Autor Subiect: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta  (Citit de 89854 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #225 : Sâmbătă, 29 Mai 2010, 21:29 »
interesanta povestea ta steliana.
cred ca "terapia" se bazeaza pe exercitiul de a arunca pantoful si nu pe furia angajatului fata de seful sau.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #226 : Sâmbătă, 29 Mai 2010, 21:54 »
@ave stella maris si ceilalti morituri de asemenea, ave!
foarte interesant excercitiul cu aruncatul pantofului.  dupa parerea mea este un exercitiu de auto control, de canalizare a unor emotii negative, de exemplu:  manie, gelozie, invidie, ura, resentimente sau orice alta emotie care ne face sa simtim negativ fata de ceva sau cineva; cred ca explicatia ar consta in canalizarea furiei impotriva unei alte tinte decat cea initiala si eliminarea ei in acest fel;  o data defulat de sentimentele negative care te incercau, este mult mai usor sa infrunti subiectul maniei tale, fara sa mai ai aceeasi dorinta compulsiva de a da cu pantoful in el, sau de a-i raspunde intr-un mod agresiv.  seamana si cu exercitiul acela de a numara in gand pana la 10 atunci cand te incearca un sentiment de manie. o alta recomandare este sa izolezi foarte bine acea emotie negativa, sa stii exact despre ce este vorba si sa o recunosti in mod cinstit; apoi poti sa o exprimi in scris, in cuvinte pe o bucata de hartie, pentru a o intelege mai bine.  domnului cu pantoful, psihologul ii recomanda sa se indeparteze de problema in sine (seful) si-i recomanda sa-l inlocuiasca cu o poza, asupra careia el poate sa-si reverse toata furia, toata emotia negativa pe care o resimte. lovind poza cu pantoful de mai multe ori, transforma emotia negativa in energie care iese din corpul lui si-l ajuta sa-si restabileasca echilibrul energetic. lasa aburul sub presiune sa iasa si sa se indeparteze, evitand astfel o explozie puternica. din acest motiv, in toate cazurile cand avem astfel de emotii negative, e bine sa le transformam in energie prin jogging, plimbare cu pas rapid in aer liber, te apuci sa faci curat prin casa, si altele. transpiram, ne oxigenam, furia ne-a trecut intr-un fel creativ... nu am facut rau altcuiva si mai ales evitam sa ne facem rau noua insine.  asadar, cand suntem stapaniti de o emotie negativa, o descarcam printr-o actiune concreta si vom simti cum emotia negativa ne paraseste incet incet.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #227 : Sâmbătă, 29 Mai 2010, 22:27 »
Sigur, de-asta se duc barbatii la fotbal, injura si se descarca acolo de emotii negative si nu-si mai bat nevestele... ;D

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #228 : Sâmbătă, 29 Mai 2010, 22:32 »
Sigur, de-asta se duc barbatii la fotbal, injura si se descarca acolo de emotii negative si nu-si mai bat nevestele... ;D

mda, este si acesta un punct de vedere! oricum depinde de barbati...
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #229 : Sâmbătă, 29 Mai 2010, 22:33 »
vă mai aştept cu păreri....
la final.... mai bârfim
până akum...ok
vă scapă oare ceva?
nihil sine deo

luciamanta

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #230 : Luni, 31 Mai 2010, 19:07 »
   Astazi, a inceput postul Sfintilor Apostoli, Petru si Pavel... E bine sa facem fapte bune.... Sa ne supraveghem mintea si sa avem puterea de a nu ingadui gandurilor negative, sa patrunda acolo. In alta ordine de idei, in timpul postului se duce lupta launtrica dintre bine si rau. Tot o lupta este si tendinta de a vorbi... Multe dintre conflicte apar ca urmare a vorbelor rostite la intamplare, fara o analiza anterioara...Dar suntem niste biete fiinte umane...

adria

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #231 : Luni, 31 Mai 2010, 20:16 »
draga lucia, scuze, dar nu ma simt deloc o biata fiinta umana
sunt un OM, cu bune si rele, care crede ca a facut ceva pe pamantul asta
o casa, copii si mai am de plantat un pom
am sa-l plantez candva si pe ala, dar trebuie sa simt cu adevarat ca trebuie sa-l plantez
sper sa ajung sa fac treaba asta

luciamanta

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #232 : Luni, 31 Mai 2010, 20:19 »
draga lucia, scuze, dar nu ma simt deloc o biata fiinta umana
sunt un OM, cu bune si rele, care crede ca a facut ceva pe pamantul asta
o casa, copii si mai am de plantat un pom
am sa-l plantez candva si pe ala, dar trebuie sa simt cu adevarat ca trebuie sa-l plantez
sper sa ajung sa fac treaba asta

Sa iti ajute Dumnezeu!

luciamanta

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #233 : Luni, 31 Mai 2010, 20:25 »
draga lucia, scuze, dar nu ma simt deloc o biata fiinta umana
sunt un OM, cu bune si rele, care crede ca a facut ceva pe pamantul asta
o casa, copii si mai am de plantat un pom
am sa-l plantez candva si pe ala, dar trebuie sa simt cu adevarat ca trebuie sa-l plantez
sper sa ajung sa fac treaba asta
Ma refeream la postul trupesc si sufletesc si la omul care se raporteaza numai la nivelul meteriei...

adria

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #234 : Luni, 31 Mai 2010, 20:31 »
m-am gandit eu, dar cred ca ti-ai dat seama din discutiile anterioare cat de mult tin eu posturile de orice natura
cred ca trebuie sa simti ca trebuie sa postesti, iar eu l-as minti pe dumnezeu
si de multa vreme nu mai mint, evit doar

luciamanta

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #235 : Luni, 31 Mai 2010, 20:32 »
m-am gandit eu, dar cred ca ti-ai dat seama din discutiile anterioare cat de mult tin eu posturile de orice natura
cred ca trebuie sa simti ca trebuie sa postesti, iar eu l-as minti pe dumnezeu
si de multa vreme nu mai mint, evit doar
Imi place sinceritatea ta f. mult!

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #236 : Luni, 31 Mai 2010, 20:36 »
draga lucia, scuze, dar nu ma simt deloc o biata fiinta umana
sunt un OM, cu bune si rele, care crede ca a facut ceva pe pamantul asta
o casa, copii si mai am de plantat un pom
am sa-l plantez candva si pe ala, dar trebuie sa simt cu adevarat ca trebuie sa-l plantez
sper sa ajung sa fac treaba asta


draga adria, mai lipseste de pe lista si sa scrii o carte... in fine realizarile celelalte sunt cele mai importante.  eu am plantat doar un cais primavara trecuta si am vazut ca a facut caise acum, vreo 5-6! o sa fac dulceata de caise pentru tot SC!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #237 : Luni, 31 Mai 2010, 20:38 »
lucia.....
stai draga mea.... vom intra în post... vrem-nu vrem...
la ce se aude... cred că din ce în ce vom posti cât mai mulţi....iar de vorbit, să nu ne mire când vom vorbi singuri...
nihil sine deo

adria

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #238 : Luni, 31 Mai 2010, 20:40 »


[draga adria, mai lipseste de pe lista si sa scrii o carte...]



draga mea, ayouni, niciodata nu stii ce-ti aduce viitorul ;) cine stie?!

luciamanta

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #239 : Luni, 31 Mai 2010, 20:49 »
lucia.....
stai draga mea.... vom intra în post... vrem-nu vrem...
la ce se aude... cred că din ce în ce vom posti cât mai mulţi....iar de vorbit, să nu ne mire când vom vorbi singuri...
Draga mea Steliana, ai pus punctul pe "i"! Inseamna ca esti bine, sanatoasa si voioasa!!! Pana la urma ti-a prins bine licoarea aceea afrodisiaca! Orgasmica licoare!