Autor Subiect: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020  (Citit de 12920 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #15 : Miercuri, 12 Februarie 2020, 15:36 »
Sunt acum acasa, dupa ce am calatorit pe rand in Cambodgia, Vietnam si in final Tailanda. Sunt primele ore acasa si intai de toate am dat fuga aici sa va scriu cate ceva...

Imi incep povestea in cuvinte, am sa revin insa cu fotografii si filmulete. Imi doresc mult ca cei care nu au ocazia sa ajunga acolo, macar sa calatoreasca virtual, insotiti de imaginile si impresiile mele. Am luat peste 4.000 de imagini si am facut o multime de filmulete, tocmai am inceput sa le descarc...Sunt 30 GB, o mega-arhiva cu amintiri...Poate multi se intreaba de ce fac atatea fotografii in locuri pe care deja le-am vazut, pe care le cunosc bine...

Imi place sa descopar noi si noi reflexii, de aceea ma asez in unghiuri diferite, incerc sa vad lucrurile si intr-o alta forma, intr-o alta lumina, incerc sa deslusesc si alte sensuri. Consider ca doar asa ajung sa cunosc bine si adanc locurile in care calatoresc. Mereu, mereu gasesc cate ceva si asta ma face sa mai vin odata si inca o data. Sunt convins ca fiecare lucru, cat de simplu pare la prima vedere, ascunde o multime de curiozitati...

De asta si fotografiez acelasi lucru o data, de doua ori, de trei ori...Poate diferit, poate asemanator, poate identic. Am fotografiat de exemplu Mezquita Cordoba, de peste 15 ori, in ultimii 10 ani...Si probabil ca o s-o mai fac inca vreo 2-3 ani...Ma fascineaza padurea de coloane, lumina ce coboara difuz pe ele, arcele duble in acea combinatie unica de forma si culoare. De fiecare data cand ajung acolo am impresia ca onixul, marmura, jadul, granitul au alte reflexii, scanteiaza parca diferit...Si nu ma pot opri din fotografiat...Iar seara stau si imi scriu, in liniste, cateva cuvinte despre ceea ce am vazut si simtit...

Ce m-a impresionat in Cambodgia, ce mi-a placut mai mult in Vietnam? Nu as putea spune ca ceva anume, sunt pur si simplu fermecat de cele doua tari... Va spun insa ce ma vrajit...Long, ghidutul de 22 de ani din Hanoi, cu rasul sau natural si plin de viata, cu bucuria de a arata, de explica...Lucirea din apele lacului Hoan Kiem...Taramul insulelor de creta din Ha Long...Impresionantul Angkor Wat...Explozia de flori din Saigon si Can Tho...Misticismul din dansurile Apsara...Delicatetea cambodgienilor...Fizionomiile khmere metisate cu viet, din Saigon...A da, era sa uit..."ao dai"-urile care se muleaza atat de natural si feminin...Imprima vietnamezelor o delicatete si o gratie pe care nu stiu cum s-o descriu in cuvinte...

Am sa incerc, sa va povestesc, in episoade zilnice, cateva ceva din ce am trait si simtit acolo, in acele zile minunate de calatorie sud-asiatica. Am sa va arat si in fotografii cat pot de mult...cu toata placerea si bucuria de a impartasi...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #16 : Joi, 13 Februarie 2020, 06:55 »
Bantui pe forum, functionez dupa fusul orar al Asiei...Este prima zi acasa...Pregatesc pentru transmitere fotografiile, asa cum v-am promis. Urmeaza ca in cursyul zilei de azi sa ajunga la voi link-ul de descarcare wetransfer. Este valabil doar 7 zile, dupa aceea devine inactiv si va spun cu toata parerea de rau ca nu o sa mai am timp sa revin pentru cei care nu au reusit sau au amanat descarcarea in aceasta perioada.

Pana la a incepe sa povestesc despre aceasta excursie, vreau sa fac cateva precizari, sa aduc cateva clarificari in special pentru cei care doresc sa participe pe viitor la excursiile noastre, indeosebi de profilul acesteia.

Cei care au fost cu mine in excursii stiu si s-au obisnuit cu ideea ca programul trebuie respectat. Si de mine ca insotitor si de cei care fac parte din grup. Adica daca pe forum si site scrie ceva, pai asta trebuie sa se si intample. Poate ca un simplu element de program a fost motivul principal de inscriere pentru unul dintre participanti. Si pentru a nu-l dezamagi, trebuie sa-l parcurgem, indiferent ca pentru unii poate sa fie mai putin interesant si ar prefera altceva. Asta inseamna o excursie de grup, cu program anuntat. Actiunile Singles Camp&Travel au o anumita flexibilitate, au si componenta sociala, cea de interactiune, dar asta nu inseamna un soi de anarhie. Adica daca cineva vrea la shopping sau sa viziteze pe interior un obiectiv, lucruri neplanificate, neanuntate, pentru care nu exista o alocare de timp in cadrul programului zilnic, atunci are o singura obtiune: sa renunte unilateral, sa-si organizeze singur optiunea personala, sa-si asume tot ceea ce decurge din parasirea grupului.

Va scriu asta pentru ca in aceasta excursie m-am lovit de doua situatii: una legata de dorinta de extindere a programului de shopping si una de vizitarea pe interior a mausoleului in care este posibil sa fie conservat Ho Chi Minh. Spun "posibil" pentru ca multi sustin ca ceea ce se poate vedea in interior nu este corpul conducatorului vietnamez, ci altceva...

Le explic acum pe amandoua:

•   o excursie intr-o destinatie atat de indepartata, care presupune costuri substantiale nu poate fi redusa la un program majoritar de shopping. nici macar nu se poate pune problema extinderii acestuia. Lumea are asteptarea de a vedea, de a cunoaste, de a parcurge ceea ce am comunicat, nu pot renunta la elemente de program doar pentru ca cineva vrea cu insistenta, uneori persuasiva, shopping. Strecor printre si ofer timp rezonabil si pentru asta, dar nu o pot face in exces, nemultumind pe cei care nu au apetenta accentuata pentru aceasta activitate. Deci trebuie inteles ca oricat s-ar dori, oricat s-ar presa de cineva, nu renunt la elemente de program in favoarea shopping-ului.

•   in programul excursiei nu era specificata vizitarea pe interior a mausoleului in care (posibil) este depus corpul conservat al lui Ho Chi Mihn, dar am luat in calcul si aceasta posibilitate. De aceea am intrebat foarte clar pe toata lumea cu o zi inainte, daca se doreste vizitarea pe interior a mausoleului, explicand ce presupune asta: asezarea dimineata la o coada de cca 45 - 60 minute, asteptarea in soare pentru a intra, pentru ca in interior sa nu poti vedea si face mare lucru: exista posibilitatea doar de a trece prin fata catafalcului, oprirea sau fotografierea nefiind posibile. Incepand de la ora 8:30 pana la 13:00 accesul in gradinile in care se afla casa in care a locuit liderul vietnamez se poate face doar dupa ce ai intrat in mausoleu, dar dupa inchiderea acestuia, dupa 13:30 intrarea nu mai este nerestrictionata de ceva. Daca nimeni nu si-a exprimat dorinta de a intra am organizat programul in asa fel incat sa ajungem dupa 13:30...Si totusi undeva pe la 16:00 dupa ce ne-am incheiat programul zilnic, cineva mi-a reprosat ca de ce nu am intrat in mausoleu.... :-[  Imi pare rau pentru asteptarile tale M, dar trebuie inteles ca daca era ceva de spus atunci era nevoie sa se faca in ziua precedenta, dar si in acea situatie trebuia unanimitate. Ori cinstit, nu stiu cine si-ar fi sacrificat suplimentar o ora de dimineata pentru a sta la coada, doar pentru a intra in mausoleu. Dar daca imi spuneai ca tineai mult sa intri te-as fi indrumat cum sa o faci sigur si comod singura, astfel incat sa nu pierzi in continuare programul anuntat de excursie.

Sper ca am lamurit pentru cei care au fost in excursie cele doua aspecte, astfel incat sa nu ramana in aer, neexplicate...Mi-ar parea rau ca unui grup fain asa cum a fost al vostru, sa nu clarific si ce nu am putut face...In rest cred ca s-a vazut, am facut si eu si partenerii nostri vietnamezi, tot posibilul sa aveti o experienta minunata. Remarc in mod deosebit, prin ochiul profesionistului, calitatea exceptionala a organizarii de catre tour-operatorul vietnamez. Totul a fost in timp, toate serviciile au fost la nivelul anuntat, ghiziii, soferii, excelenti.




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #17 : Joi, 13 Februarie 2020, 16:49 »
Imi incep povestea despre calatoria in Vietnam din hotelul in care am stat in primele nopti, la Siem Reap, satelitul modern al misteriosului Angkor Thom, cel mai mare, cel mai dezvoltat si cel mai bine sistematizat oras al lumii in secolul XII. Era atunci de marimea Londrei de azi, fiecare casa avea acces la canal navigabil, iar templele care il impodobeau erau adevarate mega-creatii artsitice...

M-am simtit din nou minunat aici...Simti parfumul unui orient magic, ochiul iti este incantat de explozia de flori, de sculpturi in mahon masiv...Fiecare obiect ar fi o avere in Europa...Mi-am regasit la bar un vechi si fidel prieten, pe Jameson, asa ca dupa ce ne-am urat reciproc de buna-intalnire, ne-am tinut companie o vreme...M-am retras apoi sa ma bucur de rasfatul unui spa privat, in apartamentul primit in semn de recunostiinta ca ii vizitez din nou...

Seara un spectacol de apsara si o cina khmera...O multime de delicatese si fructe care de care mai imbietoare...Dar cum incepusem dieta, m-am abtinut de la bucuria gustului si am gustat doar din cateva fructe...








































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #18 : Vineri, 14 Februarie 2020, 16:46 »
Prima seara, dupa cina am dat o fuga pana in centrul viu al Siem Reap-ului, Pub Street. Chiar daca veneam de pe drum, chiar daca petrecusem o seara incantatoare la hotel in compania dansatorilor de apsara, chiar daca a doua zi trebuia sa ne trezim pentru tur, nu puteam rata o seara pe Pub Street. Era la doi pasi de hotel, asa ca ar fi fost pacat...

A fost o seara minunata, cu plimbare cu tuk-tuk-ul, cu masaj, cu tequila, cu bere...Cluburi, terase, magazine, lume vesela...De neratat acest loc...Ai senzatia ca esti in total alta parte a lumii, nici nu ai crede ca esti intr-o tara asiatica saraca si fara prea multa apetenta pentru acest gen de distractie...Dar turismul e turism si din moment ce zilnic aici vin mii de oameni sa vada Angkor Thom-ul, trebuia oferit si asa ceva...

Totul e ieftin acolo, o bere costa 0.5 - 1 USD, un coctail 3 USD, 2 shoot-uri de Tequila 3 USD, un hamburger din crocodil 5 USD...Muzica buna si live si mecanica, e un soi de Bangla dar la scara mai redusa.
























Offline CristinaIonescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #19 : Vineri, 14 Februarie 2020, 16:49 »
Totul a fost super! mie mi-a placut enorm! Una dintre cele mai bune alegeri din ultima perioada!
Peisajele inca le am in suflet.
Oricate fotografii am face, daca nu esti acolo sa vezi cu ochii tai, sa atingi, sa respiri, sa gusti, tot degeaba!
Totul se amplifica daca ai langa tine oameni faini asa cum au fost cei din grupul nostru.
Toti ghizii au fost faini dar si mie Long mi-a placut foarte tare.
Iar Gigi... nota 1000! Fara el nu am fi vazut atatea lucruri faine, am fi trecut pur si simplu pe langa ele...
Mergeti in excursia aceasta! merita toti banii!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #20 : Sâmbătă, 15 Februarie 2020, 16:14 »
Angkor Thom este unul dintre locurile acelea misterioase, invelite intr-un soi de mistic istoric. Este greu sa-ti inchipui ce a fost acolo, cum a aratat acea mega-metropola, in care acum 800 de ani locuiau un milion de oameni, pe o suprafata comparabila cu cea a Londrei de azi. Temple fastuoase, cu o arhitectura plina de simboluri, palate, si peste 100.000 de locuinte extrem de bine sistematizate, fiecare avand iesire la un canal navigabil. A fost ceva ce e greu sa repetam chiar si azi cu mijloacele moderne de excavare si transport. Se estimeaza ca pentru a construi Angkor Wat, cel mai mare si mai bine pastrat templu ar fi nevoie azi de cca...300 de ani. Iar atunci s-a construit in doar 37 de ani...De necrezut... dar daca ne gandim ca acolo au muncit peste 300.000 de muncitori, 6.000 de elefanți, poate intelegem intr-un fel cum a fost posibil ca 10 milioane de pietre sa fie transportate de la 30 de km distanță pentru a construi ceea ce se vroia a fi o replică în miniatură a universului, cu muntele mitic Meru în centru.

Angkor Wat este de fapt o denumire generică (“orașul-templu” în limba khmeră), numele inițial fiind o mare necunoscută pierdută în negura timpului. Nimeni nu poate explica cu certitudine cum a reușit să se piardă un asemenea colos în junglă timp de câteva sute de ani până la redescoperirea lui din secolul al XIX-lea. Unii spun că Angkor Wat a fost părăsit în timpul invaziei thailandezilor pentru a evita bătăliile sângeroase în interiorul templelor, alții sunt de părere că sistemul elaborat de irigații s-a autodistrus neputând să susțină un oraș atât de dezvoltat. Cert este că marele Regat al Khmerilor ce ajunsese să stăpânească o mare parte din Asia de Sud-Est a pierdut până la urmă în fața thailandezilor, iar de atunci Angkor Wat și Cambodgia au avut de înfruntat vremuri grele.

Despre Angkor Thom se poate vorbi si scrie o viata si poate nici macar atat nu ti-ar ajunge...Orice om care iubeste istoria este fascinat de ceea ce gaseste acolo. Am privit si acum, a doua oara cand ajung acolo, cu aceiasi uimire, admiratie si curiozitate. Realizez ce a simtit arhitectul francez Henri Mouhot cand luandu-se dupa scrierile unui diplomat chinez a vremii, a descoperit uriasele temple din jungla. Mi se face pielea de gaina doar cand ma gandesc...Cat o fi fost de uluit, extaziat!

Mi-am propus o vacanta cambodgiana, pentru a putea lua pe indelete fiecare templu, fiecare loc de acolo, sa ma bucur de ceea ce este dezvelit si vizitabil. Pentru ca trebuie spus, presupun ca inca pe cel putin atat se afla inca nedescoperit. S-au facut fotografii din satelit si asa s-a descoperit cat de intins, cat de perfect era sistematizat orasul si cate mai sunt inca sub pamant...Chiar si la suprafata sunt o multime de blocuri de piatra asteptand cuminti, asa cum au facut-o de sute de ani, sa fie asezate in imensul puzzle...

Ce am mai vazut acolo, in afara de Poarta Sudului, podul strajuit cu spirite rele pe o parte si bune pe cealalta si Angkor Wat? Templul Bayon, care mi-a placut mult, mult de tot. Așezat poate nu intamplator în centrul orașului, este cea mai tanara constructie. Mai este numit si Templul Magic, asta datorită simbolismului puternic: este creat pe trei niveluri reprezentând cele trei lumi (lumea de sub pământ, pământul și raiul), iar 216 mega-fețe sculptate întruchipează un misterios personaj ce pare ca zambeste. Ar putea fi regele Jayavarman al VII-lea dar in acelasi timp poate fi si o trimitere la Avalokiteshvara, simbol al compasiunii și păcii interioare în religia buddhistă.

Pana sa ajungem la Templul Baphoun si sa-i urcam treptele, am dat de un trib simpatic de maimutici...una mai jucausa decat cealalta. Cel putin una pe care vroiam sa o fotografiez isi ascundea cu un mic prosop fata, ca imediat dupa aceea sa se uite daca mai insist cu pozatul...Baphoun este unul dintre cele mai vechi temple din oras si trebuie admirata munca unei echipe de arhitecti francezi care timp de 50 de ani l-a reconstruit bucata cu bucata. Acum 10 ani efortul lor s-a finalizat si concretizat in ceea ce vedem noi acum.

Nu departe se afla un soi de arena marginita de câteva ziduri sculptate cu elefanți. Terasa Elefanților era locul în care regele își admira armatele ce se întorceau victorioase din lupte, dar și un fel de Circus Maximus al khmerilor, unde aveau loc spectacole publice.

De departe cel mai cunoscut si mai fotografiat dintre toate templele este Ta Prohm. Nu acesta este numele sau real ci Rajavihara. A fost construit la finalul secolului 12, inceputul secolului 13. De ce este atat de fotografiat, de ce este bomboana de pe tort pentru toti cei care viziteaza Angkor Thom? Pentru ca imbratisarea intre piatra si natura este extrem de pitoreasva si pentru ca aici s-a filmat Tomb Raider cu Angelina Jolie. Poate nu întâmplător scenariștii de la Hollywood au ales pentru film un astfel de decor. Ta Prohm este parca o scenă dintr-un decor SF: rădăcinile imense ale copacilor au îmbrățișat coridoarele de piatră ale acestei foste mănăstiri regale, ferindu-se parca să distrugă locul sacru. Arheologii nu au vrut nici ei să strice nimic, asa ca au decis sa nu intervina...eliberand templul din stransoare...

La sfarsit de zi am urcat pe un deal aflat in apropiere pentru a admira apusul. Nimeni nu a mai avut rabdare sa astepte inca o ora, asa ca ne-am multumit doar cu panorama si cu acea aura unica pe care o face soarele la tropice...Eu cel putin am plecat incantat, multumit de imaginea aceea fantastica ce mi s-a asternut la coborare, in fata. Raman un romantic, iubesc apusurile si rasariturile, de aceea le vedeti atat de des in fotografiile mele...Sunt momentele magice, unice ale zilei, asa cum nasterea si moartea reprezinta pentru oameni cele doua clipe esentiale.

Am facut la Angkor Thom o multime de fotografii, vi le-as arata pe toate, dar v-as plictisi. Chiar si asa nu cred ca o sa aveti randare sa le parcurgeti pe toate cele pe care le postez... :) dar din dorinta de a impartasi cu voi bucuria de a vedea acele locuri fantastice, va arat cat mai multe...
























































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #21 : Duminică, 16 Februarie 2020, 04:51 »
Continui cu fotografiile de la Angkor Thom...














































































Offline CristinaIonescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #22 : Duminică, 16 Februarie 2020, 14:34 »
mie imi place ca pui atatea fotografii. desi le avem pe ale noastre tot ne mai intoarcem acolo sa retraim sentimentele acelea ...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #23 : Duminică, 16 Februarie 2020, 16:09 »
Asta este si intentia mea: pentru cei care ati fost cu mine acolo sa retraiti momentele minunate, iar celor care inca nu au avut ocazia sa ajunga in acele locuri, sa le povestesc in cuvinte si imagini ceea ce m-a impresionat...

De asta si trimit fotografiile pe care le fac, pentru ca va surprind si pe voi si locurile din alt unghi...asa aveti ocazia sa vedeti totul si prin ochii mei...Nu stiu niciodata la cata lume ajung fotografiile mele, cati le descarca, pe cati ii bucura, pe cati ii lasa indiferenti, pe cati ii plictiseste noianul de imagini...eu insa continui sa trimit, asa cum am inceput s-o fac acum 10 ani, de la primele excursii Singles Camp...

Revin la povestea mea...pentru ca ziua nu se incheiase odata cu apusul, odata cu caderea cortinei portocaliu-rosiatica peste Angkor Thom...Mai aveam inca atatea de facut...Asa ca am ajuns mai intai la un restaurant excelent unde colaboratorii nostri de organizasera cina...Impecabil totul acolo, iar mancarea delicioasa...Localul este frantuzesc, se afla in Piata 24, serveste bucatarie khmera si este acelasi in care am servit cina anul trecut...




















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #24 : Luni, 17 Februarie 2020, 20:11 »
In excursia de anul trecut am descoperit un loc care mi s-a parut de un inedit fantastic. Pe Tonle Sap, cel mai mare lac din Asia de sud-est, traiesc mai multe comunitati de pescari si crescatori de crocodili. Asa ca l-am introdus in program si spre marele noroc am avut un barcagiu extraordinar, care a fost atat de deschis si de amabil incat ne-a dus efectiv printre casele unuia dintre satele plutitoare. Am avut astfel ocazia sa vedem cum traiesc oamenii aceia, cum si-au organizat micile lor "gospodarii". Mi-a placut mult, am ramas cu acele imagini atat de clare in minte...

Este incredibil cum pot oamenii sa se adapteze mediului in care traiesc, cum stiu sa valorifice fiecare resursa pe care natura le-o ofera. Am bautut lumea asta in lung si in lat, de la un capat la altul. Si asta ma fascineaza cel mai mult...Antropologia, tot ce este legat de om, de evolutia lui, de obiceiuri, de mancaruri, de mestesuguri...Mi-as mai dori inca o viata sa vad tot-tot. Si nici asa cred ca nu m-as satura de vazut, de cercetat, de inteles...

Satul pe care l-am vazut noi avea scoala, avea biserica, avea chiar si circa de politie si bar si restaurant. Si totul este plutitor. Imi spunea ghidul de anul trecut ca oamenii aceia se muta cu totul de 5-6 ori pe an, functie de nivelul lacului...

Am adus de acolo multe imagini si filmari, din care am ales cateva fotografii, pe care am sa le postez, pentru a intelege mai bine ce povestesc in cuvinte...Sunt si imaginile cu micutul port de plecare, apoi drumul pe apa, pana la lac...

































































Mai jos sunt fotografii cu "ospatul nostru": carne de sarpe si de crocodil.










Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #25 : Marți, 18 Februarie 2020, 06:52 »
Eram doar la inceputul zilei, mai aveam inca lucruri interesante de vazut. Un loc care imi place mult ca si mod de organizare si prezentare este Centrul de Mestesuguri Khmere, in cadrul caruia poti parcurge, pe ateliere, principalele activitati si arte ale localnicilor. Sculptura in lemn, placarea cu foita de cupru, imprimarea in cupru, sculptura in piatra, producerea matasii, diferite tehnici de imprimare si decorare. Se trece dintr-un atelier in altul, avand astfel ocazia sa vezi pe viu mesterii si ucenicii lor cum lucreaza, primesti explicatiile ghidului, deci iti poti face o idee destul de clara despre fiecare mestesug in parte. Asta cu conditia sa fi interesat de antropologie, de lucruri inedite si poate unice. Si evident sa nu fi manat de o prea mare pasiune pentru shopping... ???

Spre bucuria mea am vazut cum o parte din grup s-a intors, luand fiecare atelier in parte, inca o data. Intradevar e atat de pacat sa ajungi in colturi indepartate ale lumii si sa nu vezi, daca ai ocazia, pe idelete astfel de lucruri. In fond sunt unice...Nu judec pe nimeni, sa nu se intealaga gresit, fiecare isi organizeaza si foloseste timpul liber din vacante cum doreste, dar trebuia sa subliniez importanta care se cuvine acordata unor asemenea lucruri...

Inainte de a ajunge la centru am oprit la o mica ferma de lotusi si la o orezarie:





In fotografiile de mai jos o sa vedeti imagini si din magazin, un magnet pentru multi vizitatori. De acolo, ca de altfel si din Vietnam se poate cumpara matase de cea mai buna calitate...Si de asemenea produse decorative, din arta khmera...







































































Inainte de plecarea de pe aeroport, de unde urma sa luam zborul spre capitala Cambodgiei, Phnom Penh, ne-am oprit la un mic local (acelasi ca si anul trecut) pentru a lua pranzul. Aceiasi servire excelenta, mancare savuroasa, iar de prezentare ce sa mai vorbim. Decor si suport cu frunza de lotus, de bananier, lucruri super-delicate, minimaliste. Personalul admirabil, un exemplu!












Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #26 : Miercuri, 19 Februarie 2020, 07:08 »
Dupa pranzul acesta minunat, am plecat spre aeroport. Ne-am luat ramas bun de ghidul nostru, o persoana super-agreabila si profesionista. In aeroport era un pic de vanzoleala, dar una la scara mica, cea a unui terminal de zboruri interne...A fost un pic de timp de asteptare, dar majoritatea l-au fructificat la...shopping. Erau acolo mai multe mici magazine cu articole din matase si cosmetice produse in Cambodgia. O parte dintre ele aceleasi pe care le vazusem la Centru de Arte si Mestesuguri, cu o zi inainte. Si la aceleasi preturi, desi eram pe aeroport.

Am zburat apoi spre Phnom Penh...un nume pe care il auzisem de atatea si atatea ori la radio in timpul razboiului de aici...Eram in scoala primara, nu prea intelegeam ce se intampla si chiar daca ar fi fost sa pricep, era atat de departat. Mi se parea ca se vorbeste despre ceva de pe alta planeta. Razboaiele erau pentru mine ceva ce tineau de trecut, de istorie, nu-mi puteam inchipui ca lumea moderna, cea a zilelor mele ar mai avea motive de galceava...

In timp ce eu copilaream fara griji, in pantaloni scurti, batand maidanul, balacindu-ma in apele Cibinului, aici se petreceau drame de neinchipuit. O treime din populatia tarii a murit, altii au fost mutilati de mine...Rar vezi oameni in varsta, majoritatea in Cambodgia sunt tineri...

Dupa cazare si un refresh am iesit pe faleza, apoi, asa cum promisesem i-am dus pe cei care doreau sa incerce si o astfel de experienta, sa manance in Night Market. Un loc in care vin localnicii dar si multi turisti. In mijlocul pietii sunt intinse seara covoare, iar oamenii trec pe la tarabele asezate in jurul acestora, sa-si comande de mancare. Este delicios totul acolo, va spun fara sa exagerez cu ceva...Si foarte ieftin evident. Doar ca trebuie sa ai dispozitia sa mananci altfel decat esti obisnuit, adica la masa...Este acolo ceva inedit si sunt convins ca cei care au incercat o sa tina minte mult timp acea seara...

Dupa ce am servit cina la...covor, am continuat plimbarea pe faleza. Era o vreme extraordinar de placuta, iar briza Mekong-ului se facea simtita. Bucata aceea de faleza, pe unde ne-am plimbat noi. insoteste pe ultimii metri pe Tonle Sap, inainte ca acesta sa se verse in uriasul fluviu. Si cum unui calator ii sta bine la final de zi cu un coctail in mana, am urcat la un bar panoramic...Am zabovit acolo o vreme, bucurandu-ne de companie, de coctailuri si de privelistea minunata...

 “Perla Asiei”, sau Parisul Asiei, asa era cunoscut Phnom Penh – ul in era coloniala, mai ales in anii ‘20 ai secolului trecut, cand era considerat unul dintre cele mai frumoase si mai pline de viata orase din Indochina. Fondat in anul 1434, orasul este asezat intr-un cadru natural deosebit, dar are si o importanta pozitie strategica si economica, fiind asa cum ati aflat deja de la mine, la confluenta Mekongului cu raul Tonle Sap. A trecut insa prin razboaie – mondiale, locale, civile – lovituri de stat, instabilitate politica, foamete… Cambodgia a fost lovita din greu, iar Phnom Penh – ul a fost depopulat de Khmerii Rosii, apoi ocupat de vietnamezi in 1979. Tara si capitala ei au trecut prin multe…

Phnom Penh este un oras vibrant și plin de viață, amplasat in  inima  Cambodgiei. Este un oras  întins, are bulevarde largi centrale dar și alei înguste si neiluminate. Asa ca la fiecare pas modernul si vechiul se intalnesc...







In drumul nostru spre faleza am vazut in noapte si templul ce a dat numele orasului Phnom Penh. Totul este legat de o legenda despre intemeierea orasului: se spune că, în anul 1373, pe malul Mekongului, s-a construit un templu (Phonm), care a primit numele unei văduve bogate (Lady Penh). Femeia aceasta, care se numea Penh gaseste pe apa un copac plutitor (koki) si il scoate din rau. În interiorul acestuia erau patru statui Buddha și construiește un mic templu, pe deal, pentru a le adăposti. În scurt timp, un oraș se formează în jurul templului – orașul Phnom Penh de mai târziu, ce avea să poarte numele întemeietoarei sale.
Templul se afla pe o mica colina (singura din oras), intre Ambasada USA si Mekong. Este amplasata intr-un parc foarte frumos decorat si ingrijit. Multa lume vine aici sa depuna ofrande si sa se roage...





Cativa din grup isi propusesera sa ajunga dimineata aici, sa-l viziteze, nu stiu insa daca au si reusit...Pt ca seara a fost tare lunga...









































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #27 : Joi, 20 Februarie 2020, 07:23 »
Venise ziua plecarii pe Mekong...Practic de aici incepea adevarata aventura, in acea zi urma sa ajungem in delta fluviului si paseam prima oara in Vietnam. Pasit este un fel de a spune, pentru ca granita intre Cambodgia si Vietnam am trecut-o pe apa...

Prima parte a zile, pana la imbarcarea de la ora 12:00, am folosit-o pentru a vedea cateva obiective din Phnom Penh, de fapt cele principale si as zice eu cam unicele turistice...Sa nu uitam ca orasul acesta a avut mult de suferit de pe urma razboaielor si ca a fost distrus...

Prima oprire a fost la Palatul Regal, locul in care traieste regele Cambodgiei. Am explicat celor din grup, o fac si aici. Regele nu are nici un drept acolo, este doar ornamental. Guvernul este cel care decide, conduce, acolo sunt puternicii zilei. Regele are o viata frumoasa dar retrasa, indestulandu-se de exemplu cu banii de la intrarea in palatul sau. Pentru a povesti despre el, trebuie mai intai sa-l amintesc pe tatal sau, Norodom Sihanouk.

La moartea sa acesta a lasat in urma o mostenire mai putin obisnuita pentru un rege: o vasta opera cinematografica, formata din treizeci de filme pe care le-a realizat, in care a aparut ca actor si a caror coloana sonora a compus-o.
Norodom Sihanouk a incetat din viata pe 15 octombrie, intr-un spital din Beijing, la virsta de 89 de ani. A fost  un monarh “flamboiant” a carui domnie a fost marcata de aliante pe care le-a schimbat, de tensiune create, care au dus aproape la distrugerea tarii sale. A fost rege de doua ori si a abdicat de doua ori. A fost rasturnat in 1970, in urma unei lovituri de stat sprijinite de americani, i-a sustinut pe Khmerii Rosii si a cedat in cele din urma puterea in 2004, lasindu-si fiul sa ii urmeze la tron.

Actualul rege Norodom Sihamoni s-a născut în 1953, mama sa, fiind cambodgiana in acte, dar ca origine era italnianca. Monique Izzi (ulterior cand a devenit regina s-a numit Neak Moneang) era de o frumusete unica, nu e de mirare ca regele tata o lua cu el peste tot. Era in suita lui cand a câștigat premiul întâi într-un concurs de frumusețe, in 1951, iar in 1952 devine regina. 

Regele Norodom Sihamoni are 14 frați vitregi din diferite relații ale tatălui său si si-a petrecut cea mai mare parte a vieții în afara Cambodgiei. A facut scoala primara la Praga, apoi tot acolo scoala gimnazială, liceul și Academia de Muzică și Arte. A studiat dansul clasic și muzica, vorbește fluent franceza și ceha și este bun vorbitor de engleză și rusă. În 1975 a părăsit Praga și a început să studieze cinematografia în Coreea de Nord, iar în 1977 s-a întors în Cambodgia. Imediat, khmerii roșii l-au arestat împreună cu familia regală până în 1979 când a avut loc invazia vietnameză.

Ceva mai tarziu, in1981 Prințul Sihamoni devine profesor de dans clasic la Paris și mai târziu președintele Asociației Khmere de dans. A trăit în Franța timp de 20 de ani, dar a continuat in mod constant Praga, acolo unde și-a petrecut copilăria și adolescența.

Nu este casatorit si multa lume il considera gay. Se pare insa, cel putin asa am auzit acolo, ca ar fi avut pe vremea in care dansa, o mare iubire, parca daca imi aduc aminte corect, o indonezianca. Dar care a murit, iar tanarul a ramas ravasit pentru tot restul vietii. Dar cred ca este doar o poveste pentru a-i acoperi stilul de viata, in sprijinul neincrederii mele vine chiar ce a spus tatal sau: "Sihamoni iubește femeile ca pe surorile lui"...

Problema succesiunii nu se pune, pentru ca guvernul se va reuni, (asa cum a facut-o si atunci cand actualul rege a fost ales) si va...numi un nou rege. Se spune ca mama actualului rege, italianca focoasa, ar fi impresionat guvernantii si i-a detarminat persuasiv sa-i numeasca fiul, ca rege al Cambodgiei.

Dar iata-ne la el "acasa":

Aici plecam de la hotel:



Iar aici suntem aproape de portile palatului:









Gata, am intrat! Aici este schema palatului sau:



Intarea in curta principala si apoi templul in care acesta a fost incoronat:





Acesta este copacul lui Buda, face niste flori extraordinar de interesante:





Peisagistica si arhitectura cladirilor este extraordinara. De remarcat acoperisul zburator, un element arhitectural care se foloseste mult la temple, dand impresia inaltarii in rai...











































De aici se intra in cealalta curte, la fel de interesanta ca si prima...dar asta o sa va povestesc...maine.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #28 : Vineri, 21 Februarie 2020, 07:24 »
Vizita noastra a continuat la inceput individuala, apoi cu ghid, in a doua curte de la Palatul Regal. Deci dupa ce in prima am vazut Sala Tronului, o cladire coplesitor de luxoasa, cu obiecte din aur si fresce peste tot, apoi pavilionul Chan Chaya, (pavilionul razei de luna), acolo unde se organizeaza banchetele si regele isi tine discursurile catre popor si Pavilionul Napoleon III - o constructie din metal daruita regelui de catre monarhul francez, pentru care se si numeste asa, in curtea a doua am vazut templul Wat Preah Keo Morokat (templul lui buddha de smarald) sau cum se mai numeste, "Pagoda de argint" Asta pentru ca intregul templu este pavat cu placi din argint...Sunt 2-3 locuri in templu in care covorul care protejeaza podeaua este ridicat, astfel incat lumea sa poata admira podeaua de argint...Templul adaposteste  o colectie de sute de statuete din aur si argint care il reprezinta pe Buddha. cea mai pretioasa fiind una care este facuta din 90 de kilograme de aur si este incrustata cu 2.000 diamante, dintre care unul de 25 de carate in frunte si unul de 20 de carate in piept.

Sunt acolo in curte si cateva stupe (morminte traditionale) in care se gaseste cenusa regilor cambodgiei. Multi lotusi, copacei tunsi minimalist, pavilioane pentru meditatie. De la lovitura de stat a khmerilor rosii din 1970 si pana in 1993, cand a fost restaurata monarhia, palatul regal a fost muzeu, aici poporul putea infiera luxul clasei asupritoare. Majoritatea statuetelor inca mai au etichetele cu numarul de inregistrare...

Interesanta este o colina artificiala in varful careia, ascuns dupa palcuri de copaci, este un mic templu in care se afla o imensa amprenta din aur a talpii lui Buddha si 108 statuete reprezentand vietile lui Buddha. In templu se afla un calugar care iti ghiceste viitorul, asta daca intelegi ce iti spune...La baza colinei este un izvor la care lumea vine sa se racoreasca, dar si sa se bucure de sacralitatea apei, care iti aduce noroc si sanatate

Aceasta a doua curte a complexului regal, cea a Pagodei de Argint este inconjurata de un zid cu fresce din varianta khmera a Ramayanei, o parte refacute, altele care asteapta la rand... In grup, una dintre participante citise Ramayana si nu doar asta din literatura veche ce tine de spiritualitatea sud asiatica. Trebuie sa recunosc ca m-a impresionat mult erudiatia ei, mai ales ca trebuie sa recunosc...eu nu mi-am facut timp, atunci cand...il aveam, sa citesc aceasta epopee in forma completa. M-am limitat a o parcurge narat pe scurt...Va spun si voua cateva cuvinte despre aceasta opera...Acolo, la rugamintea mea, ghidul a parcurs cu o parte din grup, oferind explicatii, zona de picturala murala. La prezentare au participat cei interesati de zona aceasta de spiritualitate amestecata cu istorie si simbolistica, care pe mine cel putin ma fascineaza.

Vorbind de Ramayana, trebuie sa va spun ca George Coșbuc a făcut prima traducere, în limba română, după o versiune în limba germană. A publicat-o în Antologia sanscrită, în 1897, la Craiova.

Ramayana este o epopee antica, alcatuita din 24.000 de versuri si constituie una dintre cele mai vechi si voluminoase poeme ale Antichitatii. Poetul Valmiki este cel care a scris varianta originala a acesteia si este cea de-a doua mare epopee a Indiei antice dupa Mahahharala. Dateaza din secolul IV i.Hr.
Ramayana este povestea printului Rama, care, urmarit de gelozia uneia dintre sotiile tatalui sau, regele Dashar-ta, este silit sa se retraga in codri, intovarasit de sotia sa, Sita si de fratele sau, Laksmana.
In padure, la marginea unei ape curgatoare, ei isi construiesc o coliba si, incetul cu incetul, incep sa se obisnuiasca cu noul mod de viata. Intr-o zi, in timpul unei plimbari prin padure, o principesa vaduva il vede pe Rama si se indragosteste de el. Rama insa ii rezista. Ofensata, principesa pune la cale rapirea Sitei, ajutata fiind de fratele sau, Ravana.
Rama se aliaza cu regele maimutelor, Gurgi-va, si reuseste sa-si elibereze sotia.

Banuind ca nu i-a fost credincioasa, Rama isi repudiaza sotia. Aceasta, jignita de acuzatia sotului, urca pe rug, dar flacarile nu o ating. Desi isi da seama ca a gresit si isi retrage acuzatia, Rama este obligat sa-si expulzeze sotia din pricina aluziilor injurioase pe care curtenii i le aduc acesteia.

Dupa ani de zile, Sita, impreuna cu cei doi fii ai sai, va participa la o jertfa, organizata de Rama. Ea va fi recunoscuta de sotul sau. Sita isi va jura din nou nevinovatia, pierind apoi, pentru totdeauna, in aceasta epopee. 

O sa recunoasteti in fotografiile mele de mai jos, ceva din ce v-am povestit, foarte pe scurt...

























Mai multe imagini din curtea Pagodei de Argint:































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Vietnam - Cambodgia 19 - 30 ianuarie 2020
« Răspuns #29 : Vineri, 21 Februarie 2020, 15:53 »
Mi-am dorit mult sa va arat si sa va ofer cateva dintre cele mai cunoscute dar si mai putin cunoscute fructe din Vietnam. Nu stiu daca mai tineti minte toate gusturile, toate denumirile...M-am gandit sa vi le mai arat odata si prilejul foarte bun este un material primit de la colaboratoarea mea de acolo, pe care ati cunoscut-o si voi la Hanoi.

Materialul este in engleza, dar am vazut ca nu ati avut nici un fel de dificultate in a intelege ghidajele, asa ca nu mai avea sens sa-l traduc...Celor de anul viitor am sa le ofer explicatiile in romana, la fata locului, atunci cand o sa le poata si gusta pe cele oferite de mine... :)

10 AMAZING FRUITS OF VIETNAM



Like the friendly Vietnamese people, exotic fruits greets you in almost every corner of Vietnam. The country’s fertile deltas and tropical climate, as well as its more temperate plateaus, means that a whole lot of species, fruit-bearing ones would thrive here. In fact, Vietnam ranks among top bio-diverse countries regardless of its small land area.
Not only are fruits packed with a bunch of vitamins and flavors, but they also have very good prices here. What a better way to rehydrate yourself with this superb healthy snack? If you are looking for tropical fruits to try in Vietnam, look no further as this article is about the lush exotic world of Vietnam’s fruits!


Mangosteen | Măng Cụt – the Queen of tropical fruits
Photo: Cooky.vn

Fresh mangosteen is quite rare outside Southeast Asia, so it is definitely a must-eat. Mangosteen looks like a giant purple nut, its thick rind protects the juicy white flesh inside. Take a section and pop into your mouth, and you will love the distinctive sweet and sour flavor that reminds strawberry and grape.
How to pronounce it: Măng cụt (mang kut)
Mangosteen season: mid-April to August
How to try it: Eating raw or juicing


Custard apple | Na in the North, Mãng Cầu in the South
Photo: VnExpress
Custard apple, sometimes called sugar apple, is rich and creamy, full of antioxidants and vitamin C. It has quite an interesting appearance, with grainy “eyes”, which will turn from green to white when ripe. Peeling its skin, the inside is sweet and fragrant with notes of melon, apple, and custard.
How to pronounce it: Mãng Cầu /mang kou/ or Na /na:/
Custard apple season: late July to early September
How to choose and try custard apple: Pick ones that are firmer and bigger with white eyes, and possibly, a small crack between the stem and the pulp. The best way is to eat them as they are to fully enjoy this exotic yumminess.


Rambutan | Chôm Chôm – the Hairy Cherry
Photo: Thanhnien.vn
Unofficially known as Hair or Colorful cherry, rambutans are delicious as they are vibrant. Peeling their red hairy rind away reveals a soft, white, translucent flesh of rejuvenating flavor. This fruit is mostly grown in the Mekong Delta, yet you would easily spot these typical bright red colonization in marketplaces around the country.
How to pronounce it: Chôm chôm
Rambutan season: May to Oct.
How to choose and try rambutan: Best to buy when it is still attached to the branches. Be prepared, eating this one can get a bit messy due to its juicy pulp. You might bite a bit of seed exterior at first, but will get adept soon, I’m sure!


Dragon Fruit | Thanh Long
 As its name suggests, this fruit has quite an unearthly look, with thick pink skin and green extensions that resemble “dragon fin”. The pulp looks somehow like kiwi fruit in white or reddish color, yet the flavor is totally different. It is not very flavourful indeed, much on the watery and delicate side, hence, it is normally served at the end of a meal as a palate cleanser.
How to pronounce it: Thanh Long
Dragon fruit season: all year round


Mangos | Xoài
Among the best tropical delights, mangos come in varieties in Vietnam. Its sweet and refreshing pulp with notes of citrus, melon, and honey will leave you coming back for more. A few different ways of eating it – one national obsession is eating green mango as a savory snack dipped in chili salt or shredded to salad (gỏi xoài).
How to pronounce it: Xoài


Longan | Nhãn
 A lesser-known sibling of lychee and rambutan, longan is much loved by Vietnamese for its booming sweet flavor. This fruit originates from Can Tho – Vietnam’s fourth-largest city and the largest in Vietnam’s southern Mekong Delta. It is called “dragon’s eye” in Vietnamese for the black seed that looks like an eyeball.
How to pronounce it: Nhãn
Longan season: June to August
Best way to try longan:
   Chè hạt sen nhãn lồng (sweet soup with longans and lotus seeds) is the perfect treat on a hot summer day.
   Long nhãn sấy khô (Dried longan) can be brought home as gifts for your loved ones. It is actually a traditional Vietnamese medicine that support sleeps and balance. Dried fruits will last pretty long – from 6 months to 1 year if properly stored.


Pomelo | Bưởi
 Pomelo is like grapefruit’s parent, but with a milder taste and no bitterness. From the outside, it has the same texture as grapefruits with green and faintly yellow skin. Once you peel off its distinctive thick rind, the fresh pulp appears with little sacs of juice. You can find numerous types of pomelo around Vietnam, yet the most popular one for sweet and slightly sour taste is Bưởi Năm Roi. The pomelo is a must-have fruit in Mid-Autumn Festival and Tet – Vietnamese Lunar New Year.
How to pronounce it: Bưởi
Pomelo season: all year round, best in autumn
Best way to try pomelo:
Pomelo is often eaten raw, dipped in chili salt to taste, or put in savory salads like gỏi bưởi. For its thick bitter rind, the Vietnamese have a very wise way to sweeten it into a superb sweet dessert Chè bưởi (Pomelo sweet soup).
Gifts from pomelo:
Pomelo essential oil: this one will breathe new life to your scalp and hair for its antioxidants-rich properties. Say goodbye to hair fall!
 

Photo: Chè bưởi. Source: www.savourydays.com
Guava | Ổi
Amazingly rich in antioxidants, vitamin C, potassium, and fiber, guava is very much popular in tropical countries. It has light green skin with a mild sweet and sour taste. It comes in two kinds in Vietnam – either pink or white inside. The pink ones are best for juicing, and the white ones are crunchier and usually eat raw, with a chili salt mix.
How to pronounce it: Ổi
Guava season: all year round


Passionfruit | Chanh Leo
You can easily spot this purple, tennis ball-shaped fruit at any streetside cafe at any season. Inside its thick rind are a vibrant yellow jelly, edible black seeds with a refreshing aroma of lemony fragrance. It smell will definitely brighten up your day.
How to pronounce it: Chanh leo
How to try passion fruits:
   Eat raw
   Passion fruit juice
   Passion fruit yogurt served with crushed ice


Banana | Chuối
High in potassium, fat-free and cholesterol-free, a good source of vitamins C, B6 and manganese and fiber, bananas aren’t just monkey business. This tropical fruit is widely available in Vietnam, often sold in a bunch of 15 to 20 fruits, at a very good price. $2/bunch.
How to pronounce it: Chuối
 Banana season: all year round


Jackfruit | Mít
Easily confused with durian, jackfruits are similar in its bumpy mossy exteriors but much different once they are open. It has a milder fragrance than durian, with a note of honey and mango, coupled with the gummy texture and sweet peachy taste. In fact, jackfruit can grow to be the largest and heaviest fruit on earth.
How to pronounce it: Mít
Jackfruit season: All year round
How to eat it:
   Eat raw: tear the segment apart into strings and savor its delicate sweet taste
   Hoa quả dầm (mixed fruits) or sữa chua mít (jackfruit yogurt), which usually contain a variety of tropical fruits, yogurt, tapioca pearls, and coconut cream. All add up to a sweet treat for all family members.
   Dried jackfruit