Autor Subiect: Croaziera pe Mediterana: Barcelona, Cannes, Corsica, Genova, Mallorca, 5Terre  (Citit de 21494 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Simona Marin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Croaziera pe Mediterana: Barcelona, Cannes, Corsica, Genova, Mallorca, 5Terre
« Răspuns #15 : Vineri, 13 Septembrie 2019, 00:48 »
Buna seara!

Sunt membra mai veche Singles Camp si ca in cazul tuturor celorlalte excursii cu "trupa", de abia astept si aceasta "aventura".
  :smitten: :applause:

O intrebare doar: e suficient daca avem buletinul la noi? Sau trebuie sa fim pregatiti si cu pasapoartele?

Multumesc!

Simona Marin


Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Croaziera pe Mediterana: Barcelona, Cannes, Corsica, Genova, Mallorca, 5Terre
« Răspuns #16 : Duminică, 29 Septembrie 2019, 18:51 »
Buna tuturor
Sunt Daniela Dimitrescu, insotitor de grup pe alte destinatii in Singles camp. Cu acordul si bunavointa conducerii Singles camp, propun celor care vin din tara si au nevoie de cazare o nooapte inainte si/sau dupa excursie, cazare la pensiunea mea Pensiunea Daniela, din Bucuresti, apartament pe care il inchiriez in regim hotelier, cu paturi twin, la costul de 80 lei/nopate/persoana. La aeroport se poate ajunge cu taxi in cca 20-30 minute. In perioadele in care eu sunt in tara, pot asigura transferul la aeroport. Cu ocazia excursiei voastre eu voi avea grup la Istanbul, dar cu alte ocazii putem organiza transfer la aeroport. Pensiunea dispune de tot comfortul. Detalii pe messinger (Daniela Dimitrescu) sau whatsupp 0721428014.
Multumesc administratorului si Lidiei pentru oportunitatea acestei publicatii.
Va urez drum bun si vacanta minunata, Daniela!

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Multumim pentru oferta, Daniela! De data aceasta eu am ales sa calatoresc noaptea si nu voi avea nevoie de cazare, dar voi apela cu toata increderea, la nevoie   :thumbup:

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Buna tuturor,
Mai avem putin pana la plecarea noastra in croaziera  *|*  Va trimit cateva detalii utile pana la intalnirea noastra

Intalnirea grupului care pleaca din Bucuresti este pe 11 octombrie, la 5.00 dimineata, in fata cafenelei Lavazza, Plecari Internationale. Va rog sa va luati toate masurile pentru a ajunge la timp. Dimineata este aglomerat, mai ales la control securitate si avem nevoie de cel putin 2 ore pana pleaca avionul.

FLIGHT 11 OCT OB 108 Bucuresti 07:20 - Barcelona 09:40
Bagaj de mana – 10 kg; bagaj de cala – 32 kg

Pentru transferurile de la aeroport la hotel (11 octombrie) si din port la aeroport (19 octombrie) am rezervat si platit un microbuz. Este cea mai simpla si ieftina modalitate pe care am gasit-o, 12 euro/persoana/ambele curse. Rezervarea este facuta pentru cele 18 persoane care pleaca din Bucuresti.

Pentru cei care vin cu alte zboruri, cazarea este la Expo Hotel Barcelona.

Turul ghidat este de la ora 15.00:18.00. Plecarea in tur este de la intrarea in OLIVIA PLAZA HOTEL (langa Hard Rock Café in Plaza Catalunya) Turul este in engleza si este inclus in pretul excursiei, dar castile se platesc separat 1,5 euro/pers.
Biletele de avion, voucherele pentru cabina, asigurararile vor fi la mine, nu trebuie sa aveti nimic, doar PASAPORTUL

Imbarcarea pe vasul de croaziera este pe 12 octombrie, intre orele 13.00:16.00. Plecarea din port este la ora 18.00.

Vremea va fi calda, intre 21-27 grade Celsius din ce arata prognoza. Va recomand sa aveti si o geaca de vant, o haina de ploaie daca vor fi si seri mai racoroase.
Pentru vas puteti alege tinute lejere de zi, costum de baie pentru piscina sau zona SPA,  dar si ceva mai elegant pentru seara.
Pentru excursiile optionale sa aveti imbracaminte sport si incaltaminte comoda pentru ca vom merge pe jos destul de mult, un rucsacel pentru apa, haina de ploaie.

Drum bun! Ne vedem vineri :)



Offline ANCUTA66

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
Re: Croaziera pe Mediterana: Barcelona, Cannes, Corsica, Genova, Mallorca, 5Terre
« Răspuns #19 : Marți, 08 Octombrie 2019, 13:38 »
Buna ziua, in programul initial este trecuta in 12.10 excursie optionala  Parcul Guell si Montjuic. In ultimul anunt al Lidiei nu zice nimic de ea. Mai avem timp in acea dimineata sa mergem, avand in vedere ca imbarcarea e intre orele 13-16?

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Croaziera pe Mediterana: Barcelona, Cannes, Corsica, Genova, Mallorca, 5Terre
« Răspuns #20 : Marți, 08 Octombrie 2019, 19:55 »
Pentru Parcul Guell este timp pe 12 oct dimineata iar la Montjuic avem timp pe 19 oct, dupa ce coboram de pe vasul de croaziera. Sunt locuri unde se pot depozita bagajele pentru 5 euro iar transferul la aeroport este la 16.30.

Offline ANCUTA66

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
Re: Croaziera pe Mediterana: Barcelona, Cannes, Corsica, Genova, Mallorca, 5Terre
« Răspuns #21 : Marți, 08 Octombrie 2019, 20:14 »
Multumesc pentru raspuns. O seara frumoasa

Offline doina savu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 99
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Gigi, la anul viitor aceasta croazieră va mai fi in programul tau? Tare ma tentează...
Pana atunci ma fac eu bine..
Mci
Doina

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Da, am in plan sa o repet. Doar ca trebuie sa si gasesc locuri. Este extreme de greu de format grup pe croaziera...Saptamana aceasta urmeaza sa fac cererea de rezervare.

Offline doina savu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 99
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Ok. E bine ca exista intenția, acum sa vedem ce iese. La ce poze frumoase sunt puse pe FB, sper sa se faca grup. Mci
Doina

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Nu e vorba de participanti, este vorba de a obtine o rezervare bloc de la companie. Doritori sunt multi, dar acum aceasta este problema la croaziera: locuri libere.

Offline Necula Mihaela

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
 
   Asteptam si noi un feedback din aceasta croaziera-impresii, păreri, recomandări... :magic:

Offline rodica64

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Re: Croaziera pe Mediterana: Barcelona, Cannes, Corsica, Genova, Mallorca, 5Terre
« Răspuns #27 : Vineri, 25 Octombrie 2019, 19:58 »
Starea pe care ti-o da un apus sau rasarit de soare, privit de la etajul 20 al unui vas de lux in mijlocul marii, este de extraordinara. Trebuie incercat macar odata in viata.



















Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Re: Croaziera pe Mediterana: Barcelona, Cannes, Corsica, Genova, Mallorca, 5Terre
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 26 Octombrie 2019, 17:16 »
Hello tuturor , :bow:

Visam de mult la o asa aventura , o croaziera pe un vas - ca-n filme- .  *|* *|*
Insa asteptarile mele au fost cu mult depasite de ceea ce aveam sa traiesc pe acest vas minunat , in sensul bun al cuvantului , evident ! :yeah:

Acest vas , dragii mei viitori doritori de aventura , este realmente un orasel plutitor , cu peste 4,000 de oameni la bord , dintre care in jur de 1,400 sunt doar angajatii . Nu-mi imaginam cat de bine pot fi organizati , totul decurgea fluent , fara prea mari aglomerari , busculade , etc.
Activitatile pe un astfel de vas sunt de-a dreptul , apeland la un singur cuvant - diversitate -
Si daca ti-ai propune cu inversunare sa nu debarci , in nici o zi, cuvantul - plictiseala - nu ar avea loc.
 De la rasaritul soarelui , cu o cafeluta in fata , savurand-o in tihna , de pe nenumaratele punti , pana seara tarziu in noapte , in acorduri de ritm nebun , viata se comprima . Timpul devine prea scurt , la cate ai de experimentat pe vas . Exista piscine exterioare , unde inca de dimineata , te poti balaci si relaxa, asistand la fel de fel de joculete , concursuri , care mai de care mai amuzante si incitante .
Exista si piscine interioare , cu jacuzzi , unde te poti bucura de relaxarea binemeritata , dupa o zi de colindat , poti privi prin tavanele transparente din sticla , cum uneori vremea rea iti surade cu cate o rafala de ploaie !
Poti colinda pe la amiaza pana-n seara pe puntile dedicate shoping-ului , unde gasesti o diversitate de  magazine.

Cat despre mancare :worthy: ce pot sa zic ? Poti servi masa gratuit atat -a la carte - cat si in sistem de bufet suedez .  Informatiile cu privire la toate activitatile curente dintr-o zi , de la servit masa , spectacole, concursuri, petreceri , karaoke, lectii de dans , etc . le primesti in fiecare seara , in cabina , sub forma unui pliant , pt. ziua ce va urma .  :whistle:

De pe la 9 ale serii , imi placea mie cel mai mult ! Spectacolele din fiecare seara erau fascinante ! De la costume , scenografie, interpretare , temele abordate si anume magie , dans , echilibristica , dans la bara , flamenco , opereta , dans de cabaret , muzica clasica italiana , omagiu Tina Turner , muzical etc . totul te face sa -ti doresti sa nu se sfarseasca , sa te poti bucura la nesfarsit de magia clipei !  :thumbup:
Seara insemna - diversitate de evenimente - , animatorii te insoteau la orice pas. La Atrium  puteai asculta in fiecare seara muzica live , cantata fie de un saxofonist amuzant cu ritmul in sange , acompaniat de un pianist , fie de alti 2 chitaristi pasionati . Puteai participa la karaoke , seri dedicate de dans latino , etc, seri de disco cu dj , clubing si de ce nu .....viata intensa de cazino !!!!
Viata in -croaziera- dragii mei , e intensa , locurile pe care le-am vizitat fiecare cu farmecul lui . Mi-as fi dorit mult sa pot descoperi in tihna Roma si Barcelona , 2 orase care mi-au placut enorm si merita ceva mai multe zile alocate . Genova e un oras extrem de frumos , cu izul oraselor medievale , pe care eu l-am asemanat mult cu Florenta prin arhitectura . Corsica e o insulita cocheta cu o capitala ce-ti aminteste de Napoleon !
Am ajuns si la Cannes , acolo unde are loc renumitul festival de film, un oras cu o plaja fascinanta ! Mersul cu picioarele goale , pe malul marii , pe nisipul acela extrem de fin , iti da o senzatie nemarginita de libertate , liniste si visare . E un cadru perfect de relaxare , sedinte foto , reverie ......
Palma de Mallorca este iarasi de vazut in tihna . Pe vas ai ocazia sa socializezi cu multa lume . Intamplator , m-am intalnit pe vas, cu 2 cupluri de tineri romani , aflati in luna de miere , si schimband impresii dupa ziua de Palma , descopeream ca noi nu vazusem ce vizitasera ei , dar nici ei ce vizitasem noi . Ce e de vazut neaparat , este Pestera Dragonului , una din cele mai mari din Europa , daca am retinut corect , unde te simti parca pe un alt taram , poate mai degraba pe platoul de filmare al unui film sf gen -Stapanul Inelelor- asteptand din clipa in clipa sa te intalnesti cu vreun gnom , trol , ori sa-l saluti pe Gandalf in persoana ! Aici natura s-a jucat frumos , inca mai tese la superbele stalacmite si stalactite , puse impreuna intr-un cadru perfect , sub clarul unui lac sublim.
 Concertul la care am asistat ,acolo in pestera,  te plaseaza undeva in trecut , intr-un cadru de epoca cu printi si printese , in acorduri suave de instrumente vechi , harpe , lire , plutind in tihna pe luciul apei , in barci frumos luminate in intunericul pesterii .
Concluzionand , aventura merita fara doar si poate , macar odata in viata !
Nu recomand cabina fara terasa , persoanelor claustrofobe , desi instalatia de clima este minunata , avand posibilitatea de a-ti regla singur temperatura in cabina . Sunt perioade , cand din cauza vremii (ploi, furtuna) , exista posibilitatea de a simti tangajul vasului , este de luat in calcul pt. persoanele sensibile . Insa exista alte 1,000 de motive pentru care e musai sa -gusti- o astfel de EXPERIENTA .
Ii multumesc de fiecare data insotitorului de grup , indiferent cine ar fi , o fac si de asta data , ea fiind Lidia , un om exceptional , cu mult bun simt si caracter . Nu o fac din complezenta , si nici in mod gratuit , o fac pt. ca am inteles in acesti 7 ani de aventura cu SC , ca a-ti asuma acest rol de - insotitor de grup - e un lucru nu tocmai simplu . Noi , beneficiarii acestor calatorii ,suntem un cumul de personalitati diferite , unii mai tacuti , altii mai galagiosi , unii mai timizi, altii mai dezinvolti , unii mai obositi , altii prea odihniti si cu chef de viata  , unii cu sanatatea mai subreda . De multe ori mi-am pus intrebarea cata rabdare trebuie sa ai , ce nivel al tolerantei si ingaduintei , ce tehnici de comunicare trebuie sa adopti astfel incat sa multumesti aceasta diversitate de lume , sa -i aduci pe toti la un numitor comun .
Mi-a placut mult - CROAZIERA - Multumesc !

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Re: Croaziera pe Mediterana: Barcelona, Cannes, Corsica, Genova, Mallorca, 5Terre
« Răspuns #29 : Sâmbătă, 26 Octombrie 2019, 17:45 »
Barcelona in imagini