Autor Subiect: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta  (Citit de 89770 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #75 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 20:07 »
Dupa un paharel de palinca e perfect :D

Offline Utopie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #76 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 20:10 »
Dupa un paharel de palinca e perfect :D


Poi vezi!De ca vb despre offtopic?Sau nu eu eram cea vizata,ci domnul care vb despre buze si degete,organele lui sexuale probabil?Ptiu,Doamne iarta si pazeste!

sile43

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #77 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 20:13 »
Utopie,folosesteti neuronul la maxim si explica-mi unde e vulgaritatea din postarea mea.

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #78 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 20:16 »

Poi vezi!De ca vb despre offtopic?Sau nu eu eram cea vizata,ci domnul care vb despre buze si degete,organele lui sexuale probabil?Ptiu,Doamne iarta si pazeste!

Cum iti spuneam dup 50ml de palinca nu vei mai baga de seama astfel de fleacuri ;D

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #79 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 20:22 »
Utopie te rog! Imagineaza-ti ca ai baut palinca aceea...si relaxeaza-te... TE ROG!!!

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #80 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 21:03 »
@Utopie: Si ce-ai citit pe la topicul cu Eminescu n-ai gasit nimic trivial pe-acolo? Ciudat... foarte ciudat! :-\

Offline Utopie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #81 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 21:18 »
@Utopie: Si ce-ai citit pe la topicul cu Eminescu n-ai gasit nimic trivial pe-acolo? Ciudat... foarte ciudat! :-\

Poeziile lui Eminescu.M-a oripilat si pe mine faptul ca autorul postari n-a pus bipppp...bippp;)Dar nici Eminescu n-a pus...cand a scris

carmentoma

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #82 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 21:54 »


Sunt si eu membra de aproape doua luni pe acest forum care initial promitea mult si credeti-ma ca au urmarit mai toate discutiile purtate si mi-am facut o parere despre multi dintre utilizatori. Totusi, nu nteleg de ce s-a inchis topicul despre Eminescu, unde s-au discutat multe lucruri interesante, multe necunoscute mie, doar din cauza exagerarilor unor membri?  Acolo macar puteam afla lucruri interesante, nu doar trivialitati  prtecum cea de mai sus, creata, daca nu ma insel, de unul dintre impricinati, de cel acuzat, de mai multi, ca ar fi agramat si vulgar. A crescut decenta forumului prin renuntarea la discutia despre Eminescu si Istrati si a sporit prin postarea unor trivialitati jenante precum cea de mai sus, demna de blogul Laurei Andresan? Ma mai gandesc
   


      Respectele mele pentru puterea si curajul de a posta aceste cuvinte! Dar ai mare grija: eu asa am devenit "oaia neagra " a forumului! ca am considerat ca se coboar sub un anumit nivel si ca se mentin topicuri "usurele" sau ultravulgare, in detrimentul celui pomenit de tine, dar ca aciolo nu se cearta nimeni! Rabdare multa si toate cele bune!

marcutza

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #83 : Joi, 15 Aprilie 2010, 09:04 »
N-am inteles ce legatura este intre subiectul topicului si offtopicurile de aici, sincer.  :)

OFFTOPIC
dragilor aveti topicuri speciale pt astfel de discutii, unele chiar nu-si au locul pe public(aveti exemple destule, topicuri inchise pt ca nu s-a stiut sa se vorbeasca civilizat si la obiect)  :)

 eu una va recomand sectiunea mesaje personale sau telefon sau messenger etc pt astfel de lucruri pe topicuri care cer dialog PE subiect si dezbatere civilizata nu intinsa spre rautate.
decenta unui forum tine TOTI, de modul in care ne prezentam in subiectele abordate indiferent ca este vorba despre Eminescu, Fazan, Religie samd ;)

9.Moderatorii isi rezerva dreptul de a sterge fara explicatie mesajele care nu sunt de interes sau care creeaza tensiune si dezacord . Nu sunt acceptate vendetele personale si barfa negativa la adresa altor utilizatori ai forumului .
10.Discutiile in contradictoriu fara rost sau subiectele care nu prezinta un interes general in forum vor fi sterse

ONTOPIC
va rog respectuos sa reveniti la tema topicului !!!  :)

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #84 : Joi, 15 Aprilie 2010, 14:19 »
  Ai  dreptate  marcutza    :)   ...este  timpul  sa  revenim  la  "oile" noastre  :)

    ...uite  !!!  ..sa  discutam putin despre subiectul :

      " De  ce  avem nevoie de biserici ."

   Si  voi incepe cu o povestire:

      "Un om a fost la duhovnicul sau si iscoditor din fire l-a intrebat:
-Parinte, de ce se tot construiesc atatea biserici in Romania? Citeam si ieri in ziare de Catedrala Neamului ca o sa coste o gramada de bani, nu ar fi mai bine sa se cheltuie banii acestia pe lucruri mai cu folos?
Si oricum, nu este Dumnezeu omniprezent peste tot? De ce atatea biserici?
Parintele a suras si i-a zis:
-Uite cum sa iti zic eu tie ca sa pricepi si tu...Si apa este prezenta peste tot in aer sub forma de vapori, da' tot te duci la fantana sau robinet ca sa iti potolesti setea. De aia avem nevoie si de biserici! Ca credinciosii sa aiba un loc unde sa vina si sa isi potoleasca setea de Dumnezeu. "   


carmentoma

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #85 : Joi, 15 Aprilie 2010, 14:43 »
  Ai  dreptate  marcutza    :)   ...este  timpul  sa  revenim  la  "oile" noastre  :)

    ...uite  !!!  ..sa  discutam putin despre subiectul :

      " De  ce  avem nevoie de biserici ."

   Si  voi incepe cu o povestire:

      "Un om a fost la duhovnicul sau si iscoditor din fire l-a intrebat:
-Parinte, de ce se tot construiesc atatea biserici in Romania? Citeam si ieri in ziare de Catedrala Neamului ca o sa coste o gramada de bani, nu ar fi mai bine sa se cheltuie banii acestia pe lucruri mai cu folos?
Si oricum, nu este Dumnezeu omniprezent peste tot? De ce atatea biserici?
Parintele a suras si i-a zis:
-Uite cum sa iti zic eu tie ca sa pricepi si tu...Si apa este prezenta peste tot in aer sub forma de vapori, da' tot te duci la fantana sau robinet ca sa iti potolesti setea. De aia avem nevoie si de biserici! Ca credinciosii sa aiba un loc unde sa vina si sa isi potoleasca setea de Dumnezeu. "   



      QED! felicitari! Asta e ideea! De ce sunt atatea restaurante, cazino-uri, locuri de sdistractie, dar si case de cultura, teatre, piscine, sali si terenuri de sport, cabane, munti, plaje, etc.! Pentru ca e loc pentru toata lumea sub soare si fiecare are Casa lui, unde se simte bine! Nu sunt precum sectantii, sa atrag catra Biserica oamenii cu orice pret, dar vreau sa am dreptul sa nu dau explicatii de ce intru eu un Casa Bunului Dumnezeu in fiecare zi de Duminica si la marile Sarbatori Religioase! Faceti ceea ce considerati cu viata, Credinta si Religia voastra, dar dati-mi voie si mie sa am oriunde un asemenea colt, unde ma simt usurata, impacata si impacata cu mine insami! Cer prea mult?

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #86 : Sâmbătă, 17 Aprilie 2010, 19:41 »
Efectele rugaciunii “Tatal nostru”

Edgar Cayce, celebrul medium american considera ca modalitatile de patrundere a bolilor si suferintei corpului uman, sunt urmarea “otravurilor cognitive”, secretate de gandurile negative. Astfel in Statele Unite s-a lansat o adevarata campanie a optimismului si celebrul indemn “think positive” s-a popularizat tot mai mult in randul oamenilor.

Cayce spunea: Gandind pozitiv putem vindeca, gandurile optimiste avand puterea de a actiona benefic asupra organismului regland activitatea glandelor vitale.
Cayce recomanda pentru aceasta un mijloc simplu si fundamental de meditatie, prin intermediul rugaciunii Tatal Nostru.

Totodata, el explica corespondenta dintre fiecare verset al rugaciunii si respectivii centrii glandulari ce sunt influentati de aceasta.
" Trebuie sa incerci sa resimti fiecare val de semnificatie al fiecarui verset, sa extragi sensul energetic al acestuia si sa il directionezi catre organul in cauza, sa simti cum acest verset curge prin corpul tau. Caci se produce in corpul fizic un raspuns la reprezentarile corpului energetic: se construieste astfel o reactie chimica, fiind posibila vindecarea“, concluzioneaza autorul.

Iata dar, dupa Edgar Cayce, corepondenta intre versetele rugaciunii si principalele glande endocrine stimulate:

Tatal nostru care esti in Ceruri actioneaza asupra glandei pituitare, cu rol de declansator al procesului

Sfinteasca-se numele Tau actioneaza asupra glandei pineale

Vie Imparatia Ta deschide tiroida si regleaza functia acesteia

Faca-se Voia Ta, precum in Cer deschide tiroida


Asa si pe Pamint actioneaza asupra timusului

Piinea noastra cea de toate zilele, da-ne-o noua astazi deschide gonadele, glandele sexuale masculine si feminine
Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri actioneaza asupra glandelor suprarenale

Si nu ne duce pe noi in ispita actioneaza asupra celulelor Lyden

Si ne izbaveste de cel rau actioneaza din nou asupra timusului

Ca a Ta este Imparatia actioneaza din nou asupra tiroidei

Si puterea actioneaza asupra glandei pineale

Si Marirea redeschide pituitara

AMIN formula de inchidere a acestor centri energetici si de reconectare la planul terestru.


Astfel Cayce este de parere ca riscul aparitiei unor boli sau afectiuni nervoase este mai scazut pentru persoanele care gandesc pozitiv sau se roaga in mod frecvent..

Este adevarata aceasta informatie, adica legatura vibrationala intre rugaciunea Tatal Nostru si glandele endocrine, ea fiind recunoscuta astazi si de preoti.

Ce este de adaugat, este faptul ca rugaciunea aduce in cimpurile energetice umane, in aura, energia divina, lucreaza asupra sistemului nervos, apoi pe glandele endocrine in special pe hipofiza, apoi starea informationala de bine este transmisa tuturor celulelor cu ajutorul aparatului circulator si, in special, al sistemului sanguin.

Parintele Arsenie Boca, arata in cartea sa Mare indrumator al sufletelor in sec.XX ca: Adevarat este ca o baza biologica a patimilor si a urmarilor lor o formeaza si glandele endocrine al caror echilibru sau dezechilibru functional se rasfringe in toata fiinta omeneasca.

Mai adauga parintele: ,,Oamenii au ajuns in robia patimilor, cenzura mintii lor a slabit si omul si-a pierdut libertatea. Fiecare patima poate fi o caramida a unui zid care il indeparteaza pe om de Creatorul sau”.

Sa alegem sa incetam a construi ziduri, sa incercam a darima ceea ce a fost construit gresit pentru a ne resacraliza, asa cum am venit in chip de copil, plini de Dumnezeu.

Putem face acest lucru prin rugaciuni si post, asa cum frumos ne indeamna parintele Arsenie Boca:
Trupul nu se poate trata decit prin post, caci el nu stie si nu recunoaste convingerile, pentru ca atunci puterile potrivnicului slabesc si porcii patimilor nu mai vin sa se scalde, nemaiavind locas, postul putind lucra chiar si asupra patimilor mintii – ochii vad lucrurile, mintea vede gindurile. Postul curăţeşte ochiul, rugăciunea curăţeşte mintea. Rugăciunea are şi stări superioare, când izbăvindu-se patimile, se deapănă de la sine fără cuvinte, într-o nesfârşită dragoste de Dumnezeu, de oameni şi de toată făptura.
 
 19/02/2010 de Solarris





Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #87 : Duminică, 18 Aprilie 2010, 22:31 »
Gîndirea pozitivă este esenţială. Zicala "de ce ţi-e teamă, nu scapi" este exact asta: un îndemn către gîndirea pozitivă, pentru că ceea ce gîndim, atragem asupra noastră mai devreme sau mai tîrziu. Însă rugăciunea Tatăl Nostru este doar o metodă de meditaţie dintr-o multitudine. Totul se rezumă la forţele în care crede fiecare fiindcă, în ultimă instanţă, spiritul/sufletul fiecăruia este puterea apoi interconectarea cu celelalte spirite/suflete. Şi fiecare crede într-o anumită metodă de meditaţie prin care să-şi ia energia necesară întreţinerii acestui spirit/suflet.

Aşadar, rugăciunea aceasta sau orice altă formă de meditaţie are efect numai dacă persoana crede sincer. Altfel rugăciunea nu are nci un efect. Credinţa este esenţa, indiferent de forma în care o manifestăm.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #88 : Duminică, 18 Aprilie 2010, 22:53 »
Şi hai să vă bulversez cu ceva din puţul gîndirii mele raţionalisto-mistico-cosmologică  ;D Nu de alta, dar să simţiţi că e un extraterestru printre voi  ;)

Ştim cu toţii că dezbaterile privind existenţa lui Dumnezeu au încins minţile oamenilor, spiritele şi, uneori, mai mult decît atît, vreme de milenii. Religia a “rezolvat” problema rapid: e de-ajuns să crezi şi există. Suficient pentru mulţi oameni ca să-şi poată vedea mai departe liniştiţi de viaţa lor şi mărunţişurile ei. Dar nu suficient pentru toţi. Nici pentru mine. Dincolo de misticisme, zei, duhuri sfinte, spirite şi alte asemenea, trăim într-un Univers care are şi materie, care se întinde cu mult dincolo de percepţia prea limitată a minţilor noastre, care îşi face simţită prezenţa existenţei sale, se manifestă, respiră, chiar dacă nu totdeauna putem vedea şi pipăi această manifestare.

Indiferent sub ce formă ni l-am imagina pe Dumnezeu: moş bătrîn cu barba albă, extraterestru, fiinţă eterică, ectoplasmă, formă de energie, atom, poate o matcă primordială din care s-a născut Universul nostru, sau poate chiar un univers paralel reprezentînd "uzina" de fabricaţie a universului nostru, oricum ar fi, dacă El există atunci cu siguranţă trebuie să existe şi o dovadă, un semn se sine stătător, intrinsec, care să-i confirme prezenţa şi altfel decît în mintea şi spiritul omului. Nimic din spectrul vizibil sau invizibil (invizibil pentru că nu intră în zona de percepţie a simţurilor noastre!) nu se manifestă fără a lăsa amprente de energie.

N-am găsit noi aceste semne, amprente? Sau ele pur şi simplu nu există? Ce e mai plauzibil, aşadar? Că un Dumnezeu misterios şi atotputernic a creat Universul dar a decis să nu ne dea nici o dovadă a existenţei sale? Sau că El n-a existat niciodată fiind doar o invenţie a noastră pentru a nu ne mai simţi singuri şi abandonaţi, "accidente" ale eterului cosmic?

Offline iudith

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #89 : Duminică, 18 Aprilie 2010, 23:36 »
  Buna seara, tuturor...Saturnianule ce parere ai?
"Profesorul unei universitati importante si-a provocat studentii sa raspunda la urmatoarea intrebare: “Dumnezeu a creat tot ceea ce exista?”   
Un student a raspuns ferm: “Da!”
Profesorul a pus o noua intrebare: “Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol. Si de vreme ce acesta exista (asa cum putem observa in propriile noastre actiuni), inseamna ca Dumnezeu este cel rau?”
Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, iar profesorul a sustinut ca demonstrat astfel faptul ca a crede in Dumnezeu este o poveste pentru copii, lipsita de logica.
Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare. El s-a ridicat in picioare si a intrebat: “Domnule profesor, starea de frig exista?
“Bineinteles!”, i-a raspuns profesorul. “Ce fel de intrebare este aceasta? Cu siguranta ca exista, nu ti-a fost frig, n-ai tremurat niciodata?
Proaspatul student a raspuns: “De fapt starea de rece nu exista. In concordanta cu legile fizicii, ceea ce noi consideram rece reprezinta de fapt absenta caldurii. Orice lucru poate fi obiect de studiu atata vreme cat transmite energie (caldura). Zero absolut reprezinta absenta totala a caldurii, dar starea de rece nu exista. Ce am facut noi este doar sa cream un termen care sa descrie ce simtim cand nu primim caldura in organism.”
“Si, continua studentul, intunericul exista”?
“Bineinteles!” raspunse profesorul.
De aceasta data studentul raspunse: “Va inselati din nou, domnule profesor. Nici intunericul nu exista. Ceea ce exista de fapt este doar absenta luminii. Lumina poate fi studiata, intunericul nu. Nici nu poate fi fractionat intunericul, lumina da. O simpla raza de lumina alunga intunericul pe suprafata pe care ajunge raza de lumina. Intunericul este un termen inventat de oameni pentru a descrie ce se intampla cand nu avem lumina.”
In sfarsit, studentul il intreba pe profesor: “Domnule profesor, exista raul absolut?”
Profesorul ii raspunse “Bineinteles ca exista, dupa cum am mentionat la inceputul discutiei vedem violuri, crime, violenta peste tot in lume, toate acestea sunt intruchiparea raului.”
“Domnule profesor, raul absolut nu exista. La fel cum am demonstrat in celelalte doua cazuri, raul absolut este un termen creat de om pentru a descrie rezultatul absentei lui Dumnezeu in inima omului!”
Dupa toate acestea, profesorul se recunoscu invins de aceasta argumentatie logica sii nu mai spuse nimic.
Numele acelui tanar student era ALBERT EINSTEIN."

  Aveam acest document salvat si citind randurile tale mi-am amintit de el. Nu trebuie sa-l legam pe Dumnezeu neaparat de religie. Poate fiecare are Dumnezeul sau, iti spun din perspectiva unei femei care nu este nici atee, dar nici habotnica