Autor Subiect: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta  (Citit de 89456 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #15 : Miercuri, 31 Martie 2010, 22:21 »
...religia  sa  fie  explicata  la  varsta  de  18 ani  ...TOTAL  GRESIT
   Adolescentii  vor intreba  mirati : " Cu  ce se mananca ?!?!?!
   Deja la  aceasta  varsta ,...au  foarte  multe  pacate .  Pacate  de  care  sunt  mandrii  ca  le-au savarsit. Poate  ca  unul  chiar avand  permis de conducere  loveste  un  om  (  dar  tatal  lui  fiind mare  barosan il scoate basma  curata ).  Un  altul  are  tupeul  sa i-a  arma  din  dotare a  tatalui  sau ( politist fiind ) si sa-si  impuste  fratele  de  la  o distanta  de  3  metri .   ....Si  lista poate  continua .  Ei  nu  au  remuscari pentru ceea  ce  fac .  Deja  la  aceasta  varsta  este  foarte  tarziu .
    Sa ai 18 ani  si  sa nu  cunosti  poruncile  lui Dumnezeu .
    Sa  nu  stii  ca  Dumnezeu are  grija  de  tine .
    Sa  nu  cunostii  lucrarile  lui  Dumnezeu .
    Sa nu  stii ca  Isus a  murit  pe  cruce  pentru  tine .
   
   Oricare  ar  fi  religia ,... de  la  o  varsta  frageda  ar trebuii sa  ne  conformam cu  ea .
   Ca  este ortodox, catolic, adventist , mahomedan , ..etc. ....toti  au  un  D-zeu al  lor  caruia  i  se  inchina .  Si  acest lucru  il  fac  de  mici , invatati  in  primul  rand  de  parinti  si de  cei  din  familie.



   

carmentoma

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #16 : Miercuri, 31 Martie 2010, 22:30 »
       Subscriu cu o expresie pe care a spus-o un om mare si care e esenta a tot ce scriem noi aici: Nihil Sine Deo! Daca e o varsta la care sa o invatam , ea cred ca este in copilaria mica, atunci cand se formeaza "cei sapte ani de acasa"! Si, pentru ca suntem inca in post, (chiar daca nu e de bon ton sa mai amintim si asta) cred ca insasi discutia pe care o purtam e un mare pacat, mai ales in Saptamana Mare! Scuze pentru bigotism!!

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #17 : Miercuri, 31 Martie 2010, 23:02 »
Foarte  bine  spus :  Cei sapte  ani  de  acasa !
Chiar  daca  suntem  in  postul pastelui , nu  savarsim  nici  un  pacat ca ne  marturisim  credinta .  Cand  vorbesti  despre Dumnezeu ,vorbesti cu  credinta  si  cu  tarie .  Sufletul  nostru este  CASA  LUI ,EL locuieste in inimile noastre  
 

carmentoma

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #18 : Miercuri, 31 Martie 2010, 23:07 »
    Nu recunoasterea credintei e un pacat, ci tocmai negarea ei! Imi pare rau sca nu reusesc sa ma fac inteleasa! Mai bine tac! Si din tacere poate intelege fiecare ce vrea!

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #19 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 20:31 »
  Da, bine zis, "nerecunoasterea credintei". Dar, ce treaba are credinta cu religia? Eu nu prea vad legatura. Credinta e credinta, iar religia e religie. Eu, daca nu sunt religios, nu inseamna ca nu cred in Dumnezeu. Intr-adevar, poate nu in Dumnezeul in care cred cam toti. Eu cred in insasi Creatorul, care vorbeste prin noi, chiar in interiorul nostru, nu scrie in vreo carte. Cartile sunt scrise tot de "OM", iar orice om poate fi influentat, in functie de viata lui, de evenimentele din viata lui, poate fi influentat sa falsifice, su shtirea lui sau chiar fara a-si da seama. Trebuie sa selectam cele adevarate dintr-o carte, nu sa o credem "orbeshte".
   Aceasta este parerea mea. In schimb, referitor la ce spunea cineva mai inainte, oare de ce trebuie sa ni se bage "pe gat" religia de cand suntem copii ? Care e scopul, sau care e rostul ?
  Sa-i facem sa se teama de necunoscut? Sa-i facem sa se teama asha, de cand sunt mici? Nu sunt de acord. Eu vreau ca fetitza mea sa nu se teama vreodata de ceva. Atunci va fi mai puternica. Omul care nu are teama, dar are respect pentru legile vietii, nu ale "domnului". Acele legi ale "domnului" sunt scrise intr-o carte. Sufletul si psihicul uman nu e o carte. E un foarte complicat mecanism.
  Inseamna ca sunteti de acord cu spusele preotilor care, in momentul, de exemplu, al cununiilor religioase, mireselor li se ureaza sa fie ca Rashela. Macar stie cineva ce era, ce a facut si cine era Rashela?
   Aceasta Rashela era o prostituata. Daca voi credeti ca, in momentul cand va cununati religios e bine si "fara pacat" sa faceti ce facea Rashela, pentru ca asha va spune preotul ca e bine, atunci nu prea mai am nimic de comentat.

marcutza

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #20 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 20:35 »


"In Vietile sfintilor, pe 22 iulie, despre Maria Magdalena  se spun urmatoarele lucruri: "Fiind bantuita de patimi si de duhuri necurate, ea ducea o viata de desfrau si ticalosie. Auzind insa de Hristos, in sufletul ei s-a nascut, ca o flacara sfioasa, nadejdea ca va fi izbavita. (...) Maria Magdalena a fost pacatoasa care a uns cu mir picioarele Domnului, in casa lui Simon Leprosul; era una si aceeasi persoana cu Maria, sora lui Lazar." Vulgata "traditionala" propune un portret foarte "colorat" al personajului: desfranata "profesionista"; s-a convertit si L-a urmat pe Isus; a spalat cu lacrimi picioarele Acestuia inaintea Cinei de taina; ar fi fost sora insasi a lui Lazar; conform celei mai generoase traditii, perpetuate si de toate ecranizarile moderne, ea ar fi fost femeia adultera salvata in extremis de lapidare. Romanul lui Dan Brown, Da Vinci Code, propune o cu totul alta versiune, prelungind unele scenarii gnostice din Antichitate: Maria Magdalena ar fi fost sotia legitima a lui Isus, care s-ar fi refugiat in Occident dupa Rastignire. Iata doua mituri care nu au nici o justificare in textele evanghelice."

citez din multele scrieri care spun aceleasi lucruri despre Maria Magdalena.

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #21 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 20:45 »
   Multumesc, Marcutza pentru raspunsul rapid. Cred ca nu o sa mai deschid subiectul despre religie decat atunci cand "majoritatea" vor citi istoria reala, pe care sa o confrunte cu "adevarurile sau minciunile" din "cartea cartilor" si cand lumea va face o asemanare sau deosebire, bineinteles, daca exista, intre timpul faptelor petrecute in "cartea cartilor" si istoria reala, scrisa de mai multi insi, din diferite locuri. Daca gaseste cineva o cat de mica potrivire, ii promit eu ca o sa ma duc la biserica.

marcutza

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #22 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 20:48 »
hei @iulielf, parca a fost vorba ca respectam parerile chiar daca nu ni le insusim :) te asteptam la povesti cu interes :)

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #23 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 20:53 »
   Ok, am inteles. Eu mi-am expus parerea.  :) ;)
   Pacat ca nu avem un chat in timp real.

sile43

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #24 : Luni, 05 Aprilie 2010, 15:43 »
Cu toate ca sunt ateu,cred ca religia tine pamantul pe axa. Religia tine in frau o eventuala dezlantuire a raului uman. Dumnezeu a aparut din nevoia oamenilor de a fi ocrotiti de ei insisi,de speranta intr-o viata mai buna si din teama de necunoscut.
Nu exista absolut nici o dovada a existentei lui Dumnezeu,noi l-am creeat,aveam nevoie de el.

marcutza

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #25 : Miercuri, 07 Aprilie 2010, 20:25 »
ceva in genul crede si nu cerceta ? @sile43

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #26 : Miercuri, 07 Aprilie 2010, 20:28 »
...noi  oamenii  am  inventat  multe  :)     ...dar  oare ,  nu  cu  ajutorul  lui  Dumnezeu !

marcutza

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #27 : Miercuri, 07 Aprilie 2010, 20:30 »
perfect de acord cu intrebarea @krissunu  ;) sa vedem replici :)

sile43

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #28 : Miercuri, 07 Aprilie 2010, 23:30 »
"Ajutorul lui Dumnezeu",doar o metafora a sperantei omului in divinitatea salvatoare ,o alianta a individului neincrezator in propriile capacitati.

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #29 : Miercuri, 07 Aprilie 2010, 23:51 »
    " Busola" morala a omului.


     Oamenii au primit un dar pretios: constiinta. Ca urmare, indiferent in ce natiune sau trib s-au nascut, ori in ce epoca au trait, toti au norme de conduita care au multe in comun. Totusi, constiinta este un ghid care poate da gres ; ea poate fi influientata de convingeri religioase false, de filozofii omenesti, de prejudecati sau de dorinte gresite. Prin urmare, asa cum un pilot trebuie sa-si etaloneze aparatura de zbor, noi trebuie sa ne verificam "busola" care ne indruma in plan moral si spiritual si, daca e necesar, sa o corectam, astfel incat sa indice normele drepte ale lui Dumnezeu . Spre deosebire de normele de conduita stabilite de oameni , care se schimba de la o generatie la alta , normele perfecte ale lui Dumnezeu sunt vesnice .

  " Eu sunt Dumnezeul, Eu nu ma schimb " ,  a spus El  -Maleahi 3:6