Autor Subiect: Pe urmele Magnificului Sultan Suleyman  (Citit de 5692 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Pe urmele Magnificului Sultan Suleyman
« : Miercuri, 03 Ianuarie 2018, 15:37 »
Sultanul Suleyman supranumit Magnificul sau Legiuitorul (1494-1566), nascut in Trabzon, a avut o domnie lunga de 46 de ani. La 7 ani a plecat la Palatul Topkapi sa studieze istorie, literatura, teologie si tactici militare. Acesta era fiul lui Selim I si al Sultanei Hafsa si avea un aspect fizic impunator, inalt si slab, ochii mari si negri, frunte inalta si nasul acvilin, dublat de o personalitate pe masura. A fost stiut ca un om intelept, virtuos, de o verticalitate morala deosebita, foarte bine educat, cu un caracter ferm, foarte preocupat de religie. Acum, sa exploram impreuna Palatul Topkapi, unde vom vedea camere in care a trait Sultanul Suleyman si familia sa.



Palatul Topkapi, fosta resedinta a sultanilor otomani timp de aproape 400 de ani.



Imaginea Bosforului vazuta din Palat, aflat in cel mai inalt punct al promontoriului dintre Cornul de Aur si Marea Marmara.



Sultanul Suleyman ca si conducator al armatei, detinea o flota care controla Marea Mediterana, Marea Rosie si Golful Persic.



Dalele de marmura pastreaza ecoul pasilor Sultanului - Cornul de Aur.



Vechii osteni ai Sultanului sunt inlocuiti de turistii care isi croiesc drumul curiosi spre salile Palatului



Poarta fericirii



Marele Vizir prezida 4 zile pe saptamana intrunirile Consiliului Imperial, cladire strajuita de Turnul Justitiei.



Primul Mare Vizir Ibrahim Pasa supranumit Favoritul, a prezidat timp de 13 ani intrunirile Divanului. Aici vedem iesirea din Divan.



Vedem aici intrarea in resedinta Sultanei Hafsa, mama Sultanului Suleyman, a sotiilor si fiicelor lui.



Curtea concubinelor.
Cea mai iubita, Hurrem (Roxelana), a fost prima concubina devenita sotie careia Sultanul ii dedica poezii.
"Iubita mea, luna mea stralucitoare
Cel mai bun prieten al meu, cea mai frumoasa dintre sultane.
Motivul vietii mele, Paradisul, vinul meu...
Primavara, veselia mea, sensul zilelor mele, zambetul meu, trandafir..."



Hurrem (Roxelana) era fiica unui preot ortodox ucrainean (nascuta Alexandra Anastasia Lisowska). A fost capturata de tatari chiar in ziua nuntii sale si dusa la Istanbul in 1518.



Viata in Harem era opulenta dar in acelasi timp restrictiva - colivia de aur a femeilor din familia regala otomana.



Culoarea verde este considerata culoarea profetului Mahomed.



Faianta de Iznik era bine cunoscuta si celebra pentru albastrul sau intens. Aceasta impodobea camerele concubinelor.



Sultanul Suleyman era un mare iubitor de arta.



Vom continua calatoria pe urmele Sultanului Suleyman, curand...

Nota: descrierea apartine Danielei Dimitrescu, cea care o sa va insoteasca in multe excursii de week-end...