Autor Subiect: Tailanda, plaja, insule, fun 31 ianuarie - 11 februarie 2020  (Citit de 13815 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 31 ianuarie - 11 februarie 2020
« Răspuns #15 : Miercuri, 08 Ianuarie 2020, 14:19 »
Am transmis tuturor un mesaj informativ, ultimul referitor la aceasta excursie. Cu copy/paste aveti mai jos textul a ceea ce am trimis fiecaruia:

Programul excursiei Tailanda 2020

Ziua 1. 31.01.2020 Ora 21.00. Intalnire cu Samiza Cindea, 0745.106526, pe Aerportul Henri Coanda, Plecari Internationale, in fata cafenelei Lavazza. Check in si imbarcare. Zbor Qatar Airlines 31 ianuarie BUCHAREST OTP  - DOHA DOH   QR220 23:30 05:15+  (01 februarie) Dupa ora de intalnire anuntata nu o sa mai gasiti pe nimeni din partea agentiei la locul de intalnire, Samiza va conduce grupul in zona de check in si apoi cea de imbarcare. In situatia in care intarziati, va fi nevoie sa va descurcati singuri cu check in-ul (va prezentati cu pasaportul si bagajul de cala la ghiseul anuntat pentru zborul Qatar Bucuresti – Doha 23:30). Daca intarzierea pe care o aveti fata de ora de intalnire anuntata este mai mare si nu mai prindeti avionul, agentia nu e vinovata cu nimic si deci nu are nici o reponsabilitate fata de problemele ce decurg din neprezentarea la ora comunicata. Va recomandam sa va luati toate masurile de siguranta pentru a ajunge cu cel putin 30 minute inainte de ora de intalnire. Timpul pana la check in va fi folosit pentru a primi, fiecare in parte, documentele necesare pentru viza de Tailanda.
Odata ajunsi la Doha, va recomandam sa va grabiti pentru a ajunge la conexiune, sa nu pierdeti timpul cu nimic. Timpul este foarte scurt, aveti in conditii normale cca 1 ora si jumatate pentru a ajunge la poarta de imbarcare. Zborul este 01 februarie DOHA DOH  - BANGKOK BKK   QR832 07:05 17:45. In situatia in care plecarea din Bucuresti se face cu intarziere si avand in vedere ca sunteti un grup, cu siguranta o sa fiti asteptati la coborarea din avion de un reprezentant Quatar Airlines pentru a fi condusi pe calea scurta pana la imbarcare. Aceasta este procedura normala. Deci coborati rapid din avion, stati alaturi de ceilalti si pe parcurs mentineti pasul, este posibil sa fie nevoie ca totul sa se faca in graba. Nu intrati in toaleta, nu va abateti in lateral la vreun magazine pentru ca puteti in acest fel sa pierdeti legatura.

Ziua 2. 01 februarie 2020 Daca totul se desfasoara normal si nu o sa existe intarzieri, la 17:45 o sa ajungeti pe aeroportul din Bangkok. La coborarea din avion, opriti-va imediat, astfel incat sa se poata face regruparea, Samiza sa se asigure ca toata lumea este prezenta. O sa mergeti apoi impreuna, urmand indicatorul “imigration” la zona in care se acorda vizele. Cu siguranta ca veti intalni multa lume acolo, de regula este o coada care dureaza cca 45 minute, uneori si mai mult. Este nevoie de rapiditate in completarea formularului, lipirea pozei si asezarea la rand. Nu pierdeti timp pretios ca v-o iau altii din inainte. De aceea v-am recomandat sa aveti un pix la indemana, pentru a nu fi nevoie sa asteptati pana altcineva termina si vi-l poate imprumuta.
Dupa ce depuneti cererea de viza, cu formularul completat, poza lipita, dupa ce prezentati la ghiseu pasaportul cu termen de valabilitate cel putin 6 luni de la intrarea in tara, boarding ticket-ul cu care ati calatorit si aditional ceea ce primiti de la Samiza adica:
-    voucher hoteluri
-    bilet de avion de intoarcere
o sa ramaneti intr-o zona de transit, pentru cca 10 minute, pana cand va sunt prelucrate datele. Dupa ce primiti viza, treceti de zona de control politie de frontier si ajungeti imediat la bada de bagaje.
Acolo va gasiti bagajul de cala, il luati si ramaneti pe loc. Samiza va striga lista, se va asigura ca toata lumea este prezenta si apoi impreuna iesiti din zona de securitate. Eu am sa va astept impreuna cu ghidul la iesire, merge impreuna la autocar si plecam la hotel. Pt ca Bangkok-ul este un oras foarte aglomerat, o sa faceti pana acolo cel putin o ora. Deci asigurati-va inainte de a pleca din aeroport ca nu veti avea nevoie in urmatoarea ora de toaleta…
Parte din voi si-au exprimat deja intentia de a sta cu o anume persoana in camera, pe restul o sa-i repartizam noi, inca de pe drum, pentru a nu pierde mult timp la check in hotel.
Tot pe autocar o sa discutam, o sa facem o lista cu cei care doresc sa participe la Siam Niramit si la un coctail la inaltimea unuia dintre cele mai inalte cladiri din lume. O sa va dam explicatiile necesare ce inseamna si includ cele doua obiective si programe optionale. Va fi nevoie sa colectam banii, o sa va pot comunica atunci tariful pentru aceast program. Estimativ, anul trecut am achitat 53 USD + 8 USD = 61 USD. Pare mult, dar va spun ca spectacolul este grandios, se desfasoara pe CEA MAI MARE SCENA DIN LUME, iar acolo aveti posibilitatea sa vedeti o multime de traditii, dansuri si reprezentatii, case tipice zonelor din Tailanda si de asemenea sa savurati o cina tip bufet.
La hotel este posibil sa vi se ceara pasaportul, sau poate daca sunt intelegatori vor accepta lista pe care noi am pregatit-o deja si care contine datele care le sunt lor necesare. Insist pe a avea rabdare atat la viza cat si la check in hotel. Sunt lucruri pe care nimeni nu le poate grabi si depindem de altii...Enervandu-ne, agitandu-ne nu facem altceva decat sa suparam pe ceilalti..

Ziua 3. 02 februarie 2020 Intalnirea cu ghidul. Imbarcarea in autocar si plecam spre Piata Plutitoare (Damneon Saduak). Pe drum opriti intr-un loc in care se pregateste zaharul de cocos, apoi dintr-un port aflat la cca 40 minute de piata plutitoare veti fi imbarcati pe long tail, barcile lor traditionale si plimbati pe canale, pana la piata plutitoare. Timp liber la dispozitie, dupa care mergeti sa vedeti un show cu crocodili, unul cu elefanti si unul de magie. Tot in drum celebra piata de pe linia ferata...
La intoarcere ramaneti in centru, pentru a vizita celebra Kao San. Asta insa o faceti individual, urmand ca intoarcerea la hotel sa se faca de fiecare in parte sau in grupaje, cu taxiul.

Ziua 4. 03 februarie 2020 Dupa micul dejun plecati sa vizitati cu barca o zona lacustra, aflata pe unul dintre canalele care se desprind din Chao Praya: Klong Tour (Canal tours). De acolo, in ocol o sa ajungeti la templul Wat Arun, pe care urmeaza sa-l vizitati pe interior, luati apoi ferry si traversati pentru a vedea Palatul Regal. O sa parcurgeti de asemenea carierul chinezesc, inca 2 temple. Seara optional la Siam Niramit si la Baiyonke Sky, panorama de vis a Bangkok-ului.

Ziua 5. 04 februarie 2020 Mic dejun, transfer la aeroport si zbor la Phuket. 04FEB BANGKOK BKK - PHUKET HKT  PG   203 08:30 09:55. Transfer aeroport – hotel. (cca 1 ora).  Este foarte posibil sa fie prea reped pentru check in, asa ca lasam bagajele si mergem intr-o plimbare, va arat unde este recomandat sa mancati, unde se fac cunparaturi, unde se face plaja. Revenim, ne luam in primire camerele si free time plaja, baie, ce doreste fiecare. Pentru seara, va recomand sa iesim in zona "fierbinte" a orasului, pe Bangla Road. O sa vedeti ce inseamna asta...

Ziua  6 05 februarie 2020. Timp liber, program la alegerea fiecaruia.

Ziua 7 06 februarie 2020. Timp liber, program la alegerea fiecaruia. Intalnire ora 19:00 pentru comunicari.

Ziua 8. 07 februarie. Excursie optionala Phi Phi Island By Speed Boat. Programul si detaliile necesare:
07.00-08.00 Pick-up de la hotel. Cu o seara inainte, la ora 19:00 ne intalnim intreg grupul, posibil la masa la hotel, acolo se organizeaza uneori bufet tematic si muzica. Am sa va comunic daca orele de program comunicate sunt aceleasi sau au mici modificari.
08.30 Plecare spre Phi Phi Islands cu speedboat
Sightseeing Maya Bay
Inot si snorkeling la Loh Samah Bay si Pileh Lagoon
Sightseeing Viking Cave si Monkey Beach (putin probabil sa ne lase pe insula acolo unde sunt maimutele, in ultima vreme este interzisa interactiunea cu aceste simpatice animale; o sa ne bucuram insa sa le vedem din apropiere)
Pranz la Ton Sai Bay
Vizitam Khai Nok sau Khai Yai Island pentru o baie si cine doreste snorkeling
16.30-17.30 Vom ajunge la doc si de acolo vom fi transferati la hotel.
Excursia include:
- transfer dus si intors cu microbuzul
- croaziera cu salupa de viteza
- ghid in limba engleza
- pranz
- echipament snorkeling
- asigurare
Nu sunt incluse:
- taxa de parc national: 400 THB, urmand sa fie platita individual la doc
Aveti nevoie cu voi:
- prosop
- costum de baie
- lotiune de soare
- ochelari de soare
- slapi (va recomand de asemenea sa aveti pantofi contra aricilor de mare)
- camera (de preferat subacvatica)

Ziua 9. 08 februarie. Pana seara program free, iar seara, cel mai probabil la ora 19:00 o sa fim preluati si condusi cu microbuzul la sala in care are loc spectacolul Phuket Simon Cabaret Show. Anuntarea orei exacte se va face in seara de 06 februarie, ora 19:00.
Ziua 10. 09 februarie. Group Tour to Phang Nga Bay By Speed Boat.
Program:
08.00 - 09.00 Preluare de la hotel si transfer pana la docuri. Ora exacta de intalnire se va anunta in seara de 06 februarie la ora 19:00, la intalnirea de la hotel.
Imbarcare in salupa si plecare in larg
11.00 - 12.30 Oprire la Panak Island sau Hong Island pentru canoeing. Admirat padurea de mangrove
Pranz pe Panyee Island si vizitarea unui sat lacustru de "tigani ai marii".
14.00 -14.30   Vizitare James Bond Island si Khao Ping Gan Island
15.00  Ajungem la Koh Naka, timp pentru baie, plaja pe nisipul fin.
16.30 Inapoi la docuri
17.30 -18:00   Ajungem inapoi la hotel
Aveti nevoie cu voi:
- prosp
- costum de baie
- lotiune de soare
- ochelari de soare
- slapi
- camera (de preferat subacvatica)

Ziua 11. 10 februarie 2020. Elephant Trekk.  Activitatea aceasta o sa aiba loc dimineata, urmeaza ca ora sa o comunic in seara de 06 februarie ora 19:00, cand o sa primesc la randul meu tot planning-ul de excursii optionale de la partenerii de acolo.

Ziua 13. 11 februarie Check out, imbarcarea in autocar ora 06:00, transfer la aeroport, check in pentru zbor international. 11 februarie PHUKET HKT - DOHA DOH  QR843 10:00 13:20  si conexiune 11 februarie DOHA DOH  - BUCHAREST OTP    QR219 16:10 20:30.

In continuare va reamintesc serviciile incluse si care nu sunt cuprinse in tariful excursiei:

Servicii incluse:
- zbor Bucuresti - Bangkok cu escala la Doha - taxe de aeroport si bagaje de cala 30 kg incluse, plus bagaj de cabina.
- zbor Bangkok - Phuket taxe de aeroport si bagaj de cala inclus: 20 kg!!! (atentie ca nu este acelasi ca la zborul cu care veniti si plecati)
- zbor Phuket - Bucuresti cu escala la Doha - taxe de aeroport si bagaje de cala 30 kg incluse, plus bagaj de cabina.
- 10 nopti hotel 4* si 5* mic dejun inclus
- transfer aeroport - hotel si hotel - aeroport Bangkok
- transfer aeroport - hotel si hotel - aeroport Phuket (35 km)
- insotitor de grup - pe toata perioada excursiei.
- program de vizitare Bangkok, conform program prezentat, inclus: ghid local prezentare in engleza, autocar modern, ambarcatiuni in Bangkok

Nu sunt incluse:
- asigurare medicala
- asigurare storno
- taxa de viza* Cititi ceea ce am scris despre ce trebuie sa aveti pregatit, Costa aproximativ 55 EUR. (dar din fericire s-a scos!)
- mesele de pranz si cina
- excursii optionale* vezi descrierea fiecarei dintre acestea
- cina optionala la Bangkok + urcare in Baiyonke Tower (stabilim cine doreste sa mearga in prima zi de excursie)

*Fiecare ati transmis optiunile de participare, le-ati achitat dupa cate am inteles din agentie.

Tin de asemenea sa va reamintesc ca vom calatori intr-o tara saraca, in care cei care ghideaza, cei care ajuta, astepta "mici atentii". Cineva din grup va strange ceea ce ofera fiecare si ii va recompensa din partea intregului grup

Recomandari:
-          Este nevoie sa aveti bani cash la voi, sunt mai multe banci romanesti care nu va asigura preluare de numerar din bancomate. Interesati-va inainte de plecare la banca unde aveti cardul, daca puteti face acest tip de tranzactie in Tailanda
-          Pentru ca aveti sume numerar importante la voi, va sfatuiesc sa nu tineti banii impreuna, astfel incat sa evitati o paguba mare in cazul furtului sau pierderii
-          Nu lasati banii in camera de hotel decat in seif; nici un hotel din lume, nu va garanteaza siguranta banilor lasati in camera in alt loc decat in seif
-          Luati cu voi un portmoneu cu snur, astfel incat sa-l pastrati prins la gat
-          Nu luati cu voi pasaportul la plaja, la cumparaturi etc. Aveti nevoie de el doar la check in si la schimbul valutar. In nici un caz nu-l tineti langa bani si expus! Lasati pasaportul in camera!
-          Nu luati prosoape in bagaje. Primiti de la hotel.
Bani
- bani cash
- card

Hai sa vedem cati bani cash...Ganditi-va in primul rand la mese: 10 zile x 2 mese/zi = 20 mese, din care doua pranzuri le avem incluse la optionale, deci in jur de 18 mese. O masa poate costa ca street food 6 euro dar intr-un local bun, cu 2 feluri si o bere, poate ajunge la 18 si chiar 20 de euro. Fiecare stiti cat mancati, daca va place steet food-ul. Ganditi-va de asemenea si la seara de Siam Niramit, deci eu zic ca pentru mancare si Siam sa aveti pregatiti  250 - 300 euro.
Apoi sa luati in calcul cheltuielile de impuls: apa (atentie sa nu beti apa de la robinet), bere, sucuri, inghetata, fructe (e o nebunie acolo). Aici parerea mea este sa va asteptati la minim 10 euro/zi, deci 100 - 150 euro. Mai sunt cumparaturile. Va recomand produsele cosmetice pe baza de nuca de cocos, sunt exceptionale. Samiza va poate explica mai multe acolo, ce sa luati...Am vazut persoane care au cumparat de acolo de 100 euro. Mai este masajul. Tailanda fara masaj, nu e Tailanda. Tarifele sunt diferentiate functie de locul in care preferati sa mergeti si ce tip de masaj alegeti. Eu personal cheltui cam 10-15 euro pe zi pentru masaj. Deci pregatiti si pentru asta 100 euro.

Mai aveti de luat souveniruri la prieteni, colegi, rude, vreti sa cumparati de voi cate ceva din ceea ce gasiti acolo. Aici nu pot sa va dau o dimensiune, fiecare cheltuie diferit. Deci ce zic eu este sa aveti in jur de700 EUR la voi. Plus cardul in cazul in care mai vreti sa cumparati ceva in plus...

Internet. Ambele hoteluri au wifi, puteti comunica de acolo acasa, va puteti verifica Email-ul etc. La Bangkok este mai bun, la Phuket wifi-ul este mai slab si doar in zona de lobby. Insa gasiti aproape la orice terasa si chiar pe plaja wifi.

Curent. Tipuri de prize în Thailanda

În Thailanda găsiți diferite tipuri de prize, acestea sunt A, B, C și F. Tipul A este 2 pini plane, B este alcătuit din trei știfturi plate, tipul C este 2 pini cilindrici și, în cele din urmă, tipul F este destinat conectării unor echipamente de mare putere, cum ar fi sobe, aparate de aer condiționat și încălzitoare.

Trebuie remarcat faptul că cele mai frecvente sunt tipurile B și C și acestea sunt de obicei folosite pentru prize de tip A. Aceste tipuri de prize sunt, de asemenea, comune în alte țări, deci este foarte puțin probabil să aveți probleme. puteti vedea aici: https://www.lonelyplanet.com/thailand/electricity

Recomandarea pe care o fac intotdeauna este sa aveti la voi un adaptor universal si neaparat un triplu-stecher. In felul asta puteti incarca mai multe device-uri odata.

Bagaj. Nu luati cu voi tot dulapul. Pentru ca este inutil si nu va ramane loc de cumparaturi. Trebuie sa stiti de asemenea ca se pot spala si calca foarte ieftin haine la Phuket. Tineti cont de asta, sa cum tin si eu...Intotdeauna dau la spalat acolo. Pt 5-6 USD am refreshat garderoba...

Sa aveti incaltaminte comoda, sport, cu talpa care sa nu alunece. Tricouri lejere, termice, adica in care sa nu transpirati. Costum de baie, slapi si foarte - foarte buni pantofi contra aricilor de mare. Pt seara un pluover, atunci se mai raceste un pic. Pentru temple musai pantalon lung si umerii acoperiti.

Multi rad cand spun de pelerina, dar tineti cont ca acolo ploile desi scurte, sunt foarte puternice. Daca nu aveti o protectie va face leoarca...

Parerea mea este ca trebuie sa plecati cu maxim 15 kg intr-un troler mai mare, in care sa va incapa cumparaturile...Langa un rucsac urban, sau cumparati de acolo ceva pt zilele de excursie, in special pentru cele pe apa. Acolo in mod special sa aveti ceva impermeabil pt telefon si bani. Gasiti la orice taraba, chiar si langa hotel.

Eu plec peste cateva zile cu grupul de Vietnam, ne vedem direct la Bagkok. Daca mai aveti intrebari sau aveti nevoie de alte detalii decat cele pe care vi le-am transmis, va rog scrieti pe forum si va raspund. Dar inca o saptamana, apoi sunt pe drum...

Sa ne vedem cu bine!

Offline ESTELU

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 31 ianuarie - 11 februarie 2020
« Răspuns #16 : Miercuri, 08 Ianuarie 2020, 15:33 »
LA MULTI ANI!
Va doresc un an sanatos, vesel si implinit cu multe excursii   
As dori tare mult sa ajung si eu in Thailanda.
Daca faceti excursia asta si puteti pastra perioada 31 ian- 11 feb. 2021 va
rog sa ma aveti in vedere cu o rezervare.

Offline ANCUTA66

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 31 ianuarie - 11 februarie 2020
« Răspuns #17 : Miercuri, 08 Ianuarie 2020, 15:42 »
 Multumesc Gigi pentru aceste lamuriri amanuntite. Ma bucur de venirea Samizei. *|* Iti doresc calatorie placuta in Vietnam, Cambogia  :) .

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 31 ianuarie - 11 februarie 2020
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 18 Ianuarie 2020, 08:47 »
Estelu, cu siguranta o s-o facem, dar perioada nu va fi aceiasi, din cauza anului nou lunar pe care vreau sa-l prindem la fel ca anul trecut si acesta, in Vietnam. In Vietnam vom fi in 6 - 17 februarie 2021, deci in Tailanda o sa fie: 25 ianuarie - 4 februarie 2017. Cu acelasi program ca anul acesta.

Cu voi cei pe care ii insotesc in Tailanda o sa ma intalnesc doar in Bangkok. Eu sa ajung acolo mai repede cu 2 zile, venind din Hanoi, punctul final al excursiei Singles Camp Vietnam - Cambodgia.

In aeroport o sa va intalniti cu Samiza, o sa calatoriti impreuna. Nu uitati acasa: pasaportul, fotografiile si...banii. Sa ajungeti la timp la aeroport, pentru ca v-am spus ca nimeni nu va asteapta, nici macar...avionul. :)

V-am dat toate recomandarile, toate detaliile, nu am primit alte intrebari, deci ma gandesc ca fiecare stie ce are de pregatit, ce are de luat cu el. Lasati acasa problemele, oboseala, tabieturile, micile sacaieli, puneti-va zambetul de vacanta si haideti sa avem o vacanta minunata. Eu am sa fiu mereu cu voi, am sa fac tot ce stiu si pot pentru a va asigura cadrul promis, o sa va ofer recomandari, informatii si multe detalii. Acolo lucrurile sunt aranjate, tailandezii sunt ospitalieri si au servicii foarte bune, mancarea este delicioasa, e cald afara, am scapat de frig...

Ce mai e nevoie pentru o vacanta superba? Sa veniti deschisi si cu ganduri bune, sa armonizati cu cei din jur, sa nu veniti cumva cu aere de "cine sunt eu", pt ca intr-un mediu ca acesta este cea mai mare greseala. O sa fiti taxati imediat ca penibili si incet incet ceilalti o sa se indeparteze de voi...Comportamentul firesc, cel natural e cel mai corect intotdeauna, oamenii te percep "nefalsificat"...Iertati-mi recomandarile astea dadaciste, dar asa imi sta in fire, sa feresc pe cat posibil oamenii de momente neplacute...

Sa ne vedem voiosi, gata de vacanta la Bangkok! Pana atunci zile frumoase!

Offline SANDU1965

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 31 ianuarie - 11 februarie 2020
« Răspuns #19 : Joi, 23 Ianuarie 2020, 09:14 »
Buna grup, stie cineva antidotul la virusul nou? ,sa fie de pruna, caisa sau gutui tuica? :help:

Offline ESTELU

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 31 ianuarie - 11 februarie 2020
« Răspuns #20 : Joi, 23 Ianuarie 2020, 09:43 »
Buna ziua
 e super perioada 25 ian-4 feb.2021 ptr Thailanda,vreau sa merg, o vizez de mult.
 ce zici Sandu o comitem?
  sa aveti o zi placuta!
 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 31 ianuarie - 11 februarie 2020
« Răspuns #21 : Joi, 30 Ianuarie 2020, 14:37 »
Am ajuns astazi la amiaza in Bangkok. Vremea este faina, nu e foarte cald, iar seara este o adevarata placere sa te plimbi. Hotelul este amplasat langa parcul Lumpini, tocmai m-am intors de acolo. Lumea este absolut normala aici, la fel cum era si in Vietnam si Cambodgia, de unde am venit. Isteria si exacerbarea este in Europa si America de Nord, aici nimeni nu are treaba cu virusi, paravirusi, coronavirusi si alte vietuitoare din astea. Pe aeroport se face un control in tranzit al temperaturii calatorilor, s-a amanat cu o luna-doua sosirea grupurilor de chinezi, masuri firesti cand se intampla ceva de genul asta.

Peste cateva saptamani totul va fi uitat, sau macar nebagat in seama, asa cum se intampla aici. Lumea alerga in parc, la hotel un grup de turisti se pregatea sa mearga la golf, iar pe strada e forfota obisnuita...

Ne vedem peste exact doua zile, am sa va astept impreuna cu Peter, ghidul nostru de Bangkok. Mergem impreuna la hotel, (trebuie sa va spun ca este unul exceptional, sunt impresionat de ce am gasit aici) facem check in-ul, un refresh si cu cei care nu sunt prea obositi, mergem impreuna sa luam cina. Drum si ganduri bune, sa ne vedem cu bine!

Offline ANCUTA66

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 31 ianuarie - 11 februarie 2020
« Răspuns #22 : Joi, 30 Ianuarie 2020, 14:49 »
Multumesc de informare si de incurajari. Sa ne vedem cu bine.

Offline Dana T

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 51
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 31 ianuarie - 11 februarie 2020
« Răspuns #23 : Joi, 30 Ianuarie 2020, 15:08 »
Multumim pentru info Gigi, sa ne vedem sanatosi! Sunt vesti imbucuratoare!

Offline DanaDumitrascu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 31 ianuarie - 11 februarie 2020
« Răspuns #24 : Joi, 30 Ianuarie 2020, 15:30 »
Multumim Gigi ! Inca putin si incepe vacanta !! *|* *|* *|*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 31 ianuarie - 11 februarie 2020
« Răspuns #25 : Miercuri, 12 Februarie 2020, 16:25 »
Din nou in Tara Zambetului...Din nou in rasfatul celui mai cald ocean...O vacanta in care am calatorit prin Bangkok, cunoscandu-i cateva dintre celebrele temple, strabatandu-i canalele de navigatie pana la pietele plutitoare, bucurandu-ne apoi de soare, apa, palmieri si insulele din jurul Phuket-ului.

Am venit incarcat de amintiri, de fotografii, de filmulete si bucuros ca am vazut cum se nasc din nou prietenii, cum se aseaza relatiile intre oameni care s-au intalnit prima oara...Satisfactia mea cea mai mare este sa vad lumea ca este fericita, ca a gasit in tema de vacanta ceea ce a dorit si a asteptat, ca revine acasa cu sentimentul unei amintiri frumoase...

Daca aceasta vacanta a fost una foarte frumoasa sa stiti ca s-a datorat si evenimentului nefericit pe care-l traiesc chinezii, in special cei din Wuhan si care i-a tinut departe de plajele si orasele Tailandei. Tara Zambetului a revenit la ce era acum 10-15 ani, o tara cu un turism echilibrat, in care se dadea atentie fiecarui servici, in care puteai sa te plimbi placut pe strazi fara sa fi impins de gloatele de chinezi...Stridenti, galagiosi si multi, acestia acaparasera in ultima vreme turismul tailandez facand pe cei traditionali, pe nemti, englezi, australieni, japonezi sa se tina mai departe...

Nefericit pentru chinezi, placut pentru noi. Fara vanzoleala, cu plaje curate si linistite, cu strazi cu mult mai ordonate decat in ultimii 2-3 ani...Servicii mai bune, ceva parca mai ieftin, abundenta de fructe, de mancare, de produse...

Va spun cinstit ca nu m-am putut abtine sa nu rad cand citeam vestile si scenarile catastrofice aparute in presa romaneasca...Se anuntau plaje parasite, statiuni goale, locuri pustiite, lume ascunsa...My God, cat de usor se poate instala in unii panica...Glumeam in grup la un moment dat spunandu-ne: "acum se vad adevaratii prieteni, cei care abia asteapta sa te vada in primele 14 zile de la sosire! ;D ;D ;D"...

In timpul asta, al cataclismelor anuntate in presa, lumea se distra fara nici o teama, fara nici un gand, fara nici o panica sau ceva de genul asta...Pe strazi era frenezia obisnuita, fata de anii trecuti lipsea doar galagia triburilor de chinezi. Cand am plecat din Phuket, ghiseele de viza erau de-a dreptul asaltate de euro-australieni...Toti au aflat ca e liniste si cel putin 6 luni fara chinezi, asa ca au dat fuga spre plaje...

Oricum acesta va fi un moment de rascruce in turismul mondial, care in ultima vreme luase in seama dorinta chinezilor de a calatori mai mult decat trebuia...  Interesul comercial si financiar a primat, asa ca nu s-a tinut cont nici ca nu au educatia necesara pentru a calatori, nici pe aceea ca ei nu stiu sa respecte pe ceilalti turisti. Agentiile de incomig ce lucrau cu chinezi plateau mai mult decat noi, doar sa ne scoata din obiectivele de grad zero, sa-si poata aduce ei clientii...care oricum nu erau interesati. Ei vin doar sa bifeze, sa se pozeze si atat...Nu-i intereseaza cultura, traditiile, arhitectura ci doar sa-si marcheze prezenta acolo. Ce am patit anul trecut in Cappadocia din cauza chinezilor, numai eu stiu...

Aici nu e vorba de a te bucura de o astfel de situatie. Doamne fereste...As fi inuman, inconstient, iresponsabil. Ce am vrut insa sa va spun este ca prevad o reasezare in mod pozitiv a turismului mondial. In martie plec la Berlin unde are loc cea mai mare adunare de profil si atunci o sa aflu mai multe, o sa iau pulsul...Sunt insa de pe acum convins ca China nu o sa mai reprezinte pentru nimeni acel jucator major si decisiv si o sa fim din nou, toti ceilalti, luati in seama si tratati asa cum era acum 10 ani. Si daca imi mai permiteti o parere, nu pretind ca avizata ci mai degraba intuitiva, eu cred ca toata aceasta nebunie "coronavirala" este creata, intretinuta si amplificata din ratiuni economice si financiare majore. S-a considerat ca balanta s-a inclinat prea mult in partea Chinei si ceilalti se simteau ridicati in aer, fara sa mai poata atinge pamantul cu picioarele. Cineva sau poate mai multi au considerat atunci ca trebuie facut ceva, trebuie creata o situatie de criza. Si s-a realizat, acolo in zona in care sentimentul de panica se poate instaura cel mai usor: cel al sanatatii...

Eu revin insa la vacanta noastra minunata, intr-un loc incantator, in care soarele, marea si uscatul au impreuna forma unui paradis exotic. Am sa revin, va promit!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 31 ianuarie - 11 februarie 2020
« Răspuns #26 : Joi, 13 Februarie 2020, 05:44 »
E dis de dimineata...Dupa o luna petrecuta la o diferenta mare de fus orar, subconstientul meu obisnuit sa ma trezeasca dupa ora Asiei, m-a pus in picioare cam devreme pentru Romania... :) ::)

Pregatesc fotografiile facute de mine pentru a vi le putea transmite. Sunt multe, pentru ca am gasit in fiecare loc ceva interesant, ceva de memorat pentru viitor...Sunt multe pentru ca iubesc locurile prin care calatoresc, sunt un adevarat elixir, pe care tin mult sa-l am si acasa, sa ma bucur de el cand mi-e dor...Si in special cand o sa fiu batran, tintuit in vreun scaun, fara putinta de a mai ajunge acolo...O sa le revad cu placere din nou, din nou, din nou...Cel mai mult insa o sa ma bucur de filmulete, pentru ca acestea contin cu adevarat atmosfera vacantei, asa o sa retraiesc totul, o sa va revad miscandu-va, vorbind, razand...O sa incerc atunci sa-mi aduc aminte de fiecare dintre voi, de cei cu care am petrecut clipe minunate de viata... Filmulutele sunt pentru mine, pentru bucuria mea, pentru amintirea voastra...Pentru nimic altceva...chiar daca cineva sugera intr-o guma malitioasa ca sunt pentru a...convinge si pe altii sa vina in vacante, asa cum este aceasta...Niciodata nu am folosit in spatiul public sau in social media imagini cu oameni din Singles Camp, niciodata nu am incercat sa conving pe cineva...Recunosc ca am descurajat, dar niciodata nu am incurajat...Trecerea unui prag este pentru mine un element de convingere in plus ca sunteti la fel ce cei 25 cu care am pornit...Adica niste oameni faini, fara prea multe hachite, fara tabieturi sau obiceiuri care sa supere pe cei din jur...Cu care sa poti pleca in vacanta la fel cum ai face-o cu niste prieteni vechi...Cea mai mare suparare a mea este cand cate cineva "diferit" reuseste sa se "strecoare"...De aceea sunt foarte atent si inainte si in timpul excursiei...

O sa incerc sa va transmit astazi fotografiile pe care le-am facut, am sa confirm aici transmiterea...O s-o fac prin wetransfer, asa ca o sa fie un timp de 7 zile pentru descarcare, dupa aceasta perioada link-ul devenind inactiv...Deci cine isi doreste sa aiba fotografiile mele trebuie sa le descarce in aceasta perioada, de o saptamana...Dupa in nici un caz nu mai revin cu retransmiteri, pentru ca este un proces care ia ceva timp, ceva ce imi lipseste mie mult...Spunea cineva si ca sunt multe si ar trebui selectionate...Va spun cinstit ca eu nu am vreme pentru asa ceva, eu le stochez pe un HD extern, in totalite, netriate...Asa le si transmit, dar intr-o varianta de size mult mai mica decat cea in care le pastrez eu, asta pentru a putea transmite si a va face usoara descarcarea...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 31 ianuarie - 11 februarie 2020
« Răspuns #27 : Joi, 13 Februarie 2020, 16:27 »
Am trimis fotografiile facute de mine celor din grup. Cine nu le-a primit, sa-mi scrie aici si o sa le retransmit, doar ca totul trebuie facut in cele 7 zile in care link-ul este activ. Dupa aceea imi pare rau, nu mai este posibila descarcarea...

Da, sa-mi incep povestea...Inceputa la Bangkok, uriasul ce se intinde pe un patrat de 40x40 de kilometri. Veneam din Hanoi, acolo unde incheiasem calatoria cambogiano-vietnameza. Din nou 20 de grade diferenta. La Hanoi erau doar 15 grade, iar la Bangkok, 35. M-am readaptat insa usor...asa ca nu am stat mult in camera si am iesit sa explorez imprejurimile. Asta dupa ce admirasem zona Lumpini de la etajul 23, acolo unde primisem o camera cu vedere panoramica.

Hotelul era amplasat in zona financiar bancara, acolo unde se afla si o multime de ambasade si un petec verde, cu doua ochiuri de apa: Parcul Lumpini. Seara parcul devine un adevarat teren de sport, sute de oameni venind aici sa alerge sau sa faca excercitii de forta. M-am plimbat cu bucuria de a descoperi o lumina atat de placuta, soarele era deja ascuns dupa zgarie nori, dar aruncase in zare vapai portocalii-rosiatice...Minunat! M-am invartit pe alei precaut sa nu calc vreunul din cei 300 de varani ce populeaza parcul, incantat de frenezia cu care oamenii isi consumau energia alergand in grupuri mai mari sau mai mici...Luciri si luminite pe apa, cu contur de frunze de palmier...Un miros puternic de iasomie asiatica, era raspandit in intreg parcul, facand din oaza aceea verde o bula de elixir...








































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 31 ianuarie - 11 februarie 2020
« Răspuns #28 : Vineri, 14 Februarie 2020, 17:54 »
Inca o zi de haladuit prin Bangkok. Grupul urma sa soseasca doar a doua zi, asa ca mai aveam un pic de ragaz pentru plimbare...Am inceput cu Parcul Lumpini, cel pe care seara il lasasem adormit...Acum era trezit la viata...O multime de varani, de pasari, oameni, flori...La intrare mare de tot o panoplie aurita si sclipicioasa care o are in centru pe regina mama Sirikit, iar inauntru am dat de o statuia unui muzician...M-am apropiat si am citit: Euah Suntornsanan. La intoarcere am cautat detalii despre el: a fost un cântăreț, compozitor thailandez și lider de trupă al trupei Suntaraporn. A fost un pionier în introducerea muzicii occidentale în cultura thailandeză, a lansat tendința de a adapta muzica thailandeza la stilul internațional, asa luand nastere curentul Phleng Thai Sakon.

Lumpini Parc si-a luat numele dupa locul de nastere a lui Budda, Lumbini, Nepal. Fosta gradina regala, apoi loc de campare a armatei japoneze, a devenit in 1920 primul parc public din Bangkok. Singurii “locuitori” care nu au plecat niciodata sunt un soi de soparle uriase si o multime de pasari care cuibaresc aici. O incantare sa le privesti.

In ceea ce privesc reptilele, asa cum spuneam traiesc in fostul parc regal de cand se stiu ele, dar in ultima vreme numarul a scapat de sub control, fiind monitorizate peste 400 exemplare, unele cu dimensiuni de peste 3 metri. Pt ca multi turisti se temeau, (desi acestea nu au nici o treaba cu oamenii, fiind necrofage si hranindu-se doar cu pesti si pasari moarte) s-a luat decizia ca 100 sa fie mutate. Nu stiu pe unde au ajuns bietele soparle, asta n-am mai putut afla...














































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 31 ianuarie - 11 februarie 2020
« Răspuns #29 : Sâmbătă, 15 Februarie 2020, 16:29 »
Daca tot am avut inca o dupa amiaza de hoinareala, mi-am zis sa incerc si o plimbare prin zona moderna, ce se deschidea imediat dupa coltul strazii pe care era situat hotelul. Pana la Chao Praya, raul ce strabate mega-metropola era cam mult, mai bine de 6 km, iar afara erau 32 de grade, asa ca m-am limitat la Sathon Tai Road si la inca o strada adiacenta, Naradhiwas Rajanagarindra Road. De acolo se vedeau foarte bine "buchetele" de zgarie nori...In drum cateva cladiri adevarate opere arhitecturalo- ingineresti, printre care cel mai semet Sathorn City Tower. Bangkok-ul este un oras in continua transformare si sub pamant si pe si chiar aerian. Este impresionant sa vezi ritmul de construire acolo...Toate cladirile mici, zonele mai putin salubre, se demoleaza si in loc apar cladiri ultra-moderne. Modelul este Singapore sau Hong Kong...