Autor Subiect: Bucovina si bunatatile ei. Cooking Camp la Pojorata 12 - 14 aprilie 2019  (Citit de 9517 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
21.02.2019
Nu mai sunt  locuri la aceasta  actiune.


Tarif - 450 lei cazare in camera dubla, in regim share room                  
Avans = 200 lei

Rezervari: https://www.singlescamp.ro/eveniment/bucovina-si-bunatatile-ei-cooking-camp-la-pojorata-12-14-aprilie-2019/

Check in:     12 aprilie 2019
Check out:   14 aprilie 2019

Cazare: 2 nopti la Pensiunea Pietrele Doamnei 4*, localitatea Pojorata, jud. Suceava 
http://www.pietreledoamnei.ro/
Acces rutier: de la drumul european E58 (directia Suceava - Vatra Dornei), din centrul localitatii Pojorata se urmareste indicatorul Rarau - Chiril iar la 1 km de intersectie se afla pensiunea
Acces tren: din statia CFR Pojorata sunt 0,8 km pana la pensiune

Servicii incluse:
• cazare 2 nopti
• wellcome drinks
• 2 mic dejunuri
• 2 cine si un pranz
• insotitor de grup

Servicii care nu sunt incluse:
x  transport pana la destinatie
x  transport zonal
x  alte bauturi decat cele de wellcome drinks

Grup: 21 locuri

Insotitor de grup: Lidia Mandache 0743 122 214

Check in: 12 aprilie 2019 incepand cu ora 14.00
Check out:14 aprilie 2019 pana la ora 12.00

Pojorata este situata in inima Bucovinei, pe unul dintre cele mai pitoresti drumuri din tara - Transraraul - care serpuieste printre paduri de molid si pasuni pana aproape de legendarele stanci  “Pietrele Doamnei”. Natura, traditiile, oamenii si bucatele gustoase fac din aceasta zona locul perfect pentru a petrece sub pretextul culinar, alaturi de prieteni vechi sau noi. Vom gati cu produse locale sub indrumarea gospodinei care se ocupa de bucataria pensiunii, vom face excursii locale cu degustari de produse iar seara vom povesti si vom dansa.

Alegerea Bucovinei pentru un cooking camp nu este intamplatoare. Zona aceea este vestita pentru mancarurile sale delicioase, pentru placerea si dragostea cu care sunt gatite. Cateva dintre specialitatile de acolo:

Pastrav afumat la fum de cetina si pastrat in harzob de brad:



Ciorba radauteana:



Scrijele:



Tochitura bucovineana:



Tocanita de hribi:



Papanasi cu smantana si dulceata de afine:



Tocinei:



Si niste gustari de casa...



:oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, ceea ce s-a scris si explicat despre excursie si particularitatile acesteia. Cantariti daca este sau nu potrivita profilului pe care il aveti. Sunteti o persoana deschisa, gata sa petreaca impreuna cu un grup cateva zile, va place sa impartiti lucrul cu altii, participand la ceea ce fac si ceilalti sa va distrati, sa socializati? Daca da, atunci e ok. Este o actiune care vi se potriveste. Daca insa sunteti o persoana comoda, care asteata sa fie servita, cu tabieturi, cu alte prioritati decat acelea legate de socializare si distractie, atunci nu, nu este ceea ce vi se potriveste.

Va recomandam sa va consultati cu atentie perioada de concediu, de zile libere, de disponibilitate, astfel incat sa va asigurati ca acestea coincid cu cea in care se tine excursia. Trebuie sa stiti ca din momentul rezervarii intrati intr-un regim contractual cu agentia tursitica ce ne asigura serviciile turistice. Acest lucru impune intelegerea clauzei pe care ati acceptat-o in momentul inscrierii si achitarii, referitoare la renuntarea unilaterala la o excursie. Cititi aici: http://www.singlescamp.ro/conditii-de-renuntare-la-o-actiune/ Deci in situatia renuntarii la o actiune, vechi sau noi in acest grup, avem rugamintea sa nu ne sunati, sa nu ne scrieti, solicitandu-ne restituirea sumelor achitate sau sa ne cereti mutarea acestora la alte excursii. Existand o intelegere prealabila, comunicata si cunoscuta, consideram ca nu este necesar sa avem o corespondenta in acest sens.

La actiunile noastre se pot inscrie doar persoane single (fara partener), care inteleg si respecta conditiile de calatorie si de petrecere a vacantei intr-un grup. Respecta orele de intalnire, pe cei cu care au plecat in excursie, armonizeaza cu cei din jur, sunt toleranti, nu au tabieturi excesive care pot deranja sau care nu pot fi satisfacute in conditiile unui grup. Nu vrem cu noi persoane de genul "eu vreau acolo nu acolo", care au mereu critici, remarci...Dorim sa oferim o atmosfera de vacanta cu prietenii, nu ceva rigid, formal si pur turistic.

Locatia in care veti fi cazati este nominalizata inca din faza de lansare a excursiei, va puteti informa pe internet despre ea, aveti ocazia de a studia feed-back-urile.

La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR pe acest topic. O sa gasiti aici detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email, avand in vedere ca am facut deja aceasta precizare in prezentarea actiunii avem rugamintea sa nu ne solicitati informarea in alt mod.

Inscrierile in excursie se fac pe site-ul https://www.singlescamp.ro. Imediat dupa inscriere veti primi un Email care contine datele agentiei si care va comunica in ce mod si unde se face plata avansului.  Toate actiunile noastre sunt organizate printr-o agentie turistica specializata pe turismul de grup Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”. 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224

Offline giculino

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Bucovina si bunatatile ei. Cooking Camp la Pojorata 12 - 14 aprilie 2019
« Răspuns #2 : Joi, 14 Februarie 2019, 21:51 »
doritori la transport? disponibil din zona Brașov- M. Ciuc sau pe Moldova de la Onești în sus

Offline Monica Mo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Bucovina si bunatatile ei. Cooking Camp la Pojorata 12 - 14 aprilie 2019
« Răspuns #3 : Marți, 19 Februarie 2019, 19:21 »
Abia astept aceasta evadare dintre caramizi... eu vin de foarte aproape, dar m-as bucura de companie de la Suceava... la Pojorata
"A fi fiind nu e un dor, ci doar o lene mai fiind ca nefiind" Nichita Stanescu

Offline Alexandru Lefter

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Bucovina si bunatatile ei. Cooking Camp la Pojorata 12 - 14 aprilie 2019
« Răspuns #4 : Miercuri, 20 Februarie 2019, 13:59 »
Daca se poate, as dori sa stiu care este programul aproximativ pe zile. Multumesc

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bucovina si bunatatile ei. Cooking Camp la Pojorata 12 - 14 aprilie 2019
« Răspuns #5 : Miercuri, 20 Februarie 2019, 19:50 »
Alexandru, insotitorul de grup este cel care decide programul. Lidia este acum plecata cu grupul de Bansko, la schi, cand se intoarce iti va raspunde. Dar ca si idee: acest tip de evenimente este gandit pentru a va da voua posibilitatea sa interactionati cat mai mult si cat mai relaxat, mai lejer. De aceea nu se impun ore, programe fixe, ca la excursiile obisnuite. Ea cunoaste foarte bine zona aceea, veti iesi in drumetie, veti gati impreuna, veti dansa serile. Nu mergeti acolo cu gandul ca ticaie ceasul si trebuie sa va grabiti undeva...Nu, totul este pe indelete, cat mai placut...

Offline giculino

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Bucovina si bunatatile ei. Cooking Camp la Pojorata 12 - 14 aprilie 2019
« Răspuns #6 : Miercuri, 20 Februarie 2019, 21:16 »
Abia astept aceasta evadare dintre caramizi... eu vin de foarte aproape, dar m-as bucura de companie de la Suceava... la Pojorata

se poate desigur, abia revăd locuri dragi din zona Cetății de Scaun

Offline Monica Mo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Bucovina si bunatatile ei. Cooking Camp la Pojorata 12 - 14 aprilie 2019
« Răspuns #7 : Joi, 21 Februarie 2019, 19:46 »
Eu vin din Boto... cu bagajul urcat in masina de dimineata devreme.. daca aceasta mini-vacanta nu era organizata in week-end, practic imi era imposibil sa ma inscriu
"A fi fiind nu e un dor, ci doar o lene mai fiind ca nefiind" Nichita Stanescu

Offline xpandreea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Bucovina si bunatatile ei. Cooking Camp la Pojorata 12 - 14 aprilie 2019
« Răspuns #8 : Vineri, 22 Februarie 2019, 17:22 »
Salutare! Eu voi veni din Iasi. Daca mai este cineva din iasi putem merge cu o singura masina. Ne vedem in curand :)
"The world is a book and those who do not travel read only a page."

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bucovina si bunatatile ei. Cooking Camp la Pojorata 12 - 14 aprilie 2019
« Răspuns #9 : Vineri, 22 Februarie 2019, 21:03 »
Xpandreea, Lidia, insotitorul de grup este din Iasi, o sa mergeti impreuna.  :)

Offline LiliT

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
Re: Bucovina si bunatatile ei. Cooking Camp la Pojorata 12 - 14 aprilie 2019
« Răspuns #10 : Vineri, 15 Martie 2019, 10:58 »
Salut,

As vrea sa merg si eu aici dar cum nu mai sunt locuri disponibile va rog sa imi spuneti si mie daca exista vreo doamna la care apare vreo problema si doreste sa renunte la aceasta excursie. Emailul meu este toma.lili@yahoo.com sau prin agentia Bon Voyage unde am vorbit despre acest subiect.

Va multumesc.

Lili

Offline cristi8

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Bucovina si bunatatile ei. Cooking Camp la Pojorata 12 - 14 aprilie 2019
« Răspuns #11 : Marți, 02 Aprilie 2019, 14:25 »
Sper ca poza cu scrijelele este de autencitiate si mancam si noi asa ceva.
Tot ce-ti trebuie va veni la tine la timpul potrivit!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Bucovina si bunatatile ei. Cooking Camp la Pojorata 12 - 14 aprilie 2019
« Răspuns #12 : Miercuri, 03 Aprilie 2019, 06:57 »
Eu cred ca o sa le si gatiti.  ;D
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Bucovina si bunatatile ei. Cooking Camp la Pojorata 12 - 14 aprilie 2019
« Răspuns #13 : Joi, 11 Aprilie 2019, 09:49 »
Buna, tuturor! Sunt Lidia, insotitorul vostru de grup la Pojorata.  :) Va astept la pensiune cu o afinata, incepand cu ora 14.00.
Pentru cina de vineri o sa gatim impreuna cu bucatareasa de la pensiune.  Ingredientele sunt locale, nu sunt aduse de mine, cum faceam de obicei la astfel de actiuni. Ne-am propus sa gatim afara, dar asta depinde si de vreme. Sa va luati haine groase si de ploaie pentru ca vremea se anunata mai rece si umeda. Dupa cina, socializare si muzica.  :dance:
Sambata dupa micul dejun, va propun sa urcam cu masinile pe Transrarau pana la Pietrele Doamnei. Sa aveti incaltaminte si imbracaminte adecvata daca vreti sa facem si o plimbare la altitudine. Daca nu, puteti astepta la o cafea la Hotel Alpin Rarau. La pranz mergem sa facem o degustare de produse locale. O sa si puteti cumpara daca doriti: pastrav afumat si alte specialitati din pastrav, zacusca cu hribi, branza, dulceturi, miere, siropuri naturale, etc.
In jur de 16.oo ar trebui sa fim inapoi la pensiune sa incepem pregatirile pentru cina de sambata. O sa invatati reteta pentru o ciorba radauteana autentica, scrijele si papanasi ca-n Bucovina.
Ce vreau sa precizez este ca, noi o sa ne ocupam mai mult de partea de pregatire si nu de preparare, accesul in zona bucatariei fiind limitat de normele sanitare.
Duminica dupa micul dejun, va propun o excursie la Moldovita, la manastire si la Muzeul oualor "Lucia Condrea". Daca avem timp, urcam si la Marginea, la vestitele ateliere de ceramica neagra.
Ati vazut in descrierea excursiei ca nu sunt incluse bauturile in pret (in afara de welcome drinks). La pensiune gasiti doar afinata/visinata, bere. Daca beti vin, va recomanda sa aduceti de acasa.
Drum bun si sa veniti cu voie buna. Reusita unei astfel de iesiri depinde cel mai mult de voi :)

Offline Sebastian

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
  • Life is good !
Re: Bucovina si bunatatile ei. Cooking Camp la Pojorata 12 - 14 aprilie 2019
« Răspuns #14 : Joi, 11 Aprilie 2019, 13:58 »
Buna Lidia !

Eu voi pleca cu trenul ,  din Constanta  , de la h 18.57 si voi ajunge dimineata pe la h 6.16 a.m. (cf. CFR !!! ) Presupun ca vor mai fi si altii care vom veni cu acest tren .Ai putea vorbi tu te rugam la pensiune ca sa ne cazam mai dimineata pt ca nu avem ce face pana la h 14 si mai ales ca vom pleca din Bucuresti de la h 21.35 si vom calatori toata noaptea .
Multumesc anticipat pentru buna colaborare si anunturile facute , mai ales pt noi baietii bautori de vin !
Nr meu de mobil este 0722.31.31.53 in caz ca vrei sa-mi comunici ceva .
Sa ne vedem cu bine , cat despre voie buna avem de o sa te sperii !