Autor Subiect: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020  (Citit de 12901 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #30 : Sâmbătă, 22 Februarie 2020, 09:10 »
Revin la povestea mea, dupa ce am incercat sa va aduc aminte de delicioasele fructe vietnameze...

Dupa vizitarea Palatului Regal, ne ramasese pana la plecare pe Mekong, vreo 3 ore...Plecasem din timp, de dimineata, asa ca acum era lejer. Am facut mai intai o oprire la Monumentul Independentei (fata de francezi bineinteles... :)), am vazut statuia presedintelui, apoi ghidul ne-a arat in apropierea casa primului ministru...Acolo sta doar cand are treaba mai multa in oras, pentru ca are o resedinta somtuoasa in afara si ferita de aglomeratia urbana.

Am mai intrat intr-un templu, foarte valoros pentru localnici, pentru ca se spune ca aici ar fi o relicva foarte importanta: o sparnceana a lui Buda. Am ascultat explicatiile foarte interesante ale ghidului despre budism si temple, apoi ne-am indreptat spre un supermarket, pentru a ne pregati pentru calatoria de 6 ore pe Mekong.























Am ajus apoi in port, gata de plecare pe marele fluviu...




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #31 : Sâmbătă, 22 Februarie 2020, 19:01 »
Si acum imagini din timpul calatoriei noastre pe apa, pana la Chau Doc, in Vietnam. Pe drum am avut o oprire, pentru viza de iesire din Cambodgia si una pentru obtinerea celei de intrare in Vietnam...Concluzia noastra este ca se iese greu si se intra la fel, nu prea usor intr-o tara asiatica...

Apusul l-am prins in timp ce navigam, la intrarea pe bratul ce se desparte din Mekong si duce in cel mai important port al deltei. Am savurat cu totii acest moment minunat al zilei...





































Uite ca apar si eu intr-o fotografie! Aici sunt cu ghidul de navigatie, acelasi pe care l-am avut si anul trecut...Acum suntem prieteni! Un baiat foarte dragut, tatal unei fetite superbe. Tare era mandru de ea, ne-a arat-o la cativa dintre noi...



Am ajuns in Chau Doc si am dat de pregatirile de Anul Nou. Pe strada agitatie, toata lumea umbla de colo colo sa-si cumpere decoruri sau caisi cu flori galbene, copacul simbol pentru anul nou chinezesc in VIetnamul de Sud.

















Ultimele fotografii sunt de pe faleza, pentru ca la fel cum am facut-o cu un an inainte, am preferat ca din port sa mergem pe jos, inclusiv sa intram intr-o piata de fructe. Va aduceti aminte degustarea de acolo?

Am servit masa de cina la restaurantul hotelului, cu toata placerea si bucuria unui grup fain...Trebuie acum sa recunosc ca anul trecut ma dadusem obosit si un pic bolnav, in aceiasi seara si m-am retras in camera...doar pentru a avea un respiro. Am fost inspirat pentru ca a doua zi eram ok, imi setasem deja ca nu o sa ma mai intalnesc niciodata cu doua "personaje" si ca trebuie cumva sa ma stapanesc si sa le suport...Si asa am ramas pana la finalul excursiei, am redevenit vesel pentru ceilati si mi-am vazut de ale mele si ale grupului, cu ignor, fara sa ma mai supar sau agit. Ce nu puteam insa era sa nu remarc penibilul in care pot cadea unele persoane...

Am remarcat acolo in restaurant cata atentie dau copiii aceia care pregateau si serveau, la cum arata mancarea...