Autor Subiect: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta  (Citit de 89439 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #45 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 22:47 »
Fragment dintr-o povestire începută şi neterminată încă:

– Ei bine, îţi aminteşti că în Geneza, mai pe la început, parcă în versetul 26, scrie aşa: „Şi Dumnezeu a zis: Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră.“. Te-ai întrebat vreodată cam care ar putea fi tîlcul acestor vorbe? Nu te-a obsedat nici un pic această formă de plural Nostru?!  Pe mine da! De ce Nostru şi nu Meu?! De ce să facem şi nu să fac?! Cine este de fapt Dumnezeul nostru? A fost singur atunci cînd a creat lumea, omul? Şi dacă nu, cine erau cei care îl însoţeau încît aveau aceeaşi putere ca şi El, de a crea oameni? Oare nu sunt nişte fiinţe care şi-au asumat acelaşi rol de creatori pe care ni-l asumăm noi acum, cînd creăm fiinţe în laboartoarele de genetică?[...] Dumnezeu nu a fost singur atunci cînd a creat omul!

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #46 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 23:14 »
versetul  26:

        Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!" 


...asa  este ,   se  vorbeste  despre  " asemanarea  Noastra ".  Foarte bine  ca  te-ai  intrebat ,...si  eu  am  facut  acest  lucru ,...si  am  gasit  raspunsul.   
         Toata  creatia   a  fost  facuta  de  catre  Dumnezeu  si  fiul Sau  Isus .  Acesta  este  adevarul. Nu  numai  Dumnezeu  a  contribuit ,.. ci  ,...si  insusi  Isus . 
          Biblia  ne  spune  ca  putem  ajunge  la  Dumnezeu , decat  prin  Isus.   
           Duhul Sfant    se  coboare  asupra  noastra ,...cu  ajutorul  lui il  vom  recunoaste  pe  Isus ,...ii  vom  "deschide usa sufletului " ,...Isus  " vede" credinta noastra,....daca suntem  cu  adevarat  credinciosi  ,...ne  deschide  calea  catre  Dumnezeu  Tatal. 

          Aici  este  vorba  despre  Sfanta  Treime :

                -  Duhul  Sfant   ,....el  se  pogoara  peste  sufletele  noastre de  cand  ne  nastem
               
                - Isus   ,....care ne  " cantareste "  credinta

                - Dumnezeu Tatal   -unicul  Dumnezeu


   El  precizeaza  in  biblie  ca  nu  exista  alti  Dumnezei  in  afara  de  El.

       


       










Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #47 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 23:30 »
M-ati pus la colt cu citatele voastre. Eu care merg la biserica nu stiu versete din biblie.
Merg pe principiul din titlu "crede si nu cerceta"

sile43

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #48 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 23:40 »
Saturnianule ce-mi faci?. Eu toata viata nu am crezut in Dumnezeu si aflu acum la batranete ca nu trebuie sa cred in mai multi? ::)

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #49 : Luni, 12 Aprilie 2010, 00:10 »
" crede si nu cerceta " 

    ...este  un principiu !!!   ..asa-i !!! 

        Cand  un  om  spune  un lucru  de  o  anume  importanta este  crezut sau nu.  Alteori cercetam  spusele ,....si  vedem  daca  gasim  adevarul  sau  minciuna  in  ceea  ce  s-a  spus .

        Poate  ca  este  bine  ca acest  principiu  sa-l  punem  in  aplicare  atunci  cand  avem  nevoie  de  ajutor  divin . 

....si  aici  am  sa  spun  o  povestioara:

          Dumnezeu bate la usa ta

        Intr-o zi o femeie mai in varsta isi facea treburile in casa. Deodata aude un glas care ii spune : Eu sunt Dumnezeu ! Ai grija si pregateste-te deoarece eu voi veni la tine ziua urmatoare.

        Femeia asculta si a incepu sa faca pregatirile. A facut curat in casa, a spalat, a sters praful; apoi a gatit cele mai bune bucate, a asezat masa a facut tot ce putea sa faca pentru un musafir , mai ales ca era unul asa de important.

        Iar apoi a inceput sa astepte.
        Dupa cateva ore de asteptare si nerabdare - suna la usa cineva. Deschide repede, dar spre dezamagirea ei era vecina. O persoana mai saraca cu 3 copii care ii cere niste sare imprumut. Deranjata de prezenta ei ii spuse :

     - Pleaca ! Nu ma deranja astept pe cineva foarte important acum. Nu am timp.

       Vecina pleca intristata. Peste inca o ora vine la usa altcineva. Era un vanzator ambulant - care incerca sa scoata si el un ban.


      Din nou - este gonit si acesta din motivul ca era ocupata.

      Se aseza iar langa masa pusa cu bucate si se intreba : Oare de ce nu mai vine?

      Se aude din nou soneria.

    - Sigur e El ! Si alerga catre usa. Deschide, si spre surprinderea ei era doar un cersetor.

    - Dati-mi si mie o bucata de paine. Sunt sarac, nu am ce manca, si nu mai pot de foame. Dumnezeu sa va dea in loc ce imi dati mie.
    - Nu am ce sa iti dau. Toate bucatele acestea nu sunt pentru tine !

      Seara se asternu si nu veni nimeni. Astepta si intr-un final se culca. In vis s-a auzit vocea Domnului:

       Am venit si am batut de 3 ori la usa si nu m-ai primit inauntru. Am cerut de mancare si nu mi-ai dat.

       Draga cititorule : Dumnezeu nu vine cu aura la cap si cu crucea in spate. Cand ajuti pe cineva, pe El in ajuti. Cand dai unui sarac ceva de mancare, Lui ii dai. Asa ca ajuta-ti aproapele si fa o fapta buna !

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #50 : Luni, 12 Aprilie 2010, 00:33 »
Saturnianule ce-mi faci?. Eu toata viata nu am crezut in Dumnezeu si aflu acum la batranete ca nu trebuie sa cred in mai multi? ::)

Scuze că ţi-am creat probleme în plus. Treci tu peste, nu-ţi va fi greu  ;)

Ştii ce cred eu? Că Dumnezeul de care ni se vorbeşte în Biblie nu e acel Dumnezeu - Forţa Supremă cum îi zic eu - creator al universului şi toate cîte sunt în el, ci un Dumnezeu mai mic, un Dumnezeu doar al nostru. Nu ştiu ce şi cît vor înţelege cei de pe-aici din ce spun şi ce o să mai spun eu :)

Recomand un film - Stigmata - realizat după cuvintele lui Iisus din Manuscrisul de la Marea Moartă (cu siguranţă aţi auzit de el), cuvine care NU se regăsesc în Biblie, pentru că aşa au ales înaltele feţe bisericeşti în urmă cam cu un mileniu cînd s-a decis ce anume evanghelii să intre în alcătuirea Bibliei. Şi au ales foarte atent.

Mai recomand documentarul Iisus care este difuzat pe National Geographic.

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #51 : Luni, 12 Aprilie 2010, 00:50 »
@krissunu

Cu poestioara ta nu m-ai atins de loc. Usa nu deschid din alte ratiuni. La copii de pe strada nu mai dau tot la fel ( ajunsesera sa ma cunoasca si se adunau ciorchine dupa mine ), pana am inceput sa ma interesez de unde provin si am aflat ca aveau familie fiecare. La cersetori dau, dar nu la usa mea, sub nici o forma nu deschid usa pentru pomana. Ce pot sa dau, duc eu acolo unde ma trimite constiinta.
Mi-a placut, dar nu prinde la oricine ;)

Principiul "crede si nu cerceta" il aplic doar in roport cu divinitatea
! Ar fii cea mai mare prostie ca in raport cu confrati pamanteni sa fiu la fel de increzatoare. IMPOSIBIL !!!

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #52 : Luni, 12 Aprilie 2010, 00:57 »
Jesus said... the Kingdom of God is inside you, and all around you, not in mansions of wood and stone. Split a piece of wood... and I am there, lift a stone... and you will find me. (Din "Manuscrisul de la Marea Moartă")

Cum spuneam şi în mesajul anterior, cuvintele lui Iisus din acel manuscris NU se găsesc în Biblie. Citindu-le pe cele de mai sus e lesne de înţeles de ce. În schimb, se pare că Manuscrisul se găseşte în biblioteca Vaticanului. De ce nu este făcut public, iarăşi e lesne de înţeles.

De ce căutăm ceva la mari depărtări sau în alte părţi cînd se află atît de aproape de noi?

@krissunu: Aplici principiul acela cui vrei tu. Dar cred că ştii la fel de bine ca mine că Iisus nu a zis niciodată "crede şi nu cerceta" relativ la divinitate. Caută în Biblie şi ai să vezi. Asta e o "invenţie" a Bisericii.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #53 : Luni, 12 Aprilie 2010, 00:59 »
Scuze. Era @Catherina: Aplici principiul acela cui vrei tu. Dar cred că ştii la fel de bine ca mine că Iisus nu a zis niciodată "crede şi nu cerceta" relativ la divinitate. Caută în Biblie şi ai să vezi. Asta e o "invenţie" a Bisericii.

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #54 : Luni, 12 Aprilie 2010, 11:20 »
Scuze. Era @Catherina: Aplici principiul acela cui vrei tu. Dar cred că ştii la fel de bine ca mine că Iisus nu a zis niciodată "crede şi nu cerceta" relativ la divinitate. Caută în Biblie şi ai să vezi. Asta e o "invenţie" a Bisericii.


Nu suntem in masura sa dezbatem aceste cuvinte, dupa mine este traducerea laica; ( in biserica de vreun preot nu cred ca este folosita , poate fii rastalmacita in multe forme )
 ;a cuvintelor lui Isus Hristos adresate Apostolului Toma, care nu credea in Invierea Lui pana nu-l vedea. Astfel  Isus Hristos a aparut din nou in fata Apostolilor si l-a chemat pe Toma langa el zicand , Apropie-te si pune mana pe mana si coasta mea ' apoi ,, Fericit esti tu Toma, ca vezi si crezi, dar mai fericit este cel care crede si fara sa vada '
Nu am pretentia ca am folosit citat din biblie ( este din ce am ascultat in biserica )
Din "crede şi nu cerceta" fiecare are dreptul sa inteleaga ce vrea. Eu in aceasta forma traduc si inteleg aceste cuvinte.

Dar ,, fericiti sunt cei saraci cu duhul '' nu este cumva tot o rastalmacire a acelorasi cuvinte ... exista in biblie ?

maria171

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #55 : Luni, 12 Aprilie 2010, 11:44 »
noi crestinii ortodicsi credem in D-zeu mai mult cu sufletul
de mici bunicii mai ales ne-au inoculat dragostea fata de divinitate si nu ne-au explicat biblia
ne-au invatat cat stiau si ei
noi iubim cu sufletul, asa cum un copil isi iubeste parintii, fara sa ii inteleaga mereu sau fara sa le studieze faptele
am avut un coleg baptist
el studia bibila, in contextul epocii respective
spunea lucruri interesante, dar mie imi pareau reci

nu se putea sa nu imi spun parerea si la subiectul asta, nu e asa?

robbye79

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #56 : Luni, 12 Aprilie 2010, 16:53 »
Salutare tuturor

Ma bag si eu in seama pe subiectul asta mai ales pentru ca prin unele tari pe unde am fost si pe unde am si
lucrat ( Turcia, Iraq ) poti fi serios admonestat, batut sau chiar omorat daca indraznesti sa pui la indoiala existenta
divinitatii. Sigur, nu e cazul romanilor...sper eu :) .... Eu de cate ori am fost intrebat daca sunt musulman sau crestin, si se intampla foarte des asta, intotdeauna rapundeam: "Nici musulman, nici crestin, credinta sta in bunatatea inimii si in dorinta de a ajuta", si cred in asta.
Degeaba te duci la biserica daca atunci cand iesi de acolo te uiti cu dispret la mana intinsa de cativa nefericiti ai sortii sau
te grabesti cu judecata in alte situatii ale vietii cand intilnesti oameni aflati in dificultate....
Ca sa intru si eu in "polemica" o sa va spun ca eu am mari indoieli in existenta cuiva care este atotputernic, fie ca se numeste Dumnezeu, Allah sau mai stiu eu cum, si o sa va dau si argumentul meu pe care unii o sa-l considere oarecum simplist,
poate ca si este, nu stiu...
Se spune ca Dumnezeu a creat Pamantul si ca noi suntem copii lui...
Ei bine, atunci un adevar general valabil spune ca atunci cand creezi ceva esti responsabil pt acel lucru, ori daca ma uit
in jur, observ ca Atotputernicul a esuat in "manageriat" iar ca tata si-a abandonat de mult copii....(o gandire asemanatoare cu cea a
profesorului din postarea de inceput a lui Marcutza)
Sunt o persoana care intotdeauna se bazeaza pe adevaruri, analiza si fapte dovedite iar existenta unei fiinte superioare
care poate sa faptuiasca lucruri pe care noi le-am considera minuni, care ar putea sa ajute dar nu o face mi se pare ilogica,
si sincer sa fiu imi da fiori, ....ar fi ca atunci cand apelezi la cineva care stii sigur ca poate sa te ajute,
dar nu o face, din rautate....puteti sa ganditi ca bunul nostru Dumnezeu ar face asta???
Perfect de acord cu Sile43...."Religia tine in frau o eventuala dezlantuire a raului uman. Dumnezeu a aparut din nevoia oamenilor de a fi
ocrotiti de ei insisi,de speranta intr-o viata mai buna si din teama de necunoscut.
Nu exista absolut nici o dovada a existentei lui Dumnezeu,noi l-am creeat,aveam nevoie de el."....iar atata timp cat o religie, orice
religie, nu te indeamna sa faci rau, e ok pt mine,....doar ca eu unul nu cred in Dumnezeu.
Din pacate, la noi, ca peste tot cred, religia si credinta in Dumnezeu sunt un fel de masca pentru ipocrizie si inavutire in
foarte multe cazuri....

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #57 : Luni, 12 Aprilie 2010, 19:10 »
@robbye79

Ai dreptate, romanul este indulgent , nu te va omara nimeni pentru necredinta ta la fel cum sper sa nu ma omoare nici pe mine pentru credinta mea.

Daca asta e parerea ta eu ti-o respect.
Sper sa nu incerce nimeni sa te converteasca aici pe forum !

marcutza

  • Vizitator
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #58 : Luni, 12 Aprilie 2010, 19:19 »
forumul nu e pt convertirea in vreun fel a cuiva :)
este pt a dezbate, a ne spune parerea si a discuta la modul placut subiectele care preocupa.:)

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Re: Religie vs ateism, "crede si nu cerceta" vs stiinta
« Răspuns #59 : Luni, 12 Aprilie 2010, 19:27 »
   Binainteles   @marcuza !    aici  discutam   :)   in  modul  cel  mai  placut . 

   ...imi  place  sa  vorbesc despre  lucrurile  lui Dumezeu .

   ...nicidecum , nu sunt persoana credincioasa, care  se  trezeste  dis-de-dimineata   si  se  roaga .  Nu  sunt  usa  de  biserica .