulie 2011, 22:13 »
  Pe pereţii mânăstirii Tismana sunt scrise cuvintele Sfântului Antonie cel Mare: "Dacă am trăi fiecare zi ca şi când am muri azi, altfel ne-am bucura."

luciamanta

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #334 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 09:06 »
   Iată un copil care are credinţa in suflet. Doamne, cum poate spune un copil de câţiva anişori "TATĂL NOSTRU".

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/u2Qyn3AkAqc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

luciamanta

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #335 : Duminică, 10 Iulie 2011, 13:10 »
   Cateva cuvinte despre Manastirea Nicula din satul Nicula, comuna Fizesu Gherlii, jud. Cluj. Am avut fericita ocazie, datorita unor oameni cu mult suflet sa ajung la Manastirea Nicula, un loc fascinant si binecuvantat de Dumnezeu.
  Data întemeierii  acestui asezământ monahal fiind incerta (1552 sau 1695), se stie, totusi, că biserica de lemn a mânăstirii  a fost contruita de pustnicul Nicolae la sfarsitul secolului al XVII-lea. Această biserică a ars in 1973 si in locul acesteia s-a adus o  altă biserica, tot din lemn din localitatea Fânaţe, jud.Bistrita-Nasaud, in foma de navă, cu turn ascutit, avand elemente arhitecturale maramureşene.
   Biserica este in formă de navă, in stil neoromanic, cu 2 turnuri-clopotniţă, pictura in tempera, stil bizantin. Catapeteasma, unica prin stil, are multe elemente brâncovenesti.
   Există un muzeu cu carti vechi si icoane pe sticla si pe lemn, datand din secolele XVII-XX. Există si o bibliotecă in care se gasesc carti de valoare.
Printre valorile de exceptie ale românilor din Transilvania, la loc de cinste se inscrie si icoana făcătoare de minuni – Maica Domnului Îndrumătoarea -, operă  a preotului zugrav Luca de la Iclodul Mare, din anul 1681, dăruită mânăstirii de nobilul Ioan Cupşa din Nicula. Icoana a lăcrimat între 15 februarie şi 12 martie 1699.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #336 : Duminică, 10 Iulie 2011, 13:11 »
Aici este icoana Maicii Domnului de la Manastirea Nicula

luciamanta

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #337 : Duminică, 10 Iulie 2011, 13:14 »
In imaginea de mai jos, va prezint o vedere de ansamblu de la Mansatirea Nicula. Scuze, nu sunt un fotograf priceput.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #338 : Duminică, 10 Iulie 2011, 13:14 »
Biserica Nicula


luciamanta

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #339 : Duminică, 10 Iulie 2011, 13:15 »
Si bisericuta din lemn de la Nicula

luciamanta

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #340 : Duminică, 10 Iulie 2011, 14:16 »
   Am uitat să vă spun, că în conformitate cu spusele călugărilor de la Manastirea Nicula, domnul prim ministru, Emil Boc, ajunge la sfanta manastire, cel putin o data pe luna.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #341 : Duminică, 10 Iulie 2011, 14:46 »
luci, plimbarea ta pe la diverse manastiri - recunoscute ca simbolice pentru crestinismul din Romania - pline de spiritualitate - te-au incarcat pozitiv.


parerile  sunt impartite - exista oameni care cred in existenta unei Puterii superioare si atei care se bazeaza pe stiinta - aici este alegerea fiecaruia dintre noi.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #342 : Duminică, 10 Iulie 2011, 14:47 »
Desigur, Gabi, este alegerea fiecăruia, fără doar si poate.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #343 : Duminică, 10 Iulie 2011, 16:29 »
  Pe pereţii mânăstirii Tismana sunt scrise cuvintele Sfântului Antonie cel Mare: "Dacă am trăi fiecare zi ca şi când am muri azi, altfel ne-am bucura."

fara masura de intelepte!
si pentru credinciosi si pentru atei!
nihil sine deo

julia

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #344 : Luni, 11 Iulie 2011, 19:34 »
DAN PURIC – Omul Frumos

Ştii care e diferenţa între creştinul adevărat şi pietistul, care pupă o mie de icoane şi nu face nimic?
Am intrat într-o zi într-o biserică. Era o biserică micuţă, improvizată, pentru că se lucra la biserica mare. Eram cu soţia şi, din cauza mirosului abundent de lumânări, tămâie, soţia a leşinat. M-am speriat, am luat-o în braţe şi-am ieşit cu ea afară, pe iarbă. Nu ştiam cum să o trezesc, mă speriasem, era, poate, o cădere de calciu, ştiu eu ce. S-a trezit şi mi-a spus: dă-mi ceva să mănânc. Unde să fug eu duminica, când totul era închis? Am intrat în biserică, era în timpul Liturghiei, şi, în biserică, am găsit pâinile cu lumânări, dar şi-un pluton de babe care le păzea, şi am rugat din suflet să-mi dea şi mie o bucăţică de pâine, că cineva se simte rău.
– Nu-ţi dau, că nu e sfinţiţă, mi-a răspuns baba, cu autoritate, de parcă era parlamentar.
– Dar, vă rog din suflet, eram disperat, doar o bucăţică…
– Nu, că nu e sfinţită.
Tot aşa mi-au răspuns toate cele 10 babe:
– Nu-ţi dau că nu e sfinţită.
Pănă s-a trezit unul şi-a zis:
– Dă, fă, pâine, că-ţi trag una de te sfinţesc pe loc!
Acela este creştinul adevărat. Tânărul ăsta a văzut formele de impostură…