Autor Subiect: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta  (Citit de 89690 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline valaura11

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 322
  • Socoteste fiecare zi o viata
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #345 : Sâmbătă, 30 Iulie 2011, 22:32 »
      Stiu pe cineva care nu voia sa conceapa ca ar exista ceva mai presus decat noi (e liber fiecare sa simta si sa creada ce vrea el). Dupa ce a dat de un necaz mare, isi reproseaza ca s-a crezut "mai presus decat Dumnezeu". Niciodata nu si-ar fi inchipuit ca i s-ar intamplat asa ceva, si ca a tratat cu asa o usurinta viata si relatia cu divinitatea, pe care acum o are si l-a ajutat intr-o oarecare masura sa depaseasca situatia. Asemenea cazuri sunt f multe dovada ca doar atunci cand omul da de necaz se gandeste cine ar putea sa-l mai ajute si sa-l mai linisteasca sufleteste, iar atunci se poate crea declicul (dar nu e musai).

julia

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #346 : Miercuri, 03 August 2011, 11:51 »
ai dreptate. dar nu e asta o forma prea superficiala de a lua contact cu divinitatea? doar ca iti "trebuie" ceva?


Offline dl_prd

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 161
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #347 : Miercuri, 03 August 2011, 12:13 »
eu nu cred in icoane facatoare de minuni, si nici in icoane in general.
Una este religia si alta este credinta , religii sunt o mie ,Dumnezeu e unul singur.
Cand te rogi te rogi lui Dumnezeu ,nu unui chip desenat pe o bucata de lemn.
Bine este doar parerea mea, nu inseamna ca zic bine sau rau.
A fi credincios cred eu ca inseamna sa respecti cuvantul lui Dumnezeu, si sa te pocaiesti ptr pacatele tale.

e doar parerea mea sa nu care cumva sa ma interpretati gresit.


Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #348 : Miercuri, 03 August 2011, 21:48 »
si eu sunt de acord cu tine , dl_prd. ma jigneste ideea de a-l transforma pe dumnezeu intrun contabil minutios care n-are alta treaba decat sa noteze pe raboj cate cucuie mi-am produs prin datul cu capul de lespezi in procesul batutului de matanii iar intre mine , botezata in religia ortodoxa si un membru al nu stiu carui trib din burundi care se inchina la un copac nitel mai sucit , nu vad nicio diferenta de credinta . si el si eu ne rugam  aceluiasi dumnezeu, iar eu nu sunt cu nimic mai aproape de El doar pentru ca popa m-a varat ( fara sa ma intrebe daca sunt de acord ) intrun cazan cu apa la trei luni .

parerea mea  :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #349 : Joi, 04 August 2011, 08:41 »
valaura vorbea despre acel “declic” care ne poate schimba perceptia fata de divinitate. Intro anumita faza a vietii noastre ( in general la greu) fiecare dintre noi va simti lipsa unei puteri superioare .
in societatea noastra in continua forfota uitam sa ne mai amintim ca uneori avem nevoie de spiritualitate si de un dumnezeu asa cum si-l inchipuie fiecare dintre noi - dar care sa ne dea reperele spirituale ale propriei existente

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #350 : Joi, 04 August 2011, 08:46 »
stii care cred ca e marele nostru noroc , gabitz ? faptul ca oricat de mult l-am uita noi pe dumnezeu , nu uita el de noi . mie asa imi place sa cred si ori de cate ori imi amintesc asta ii multumesc .

Offline dl_prd

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 161
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #351 : Joi, 04 August 2011, 08:54 »
si eu sunt de acord cu tine , dl_prd. ma jigneste ideea de a-l transforma pe dumnezeu intrun contabil minutios care n-are alta treaba decat sa noteze pe raboj cate cucuie mi-am produs prin datul cu capul de lespezi in procesul batutului de matanii iar intre mine , botezata in religia ortodoxa si un membru al nu stiu carui trib din burundi care se inchina la un copac nitel mai sucit , nu vad nicio diferenta de credinta . si el si eu ne rugam  aceluiasi dumnezeu, iar eu nu sunt cu nimic mai aproape de El doar pentru ca popa m-a varat ( fara sa ma intrebe daca sunt de acord ) intrun cazan cu apa la trei luni .

parerea mea  :D

Si eu sunt botezata ortodox , bineinteles cf traditiei la cateva luni, dar ptr mine inca e asa un  semn de intrebare acest botez, deoarece ma gandesc ca te botezi atunci cand crezi in Dumnezeu , nu cand unii repeta dupa altu da m am lepadat de Satana, si eu in scutece habar nu am de existenta lui dumnezeu si a lu alalalt cu cornite dar ma botez si cred intr-unul Dumnezeu.
E un pic ciudat oare corect nu ar trebui sa se boteze fiecare atunci cand e curat cu inima si e cu Isus.
intreb si eu , habar nu am , deocamdata citesc Biblia si am tot felu de nebuloase :-\

julia

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #352 : Joi, 04 August 2011, 12:59 »
mie asta mi se pare un obicei perimat si de-a dreptul primitiv care ar fi cazul totusi sa sufere unele modificari in pas cu vremurile si cu secolul in care suntem.
ca la catolici spre exemplu – ii pune putina apa in cap. dar la noi aduce a chinuire a bietului copilas de ma intreb daca nu ramine cu traume.

daliana

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #353 : Luni, 26 Decembrie 2011, 23:25 »
IIsus ar fi trebuit sa ne lecuiasca de invidie cand a dat pilda aceea cu omul care asi ducea singur crucea.
Si la un moment dat , obosit, lasa crucea jos si se uita la altul, care la fel isi ducea crucea. I se pare ca , crucea celuilalt este mai usoara.
 Iisus ii spune sa incerce sa o ridice pe a celuilalt...Stiti ca nici nu a putut-o urni de jos....
Asa si noi: de unde stim ca batalia altuia e mai usoara ca a noastra?

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #354 : Luni, 26 Decembrie 2011, 23:53 »
IIsus ar fi trebuit sa (...)

Ce tari suntem! Ne gandim pana si la ceea ce "ar fi trebuit" EL sa faca si n-a facut  :D!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

daliana

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #355 : Marți, 27 Decembrie 2011, 00:00 »
Pai asta e problema!
Ce lume frumoasa ar fi fost daca toti l-am fi ascultat.
Si de asta a fost hulit. Pentru ca vorbea prea prea mult si a deranjat pe mai marii lumii.
 Este un film superb pe care as vre sa-l am dar nu se gaseste: "Evanghelia dupa Matei" a lui Passolini facut prin"64. In afara de Isus toti ceilarti din film nu sunt actori. Iar in rolul Fecioarei Maria joaca chiar mama regizolui

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #356 : Marți, 27 Decembrie 2011, 00:06 »
Ce lume frumoasa ar fi fost daca toti l-am fi ascultat.

Ooooo, daaa....Dar nu-i timpul pierdut!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

daliana

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #357 : Marți, 27 Decembrie 2011, 00:10 »
multi oameni de stiinta ajung la concluzia ca exita Dumnezeu

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #358 : Marți, 27 Decembrie 2011, 00:24 »
multi oameni de stiinta ajung la concluzia ca exita Dumnezeu

Pentru fiecare exista un timp potrivit de cunoastere. Inclusiv pentru atei.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #359 : Marți, 27 Decembrie 2011, 13:34 »
Exista, cum sa nu? Tocmai am jucat o partida de table. Cand l-am intrebat "Cam cate (zeci de) milioane a ucis biserica in numele tau?" a zis ca nu sta sa faca socoteli. Iar pe 6 august 1945 era din pacate in concediu medical. Pe 9, la fel. Si nici acum nu vede prea bine. N-a vazut nici Bosnia, nici Irak,nici Afganistan, nu vede nici cati copii mor de foame in fiecare minut in Africa...are treaba, ce vrei, ca doar n-o sa bage-n seama toate nimicurile noastre!!!